Ψάρι στην BARF


Gkontos10

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2015
154
21
37
Παιδιά καλησπέρα
Τι άλλα ψάρια μπορώ να δώσω στην barf εκτός από σαρδέλες??
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Γαυρο, κεφαλο, κολιο, μαριδα, γοπες. Απέφυγε τα μεγάλα ψάρια για τα βαρέα μέταλλα.
 


Gkontos10

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2015
154
21
37
φίλε εσύ το δίνεις ωμό ?? γιατί εμένα δεν το ακουμπάει καθόλου ωμό
 






Gkontos10

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2015
154
21
37
φίλε μην παρεξηγάς τα λόγια μου !! BARF δίνω εδώ και 2 χρόνια !!
το να έχει κάποιος κάποιο πρόβλημα με κάποια τροφή δεν αναιρεί τα υπόλοιπα ..
ίσως κάποιος να μου δώσει ενα τιπ που δεν ξέρω !!
 


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Καλά, μπορεί να κάνεις barf και να μην τα τρώει όλα, πιθανόν ψάχνει κι άλλες επιλογές γιατί δεν τρώει τις σαρδέλες.

Εμένα η μία το έτρωγε μαζί με αυγό και κομμένο κομματάκια (το ψάρι) -ταλαιπώρια. Μετά της χαμήλωσα την ποσότητα, ψιλοπείνασε και τελικά έκανε τεμενάδες ακόμα και για ψάρι.
 


jimar

Well-Known Member
30 Νοεμβρίου 2012
46
75
φίλε μην παρεξηγάς τα λόγια μου !! BARF δίνω εδώ και 2 χρόνια !!
το να έχει κάποιος κάποιο πρόβλημα με κάποια τροφή δεν αναιρεί τα υπόλοιπα ..
ίσως κάποιος να μου δώσει ενα τιπ που δεν ξέρω !![/QUOTE


Αν εννοεις οτι δεν τρωει το ψαρι ωμο .....προσπαθησε να το κοψεις σε μικροτερα κομματια η΄να το αλεσεις στο μπλεντερ ετσι πιστευω υπαρχει περιπτωση να το φαει
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
φίλε μην παρεξηγάς τα λόγια μου !! BARF δίνω εδώ και 2 χρόνια !!
το να έχει κάποιος κάποιο πρόβλημα με κάποια τροφή δεν αναιρεί τα υπόλοιπα ..
ίσως κάποιος να μου δώσει ενα τιπ που δεν ξέρω !!
Κοιτα το ψαρι ειναι μια άλλη υπόθεση. Πολλά σκυλιά που τρωνε μπραρφ δεν πλησιάζουν τα μαλάκια. Εχεις δοκιμάσει να το δώσεις αλεσμένο και οχι ολοκληρο?
 


Gkontos10

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2015
154
21
37
βασικά μεχρι τώρα δοκίμασα να το δώσω αλεσμένο κομμάτια ή με λάδι ..
μόνο αν το ψήσω ελάχιστα στον φούρνο κάτι γίνεται αλλά και πάλι το αγνοεί μέχρι να πεθάνει στην πείνα :Ρ
 


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
βασικά μεχρι τώρα δοκίμασα να το δώσω αλεσμένο κομμάτια ή με λάδι ..
μόνο αν το ψήσω ελάχιστα στον φούρνο κάτι γίνεται αλλά και πάλι το αγνοεί μέχρι να πεθάνει στην πείνα :Ρ
Καλά, μη νομίζεις ότι όλοι δίνουν ψάρι στην barf και μάλιστα συνειδητά λόγω βαρέων μετάλλων-δεν χάθηκε κι ο κόσμος. Υπάρχουν υποκατάστατα κι αν έχεις ποικιλία στις πρωτεΐνες δεν θα'χεις θέμα αν το αντικαταστήσεις με λάδι σολωμού πχ ή άλλες πηγές λιπαρών οξέων.
 


Gkontos10

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2015
154
21
37
αρα λες να κάνω λίγο τα στραβά μάτια στο ψάρι ??
τι υποκατάστατα δίνεις ??? (λάδι σολομού δεν έχει στην κύπρο μόνο μουρουνέλαιο, αν και εγώ δίνω λινελαιο)
 


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
αρα λες να κάνω λίγο τα στραβά μάτια στο ψάρι ??
τι υποκατάστατα δίνεις ??? (λάδι σολομού δεν έχει στην κύπρο μόνο μουρουνέλαιο, αν και εγώ δίνω λινελαιο)
Εμένα είναι φαταούλες, για το μόνο που δεν έτρωγε σου είπα τι έκανα. Εκτός από λάδι σολωμού πολλοί δίνουν σπόρους chia ή λιναρόσπορο αλεσμένο. Σε άρθρο που είχα διαβάσει (κάπου είχα δώσει και το link αλλά δεν το θυμάμαι τώρα), έλεγε πως γενικά καλό είναι η πηγή των λιπαρών να είναι ζωική, όχι φυτική. Αλλά φαντάζομαι πως αν δε γίνεται να είναι το πρώτο, αναγκαστικά πας στο δεύτερο, εντάξει.
Και μουρουνέλαιο, γιατί όχι..
 




lostresam

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2016
428
422
29
Εμένα είναι φαταούλες, για το μόνο που δεν έτρωγε σου είπα τι έκανα. Εκτός από λάδι σολωμού πολλοί δίνουν σπόρους chia ή λιναρόσπορο αλεσμένο. Σε άρθρο που είχα διαβάσει (κάπου είχα δώσει και το link αλλά δεν το θυμάμαι τώρα), έλεγε πως γενικά καλό είναι η πηγή των λιπαρών να είναι ζωική, όχι φυτική. Αλλά φαντάζομαι πως αν δε γίνεται να είναι το πρώτο, αναγκαστικά πας στο δεύτερο, εντάξει.
Και μουρουνέλαιο, γιατί όχι..
Tα φυτικα ω3 ειναι αχρηστα στα σκυλια,δεν βλαπτουν αλλα δεν εχουν να δωσουν κατι ιδιαιτερο γιατι δεν μπορουν να τα απορροφησουν.
Μονο ζωικα ω3 ειτε απο καποιο ιχθυελαιο(το μουρουνελαιο καπου ειχα διαβασει με προσοχη γιατι εχει πολυ βιταμινη Ε νομιζω) ή φρεσκο ψαρι,ωμο ή σε κονσερβα με νερο ή ελαιολαδο.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf