Χειρουργείο σε άτονο ελκος στο μάτι μποξέρ


Mariamoa1119

Member
27 Ιουλίου 2018
14
0
Καλησπερα, χθες έκανε χειρουργείο ο Μπρούνο μου στο ματάκι του, έχει κάποιος/α εμπειρία από τέτοιο χειρουργείο να μου πει γνώμες πως να τον προσέχω να μην πειράζει το μάτι του, γενικα πως ήταν η μετεγχειρητική πορεία στο σκυλάκι του/της και αν αποκαταστάθηκε πλήρως μετά από αυτό το χειρουργείο; Φυσικά φοράει το προστατευτικό κολάρο μόνιμα δεν το βγάζω ποτέ, αλλά εννοείται προσπαθεί να το πειράξει με το πόδι του και δεν τον αφήνω καθόλου μόνο του προς το παρών..
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Έκανα 4 τέτοιες επεμβάσεις σε 4 μάτια 2 σκύλων, γαλλικά μπουλντόγκ.
Υπάρχει και αυτό το θέμα εδώ: ΕΛΚΟΣ ΚΕΡΑΤΟΕΙΔΗ
Σε καμία περίπτωση δεν του βγάζεις το κολάρο, φαντάζομαι σου είπαν ότι το 3ο βλέφαρο θα μείνει κλειστό για 3 εβδομάδες.
Σε ποιο γιατρό πήγες, σου είπε τίποτα για πιθανή αιτία?
 


Άννα34

Well-Known Member
11 Δεκεμβρίου 2021
92
195
47
Πριν από δύο χρόνια έκανε ίδιο χειρουργείο η σκυλίτσα των γονιών μου η Ζιζελ. Πολύ γρήγορα συνήθισε το κολαρο για να τρωει και να πίνει. Έμεινε με το κολαρο σχεδόν ένα μήνα, αν θυμάμαι καλά, και το μάτι της επανήλθε πλήρως. Έχε το νου σου μόνο το κολαρο να είναι στο σωστό μέγεθος γιατί αυτό τον προφυλάσσει.
 
  • Like
Reactions: Mariamoa1119


Mariamoa1119

Member
27 Ιουλίου 2018
14
0
Καλησπέρα και ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, αρχικά ο Μπρούνο μου είχε μια περίεργη ελιά στο μάτι η οποία μεγάλωνε, το Μάρτιο αποφάσισα να του την αφαιρέσω ο κτηνίατρος μου είπε να του φοράω το κολάρο και εγώ επειδή τον λυπήθηκα μόλις ειδα πως επουλώθηκαν λίγο τα ράμματα του το έβγαλα ο Μπρούνο τραυμάτισε το μάτι του και ετσι ξεκίνησε όλο αυτό.. στην συνέχεια πιστεύαμε πως επειδή αφαίρεσε ο κτηνίατρος το κομμάτι που ήταν η ελιά στο κάτω βλέφαρο λέγαμε μήπως έπαθε εντροπιο.. πήγα Θεσσαλονίκη στον Θωμά Άγγελο που ειδικεύεται στα οφθαλμολογικά και είναι καθηγητής στο ΑΠΘ, του έξυσε 2 φορες το μάτι με ενα βουρτσακι για να ενεργοποιηθεί το ελκος και να ξανά ξεκινήσει η επούλωση παράλληλα του έβαζα ενυδατικό κολλύριο, tobrex, και όρο αίματος, τελικά το ελκος δεν έκλεισε και είπαμε μήπως έχει εντροπιο.. χθες πήγα στον οφθαλμίατρο Θεσσαλονίκη για επανεξέταση για να δούμε ξανά μηπως έχει εντροπιο και δεν κλείνει.. τελικα μου είπε πως δεν πιστεύει πως έχει εντροπιο κ πως επειδή δεν κλείνει το ελκος πρέπει να γίνει το χειρουργείο αμεσα και τον χειρούργησε την ίδια μέρα.. επίσης μου είπε πως στα μποξέρ άπαξ και γίνει το ελκος είναι δύσκολο να κλείσει και συνήθως Χρειάζεται χειρουργείο.. εννοείται δεν βγάζω το κολάρο αλλά παρατήρησα προς προσπαθεί να ξύσει το μάτι του σε γωνιές τοίχων και γενικα το χτυπάει με το πόδι του.. το προστατευτικό κολάρο είναι αρκετά μεγάλο απλά μπορεί να το πατήσει με το πόδι του και να χτυπήσει το ματι του αν θέλει..
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
του έξυσε 2 φορες το μάτι με ενα βουρτσακι για να ενεργοποιηθεί το ελκος
Όταν το εξυσε, έκλεισε μετά το 3ο βλέφαρο για να είναι κλειστό το μάτι και να επουλώνεται; Ή το άφησε ανοιχτό;

Ένα άλλο πράγμα που θα ήταν καλό να ελέγξετε με τον οφθαλμίατρο είναι αν υπάρχουν τρίχες (μη ορατές συνήθως με γυμνό μάτι) στα όρια των βλεφάρων (διστιχίαση λέγεται). Είναι τρίχες που φυτρώνουν πιο μέσα από όσο θα 'πρεπε, με αποτέλεσμα να "γρατζουνάνε" τον κερατοειδή στο ανοιγοκλείσιμο του ματιού.

Σε τι ηλικία είναι το μπόξερ; Έλεγξε και τα δάκρυα και στο καλό το μάτι. Στις βραχυκέφαλες φυλές μετά τα 7-8 χρόνια αρχίζει και δημιουργείται συχνά ξηροφθαλμία η οποία μπορεί να συμβάλει μετά σε άτονο έλκος. Καλό είναι να βοηθάμε το μάτι στη λίπανση με ειδικές λιπαντικές σταγόνες και προληπτικά - μιλάω για το καλό μάτι τώρα - από αυτές τις ηλικίες και μετά.
 


Mariamoa1119

Member
27 Ιουλίου 2018
14
0
Το έξυσε αρχικά με ένα βουρτσακι και το άφησε ανοιχτό, δηλαδη τραυμάτισε ξανά τον κερατοειδή, αυτό το έκανε 2 φορες μέσα σε διάστημα 2 εβδομάδων για να δούμε αν θα κλείσει..
Ναι το έλεγξε χθες το μάτι του δεν είχε κάτι μέσα.. πραγματικά ελπίζω να μην έχει εντροπιο και ξανά εμφανιστεί το ελκος.
Είναι 8 χρόνων ο Μπρούνο μου, ναι ξεκίνησα να βάζω ενυδατικό κολλύριο στο καλό του ματακι χωρίς να μου το πει ο οφθαλμίατρος, χθες που μου άλλαξε την αγωγή μου είπε πως το ενυδατικο κολλύριο θα το σταματήσει δεν μου εξήγησε και πολλά αλλα εγώ στο καλο ματακι το συνεχίζω..
 


Mariamoa1119

Member
27 Ιουλίου 2018
14
0
Επίσης έχουμε θέμα όποτε μπαίνει κάποιος σπίτι και ενθουσιάζεται ξεκινάει να χτυπιέται κ πειράζει το μάτι του με το πόδι ( ενώ φοράει το προστατευτικό κολάρο) και τον σταματαω. Εννοείται το βράδυ τον φέρνω δίπλα στο κρεβατι μου να κοιμάται, για να τον παρακολουθώ. Γενικα προσπαθούμε να μην τον ενθουσιάζουμε γιατί τον πιάνει μια σύγχυση. Απορώ πως θα αντέξει 20 μέρες ακόμα με κλειστο μάτι. Εσεις τι κάνατε; τα αφήνατε μόνα τους τα σκυλάκια σας;
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Μου φαίνεται εντελώς παράδοξο να ξύνει (στην ουσία πληγώνει) τον κερατοειδή και μετά να τον αφήνει ανοιχτό μπάτε σκύλοι αλέστε σε μικρόβια ή σωματίδια.

Έχω πάει σε 3 κτηνίατρους στην Αθήνα για άτονο έλκος, και οι 3 φρέζαραν τον κερατοειδή και μετά έκλειναν το μάτι ράβοντας το 3ο βλέφαρο για 3 εβδομάδες, τόσο χρειάζεται ο κερατοειδής για να ξαναχτιστεί. Μια φορά μόνο προσπαθήσαμε εναλλακτικά αντί για ράψιμο να βάλουμε ειδικό φακό επαφής, αλλά δεν είχε νόημα (στα εξώφθαλμα σκυλιά όπως τα δικά μας φεύγει γρήγορα).

Από λιπαντικά τι βάζεις στο καλό μάτι;
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Επίσης έχουμε θέμα όποτε μπαίνει κάποιος σπίτι και ενθουσιάζεται ξεκινάει να χτυπιέται κ πειράζει το μάτι του με το πόδι ( ενώ φοράει το προστατευτικό κολάρο) και τον σταματαω. Εννοείται το βράδυ τον φέρνω δίπλα στο κρεβατι μου να κοιμάται, για να τον παρακολουθώ. Γενικα προσπαθούμε να μην τον ενθουσιάζουμε γιατί τον πιάνει μια σύγχυση. Απορώ πως θα αντέξει 20 μέρες ακόμα με κλειστο μάτι. Εσεις τι κάνατε; τα αφήνατε μόνα τους τα σκυλάκια σας;
Kολάρο μόνιμα, το έβγαζα μόνο όταν έτρωγαν, υπό την εποπτεία μου. Μήπως δεν είναι σωστό τo μέγεθος του κολάρου, μήπως είναι μικρό/κοντό;
 


Mariamoa1119

Member
27 Ιουλίου 2018
14
0
Kολάρο μόνιμα, το έβγαζα μόνο όταν έτρωγαν, υπό την εποπτεία μου. Μήπως δεν είναι σωστό τo μέγεθος του κολάρου, μήπως είναι μικρό/κοντό;
Όχι είναι μεγάλο το κολάρο, όταν λέω πως μπορεί να πειράξει το μάτι του εννοώ να το πατήσει πάνω από το κολάρο γιατί ειναι από μαλακό υλικό C04CF252-4BEE-4BB4-ABE1-9A7FC9E4E6CA.jpeg
 


Mariamoa1119

Member
27 Ιουλίου 2018
14
0
Μου φαίνεται εντελώς παράδοξο να ξύνει (στην ουσία πληγώνει) τον κερατοειδή και μετά να τον αφήνει ανοιχτό μπάτε σκύλοι αλέστε σε μικρόβια ή σωματίδια.

Έχω πάει σε 3 κτηνίατρους στην Αθήνα για άτονο έλκος, και οι 3 φρέζαραν τον κερατοειδή και μετά έκλειναν το μάτι ράβοντας το 3ο βλέφαρο για 3 εβδομάδες, τόσο χρειάζεται ο κερατοειδής για να ξαναχτιστεί. Μια φορά μόνο προσπαθήσαμε εναλλακτικά αντί για ράψιμο να βάλουμε ειδικό φακό επαφής, αλλά δεν είχε νόημα (στα εξώφθαλμα σκυλιά όπως τα δικά μας φεύγει γρήγορα).

