Χτένα για μαλτεζακι


eirinimour

Member
5 Μαϊου 2021
16
0
26
Καλησπέρα σας!
Θα ήθελα την βοήθεια σας πραγματικά!

Ως καινούργια σκυλομάνα δεν γνωρίζω και πολλά, έτσι απευθύνθηκα σε πετ σοπ για να αγοράσω χτενα για το μαλτεζακι μου. Μου είπαν πως αυτή είναι η χτένα που θα χρειαστώ.

Είναι αυτή που βλέπετε στην παρακάτω φωτογραφία, και θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος να μου πει αν είναι η σωστή;

Με φοβίζει πολύ είναι η αλήθεια ως χτένα, γιατί σαν κουτάβι 4 μηνών δεν κάθεται και τελείως ήρεμα την ώρα του χτενισματος και φοβάμαι μην τον χτυπήσω στα ματάκια με τις απότομες κινήσεις που κάνει.

Όσον αφορά τα ματάκια, τον καθαρίζω με φυσιολογικό όρο κάθε ημέρα. Να συνεχίσω με τον όρο ή θα μου προτείνατε να αγορασω κάποιο ειδικό υγρό;

Σας ευχαριστώ πολύ όλους!D769E5A3-FED1-4EF6-94E8-3DEA914233C4.jpeg
 


Ioannadms

Active Member
16 Φεβρουαρίου 2020
25
68
Καλησπέρα!Να έχετε πολλά υπέροχα χρόνια με το φιλαράκι σου εύχομαι!


Μιας και Μαλτέζ σημαίνει μαλλί και καθημερινό χτενισμα,θα σου πρότεινα να επενδύσεις σε ποιοτικές χτένες και να του μάθεις να απολαμβάνει τη διαδικασία!
Έχεις σκοπό να αφήσεις τον μανδύα του μακρύ;
Υπάρχουν διαφόρων ειδών χτένες για τα Μαλτέζ,θα σου δείξω τι χρησιμοποιω εγώ και μας έχει βολεψει.Κατά την άποψη μου για την ηλικία του θα ήταν αρκετή μια pin brush (μοιάζουν πολύ με τις δικές μας βούρτσες μόνο που δεν έχουν μπίλιες στο τελείωμα των ακίδων τους.),μιας και το μαλλάκι είναι κοντό ακόμα και το θεωρώ απίθανο να κομπιάζει.Οι pin brushes είναι κάπως έτσι:
chris-christensen-breezy-brushes-soft-purple.png
Εγώ τον χτενίζω πρώτα με την pin brush και στη συνέχεια με μεταλλική χτένα σαν αυτή:
all-systems-ultimate-metal-comb.jpg
Βοηθάει στο να εντοπίσεις τους κόμπους,αν υπάρχουν.Τελος,αν βρω κάποιο κόμπο τον λύνω με σλικερ:all-systems-black-hand-grey-pad-slicker.jpg
Για τα μουστάκια του και το top knot χρησιμοποιώ τέτοια χτένα:
large_20181025114921_eurostil_01467.jpeg

Πολλοί χρησιμοποιούν και bristle brush,αλλά δεν γνωρίζω περισσότερα για τη χρήση της καθώς δεν έχω πάρει τέτοιου είδους χτένα.
Το πιο σημαντικό από όλα όμως είναι να χρησιμοποιείς σπρέι στο χτένισμα για να ενυδατωνει το μαλλί και να μην σπάει.

Ο όρος είναι μια χαρά για την καθαριότητα των ματιών,το σημαντικό είναι να μένουν όσο γίνεται στεγνές οι τρίχες εκεί για να αποφύγετε αποχρωματισμός.
 
  • Like
Reactions: mareco and p__nat


eirinimour

Member
5 Μαϊου 2021
16
0
26
Καλησπέρα!Να έχετε πολλά υπέροχα χρόνια με το φιλαράκι σου εύχομαι!


Μιας και Μαλτέζ σημαίνει μαλλί και καθημερινό χτενισμα,θα σου πρότεινα να επενδύσεις σε ποιοτικές χτένες και να του μάθεις να απολαμβάνει τη διαδικασία!
Έχεις σκοπό να αφήσεις τον μανδύα του μακρύ;
Υπάρχουν διαφόρων ειδών χτένες για τα Μαλτέζ,θα σου δείξω τι χρησιμοποιω εγώ και μας έχει βολεψει.Κατά την άποψη μου για την ηλικία του θα ήταν αρκετή μια pin brush (μοιάζουν πολύ με τις δικές μας βούρτσες μόνο που δεν έχουν μπίλιες στο τελείωμα των ακίδων τους.),μιας και το μαλλάκι είναι κοντό ακόμα και το θεωρώ απίθανο να κομπιάζει.Οι pin brushes είναι κάπως έτσι:
View attachment 74674
Εγώ τον χτενίζω πρώτα με την pin brush και στη συνέχεια με μεταλλική χτένα σαν αυτή:
View attachment 74675
Βοηθάει στο να εντοπίσεις τους κόμπους,αν υπάρχουν.Τελος,αν βρω κάποιο κόμπο τον λύνω με σλικερ:View attachment 74676
Για τα μουστάκια του και το top knot χρησιμοποιώ τέτοια χτένα:
View attachment 74677

Πολλοί χρησιμοποιούν και bristle brush,αλλά δεν γνωρίζω περισσότερα για τη χρήση της καθώς δεν έχω πάρει τέτοιου είδους χτένα.
Το πιο σημαντικό από όλα όμως είναι να χρησιμοποιείς σπρέι στο χτένισμα για να ενυδατωνει το μαλλί και να μην σπάει.

Ο όρος είναι μια χαρά για την καθαριότητα των ματιών,το σημαντικό είναι να μένουν όσο γίνεται στεγνές οι τρίχες εκεί για να αποφύγετε αποχρωματισμός.
Τέλεια! Πραγματικά ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές, ξεκαθάρισαν το μυαλό μου! Κάποιο σπρει καλό για το χτένισμα έχεις να μου προτείνεις;
 


Εriana

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2019
283
905
Μου το έχει συστήσει η groomer του δικού μου. Ρίξτε μια ματιά. Είναι οολύ εξυπηρετικοί.

 
  • Like
Reactions: mareco


p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
Όλες τις βούρτσες να μου παίρνατε και να μου αφήνατε μόνο τη bristle, (φυσική τρίχα αγριόχοιρου και νάυλον, ή βούρτσα για extension) θα μου έφτανε και θα μου περίσσευε!! Που σημαίνει, ότι το ποια βούρτσα βολεύει καλύτερα είναι κάπως υποκειμενικό...
Screenshot 2021-05-18 at 5.01.04 PM.png
Το μόνο σίγουρο είναι, ότι η χτένα που πήρες είναι καλή για να εντοπίζει τους κόμπους, αλλά όχι για να τους λύνει.

Κατά τα λοιπά, συμφωνώ με την @Ioannadms :)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf