Ψυχολογικό πρόβλημα?


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Rottie: Το post μεταφέρθηκε στην κατηγορία «Εκπαίδευση και συμπεριφορά» και ο τίτλος του κειμένου άλλαξε σε «ψυχολογικό πρόβλημα?»

Blucky said:
Γεια σας και από μένα. Είμαι καινούργιο μέλος και προσπαθώ να βρω και γω μια βοήθεια για την συμβίωση με τον τετράποδο φίλο μου.

Καταρχάς ένα μπράβο στους ιδρυτές και τα μέλη αυτού του forum που το φτιάξαν και το διατηρούν τόσο ενημερωμένο, ευχάριστο και σοβαρό.

Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Μένω σε μονοκατοικία με μεγάλο κήπο και έχω κοντά μου ένα μεγάλο πάρκο ότι πρέπει για περίπατους. Στο μυαλό μου στριφογύριζε πάντα η ιδέα να έχω ένα σκύλο όχι για φύλακα απλά για να αποκτήσει ζωή η αυλή μου και να μπορώ να «ξεδίνω» και εγώ μαζί του. Με την γυναίκα μου είχαμε συζητήσει το ενδεχόμενο αγοράς ενός Boxer (είχα όταν ήμουν παιδάκι) ή ενός Γερμανικού Ποιμενικού (το ήθελα από παιδάκι) άλλα μέχρι εκεί.

Μια κρύα μέρα του Δεκέμβρη με φωνάζει η γυναίκα μου να βγω στο μπαλκόνι και στα χέρια της κρατά ένα γλυκύτατο κουταβάκι που έμοιαζε πολύ με λυκάκι. Τρελάθηκα. Κατεβαίνω και εκεί μαθαίνω ότι το βρήκε να περιπλανιέται στο δρόμο κυνηγημένο από ένα τσούρμο μεγαλύτερα σκυλιά, ανάμεσα σε αυτοκίνητα με κίνδυνο να το σκοτώσουν ανα πάσα στιγμή, το λυπήθηκε και το πήρε. Ήταν όντος πολύ βρόμικο άλλα δεν ήταν αδύνατο ούτε φοβισμένο. Αποφασίσαμε ότι θα το κρατήσουμε και αμέσως ξεκίνησα διαδικασίες με γιατρούς, εμβόλια κτλ. Ήταν 4 εβδομάδων όταν το βρήκαμε και δυστυχώς μέχρι και 3 μηνών περάσαμε πολύ δύσκολα. 3 φορές το γλιτώσαμε από του χάρου τα δόντια. Διάρροιες εμετούς, ανορεξία ούτε νερό δεν έπινε. Εκεί που ήταν μια χαρά παιχνιδιάρικο και ορεξάτο ξαφνικά τίποτα. Κατέληξα 3 το βράδυ καθημερινή στο Πικέρμι στο νοσοκομείο ζώων που εφημέρευε για να μην πεθάνει από αφυδάτωση. Κλινικές, 5νθήμερες νοσηλείες και κανένας δεν μπορούσε να μας πει τι έχει. Λέγαν για Τύφο, για Μόρβα, για απλή γαστρεντερίτιδα άλλα όχι με σιγουριά. Τελικά αφού πληρώσαμε τα μαλλιά της κεφαλής μας, ένας γιατρός (κάλα να είναι) μας έδωσε δυο φάρμακα για 1 μήνα και από τότε όλα μια χαρά να χτυπήσω ξύλο.

Τώρα είναι ~7 μηνών και "παθολογικά" υγιέστατο. Τα προβλήματα πλέον είναι πιο πολύ καθημερινότητας και ψυχολογίας παρά κάτι άλλο. Και εδώ είναι που θέλω την βοήθεια σας.
Το σκυλί είναι στην πιλοτή. Έχει το σπιτάκι του, δεν το ενοχλεί/τρομάζει κάνεις, δεν το βλέπει ο ήλιος και έχει πάνω από 6 μέτρα να κινείται όσο είναι δεμένος. 3 φορές την ημέρα τον λύνω (πρωί, μεσημέρι, βράδυ) και παίζουμε ~45 λεπτά την φορά τουλάχιστον. Βόλτα θα τον βγάζω μια φορά την μέρα συνήθως το βράδυ. Επίσης και η γυναίκα μου (πριν μείνει έγκυος) έπαιζε μαζί του και του κράταγε παρέα είτε μέσα στο σπίτι είτε στον κήπο. Το πρωί μένει αναγκαστικά μόνος διότι δουλεύουμε και οι δύο. Μέχρι πριν ένα μήνα ήταν ελεύθερος στον κήπο αλωνίζοντας παντού όμως
• Έσκαψε 30 λακκούβες βάθος μισού μέτρου!
• Διάλυσε 3-4 τριανταφυλλιές
• Μάσησε ότι χώραγε στο στόμα του
• Και φυσικά αφόδευε όπου του γούσταρε (πάντα στο χώμα όχι στην πιλοτή)
Για τους παραπάνω λόγους αναγκάστηκα να τον περιορίσω δένοντας τον στην πιλοτή. Τα προβλήματα
• Αφοδεύει και ουρεί πλέον στα πλακάκια της αυλής!!!
• Γαβγίζει με τον παραμικρό θόρυβο
Επίσης από μικρούλης είχε ένα κόλλημα με την ουρά του. Πλέον φαίνεται ότι την κυνηγά όταν είναι στρεσαρισμένος πχ.
• Γάτα έξω από το σπίτι και δεν μπορεί να αντιδράσει
• Δυνατός συνεχόμενος θόρυβος από Ηλ. Σκούπα, πιεστικό νερού κτλ τον οποίο επίσης δεν μπορεί να κάνει κάτι για να σταματήσει
• Και το πιο περίεργο, άνοιγμα του νερού στην αυλή πχ πότισμα ή να του βάλω νερό ή να καθαρίσω τις ακαθαρσίες του
Μίλησα με την κτηνίατρο που το βλέπει πλέον και μου είπε ότι μπορεί να είναι κληρονομικό, μπορεί να δημιουργήθηκε από όλα αυτά που πέρασε με τις ασθένειες και για να τον βοηθήσω να το κόψει θα πρέπει να μην τον μαλώνω όταν το κάνει άλλα αντιθέτως να τον αγνοώ. Τα έκανα και τα δύο. Και τον μάλωσα και τον αγνόησα. Τίποτα δεν πιάνει. Μόλις με δει και πηγαίνω προς την βρύση ξεκινάει να κυνηγά την ουρά του και να γαβγίζει. Με το που φεύγω από την βρύση σταματά. Το ίδιο και όταν πλένω το αμάξι και ακούει το κομπρεσέρ του νερού ή την ηλ. Σκούπα. Για να τον στεγνώσω με μπιστολάκι (όταν ήταν μικρός) χρειαζόντουσαν 2 άτομα. Αν τον λύσω επιτίθεται σε ότι τον ενοχλεί. πχ. Προσπαθεί να δαγκώσει το νερό που βγαίνει από το λάστιχο, την σκούπα που κάνει τον θόρυβο ή το μπιστολάκι που βγάζει τον αέρα.

Τι να κάνω για να τον βοηθήσω. Υπάρχουν φάρμακα μου είπαν για αυτό (επιληψίας) άλλα δεν θέλω να κάνω κάτι τόσο δραστικό όταν ίσως υπάρχει άλλη λύση. Τον αγαπάω πολύ και δεν θέλω να ταλαιπωρείτε έτσι.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

ΥΓ1. Σήμερα πάω να δω εκπαιδευτή
ΥΓ2. Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο άλλα νομίζω ότι όλα τα παραπάνω στοιχεία θα σας βοηθήσουν να με βοηθήσετε.
 


ΦΟΙΒΟΣ

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
181
0
www.petcorner.gr
Καλως ορισες blucky!

Αρχικα να τονισω οτι δεν ειμαι ουτε γιατρος ουτε εκπαιδευτης και η πειρα μου με τα σκυλια ειναι πολυ μικρη. Ισως τα αλλα μελη να μπορεσουν να σε βοηθησουν περισσοτερο. Εγω τη γνωμη μου θα την πω παντως!


Blucky said:
• Έσκαψε 30 λακκούβες βάθος μισού μέτρου!
• Διάλυσε 3-4 τριανταφυλλιές
• Μάσησε ότι χώραγε στο στόμα του
• Και φυσικά αφόδευε όπου του γούσταρε (πάντα στο χώμα όχι στην πιλοτή)
Για τους παραπάνω λόγους αναγκάστηκα να τον περιορίσω δένοντας τον στην πιλοτή. Τα προβλήματα
• Αφοδεύει και ουρεί πλέον στα πλακάκια της αυλής!!!
• Γαβγίζει με τον παραμικρό θόρυβο
Επίσης από μικρούλης είχε ένα κόλλημα με την ουρά του. Πλέον φαίνεται ότι την κυνηγά όταν είναι στρεσαρισμένος πχ.
• Γάτα έξω από το σπίτι και δεν μπορεί να αντιδράσει
• Δυνατός συνεχόμενος θόρυβος από Ηλ. Σκούπα, πιεστικό νερού κτλ τον οποίο επίσης δεν μπορεί να κάνει κάτι για να σταματήσει
• Και το πιο περίεργο, άνοιγμα του νερού στην αυλή πχ πότισμα ή να του βάλω νερό ή να καθαρίσω τις ακαθαρσίες του
Ολα τα παραπανω γιατι μου φαινονται φυσιολογικα?? Κουταβι δεν ειπες οτι ειναι? Και θα σκαψει και τα καταστεψει και χωρις να το εκπαιδευσεις οπου θελει θα κανει την αναγκη του κτλ....

Τωρα ειχα διαβασει καπου το να κυνηγαει την ουρα του σημαινει οτι βαριεται και ειναι το καλυτερο παιχνιδι που βρισκει. Μπορει να το χρησιμοποιει και να να ξεχαστει απο κατι που τον στρεσαρει. Του εχεις βαλει παιχνιδια?? Κοκκαλα να μασαει, μπαλακια κτλ??

Δεν μου αρεσει καθολου η ιδεα να ειναι δεμενο σε μια πιλοτη. Το συγκεκριμενο σκυλι εχει γεννηθει ελευθερο, μετα το βαλατε στο σπιτι και ελευθερο στην αυλη. Τωρα τα εχασε όλα. Μάλλον ετσι αντιδραει. Και εγω το ιδιο θα εκανα.

Εγω θα τον αφηνα ελευθερο στην αυλη, και αντι να παιζω μαζι του (χρονικα εννοω) θα τον εκπαιδευα να μην κανει ζημιες. Με τα καταλληλα παιχνιδια θα ηταν μια χαρα απασχολημενος. Μην ξεχνας ομως οτι πρεπει να ανακαλυψει την αυλη. Αυτο σημαινει και καποιες ζημιες....
 


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
609
2
Athens
Blucky, το πρώτο που μου έρχεται στο μυαλό διαβάζοντας το post σου είναι ότι το κουτάβι σου απλά βαριέται και δεν έχει ξεδώσει όλη την ενέργεια του. Τα λυκόσκυλα είναι σκυλιά εργασίας, θέλουν εκτόνωση, το να είναι στην πιλοτή δεμένος και να έχει 6 μέτρα χώρο δεν του φτάνει, χρειάζεται περισσότερες βόλτες στης οποίες να ασχολιέσαι μαζί του, γενικός πρέπει να έχει πιο πολλή επαφή μαζί σου.
Και από ότι περίγραψες δεν νομίζω ότι το κουτάβι έχει ψυχολογικά προβλήματα, απλά συμπεριφέρεται σαν ένα κουτάβι που ψάχνει να κάνει «δουλείες» μόνο του.
3 φορές την ημέρα που παίζεται – πως είναι το παιχνίδι ?
Από την άλλη δεν καταλαβαίνω – τόσο ήθελες να έχεις ένα λυκόσκυλο, για πιο λόγο ? Για να μένει στην πιλοτή ?
 


Skylos

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2006
399
0
Χρήστο πιστεύω ότι ο σκύλος σου έχει δύο πράγματα: Ανία και έντονο στρεςς. Χρειάζεται περισσότερη ελευθερία, περισσότερη ποικιλία σε ερεθίσματα και εμπειρίες, και περισσότερη άσκηση. Το περιβάλλον στο οποίο ζει και το γεγονός ότι περνάει πολλές ώρες δεμένος πιθανότατα συντέλεσαν στο να αναπτύξει τη συμπεριφορά που περιγράφεις.

Μη τον μαλώνεις όταν στρεσσάρεται γιατί εντείνεις το άγχος του. Πρέπει σιγά σιγά, σε μικρές δόσεις, να συνηθίσει αυτά που τον αγχώνουν. Πρέπει να τον βγάζεις πολλές βόλτες (έτσι θα μάθει και να κάνει την ανάγκη του έξω), πρέπει να περνάει λιγότερο χρόνο μόνος του και καλύτερα να μην τον δένεις.
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Θα συμφωνήσω με ΟΛΟΥΣ τους υπόλοιπους και θα διαφωνήσω με τη κτηνίατρο που παρακολουθεί το σκυλί, κατά το ήμισυ.

Το σκυλί σου είναι ένα πανέξυπνο ζώο που χρειάζεται συνεχώς καινούργια ερεθίσματα για να εκτονώνει τα αστείρευτα αποθέματα ενέργειας που διαθετει και να μην βαριέται.
Το τελευταίο που θα έπρεπε να κάνεις είναι να το αγνοήσεις!
Ασχολήσου περισσότερη ώρα μαζί του. Παίξε, βγες βόλτα, πήγαινε τον στην θάλασσα, στο βουνό ή ασχολήσου με κάποιο κυνάθλημα. Το Agility πχ. θα ήταν το τέλειο σπορ για τον Blucky! :wink:

Είναι εμφανές ότι το σκυλί έχει έλλειψη ερεθισμάτων. Το παραμικρό τον αναστατώνει και τον στρεσάρει.
Το δέσιμο θα εντείνει το πρόβλημα και θα μετατρέψει το σκυλί σου σε ένα φοβικό και νευρικό ζώο με τάσεις επιθετικότητας.
Βρες άλλο τρόπο να περιορίσεις το σκυλί. Το δέσιμο κάνει τα σκυλιά (όπως και τους ανθρώπους) για…δέσιμο!

Άργησες πολύ να απευθυνθείς σε εκπαιδευτή.
Το σκυλί έπρεπε να ξεκινήσει τη βασική υπακοή στους 5 μήνες.
Είναι πολύ σημαντικό για να μην μετατραπούν οι ιδιαιτερότητες του σκύλου σου σε μόνιμα προβλήματα συμπεριφοράς να επιλέξεις τον ΣΩΣΤΟ εκπαιδευτή. Ρίξε μια ματιά εδώ για να καταλάβεις τι εννοώ:
http://dogforum.gr/forum/viewtopic.php?t=630

Το σημαντικότερο το άφησα για το τέλος.
Κόψε την καλημέρα σε αυτόν που σου είπε πως το σκυλί σου πάσχει από επιληψία (ειδικά αν πρόκειται για τον «ξερολα» της διπλανής πόρτας που επειδή κάποτε είχε σκύλο, «ξέρει από σκυλιά»…) και σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση ΜΗΝ ΔΩΣΕΙΣ αντιεπιληπτικά στο σκυλί πριν αποκλείσεις ΟΛΑ τα άλλα ενδεχόμενα.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.821
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Γεια σου και από εμένα.

-Δεν παίρνουμε εργασιακό σκύλο αν δεν έχουμε εμπειρία με σκυλιά, ή τουλάχιστον όρεξη να μάθουμε.
-Δεν εγκαθιστούμε γερμανικό ποιμενικό σε πυλωτή. (Ακούει ο Τάσος?)
-Δεν δένουμε τον σκύλο με αλυσίδα, δεν είναι θέμα τετραγωνικών, αλλά ψυχολογίας.
-Δεν αφήνουμε κανέναν σκύλο, και πόσο μάλλον Γερμανικό Ποιμενικό ανεκπαίδευτο.


Επίσης:
-Είπες ότι βάζεις λάστιχο να καθαρίσεις τις ακαθαρσίες του...με 3 45λεπτα ελεύθερος και 1 βόλτα έχει ακαθαρσίες?? Μήπως αυτά είναι που θα ήθελες να κάνεις και κάτι στράβωσε στον δρόμο?? :?

-Ο κτηνίατρός σου είναι ΑΣΧΕΤΟΣ με όλη την σημασία της λέξης...και από κτηνιατρική, αφού εγώ ο ταπεινός δεν βλέπω κανένα σημάδι επιληψίας...πόσο μάλλον κληρονομικής ?? Ψύχωσης?? :shock: :shock:

Μία από τις πολλές λύσεις:

-Δώσε αντιεπιληπτικά χάπια στον κτηνίατρο, μάλλον θα είναι κληρονομικό... :lol: :lol:

-Βάλε τον σκύλο μέσα στο σπίτι σου.
Αν δεν γίνεται:
-Φτιάξε μια κλούβα 2χ2,5 ύψος με σκεπή 2 ΄μέτρα, αν την αφήσεις ασκέπαστη 2,80 τουλάχιστον. 3 πλευρές κλειστές (κόντρα πλακέ θαλάσσης ή καλαμιά με σύρμα 5χ10 και μπροστά (όχι προς τον δρόμο) ανοιχτή.

-Πήγαινε σε έναν σοβαρό εκπαιδευτή επειγόντως, και εκτός από εκπαίδευση, ζήτα του να σου δείξει πώς θα παίζεις με το σκυλί. Επειγόντως γιατί σε 1-2 μήνες θα έχεις ΣΟΒΑΡΟ πρόβλημα με γαύγισμα και ίσως δάγκωματάκια...

-Θα μαλώνεις τον σκύλο κάθε φορά που θα τα κάνει στην κλουβα, θα τον επιβραβεύεις κάθε φορά που τα κάνει στην βόλτα, είτε στην πρωινή είτε στην βραδυνή (τό πιασες το υπονοούμενο?)

-Ελεύθερος στον κήπο μόνο μαζί σου και μην του δώσεις την ευκαιρία να σκάψει αλλά παίζε μαζί του με σκληρά παιχνίδια μασήματος και σκοινί, ένα από τα οποία θα έχει στην κλούβα μέσα και θα εναλλάζεται, αφού όμως παίξεις εσύ μαζί του, όχι του πετάμε μέσα το σκοινί και περιμένουμε να παίξει...

-Εστίασε σε παιχνίδι γαυγίζω - δεν γαυγίζω ή ''γαυγίζω με εντολή, αυτό γίνεται χρησιμοποιώντας μια λέξη πχ μίλα και μια άλλη πχ στοπ, και ένα αγαπημένο παιχνίδι ή φαγητό. Στόχος το control στην ''ομιλία'' του σκύλου, αλλά και η βελτίωση της μεταξύ σας σχέσης.

-τέλος πρακτικά πράγματα όπως βάζω σκούπα και λάστιχο αφού λιώσω τον σκύλο στο τρέξιμο, εκτονωθεί κλπ, και όχι πριν.

Επίσης 7 μηνών δεν έχεις αργήσει ιδιαίτερα για εκπαίδευση...να καταλάβεις τί έχεις στην πυλωτή σου έχεις αργήσει λίγο...
Αυτός προσπαθεί να στο δείξει και αν δεν το καταλάβεις με το καλό θα το καταλάβεις αργά ή γρήγορα, σίγουρα, αλλά θα έχεις ταλαιπωρηθεί πολύ και θα έχεις στεναχωρηθει ακόμα πιο πολύ...

Στείλε κανα νέο...
 






Skylos

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2006
399
0
Πολύ σοβαρές περιπτώσεις σχετίζονται με νευρολογικά προβλήματα. Από το άρθρο στο προηγούμενο ποστ μου:

In addition to the behavioral conditions mentioned above, neurological conditions can also cause behaviors such as whirling. Severe tail chasing has been attributed to psychomotor epilepsy and sometimes described as a seizure-related problem.

Ακόμα και στις πολύ σοβαρές περιπτώσεις ωστόσο, ο συνδυασμός διόρθωσης συμπεριφοράς με τη χορήγηση φαρμάκων έχει καλύτερα αποτελέσματα από τη χορήγηση φαρμάκων μόνη της (http://www.ava.com.au/avj/0104/01040252.pdf).

Από την περιγραφή που έδωσε ο Χρήστος, ο σκύλος του δε φαίνεται να έχει πολύ σοβαρό ή παθολογικό πρόβλημα. Πρέπει όμως να το αντιμετωπίσει έγκαιρα για να μην χειροτερέψει.
 


Morgan_A

Well-Known Member
27 Απριλίου 2007
180
4
Αθήνα
www.ourdogs.gr
Συμφωνώ...

Συμφωνώ απολύτως και εγώ, με όσα σου έγραψαν όλα τα παιδιά παραπάνω...

Το σκυλί σου δεν έχει κάποιο παθολογικό πρόβλημα, αλλά ούτε και ψυχολογικό..., πρόβλημα συσσωρευμένης ενέργειας έχει... και επίσης έχει ακόμα μεγαλύτερη ανάγκη από την συντροφιά σας...

Αν πραγματικά το αγαπάτε, μην το αφήνετε μόνο του στην πιλοτή, αλλά πάρτε το μέσα στο σπίτι, έτσι σιγά - σιγά θα μάθει τα πάντα, αλλά βέβαια χρειάζεται και λίγο υπομονή και επιμονή... χωρίς νεύρα...

Αν δεν γίνεται να τον πάρετε μέσα στο σπίτι, τότε κατασκεύασέ του ένα μεγάλο κλουβί..., όπως σου το περιέγραψε ο φίλος "denis", αλλά και πάλι χρειάζεται κάποιες ώρες να ήσασθε μαζί του, εάν θέλεις να είναι ένα φυσιολογικό... και ισσοροπημένο σκυλί...

Στην περίπτωση που δεν έχεις χρόνο, τότε προσπάθησε τουλάχιστον, όσο είσαι μαζί του, να τον κουράζεις πολύ... με το παιχνίδι... και να του δίνεις μετά και κάποιο παιχνίδι για να ασχολείται..., όσο θα είναι μόνος του...

.