Από λιπαντικά τι βάζεις στο καλό μάτι;
Δεν ξέρω πως λέγεται αυτή η τεχνική
αλλά ναι το έξυσε με ένα βουρτσακι ίσα για να το ξανά τραυματίσει, και συγκεκριμένα με βουρτσακι από αυτά που καθαρίζουν τη πέτρα από τα δόντια.
Έβαζα hyalovet αλλα μου τελείωσε, και σήμερα πήρα ένα που λέγεται Alcon tears naturale II,
δεν μου το σύστησε κάποιος, απλά ζήτησα ένα κολλύριο ενυδατικό και μου έδωσαν αυτό.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Δεν ξέρω πως λέγεται αυτή η τεχνική
αλλά ναι το έξυσε με ένα βουρτσακι ίσα για να το ξανά τραυματίσει, και συγκεκριμένα με βουρτσακι από αυτά που καθαρίζουν τη πέτρα από τα δόντια.
Έβαζα hyalovet αλλα μου τελείωσε, και σήμερα πήρα ένα που λέγεται Alcon tears naturale II,
δεν μου το σύστησε κάποιος, απλά ζήτησα ένα κολλύριο ενυδατικό και μου έδωσαν αυτό.
Από ανθρώπινα λιπαντικά ματιών που βάζουμε και σε σκύλους (βάση κτηνιάτου) είναι τα Hylocomod και Hylogel. Το hylogel είναι σε μορφή gel, δηλαδή πιο παχύρρευστο και η λίπανση κρατάει περισσότερη ώρα, εγώ αυτό έβαζα. Επίσης το καλό που έχουν αυτά τα δύο είναι ότι κρατάνε μετά το άνοιγμα 6 μήνες, ενώ τα περισσότερα οφθαλμικά πρέπει να τα πετάς σε 1 μήνα.

Από σκυλίσια σκευάσματα (από pet shop), το Lubrithal.

Μετά τα τελευταία χειρουργεία, εγώ έβαζα εφόρου ζωής πλέον, χρησιμοποιώντας πότε το ένα πότε το άλλο.
 
  • Like
Reactions: Mariamoa1119


Mariamoa1119

Member
27 Ιουλίου 2018
14
0
Από ανθρώπινα λιπαντικά ματιών που βάζουμε και σε σκύλους (βάση κτηνιάτου) είναι τα Hylocomod και Hylogel. Το hylogel είναι σε μορφή gel, δηλαδή πιο παχύρρευστο και η λίπανση κρατάει περισσότερη ώρα, εγώ αυτό έβαζα. Επίσης το καλό που έχουν αυτά τα δύο είναι ότι κρατάνε μετά το άνοιγμα 6 μήνες, ενώ τα περισσότερα οφθαλμικά πρέπει να τα πετάς σε 1 μήνα.

Από σκυλίσια σκευάσματα (από pet shop), το Lubrithal.

Μετά τα τελευταία χειρουργεία, εγώ έβαζα εφόρου ζωής πλέον, χρησιμοποιώντας πότε το ένα πότε το άλλο.
Θα τα ψάξω και θα πάρω κάποιο από αυτά, και εγώ μόλις γίνει καλά το ματάκι του σκοπεύω να συνεχίσω τα ενυδατικά κολλύρια γιατί δεν θέλω με τίποτα να το ξανά περάσει αυτό, μεγάλη ταλαιπωρία..
Θα ενημερώνω εδώ για την πορεία του Μπρούνο, ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες
Ελπίζω όλα να πάνε καλά..
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Τα παραπάνω που έγραψα είναι για υγιές μάτι για συντήρηση. Για το μάτι με το πρόβλημα θα βάλεις ό,τι κολύρια σου πει αυτός, τουλάχιστον μεχρι να επανέλθει πλήρως.
 
  • Like
Reactions: Mariamoa1119


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Όταν αφαιρέσαμε οζίδιο πάντως απ'το βλέφαρο κ επίσης ο δικός μου ακουμπούσε με το χωνί το μάτι δεν είχαμε κάποιο πρόβλημα (είναι μαλακό, δεν τραυματίζει). Αλλά καθάριζα συνεχώς το κολάρο γιατί ειδικά στη βόλτα μάζευε μέσα τα πάντα όλα, για να μη μολυνθεί το μάτι.

Επουλωθηκε πλήρως.
 
  • Like
Reactions: Mariamoa1119


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU