Χρώμα μύτης Labrador


Angelos

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2010
847
0
Αθήνα
Να ρωτήσω και εγώ κάτι που άρχισα να παρατηρώ εδώ και λίγο καιρό πάνω στα λαμπ;;
Κάποια έχουν μαύρη μυτη όπως ακριβώς και πατούσες και άλλα απλά καφέ,σημαίνει κάτι αυτό ή όχι;;
Είμαι νέος ιδιοκτήτς ενός λάμπ και έχω πολλές τέτοιες "χαζες" ερωτήσεις :p
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
μήπως όμως να το έβαζες σε ένα θεματάκι απο μόνο του να μπορέσει κι αυτό να βρεί χώρο να αναπτυχθεί σωστά και να μην μπερδευονται η συζητήσεις?
:)

θα το φτιάξω εγώ τώρα
αλλά μπαίνε σιγά σιγά στο πνευμα του φόρουμ :)
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
ναι σημαίνει οτι δεν έχει καλή χρωστική.
Οταν το κίτρινο λάμπραντορ προέρχεται απο μια μακρυά γραμμή κίτρινων τότε χάνει την σωστή χρωστική, το μαυρο πρέπει να χρησιμοποιήται τακτικά στην αναπαραγωγή για να είναι σωστή η χρωστική, και στα άλλα δύο χρώματα.
 


Angelos

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2010
847
0
Αθήνα
μήπως όμως να το έβαζες σε ένα θεματάκι απο μόνο του να μπορέσει κι αυτό να βρεί χώρο να αναπτυχθεί σωστά και να μην μπερδευονται η συζητήσεις?
:)

θα το φτιάξω εγώ τώρα
αλλά μπαίνε σιγά σιγά στο πνευμα του φόρουμ :)

Nαι έχετε απόλυτο δίκαιο :)
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
το "καλύτερο" χρώμα ακρορίνιου είναι το μαυρο?
και τι βαθμός ελαττώματος είναι το καφέ?


-ο πληθυντικός απαγορευται σε εμένα-μου χαλάει την ψυχολογία-
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.864
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
το "καλύτερο" χρώμα ακρορίνιου είναι το μαυρο?
και τι βαθμός ελαττώματος είναι το καφέ?


-ο πληθυντικός απαγορευται σε εμένα-μου χαλάει την ψυχολογία-
Τα μαύρα λάμπραντορ έχουν πάντα μαύρη μύτη, τα σοκολατί έχουν καφέ μύτη, τα κίτρινα - δες το λινκ μου παραπάνω, το σωστό είναι το μαύρο pigment, αλλά δεν θεωρείται λάθος αν η μύτη είναι μαύρη γύρω-γύρω, τα χείλη είναι μαύρα και κάτω από τα μάτια επίσης.
Τα κίτρινα λαμπ που δεν έχουν αρκετό pigment εκτός από κόκκινη (ή καφέ) μύτη, έχουν κόκκινα (ή καφέ χείλη, κάτω από τα μάτια και τις πατούσες) αλλά και πράσινα μάτια
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
έχω υπόψιν μου κι άλλες φυλές με αυτό το "πράσινα μάτια-καφέ μύτη" ελλειματικό γονίδιο
τα νέας γής αν δεν κάνω λάθος....

όμορφα σκυλιά τα πρασινομάτικα
γιατί τα αποκλείουν απο την αναπαραγωγή,πέρα απο το τυπικό, έχουν κάποιο σοβαρό πρόβλημα?
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.864
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
έχω υπόψιν μου κι άλλες φυλές με αυτό το "πράσινα μάτια-καφέ μύτη" ελλειματικό γονίδιο
τα νέας γής αν δεν κάνω λάθος....

όμορφα σκυλιά τα πρασινομάτικα
γιατί τα αποκλείουν απο την αναπαραγωγή,πέρα απο το τυπικό, έχουν κάποιο σοβαρό πρόβλημα?
Είναι εκτός προτύπου :D
 


elemaraki

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2012
634
1
Έχω ένα κίτρινο λαμπ με μαύρη μύτη .
Της τελευταίες μέρες παρατηρώ οτι η μύτη ξεβαφει κ πάει νΑ γίνει προς ροζ! Ειναι αανησυχητικό?
Ειναι 2 ετών
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Το χειμώνα σε πολλά σκυλιά η μύτη γίνεται πιο ανοιχτόχρωμη λόγω ελλείψης ηλίου. Τη άνοιξη θα ξαναγίνει μαύρη, μη στενοχωριέσαι :)
 


fandasia

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2012
158
0
Τα λαμπ εχουν την λεγομενη μυτη του χιονιου.Σε πολυ εντονο κρυο η ζεστη η μυτη τους αλαζει χρωμα,ιδιαιτερα στα κιτρινα λαμπ.Είναι γνωστή ως μύτη του χειμώνα ή του χιονιού. Πρόκειται για την ξεθωριασμένη μύτη που αποκτούν, στα μεγάλα κρύα, αρκετές, ανοικτόχρωμες συνήθως, φυλές σκύλων
οπως τα λαμπ και εικάζεται πως οφείλεται σε έλλειψη ήλιου. Τεχνικά, πρόκειται για έλλειψη χρωστικής στην περιοχή της μύτης.

πρόκειται για το εποχιακό ξεθώριασμα που εμφανίζεται συνήθως το χειμώνα και οφείλεται, πιθανώς, σε έλλειψη ηλιοφάνειας ή θερμοκρασιακές μεταβολές. Στις περισσότερες περιπτώσεις, το μαύρο χρώμα επανέρχεται την άνοιξη. Παρουσιάζεται συνήθως σε ανοιχτόχρωμες φυλές και το ξεθώριασμα μπορεί να μονιμοποιηθεί, σε ηλικιωμένα ζώα. Η χιονισμένη μύτη είναι συνηθισμένη και αποδεκτή στα Λαμπραντόρ, στα Γκόλντεν Ριτρίβερ, στα Χάσκι, και στους σκύλους Βέρνης. Δεν υπάρχει θεραπεία, όπως ούτε και λόγος ανησυχίας. Κάποιοι κτηνίατροι χορηγούν βιταμίνη Ε, κάτι που μπορείτε να δοκιμάσετε με ασφάλεια. Μια άλλη θεωρία θέλει τον αποχρωματισμό της μύτης να οφείλεται σε έλλειψη βιταμίνης Β.
 




Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.864
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Τίποτα ανησυχητικό. Θα ξαναμαυρίσει το καλοκαίρι ;) Ισχύουν όσα είπε ο/η fandasia να προσθέσω μόνο πως εκτός από την εποχή ρόλο παίζει και η ηλικία του σκύλου.

Ξαναπαραθέτω το λινκ

Yellow Pigment
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.115
Μηνύματα
895.843
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981