Ψαρούκλα


csthess

Member
2 Ιανουαρίου 2008
8
0
Αν και σε κυνοφόρουμ έβαλα τον τίτλο γιατί είμαι νέα σε αυτό.Καλώς σας βρήκα καλή χρονιά σε όλους, υγεία και τύχη σε δίποδους και τετράποδους φίλους.
Είμαι 21 και ζω στην Θεσ/κη.Από μικρή ήθελα έναν σκύλο αλλά επειδή η μητέρα μου δεν ήθελε δεν μπόρεσα να αποκτήσω κάποιον φιλαράκο.Παρόλα αυτά φρόντιζα αδέσποτα ζώα στην Περαία στο σπίτι του πατέρα μου με όποιον τρόπο μπορούσα.Κυρίως τους έδινα τροφή και φρόντιζα τα μωρά μετά την γέννησή τους.Όσα μπόρεσα τα ''έσμπρωξα'' σε φιλόζωους.2 φορές μόνο κατάφερα να αποκτήσω κουτάβι.Την πρώτη φορά ήταν ένας 2μηνος Βέλγικος λυκοσκυλούκος.Κούκλος και πανέξυπνος.Τον είχα στο σπίτι για 1 εβδομάδα και μετά τον πήρε ο μπαμπάς μου στο δικό του.Τον έβλεπα κάθε ΣΚ.Δυστυχώς φρόντισαν κάποιοι ''καλοί άνθρωποι'' ο σκύλος αυτός να μην ζήσει παραπάνω από 4 μήνες.
Το δεύτερο κουτάβι ήταν πάλι λυκόσκυλο αλλά μαλινουά αυτήν την φορά.Η Τίνα.Κούκλα και πανέξυπνη επίσης.Η κυρία αυτά ζει ακόμα και έχει γίνει και μαμά 2 φορές.Ζει πλέον σε σπίτι φίλου μας που έχει αυλή και έχει την άπλα της.
Και τα 2 αυτά έγιναν πριν καιρό.Πλέον μένω σε μεγαλύτερο σπίτι και έχω κάποια οικονομική άνεση που μου επιτρέπει να πάρω έναν σκύλο και να τον μεγαλώσω μόνη.Η αλήθεια είναι ότι ψάχνω ποια ράτσα θα ταίριαζε σε εμένα και στον χώρο μου.Έτσι ανακάλυψα και το φόρουμ σας.Ψάχνοντας.Εύχομαι στην χρονιά που άρχισε πριν από 2 μέρες να με βρει και εμένα με έναν τετράποδο φίλο.Χάρηκα που σας βρήκα. :wink:
 


















csthess

Member
2 Ιανουαρίου 2008
8
0
Η αλήθεια είναι ότι δεν με πειράζει να μην είναι ράτσας ένας σκύλος αφού όλα την ίδια αγάπη προσφέρουν.Αλλά το πρόβλημα μου θα είναι το ίδιο με εκείνο που είχα πριν μερικά χρόνια που είχα επισκεφθεί έναν τέτοιο χώρο και έφυγα με δάκρυα γιατί τα ήθελα όλα μεγάλα και μικρά κλπ κλπ.Πρέπει να το ψάξω πάντως το θέμα από όλες τις πλευρές.Βλέπω εδώ τα θέματα του φόρουμ σχετικά με την επιλογή ράτσας.Πάνω κάτω τα ήξερα τα κριτήρια επιλογής πχ τρίχωμα,μέγεθος,χώρος κλπ.Τώρα ψάχνω να βρω πληροφορίες για τους χαρακτήρες της κάθε ράτσας.Τα ημίαιμα είναι και λίγο λαχείο δεν ξες τι τρελοκομείο ή τεμπελχανάς θα σου κάτσει.Θα το ψάξω πάντως το θέμα γιατί είναι και τα οικονομικά περιορισμένα και τα εκτροφεία απλησίαστα.Εκτός αν κάνουν δόσεις... :lol:
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
:D καλωs ορισεs λοιπον κι απο εμαs και μην βιαστειs τωρα που το αποφασισεs διαβασε οσο μπορειs περισσοτερο τιs εμπειριεs ολων εδω και θα σου 'ρθει απο μονο του :wink: