Ψεκασμοί για κορονοϊό


ntinos2

New Member
30 Αυγούστου 2016
2
0
Ρε παιδιά ξέρει κανείς τι χημικά χρησιμοποιούν οι δήμοι όταν κάνουν ψεκασμούς για τον κορονοϊό στους δρόμους?
Υπάρχει περίπτωση να είναι επικίνδυνα για τα σκυλιά μας αν τα μυρίσουν?
Πείτε γιατί έβγαλα όλη την βόλτα αγκαλιά σήμερα :LOL:
 






mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.876
Λογικά δεν θα βάζουν κάτι επικίνδυνο, γιατί θα κινδύνευαν και τα αδέσποτα και τα μικρά παιδιά κλπ.
Μια light απολύμανση θα κάνουν, τύπου...απ'όλότελα...
Ο δήμος Αθηναίων πχ, που κάνει αρκετά συχνά, λέει ότι χρησιμοποιεί καυτό νερό, με πίεση.

Πάρε στον δήμο σου ένα τηλέφωνο και ρώτα τους να σου πουν.
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
(Υποτίθεται ότι) οι Δήμοι όλο το χρόνο κάνουν απολυμάνσεις, είτε με καυτό νερό είτε με κάποιο χλωρινο-σκεύασμα, ιδίως σε πολυσύχναστα μέρη, εκεί που υπάρχουν κάδοι, ή σε μέρη που έχει συσσωρευτεί βρωμιά. Δε νομίζω ότι χρησιμοποιούν κάποιο επιπλέον απολυμαντικό για την περίσταση, αλλά μπορείς πάντα να ρωτήσεις.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.545
6.972
Εγώ πάντως στην προηγούμενη καραντίνα που είδα να ψεκάζουν κάτω απ'το σπίτι, πήρα, η μια υπηρεσία δεν ήξερε καν ότι γίνονται ψεκασμοί κ η άλλη δεν το σήκωνε (τώρα δε θυμάμαι ποιές πήρα, μάλλον πρασίνου κ καθαριότητας) κ νομίζω ότι είχα καταλήξει να ρωτάω κ εγώ εδώ.

Πάντως ο ψεκασμός που είδα εγώ δεν ήταν υπό μεγάλη πίεση κ κάναν από το δρόμο μέχρι τα δεντρα κ τις κολώνες όσο έφτανε. Για σκεύασμα με χλωρίνη το κόβω κ εγώ, αλλά σε τι συγκέντρωση κ με τι άλλο δεν ξέρω.

Μαρία μου το 'λογικά δεν θα βάζουν κάτι επικίνδυνο' ισχύει για όσους έχουν όντως λογική και λογαριάζουν τις συνέπειες όσων κάνουν κ δεν τα κάνουν μόνο για να τα κάνουν. Κάτι για το οποίο υπάρχουν απτές αποδείξεις ότι δεν ισχύει ούτε στο δικό μου δήμο ούτε σε πολλούς άλλους.
 
  • Like
Reactions: mareco