Χτένισμα










Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
Τι ωραίο θεματάκι ξέθαψα εγώ...

Σκέφτομαι να πάρω ένα furminator για το Μαρλίω, και έχω μια πολύ χαζή ερώτηση να κάνω.
Για μακρύτριχα ή για κοντότριχα;

 
  • Like
Reactions: Sofouli


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Εμείς έχουμε τύπου furminator (μισή τιμή, μεγαλύτερη επιφάνεια). Το αντίστοιχο σε διαστάσεις furminator, ύψος δοντιών χτένας εννοώ, είναι το κοντή/μεσαία.
Νομίζω αυτό χρειάζεσαι και εσύ.
Κάνει πολύ καλή δουλειά στα κοκόνια γιατί πιάνει το διπλό μανδύα.
Θέλει λίγο προσοχή βέβαια, αλλά το προτείνω :)
 


Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
@Sofouli Μήπως έχεις κάποιο λινκ να μου στείλεις;

ωχ. έχουν διπλό μανδύα τα σκασμένα;
δεν έχουμε περάσει περίοδο μαδίματος ακόμα, θα είναι η πρώτη μας
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Από το πρότυπο
ΜΑΝΔΥΑΣ: Διπλός μανδύας.
Τρίχωμα: Εξωτερικός μανδύας μακρύς, λεπτός, ίσιος ή ελαφρά κυματιστός. Υπομανδύας κοντός, πυκνός. Κεφάλι, μέρος των αυτιών ή και όλο το αυτί, μπροστινό μέρος των άκρων καλύπτονται από κοντό και λείο μανδύα μήκους 1 εκ. Στον λαιμό και τον κορμό ο μανδύας είναι μακρύτερος, σχετικά επίπεδος, μήκους περίπου 4-8 εκ. Στην ουρά και το πίσω μέρος των γλουτών ο μανδύας είναι ακόμη πιο μακρύς με μήκος 8-14 εκ.
Χρώμα: Όλα τα χρώματα και οι συνδυασμοί χρωμάτων είναι αποδεκτά.
Εμείς χρησιμοποιούμε αυτή ΕΔΩ την βούρτσα.
Την μεσαία σε φάρδος. Κάνει περίπου 18-20 αναλόγως από που θα την πάρεις, ίσως online πιο φθηνά. Τα furminator ξεκινάνε από τα σχεδόν διπλάσια.
 


Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
Ωιμέ, έχει να πέσει χτένισμα.

Σε ευχαρίστω πολύ για την βοήθεια, λεώ να σε εμπιστευτώ.

Και μια σχετική/άσχετη ερώτηση, επειδή το τρίχωμα στον κόλο της είναι τέρμα μακρύ, και όταν κατουράει σε στυλ σπαγγάτο τα κάνει χάλια, τα κόβουμε πιο κοντά. Υπάρχει περίπτωση να της δημιουργούμε πρόβλημα με κρύο/ζέστη; Δεν φαινεται να την απασχολεί ιδιαίτερα αλλά το άγχος παραμένει άγχος. :barefoot:
 
  • Like
Reactions: Sofouli


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Πρόβλημα θα δημιουργούσατε μόνο αν το κουρεύατε με μηχανή.
Γενικά, κι εγώ ψαλιδίζω κατά καιρούς κάποιες τζίβες, ειδικά στον μικρό που έχει κάτι πολύ λεπτές τρίχες στα αυτιά. Δεν έχεις κάποιο θέμα. Κι εμένα έχει κωλοκουρτίνα ( :p ) όπως την λέω, αλλά δεν λερώνεται, είναι και λίγο σιχασιάρα. Μικρή τα έκανε μαντάρα πάντως
 
  • Like
Reactions: Penguin


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Παιδιά team κωλοκουρτινα και εμείς.:barefoot: Το τρίχωμα της δικιάς μου είναι σαν τη φωτογραφία που ανεβασες @Penguin, ειδικά όταν ήταν κουτάβι ήταν ακριβώς έτσι. Τώρα που είναι πάνω κάτω 3 έχει μακρύνει αρκετά σε διάφορα σημεία...Η ουρά της πχ ακουμπάει πάτωμα, τα αυτιά της είναι έχουν μακριά πολύ λεπτή τρίχα όπως είπε και η @Sofouli , στην κοιλιά της επίσης έχει μακριά τρίχα. Και απ' ότι έχω καταλάβει έχει και διπλό μανδύα. Θα με ενδιέφερε, αν μπορούσατε να πείτε 2 λόγια για την περιποίηση που κάνετε στα δικά σας. :)
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Καλημέρα @bat-iris
Από περιποίηση δεν κάνω τίποτα ιδιαίτερο.
Την κωλοκουρτίνα δεν την πειράζω γιατί δεν έχω θέμα με λέρωμα, αλλά αν τύχει καθαρίζω με ένα μωρομάντηλο ή με λίγο νεράκι σε χαρτί κλπ. Και για χαμομήλι έχω ακούσει.
Με ψαλίδι κόβω λίγο τις τρίχες από τα αυτάκια που γίνονται τζίβες αλλά και τις τρίχες στα πατούσια αν μακρύνουν πολύ. Ειδικά στο θηλυκό που δεν τρέχει πολύ, μακραίνουν και μετά γλιστράει.
Την ουρά δεν την πειράζω (την καμαρώνω) αλλά επειδή μπλέκεται αρκετά και συνήθως δεν τους αρέσει να την πολύπειράζεις, μπορείς να ρίχνει λίγο conditioner σε spray για σκύλους ή να αραιώσεις εσύ λίγο και να την χτενίζεις με αυτό με μια απλή χτένα. Προσωπικά για την ουρά χρησιμοποιώ την δική μου χτένα (tangle teezer link εδώ ) γιατί δεν πονάει και ξεμπλέκει πανεύκολα.
Δεν τα χτενίζω συχνά, μόνο όταν αρχίσουν να μαδάνε. Πρώτα με απλή σκυλοβούρτσα να μην είναι μπλεγμένη η τρίχα και μετά με αυτή τύπου furminator. Άμα έχουν πολλούς κόμπους η τύπου furminator βούρτσα μπορεί να ξηλώσει τρίχες.
Μπάνιο από 4 έως βαριά 8 φορές τον χρόνο, τα ποδαράκια τα πλένω πιο συχνά, αναλόγως με τον καιρό, λάσπες, χιόνια κλπ
 


Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
Λοιπόν, εγώ ψαλιδίζω την κωλοκουρτίνα όταν βλέπω ότι ακουμπάει πάτωμα όταν κάθεται να κατουρήσει και τις τριχούλες στα πατουσάκια όταν ξεφευγούν σε μέγεθος και α) γίνονται μέσα στις λάσπες, β) τρέχει με μπάντες.
Χτένισμα 1 φορά την εβδομάδα ή κάθε 10 μέρες με μια χτένα που δεν μ'αρέσει καθόλου και θέλει επιγόντος αλλαγή :p Εμένα δεν κάνει τζίβες πουθένα και την ούρα άντε να την κάνω κανένα πέρασμα αλλά συνήθως την αφήνω. Γενικά γερό πέρασμα πέφτει στα απομινάρια της κωλοκουρτήνας και στον λαιμό όπου το τρίχωμα είναι και πιο πλούσιο.
Μπάνιο μια φορά τον μήνα +/- κάτι μέρες. Και, σε αυτή την φάση της ζωής μας βάζουμε epiotic στα αυτιά 2 φορές την εβδομάδα, μετά θα βάζουμε 1 φορά και μετά θα δούμε. Τα αυτία τα καθαρίζουμε με μπατονέτα 1 φορά την εβδομάδα και αν το αριστερό και σχεδόν μέρα παρά μέρα το δεξί αφού πρώτα μας έδηξε η κτηνίατρος πως. Αφαίρεση τσίμπλας κάθε μέρα, και 2 και 3 φορές.
 


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και τις δύο! :love:
Και γω γενικά δε ψαλιδίζω καθόλου γιατί καμαρώνω ουρές και κουρτίνες...μόνο προς την άνοιξη αρχίζω και καθαρίζω τα πατούσια για να μην έχουμε θέματα με άγανα κυρίως. Ωραια ιδέα το Tangle teezer, θα το δοκιμάσω γιατί η ουρά της είναι πολύ μακριά και όντως δυσανασχετεί όταν τη χτενίζω.
Εμένα δυστυχώς μαδάει πολύ και συνέχεια οπότε μια φορά την εβδομάδα κάνω χτένισμα σχολαστικό.
Πολύ καλή δουλειά κάνει η zoom groom από kong, βγάζει ΤΗΝ τρίχα. Λογικά και όλες του είδους της.
 
  • Like
Reactions: Penguin and Sofouli


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Θα την δοκιμάσω και την zoom groom, γιατί με 2 πούφηδες, έχω φαλιρίσει να πληρώνω σακούλες για την σκούπα :cry:

Off Topic: Το tangle teezer να το πάρετε και για εσάς, είναι η καλύτερα χτένα του κόσμου (έπρεπε να παίρνω ποσοστά), εγώ έχω αλωπεκία (ανενεργή πλέον) και λεπτή τρίχα και πραγματικά με ΕΣΩΣΕ!