Χρωματισμοί (μεταφορά από Πρόβλημα με εκτροφέα)






ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Αν δεν κανω λαθος το μπλε γκρι ειναι εκτος προτυπου σωστα?
Όλα τα χρώματα ειναι αποδεκτά...όμως κάποια δεν πρεπει να προτιμούνται(πάνω απο 80% λευκό,συκωτί,μαύρο πύρινο).Το μπλέ σαν χρώμα τριχώματος είναι αποδεκτό αλλά αν συνοδεύεται απο μαύρη μύτη και σκούρα μάτια μόνο. :rolleyes:
Το θέμα δεν ειναι αν ειναι αποδεκτό...το θέμα είναι οτι εξηγείς παντού οτι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να εχει πρόβλημα υγείας ενα σκυλί με κάποια χρώματα(cda,κώφωση,κακή όραση κλπ).Δυστυχώς δεν υπάρχουν ακόμα τέστ που να μπορούμε να κάνουμε ώστε να αποκλείσουμε τα προβλήματα που ΙΣΩΣ συνοδεύουν κάποια απο αυτά.Θες να ρισκάρεις την υγεία του σκύλου για ενα χρώμα?
Η απάντηση μου ως εκτροφέας είναι οτι δε ρισκάρω να βάλω στην εκτροφή μου χρώμα που εχει μεγαλύτερη πιθανότητα να παρουσιάσει θέματα και που δε μπορώ να το αποφύγω με κάποιο DNA τεστ.
Τα "μπλέ" έχουν τη μεγαλύτερη ζήτηση...το θέμα ειναι αν θες να παίξεις στην τύχη με την υγεία του ζώου..Εγώ επέλεξα και επιλέγω να μη το κάνω.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Το μπλε προκύπτει από ομοζυγωτια στο d locus. Υποτελες είναι.
Υπάρχει dna test να βρεις τους φορείς.
Όταν εκφραστεί πέρα από το μπλε χρώμα στο τρίχωμα, ο σκυλος έχει και μπλε μύτη.
Το πρότυπο στην μύτη ζητάει
Nose: Definitely black.

Άρα αυτόματα το ξεκοβει, παρόλο που στα χρώματα λέει 'any color".

Το μπλε συνδέεται με το color dilution alopecia (cda) που ανέφερε η Αργυρω, αλλά δεν είναι ακόμα σαφές πως και γιατί, ούτε φυσικά υπάρχει κάποιο dna test για το cda..
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Το μπλε προκύπτει από ομοζυγωτια στο d locus. Υποτελες είναι.
Υπάρχει dna test να βρεις τους φορείς.
Όταν εκφραστεί πέρα από το μπλε χρώμα στο τρίχωμα, ο σκυλος έχει και μπλε μύτη.
Το πρότυπο στην μύτη ζητάει
Nose: Definitely black.

Άρα αυτόματα το ξεκοβει, παρόλο που στα χρώματα λέει 'any color".

Το μπλε συνδέεται με το color dilution alopecia (cda) που ανέφερε η Αργυρω, αλλά δεν είναι ακόμα σαφές πως και γιατί, ούτε φυσικά υπάρχει κάποιο dna test για το cda..
Συμφωνώ με όλα τα παραπάνω απλά να συμπληρώσω πως κάποιες φορές μπορεί ο φαινότυπος να μοιάζει με μπλέ(πχ seal) αλλα ο σκύλος να μην ειναι dd και να έχει μαύρη μύτη...
Απο εκεί και πέρα τα χρώματα που λέει το πρότυπο να μην προτιμούνται υπάρχει λόγος..πχ το πάνω απο 80% λευκό έχει μεγαλύτερες πιθανότητες για κώφωση,αλλεργίες,κακή όραση
Το συκωτί(liver) δε μπορεί να έχει μαύρη μύτη...λόγω γονιδίων και έχει επίσης θέματα με αλλεργίες κλπ
Το μαύρο πύρινο αν και δεν κουβαλάει κάποιο συγκεκριμένο θέμα υγείας είναι κυρίαρχο γονιαδιακά και σταδιακά τείνει να εξαφανίσει όλα τα άλλα χρώματα...
Πάντα υπήρχε κάποιος λόγος...το θέμα είναι αν δε μας ενδιαφέρουν οι εκθέσεις,τα πρότυπα κλπ και θέλουμε απλά ενα σκυλάκι για την οικογένεια μας...θα αλλάξουμε γνώμη για το χρώμα που μας αρέσει οταν μάθουμε για τα προβλήματα υγείας που είναι μεγαλύτερες οι πιθανότητες να προκύψουν?
Εκ πείρας πλέον θα σας πώ...ενα ποσοστό 5-10% το πολύ θα ασχοληθεί και θα αλλάξει την προτίμηση...το υπόλοιπο ποσοστό απλά θα πάει να πάρει το μπλέ,το ολόλευκο κλπ απο κάποιον χωρίς να τον "πρήζει" με "αχρηστες" πληροφορίες...
Και όπως μου είπε κάποτε ενας: Ε θα το ρισκάρω και οτι γίνει...σιγά...αφου τόσα βλέπω και είναι μια χαρά...

Νομίζω ομως οτι ειμαστε πολύ εκτός θέματος...ζητώ συγνωμη απο τη θεματοθέτρια..
 




ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Πάνω που άρχισε το ωραίο :( :LOL:

Να ξέρατε πάντως πόσο τυχερες είστε κι εσύ και η Μπεατα με τα χρώματα.
Εμ έχετε τα παντα (σχεδόν), εμ τα γνωρίζουμε κιόλας γενετικά.
Σε άλλο θέμα ευχαρίστως να τα συζητήσουμε αναλυτικά ;)
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.970
Πειραιάς
Όλα τα χρώματα ειναι αποδεκτά...όμως κάποια δεν πρεπει να προτιμούνται(πάνω απο 80% λευκό,συκωτί,μαύρο πύρινο)

γιατί είναι κάτι αποδεκτό αφού αποδεδειγμένα μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα; ξέρεις;
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
γιατί είναι κάτι αποδεκτό αφού αποδεδειγμένα μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα; ξέρεις;
Αν μιλάς για το μπλέ υπάρχει μια μαγική λέξη... ΜΠΟΡΕΙ να ....που σημαίνει οτι υπάρχει ενας συσχετισμός με το χρώμα αλλά δεν εμφανίζουν πρόβλημα όλα τα άτομα αυτού του χρώματος.Ακόμα δεν έχουν βρεί τι προκαλεί ακριβώς την CDA...γι'αυτό και δε μπορούμε να κάνουμε ακόμα κάποιο τέστ ώστε να την αποφύγουμε..Το πάνω απο 80% λευκό μπορείς να αποφύγεις την κώφωση με το να κανεις τεστ BAER στον σκύλο ώστε να δείς αν κουβαλάει το γονίδιο ή όχι,να ελέγξεις όραση..τις αλλεργίες δε μπορείς να ελέγξεις απλά βάζεις άτομα στην αναπαραγωγή που δεν έχουν εμφανίσει...Οπότε ενας σκύλος με πάνω απο 80% λευκό μπορεί να ελεγχθεί για τυχόν προβλήματα και να αποφασιστεί αν θα μπεί ή όχι στην αναπαραγωγή.Όταν είχε γραφτεί το πρότυπο σίγουρα δεν υπήρχαν όλα αυτά τα τέστ..
Θα πρότεινα αν ειναι να μιλήσουμε για χρώματα ή για τα αμσταφ να πάμε σε δικό του θέμα ;)
 
Last edited:


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.970
Πειραιάς
ναι, το κατάλαβα αυτό.
αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί να αφήνεις (ο όμιλος εννοώ) αυτήν την πιθανότητα και δεν την αποκλείεις με το να μην κάνεις δεκτά αυτά τα χρώματα.

και 'συ θα μπορούσες να τα χρησιμοποιήσεις στο εκτροφικό σου πλάνο, άλλα επέλεξες να μην το κάνεις γιατί περιέχει ένα ρίσκο, που δε θες να το πάρεις. και σωστά.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Σπύρο καλησπέρα και ζητώ συγνώμη που πετάγομαι.
Πολύ ευλογα ρωτάς, αλλά μην ξεχνάμε την μαγική λέξη : ποικιλομορφια.

Αν αρχίζεις να αποκλείεις χρώματα που κάποιες φορές (όχι πάντα) συνδέονται με κάποια προβλήματα, θα σου μείνουν ελάχιστοι σκύλοι να "τραβήξεις" γονίδια σε μια ήδη κλειστή γενετική δεξαμενή.
Άρα θα έχεις πολύ μεγαλύτερο πρόβλημα από αυτό που πας να λύσεις.

Στις μέρες μας έχουμε τα dna test τα οποία είναι φοβερά εκτροφικα εργαλεία γιατί μπορείς να χρησιμοποιήσεις σκύλους μπλε πχ που έκατσαν τυχαία και αξίζει για άλλους λόγους να αναπαραχθούν, με σκύλους που δεν είναι φορείς του d.
Και από κει μετά αρχίζεις και κάνεις παιχνίδι μέσω πάλι dna, ώστε να σβήσεις σταδιακά το d από τις γραμμές σου, την οικογένειά σου.

Παρόλα αυτά αδυνατώ να καταλάβω το πως μετράς αυτό το ποσοστό που αναφέρει (πχ 80%).
Πάλι τα πιο ωραία σε λάθος θέμα τα συζητάμε :ROFLMAO:
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
Στους μολοσσους - δανους πάντως από παλιά προ ντιεν ει εποχής απλά προσέχαν κ δεν επιτρεπόταν ζευγάρωμα μεταξύ δύο μπλέ, αλλά μπλε με μαύρο που προερψόταν απο μαυρη γραμμή... ετσι διασφαλίζαν την υγεια...
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.970
Πειραιάς
Το θέμα δεν ειναι αν ειναι αποδεκτό...το θέμα είναι οτι εξηγείς παντού οτι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να εχει πρόβλημα υγείας ενα σκυλί με κάποια χρώματα(cda,κώφωση,κακή όραση κλπ).Δυστυχώς δεν υπάρχουν ακόμα τέστ που να μπορούμε να κάνουμε ώστε να αποκλείσουμε τα προβλήματα που ΙΣΩΣ συνοδεύουν κάποια απο αυτά.Θες να ρισκάρεις την υγεία του σκύλου για ενα χρώμα?
Η απάντηση μου ως εκτροφέας είναι οτι δε ρισκάρω να βάλω στην εκτροφή μου χρώμα που εχει μεγαλύτερη πιθανότητα να παρουσιάσει θέματα και που δε μπορώ να το αποφύγω με κάποιο DNA τεστ.
Τα "μπλέ" έχουν τη μεγαλύτερη ζήτηση...το θέμα ειναι αν θες να παίξεις στην τύχη με την υγεία του ζώου..Εγώ επέλεξα και επιλέγω να μη το κάνω.
απ' ό,τι καταλαβαίνω το ρίσκο του να χρησιμοποιήσεις τα χρώματα αυτά είναι μεγαλύτερο από το ρίσκο της διατάραξης ή του περιορισμού της γενετικής ποικιλομορφίας.
δεν ξέρω από την φυλή, σύμφωνα με τα λεγόμενα της Αργυρώς αναρωτιέμαι.

νομίζω ότι τα ανεπιθύμητα χρώματα δεν είναι τόσο πολύ διαδεδομένα (στον γενικό πληθυσμό των amstaff), ώστε αποκλείοντας τα να δημιουργήσεις μεγάλο γενετικό πρόβλημα. συκωτί, μπλε και μαύρο-πύρινο amstaff έχω δει μόνο σε φωτογραφίες στο internet προσωπικά.

για το ποσοστό στα χρώματα που ρωτάς Μιχάλη, υπάρχει και στα bulls κάτι ανάλογο όπου στο πρότυπο των έγχρωμων λέει ότι το χρώμα θα πρέπει να υπερισχύει του λευκού. το θέμα είναι ότι στην πράξη είναι δύσκολο καμιά φορά να πεις αν υπερισχύει ή όχι και απλά πρέπει να επιλέγεις.
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
νομίζω ότι τα ανεπιθύμητα χρώματα δεν είναι τόσο πολύ διαδεδομένα (στον γενικό πληθυσμό των amstaff), ώστε αποκλείοντας τα να δημιουργήσεις μεγάλο γενετικό πρόβλημα. συκωτί, μπλε και μαύρο-πύρινο amstaff έχω δει μόνο σε φωτογραφίες στο internet προσωπικά.
Έχω βγάλει κουτάβια μαύρα-πύρινα...υπάρχουν απλά δύσκολα να κατέβουν σε εκθέσεις και συνήθως δεν μπαίνουν στην αναπαραγωγή εκτός και αν ειναι εξαιρετικά δείγματα φυλής.Επίσης φροντίζουμε(συνήθως το ξαναλέω) να μη μπαίνουν με άλλο μαύρο-πύρινο ή φορέα του στην αναπαραγωγή.
Συκωτί δε θα δείς λόγω κόκκινης μύτης.Ολόλευκα σπάνια...περισσότερο στην Αμερική όπου κάποια συμμετέχουν και σε εκθέσεις...Μπλέ άπειρα πλέον....
 

Attachments



spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.970
Πειραιάς
τα μαύρα-πύρινα συνδέονται με γενετικά προβλήματα στα amstaffs ή απλά δεν είναι επιθυμητά λόγω χρωματισμού;

ρωτάω γιατί στα bulls δεν έχω ακούσει κάτι και τη θεωρώ μια συγγενής φυλή.
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
@admin θα σου ήταν εύκολο να μεταφέρεις τα τελευταία μας μηνύματα που συζητάμε για τα χρώματα των αμσταφ σε κάποιο άλλο θέμα?
Είμαστε τελείως οφ τοπικ....ευχαριστώ!
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
τα μαύρα-πύρινα συνδέονται με γενετικά προβλήματα στα amstaffs ή απλά δεν είναι επιθυμητά λόγω χρωματισμού;

ρωτάω γιατί στα bulls δεν έχω ακούσει κάτι και τη θεωρώ μια συγγενής φυλή.
Διάβασε το μήνυμα #399 ;)
 








Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf