Χαρίζονται 2 καθαροαιμα θηλυκά dogo argentino.


Status
Κλειδωμένο θέμα

galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
galazio, επειδή είμαστε off, δεν θα κάνω ανάλυση του σκεπτικού μου εδώ. Και τα εισαγωγικά προς τι; Επειδή έχω σκεφτεί κάποια πράγματα διαφορετικά από σένα;
ναι,τωρα το θυμηθηκαμε το off..
τα εισαγωγικα ηταν να για να μην κανω κουοτ,περιειχαν δηλαδη απλα τα λογια σου.
αλλα δε μου λες,
επειδη εχεις σκεφτει καποια πραγματα λοιπον διαφορετικα απο μενα-αλλους, εχεις εμβαθυνει στο θεμα,ενω οι αλλοι που δεν παιρνουν τετοια αποφαση, οχι?
(μιας και εξαντλησαμε το φαρδος,ας πιασουμε και το βαθος τωρα)
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Aπό την αρχή που διάβασα τις αγγελίες σκέφτηκα ότι τιμά ιδιαίτερα τον Ίακωβο η όλη κίνηση. Θα μπορούσε να τα πουλήσει χωρίς να νοιάζεται αν αυτός που θα τα πάρει θα τα ζευγαρώσει, κακά τα ψέμματα. Επίσης θα μπορούσε να τα βάλει στην αναπαραγωγή, και να μην τον νοιάζουν οι κάποιες μορφολογικές ατέλειες που έχουν.
Δεν ξέρω πόσα χρόνια είναι εκτροφέας και την εμπειρία του αλλά προσωπικά η κίνηση μου δείχνει άνθρωπο που αγαπάει τα ζώα του και αυτό που κάνει θέλει να το κάνει καλά.
Τώρα , κάποιος είπε γιατί δεν τα κρατάει, εγώ πιστεύω ότι από το να κρατάς όλα τα σκυλιά που για τον άλφα ή βήτα λόγο σου μένουν δεν εξασφαλίζεις την καλή τους διαβίωση γιατί καλώς ή κακώς θα αναγκαστείς στο τέλος να καταλήξουν να ζουν σε κέννελ.
Αυτές, από τα λίγα που ξέρω διαβάζοντας την αγγελία, είναι οι σκέψεις μου.
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Τελευταίο Off από μένα. Ας μην ξεχνάμε ότι πολλά αδέσποτα είναι "ρατσάτα". Από κάποιους που παίρνουν είτε εκτροφικό είτε από ΒΥΒ και μετά δεν ξέρουν τι να τα κάνουν.
Πρώτο off από μενα (σε αυτό το θέμα
)αλλά το έχω μεγαλη απορία!

Και εγώ κυκλοφορώ, αλλα πολλά αδέσποτα να είναι «ρατσάτα» δεν έχω δει.
Στην πραγματικότητα δεν έχω δει κανένα που να μοιάζει «ρατσάτο»!
Kυκλοφορούν σε δρόμους που δεν συχνάζω;
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Θεωρώ ότι από τη στιγμή που χαρίζει εκτροφικά σκυλιά ο Mortezes έχει κάθε δικαίωμα να απαιτήσει στείρωση. Ακόμη ένας λόγος παραπάνω για τη συγκεκριμένη φυλή που και θέλει ιδιαίτερη προσοχή στην εκτροφή της (για λόγους μορφολογίας αλλά και χαρακτήρα) και έχει γίνει μοδάτη με ό,τι αυτό συνεπάγεται στο κοινό που προσελκύει. Πολλοί θα θεωρήσουν τα σκυλιά αυτά πηγή χρυσού με την αναπαραγωγή τους.

Να υποπτευθώ κιόλας ότι έχει πάρει λάβει τηλέφωνα από ενδιαφερόμενους (ποιος δεν θα ήθελε δωρεάν ντόγκο;) και τους έχει "κόψει" - υποψία... δεν ξέρω.

Σχετικά τώρα με το "συμβόλαιο στείρωσης" σε κουτάβι που παίρνεις από εκτροφέα, κάτι τέτοιο είναι έτσι κι αλλιώς πρακτικά αδύνατο. Διότι πρόκειται για κουτάβι που δεν ξέρεις πως θα εξελιχτεί. Οπότε δεν μπορείς και να προεξοφλήσεις την αναγκαιότητα στείρωσης.
Στην συγκεκριμενη περιπτωση που ο εκτροφεας χαριζει συμφωνω και εγω οτι μπορει να ζητησει να στειρωθουν και να βαλει ορους που αυτος θεωρει οτι πρεπει.

Στην γενικοτερη περιπτωση της αποκτησης εκτροφικου σκυλου φυλης δεν συμφωνω με την επιβολη όρου στειρωσης(αυτο ομως οσον αφορα εμενα). Καποιος μπορει να μην το βλεπει ετσι και σε καθε περιπτωση ειναι αποφαση και επιλογη του ιδιοκτητη αν θα στειρωσει το κατοικιδιο του και εγω ποτε δεν κατηγορησα καποιον ο οποιος αποφασιζει να στειρωσει τον σκυλο του γιατι ειναι προφανες οτι υπαρχουν λογοι οι οποιοι τον οδηγησαν σε αυτην την αποφαση.

Με την στειρωση ο σκυλος θα αλλαξει σε καποια πραγματα που αφορουν το ταμπεραμεντο του, αυτο ειναι το μονο σιγουρο. Αυτη η αλλαγη απο την αλλη μπορει να ειναι το ζητουμενο για καποιον και αρα θα ειναι ικανοποιημενος με την επιλογη του και δεν μπορει να πεφτει λογος σε εμας τους υπολοιπους.

Η δικη μου αποψη συμπυκνωνεται στο οτι οταν επιλεγω μια Χ φυλη πχ αρσενικο SBT, θελω να συμπεριφερεται σαν ενα αρσενικο SBT και οχι σαν ενα(στειρωμενο) αρσενικο SBT, που και παλι επαναλαμβανω αυτο(αυτο που δεν επιθυμω εγω) μπορει να ειναι το ζητουμενο για καποιον αλλον...

Η φυλη του παραδειγματος χρησιμοποιηθηκε τυχαια και το ιδιο ισχυει και για πολλες αλλες φυλες και πολλους αλλους ιδιοκτητες πιστευω. :)
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
ναι,τωρα το θυμηθηκαμε το off..
τα εισαγωγικα ηταν να για να μην κανω κουοτ,περιειχαν δηλαδη απλα τα λογια σου.
αλλα δε μου λες,
επειδη εχεις σκεφτει καποια πραγματα λοιπον διαφορετικα απο μενα-αλλους, εχεις εμβαθυνει στο θεμα,ενω οι αλλοι που δεν παιρνουν τετοια αποφαση, οχι?
(μιας και εξαντλησαμε το φαρδος,ας πιασουμε και το βαθος τωρα)
Παρά το γεγονός ότι απαντάς προκλητικά θα σου εξηγήσω τι εννόω.
ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΑ ΖΩΑ ΓΙΑ ΥΙΟΘΕΣΙΑ | Facebook

Ορίστε τα ρατσάτα σκυλιά. Και να μην ξεχνάμε ότι όσο κάποιοι θέλουν να πάρουν σκύλο λίγο φθηνότερα, πάντα προτιμούν τον ΒΥΒ που μπορεί κάλλιστα να έχει σκύλο με pedigree [ακόμα και πλαστό, σιγά μη το ψάξουν]. Άμεση συνέπεια: περισσότερα ρατσάτα εκτός προτύπου, περισσότερα αδέσποτα στο δρόμο, περισσότερα στα κλουβιά των φιλοζωικών..κλάφτα.

Γι' αυτό είμαι κατά του αναπαραγωγικού κύκλου αυτών των σκύλων. Όσο οι εκτροφείς πουλάνε γόνιμα σκυλιά και μάλιστα σε ανεύθυνους ιδιοκτήτες [πώς μπορούν να ξέρουν άλλωστε τι μέλλει γενέσθαι;], ποτέ δε θα λυθεί το πρόβλημα των αδέσποτων στην Ελλάδα. Είναι ολόκληρη αλυσίδα και αν θες να συνεχίσουμε τη συζήτηση για να σου αναπτύξω πλήρως τη λογική αυτού, θα ήταν καλύτερα κάποιος διαχειριστής να μεταφέρει τα Offtopic σε ένα άλλο θέμα.
 


pouf

Well-Known Member
29 Απριλίου 2009
841
163
51
Ανοιξη,χειμωνας, καλοκαιρι
Aπό την αρχή που διάβασα τις αγγελίες σκέφτηκα ότι τιμά ιδιαίτερα τον Ίακωβο η όλη κίνηση. Θα μπορούσε να τα πουλήσει χωρίς να νοιάζεται αν αυτός που θα τα πάρει θα τα ζευγαρώσει, κακά τα ψέμματα. Επίσης θα μπορούσε να τα βάλει στην αναπαραγωγή, και να μην τον νοιάζουν οι κάποιες μορφολογικές ατέλειες που έχουν.
Δεν ξέρω πόσα χρόνια είναι εκτροφέας και την εμπειρία του αλλά προσωπικά η κίνηση μου δείχνει άνθρωπο που αγαπάει τα ζώα του και αυτό που κάνει θέλει να το κάνει καλά.
Τώρα , κάποιος είπε γιατί δεν τα κρατάει, εγώ πιστεύω ότι από το να κρατάς όλα τα σκυλιά που για τον άλφα ή βήτα λόγο σου μένουν δεν εξασφαλίζεις την καλή τους διαβίωση γιατί καλώς ή κακώς θα αναγκαστείς στο τέλος να καταλήξουν να ζουν σε κέννελ.
Αυτές, από τα λίγα που ξέρω διαβάζοντας την αγγελία, είναι οι σκέψεις μου.
Συμφωνώ απόλυτα !!

υ.γ. ότι θα στηνόταν εκτροφέας στον τοίχο επειδή χαρίζει 2 σκυλιά δεν μπορούσα να το φανταστώ..................έλεος......:(
 




GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
παιδια ας ειμαστε σοβαροι...
στειρωση σε ζωα ηλικιας ανω των 18 - 24 μηνων
δεν επηρρεάζουν τον χαρακτηρα η το ταπεραμεντο τους.......
ποιος δεν θα ηθελε δωρεαν μια σκυλα ετοιμη προς αναπαραγωγη....
( ποσοι δεν θα πληρωναν κιολας γι αυτο...)
λογικο ενας εκτροφεας να μην θελει 2 σκυλια μη εκτροφικα στην αγελη του...
αντι να τα πουλησει στον οποιοδηποτε τα χαριζει....
προσπαθει να διασφαλισει να μην μπουν στην γραμμη αναπαραγωγης...
οπως δεν θαθελε ο ιδιος....
αν σε καποιον αρεσει ερχεται σε επικοινωνια ...
αν σε καποιον δεν αρεσει.... το προσπερνα....
μηπως ολοι οι εκτροφεις βγαζουν τα σουπερ ντουπερ κουταβια?
μηπως δεν υπαρχουν γεννες με αστοχιες?
τι προσπαθουμε να εξηγησουμε τωρα?
λοιπον χαριζονται 2 σκυλια ....
οποιος ενδιαφερεται ερχεται σε επικοινωνια οποιος δεν θελει... αντε γεια...
δεν υπαρχει αντικειμενο αλλης συζητησης...
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Συμφωνώ απόλυτα !!

υ.γ. ότι θα στηνόταν εκτροφέας στον τοίχο επειδή χαρίζει 2 σκυλιά δεν μπορούσα να το φανταστώ..................έλεος......:(
Δεν έστησε κανείς κανέναν εκτροφέα στον τοίχο. Κι αν έγινε κάπου αυτό βάλτο σε εισαγωγικά να το δούμε.

Προσωπικά του δίνω συγχαρητήρια που χαρίζει αυτά τα δύο πλάσματα και μάλιστα στειρωμένα, εφόσον εξαιρούνται από το πρόγραμμα αναπαραγωγής.
Τέλος από μενα :)
 




Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Νομιζω οτι αν ενδιαφερεται καποιος πραγματικα δεν θα σχολιασει κατω
απο την αγγελια αλλα θα παρει τηλεφωνο για να μαθει τι και πως και γιατι.

Morteze αν μου επιτρεπεις στη θεση σου θα της εδινα και τις δυο στειρωμενες
γιατι κυκλοφορουν αρκετοι καφροι.
 


Kimon

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2012
284
0
τελικα οι σκυλες θα δωθουν στειρωμενες ,οπως λεει αρχικα το ποστ,η οχι?
Στο ποστ #41 είναι ξεκάθαρο ότι θα δοθούν στειρωμένες αλλά με χρέωση του νέου ιδιοκτήτη.

2. Τα σκυλια δεν εχουνε στειρωθει ακομα και το κοστος της στειρωσης θα το αναλαβει ο υποψηφιος ιδιοκτητης.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
κατι που δεν καταλαβαινω σε αυτο που το εχω ξανα ακουσει.
περνω ενα θυληκο westie απο εσενα αλεξια..
γαμω τα δειγματα,,εκθεσεις ....μπλα μπλα μπλα..
και θελω να το ζευγαρωσω με ενα αρσενικο αντιστιχου επιπεδου αλλου εκτροφειου ομως που ας πουμε εσεις δεν τους ξερεις καν.
τι ενστασεις μπορει να εχεις?
Όταν παίρνεις ένα κουτάβι δεν μπορείς να ξέρεις πως θα εξελεγχθεί και αν θα είναι κατάλληλο για την εκτροφή.

Το westie που έβαλα στην εκτροφή το εχω πάρει με τέτοιο συμφωνητικό και χαίρομαι που είχα και έχω την βοήθεια της εκτροφέας της. Μελετάει 18 χρόνια την φυλή, γνωρίζει προβλήματα που κουβαλάν κάποιες γραμμές και τι περνάνε στους απογόνους τους. Κρίμα δεν είναι να πάει χαμένη τόση εμπειρία;

Και μιλάμε για χώρες όπου οι γεννήτορες πρέπει να πάρουν κάποιες διακρίσεις πριν μπουν στην εκτροφή.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση θεωρεί ο εκτροφέας τους ότι οι σκύλες δεν είναι κατάλληλες για την εκτροφή, λογικό δεν είναι να μην θέλει να αναπαραχθούν;
 




Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf