Χωνεψη ξηρας τροφης


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Ενας υγιης σκυλος σε ποσες ωρες χωνευει ενα γευμα ξηρας τροφης (κανονικη για τα κιλα του μεριδα) ?
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
δεν γνωρίζω πόση ωρα ακριβώς πάντως σιγουρα ειναι πολυ

αυτο το λέω γιατι εχει τυχει σκυλί να φαει νωρίς το πρωι και να κάνει εμετο το μεσημεράκι προς απόγευμα και η κροκέτα που βγαζει να ειναι αχώνευτη

για αυτο τον λόγο καλό ειναι να χωρίζουμε την ποσότητα σε δυο μερίδες για να το βοηθησουμε οσο μπορουμε και να μην επιβαρύνουμε το στομάχι του
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Αυτο παρατηρησα και εγω χθες με τον δικο μου ...τις κροκετες τις καταπινει και χθες , ενω ηταν ταισμενος το πρωι, εκανε εμετο το απογευμα και εβγαλε αυτουσιες (διογκωμενες) κροκετες :shock:

Αρα , πως συνδεουμε τη βολτα με το ταισμα ? τον εμετο της πρωινης τροφης μου τον εκανε στην απογευματινη βολτα .

Παντως , το να καταπινει τις κροκετες δεν το θεωρω υγιες και κατι πρεπει να γινει ...:mad:
 
Last edited:


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
ψαξε να βρεις μια τροφή με μεγαλη σε ογκο κροκετα

βάλε μεσα στο μπωλ πετρες για να μην μπορει να καταπιει μεγαλη ποσοτητα τροφής
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Υπαρχει η Royal Canin Bulldog 24 ...

Αλλα θα κερδισω τιποτε αν και αυτη απλα την κοψει σε κομματια ισα με την τρεχουσα κροκετα ? ιδια κομματια δεν θα πρεπει στο τελος-τελος να διαχειριστει το στομαχι του ?
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
ισως

αλλα εσενα δεν σε ενδιαφέρει αυτο σε πρωτη φάση

να μαθει να μασάει θελεις

αν μαθει , ισως αργότερα μασάει και την μικρότερη κροκέτα
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
ισως

αλλα εσενα δεν σε ενδιαφέρει αυτο σε πρωτη φάση

να μαθει να μασάει θελεις

αν μαθει , ισως αργότερα μασάει και την μικρότερη κροκέτα
Κατανοητο ...δεν το σκεφτηκα ετσι:)
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Εχω διαβάσει κατά καιρούς για 10 έως 15 ώρες, αλλά δεν θυμάμαι λεπτομέρειες (πού το διάβασα και αν το εξηγούσαν αναλυτικά), οπότε το αναφέρω με επιφύλαξη.

Για τους σκύλους που καταπίνουν την τροφή αμάσητη υπάρχουν και τέτοια μπολ:



Βασικά είναι η ίδια λογική με την πατέντα που σου είπε ο ΜΑΚΗΣ με τις πέτρες (οι οποίες προφανώς πρέπει να είναι μεγάλες για να τον εμποδίζουν, αλλά και για να μην τις χλαπακιάσει κ αυτές!), απλά σε έτοιμο μπολ.
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Με αυτό το μπολ ή με πέτρες και πάλι ο σκύλος δεν θα καταπίνει αμάσητη την τροφή? Δηλαδή το μόνο που καταφέρνουμε είναι να καταπίνει πιο αργά?
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Αυτο το μπολ θεωρητικα τον κανει να μην τα καταπινει τοσο λεμαργα..(πρακτικα δηλαδη δεν μπορει)
και να μην μπαινει μαζεμενει μεγαλη ποσατητα τροφης αποτομα ..,ειναι σαν το τρικ του τα πεταω σκορπισμενα στο πατωμα..,αντι μαζεμενα σε ενα μπολ..
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.840
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU