Ψαχνω Shiba Inu για υιθεσια ή αγορα


Status
Κλειδωμένο θέμα

chrisalters45

Member
15 Ιανουαρίου 2019
8
0
37
Καληπσερα ομαδα. :D
Κατεληξα στα Shiba Inu. Ο,τι πρεπει για τον τροπο ζωης που κανω.
Το προβλημα ειναι πως ειαι καπως δυσευρετα και δεν ειμαι καθολου προθυμος να πληρωσω μια περιουσια για τα "προιδιαγραφων" που υπαρχουν στα γνωστα εκτροφεια.
Ποιοες οι πιθανοτητες να πετυχω αυτο που ζηταω? :cool:

Ευχαριστωωωω!!!
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
.Ποιοες οι πιθανοτητες να πετυχω αυτο που ζηταω? :cool:
Απο 0 εως 0,1 %. Καμία δηλαδή.

Τα καθαρόαιμα και δη εξεζητημένων φυλών δεν είναι τσάμπα. Κι οποιοσδήποτε άλλος τρόπος απόκτησης είναι λάθος και δεν ανταποκρίνεται στα χαρακτηριστικά καμιάς φυλής.

Τι τρόπο ζωής κάνεις δηλαδή που μόνο τα σιμπα ινου σου ταίριαξαν? Οι φιλοζωικές είναι γεμάτες σκυλάκια, ρίξε μια-εκατό ματιές κι όλο και κάποιο θα σου κάνει κλικ.
 


chrisalters45

Member
15 Ιανουαρίου 2019
8
0
37
Απο 0 εως 0,1 %. Καμία δηλαδή.

Τα καθαρόαιμα και δη εξεζητημένων φυλών δεν είναι τσάμπα.

Τι τρόπο ζωής κάνεις δηλαδή που μόνο τα σιμπα ινου σου ταίριαξαν? Οι φιλοζωικές είναι γεμάτες σκυλάκια, ρίξε μια-εκατό ματιές κι όλο και κάποιο θα σου κάνει κλικ.
Δεν μιλησα για τσαμπα. Το "τροπος ζωης" σημαινει οτι τα χαρακτηρστικα που διαβασα για αυτα ενιωσα πως μου ταιριαζουν. Συν το οτι μου αρεσε πολυ η επαφη με αυτα.
Ο λογος που μπηκα στον κοπο να ρωτησω ειναι ο εξης. Γιατι με την ιδια ευκολια που βρισκεις δλδ ενα Ακιτα, δεν μπορεις να βρεις ενα σιμπα?
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Δεν μιλησα για τσαμπα. Το "τροπος ζωης" σημαινει οτι τα χαρακτηρστικα που διαβασα για αυτα ενιωσα πως μου ταιριαζουν. Συν το οτι μου αρεσε πολυ η επαφη με αυτα.
Ο λογος που μπηκα στον κοπο να ρωτησω ειναι ο εξης. Γιατι με την ιδια ευκολια που βρισκεις δλδ ενα Ακιτα, δεν μπορεις να βρεις ενα σιμπα?
Επειδή δεν γυρίστηκε ταινία Χάτσικο με σιμπα ινου. Αν δεν υπηρχε ο Χατσικο θα ηξερε και η κουτσή Μαρία τα ακιτα νομίζεις?
 


elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
Καληπσερα ομαδα. :D
Κατεληξα στα Shiba Inu. Ο,τι πρεπει για τον τροπο ζωης που κανω.
Το προβλημα ειναι πως ειαι καπως δυσευρετα και δεν ειμαι καθολου προθυμος να πληρωσω μια περιουσια για τα "προιδιαγραφων" που υπαρχουν στα γνωστα εκτροφεια.
Ποιοες οι πιθανοτητες να πετυχω αυτο που ζηταω? :cool:

Ευχαριστωωωω!!!
Καλησπερα κ σε εσενα! Η αποκτηση ενος σκυλου εχει δυο οδους. Η αγοραζεις απο καλο εκτροφεα (απαιτει χρονο κ ψάξιμο απο μεριας σου) η υιοθετεις ενα απο καποια φιλοζωική! Η οποια αλλη λυση θα σου επιφερει ισως προβληματα. Αρχικα η υγεια του κοθταβιου ειναι αμφιβολη κ κατα δευτερον θα εχεις ενα σκυλακι που μοιαζει στη φιλη ομως δεν θα ανηκει σε αυτην!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Η οποια αλλη λυση θα σου επιφερει ισως προβληματα. Αρχικα η υγεια του κοθταβιου ειναι αμφιβολη ...
Παιδιά sorry, αλλά θα ήθελα να σταματήσουμε αυτή την καραμέλλα.
Το να διαλέγεις σκύλο απο byb, ή από pet shop/puppy mill, είναι ανήθικο.
Προβλήματα υγείας, δεν είναι απαραιτήτως πιθανό, ότι θα εμφανίσουν τα κουτάβια.
Τουλάχιστον όχι περισσότερα, από τα εκτροφικά .
Οι γονείς ναι. Αλλά αυτό δεν το μαθαίνει ποτέ κανείς και γι'αυτό δεν τους αγγίζει.
Αρκεί, να αποκτήσουν το σχεδιάκι των...ονείρων τους, no matter what!

@chrisalters45 είχες άλλο σκύλο στη ζωή σου;
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.118
4.785
https://www.eurobreeder.com/breeds/shiba.html
Δε μου φαινεται και τοσο δυσκολο να βρεις. Υπαρχουν αρκετα εκτροφεια στην Ευρωπη. Το να "δωσεις μια περιουσια" ειναι σχετικο. Θελεις εναν καθαροαιμο υγιη σκυλο μιας οχι διαδεδομενης φυλης για τον οποιο δεν υπαρχει εκτροφη στη χωρα σου. Οποτε ...
Τα γνωστα εκτροφεια ποια ειναι? Σκυλος προδιαγραφων επισης τι ειναι ?
 




chrisalters45

Member
15 Ιανουαρίου 2019
8
0
37
Παιδιά sorry, αλλά θα ήθελα να σταματήσουμε αυτή την καραμέλλα.
Το να διαλέγεις σκύλο απο byb, ή από pet shop/puppy mill, είναι ανήθικο.
Προβλήματα υγείας, δεν είναι απαραιτήτως πιθανό, ότι θα εμφανίσουν τα κουτάβια.
Τουλάχιστον όχι περισσότερα, από τα εκτροφικά .
Οι γονείς ναι. Αλλά αυτό δεν το μαθαίνει ποτέ κανείς και γι'αυτό δεν τους αγγίζει.
Αρκεί, να αποκτήσουν το σχεδιάκι των...ονείρων τους, no matter what!

@chrisalters45 είχες άλλο σκύλο στη ζωή σου;
Ειχα ενα bull mastiff. Το οποιο εφυγε πριν απο μερικα χρονια και αποφασισα τωρα ξανα να αποκτησω ενα σκυλακι.
 


chrisalters45

Member
15 Ιανουαρίου 2019
8
0
37
https://www.eurobreeder.com/breeds/shiba.html
Δε μου φαινεται και τοσο δυσκολο να βρεις. Υπαρχουν αρκετα εκτροφεια στην Ευρωπη. Το να "δωσεις μια περιουσια" ειναι σχετικο. Θελεις εναν καθαροαιμο υγιη σκυλο μιας οχι διαδεδομενης φυλης για τον οποιο δεν υπαρχει εκτροφη στη χωρα σου. Οποτε ...
Τα γνωστα εκτροφεια ποια ειναι? Σκυλος προδιαγραφων επισης τι ειναι ?
Τι νοημα εχουν οι ερωτησεις σου οταν οι εκτροφεις στην προσπαθεια τους να δειξουν την αξιοπιστια τους ως προς αυτο που προσφερουν (που αναμφιβολα ειναι και αληθες, δεν λεω το αντιθετο) αναφερουν πραγματα περι μορφολογιας κλπ κλπ? Αυτο εννοω. Οτι το μεγαλοποιουμε πολυ το θεμα οταν η κουβεντα παει στο ποσο ευκολα μπορεις να βρεις ενα "εξεζητημενο" σκυλο και τα "γιατι".
 


chrisalters45

Member
15 Ιανουαρίου 2019
8
0
37
Καλησπερα κ σε εσενα! Η αποκτηση ενος σκυλου εχει δυο οδους. Η αγοραζεις απο καλο εκτροφεα (απαιτει χρονο κ ψάξιμο απο μεριας σου) η υιοθετεις ενα απο καποια φιλοζωική! Η οποια αλλη λυση θα σου επιφερει ισως προβληματα. Αρχικα η υγεια του κοθταβιου ειναι αμφιβολη κ κατα δευτερον θα εχεις ενα σκυλακι που μοιαζει στη φιλη ομως δεν θα ανηκει σε αυτην!
ευχαριστω πολυ που πηρες τον χρονο να μου δωσεις μια αποψη. Και ολους τους αλλους που εκαναν το ιδιο.
Το εκτιμω πολυ
 


elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
ευχαριστω πολυ που πηρες τον χρονο να μου δωσεις μια αποψη. Και ολους τους αλλους που εκαναν το ιδιο.
Το εκτιμω πολυ
Μιλω καθαρα απο προσωπικη κακη εμπειρια! Να σαι καλα κ ελπιζω να παρεις την σωστότερη απόφαση!
 








Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Καληπσερα ομαδα. :D
Κατεληξα στα Shiba Inu. Ο,τι πρεπει για τον τροπο ζωης που κανω.
Το προβλημα ειναι πως ειαι καπως δυσευρετα και δεν ειμαι καθολου προθυμος να πληρωσω μια περιουσια για τα "προιδιαγραφων" που υπαρχουν στα γνωστα εκτροφεια.
Ποιοες οι πιθανοτητες να πετυχω αυτο που ζηταω? :cool:

Ευχαριστωωωω!!!
Κοίτα δε ξέρω τι προδιαγραφές έχουν .
Αν θες εξήγησε το λίγο.
Δηλαδή CE ,TUV, ISO.
Σε τι αναφέρεσαι?


Πέρα από τη πλάκα ...δεν υπάρχει πιθανότητα αλλά γενικά το κοιτάς και λάθος το θεμα
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen


chrisalters45

Member
15 Ιανουαρίου 2019
8
0
37
Το bullmastiff από που το είχες πάρει;[/QUOT

Απο καποιο εκτροφειο στην Μοσχα, ΝΟΜΙΖΩ, μιας και ηταν του θειου μου οταν ζουσε εκει. Και σε ηλικια 18 μηνων το πηρα εγω επειδη δεν μπορεσε να το κρατησει.
 


chrisalters45

Member
15 Ιανουαρίου 2019
8
0
37
Κοίτα δε ξέρω τι προδιαγραφές έχουν .
Αν θες εξήγησε το λίγο.
Δηλαδή CE ,TUV, ISO.
Σε τι αναφέρεσαι?


Πέρα από τη πλάκα ...δεν υπάρχει πιθανότητα αλλά γενικά το κοιτάς και λάθος το θεμα
Δεν κοιταω καθολου καπως το θεμα. Απλα ειπα οτι θελω ΑΥΤΟ το σκυλι και εκανα ερωτησεις περι του γεγονοτος οτι ειναι δυσευρετα. Για καποιο λογο ενιωσα οτι οι συμφορουμιτες το πηραν καπως που αναζητω κατι τετοιο. ενω στην ουσια απλα ψαχνομαι. και αν δεν γινεται, καλως :)
 




Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3