Ωραία οι νόμοι και τα προστιματα- αλλά πως????


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Μόλις τώρα γύρισα απο βόλτα με την μεγάλη σκύλα μου- έγινε ενα συμβάν και κάπου δεν ξέρω πως να βρω το δίκιο μου!
Περνάω από ενα σπίτι, οπου υπάρχει ενα μικρο σκυλάκι ελεύθερο και η αυλόπορτα συχνά ανοιχτη.
Ο σκυλακος ( 4-5 κιλα) μας την πέφτει συχνά- αλλα επειδή κυκλοφορώ πάντα με μπαστούνι- καταφέρνω να τον απωθώ πριν τον βουτήξει η σκύλα μου ( 35 Κιλά, πρώην αδέσποτη που δεν σηκώνει και πολλά) , η οποία ειναι ΠΑΝΤΑ με κοντό λουρί (1.5μ).

Βγαίνει τοτε η κυρία και μου λεει, οτι χτύπησα τον σκύλο της ( ούτε που τον ακούμπησα!) - όταν της είπα, οτι παρανομεί που έχει τον σκύλο της ελεύθερο, μου λέει οτι κάνω λάθος και να μην περνάω απο κει και διάφορες άλλες χωρίς νόημα κουβέντες.

Και τώρα στο κύριος θέμα : Πήρα τηλέφωνο την αστυνομία να έρθει επιτόπου να της κάνει σύσταση και να την ενημερώσει για τους νόμους!
Η απάντηση που πήρα ( αφου καλεσα και 2η φορα ) ήταν, οτι δεν είναι η δουλειά τους. Το μόνο που μπορούν να κάνουν είναι να έρθουν να πάρουν έμενα και την κυρία στο τμήμα- για να της κανω μήνυση- και να πληρώσω καιολας για αυτό!

Και τώρα ρωτώ : Γιατί υπάρχουν οι νομοί και τα πρόστιμα ?? Πως είναι δυνατόν να εφαρμοστούν, εάν η αστυνομία δεν είναι αρμόδια. Ποιος είναι αρμόδιος?
Τι πρέπει να κάνω εάν ξανασυμβεί ένα τέτοιο η παρόμοιο συμβάν.
Ποιες είναι η διαδικασίες για να πληρώσει κάποιος ενα πρόστιμο- μπας και βάλει μυαλό!
Απλα τυχαία ,ταν περνάει αστυνομία? Εγώ από Γρήγορη ( που συχνάζουν) δεν περνάω!
 


Δέλτα

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2016
250
634
Εγώ θα έλεγα να μην έχεις μαζί σου μπαστούνι καθόλου και εμένα η Ήρα μπορεί να είναι ηρεμη γενικά αλλά άμα δει άλλο σκυλί να την προκαλεί αντιδρά. Εγώ αν μου τύχει να μας την πέσει έτσι άλλο σκυλί τραβάω το κολαρο να πάει πίσω από τα αυτιά και τραβάω προς τα πάνω και έτσι μπορούμε και παίρναμε από παντού και ας γαβγίζουν τα άλλα και μπροστά από την μουσούδα μας. Εσύ μπορεί να το ξέρεις αλλά βλέπω πόλους που πασχιζουν και αγανακτουν με τα σκυλιά τους για αυτόν τον λόγο. Εμένα πάντως με έχει βοηθήσει πολύ αυτό και έτσι ούτε πνιχτες ούτε κοντά λουριά. Εμένα θα με εμποδίζε να μην εχω και τα δύο χέρια ελεύθερα. Ξέρω άλλο είναι το θέμα σου άλλα αφού δίκιο δεν μπορείς τελικά να βρεις στην Ελλάδα ίσως είναι καλύτερα να μην δίνεις καθόλου αφορμές
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Το λαθος που βλεπω εγω ειναι οτι σταματησες και εκανες κουβεντα...
Με ποιον;
Το "δικιο" σου, εντος εισαγωγικων γιατι δεν υπαρχει δικιο, δεν προκειται να το βρεις.
Αλλαξε δρομο, τουλαχιστον θα εχεις την ηρεμια σου.

Υγ. Σε καταλαβαινω, κι εγω εχω ακουσει ΤΙΣ μαλακιες σημερα...
 
  • Like
Reactions: Eroe


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Εγώ θα έλεγα να μην έχεις μαζί σου μπαστούνι καθόλου και εμένα η Ήρα μπορεί να είναι ηρεμη γενικά αλλά άμα δει άλλο σκυλί να την προκαλεί αντιδρά. Εγώ αν μου τύχει να μας την πέσει έτσι άλλο σκυλί τραβάω το κολαρο να πάει πίσω από τα αυτιά και τραβάω προς τα πάνω και έτσι μπορούμε και παίρναμε από παντού και ας γαβγίζουν τα άλλα και μπροστά από την μουσούδα μας. Εσύ μπορεί να το ξέρεις αλλά βλέπω πόλους που πασχιζουν και αγανακτουν με τα σκυλιά τους για αυτόν τον λόγο. Εμένα πάντως με έχει βοηθήσει πολύ αυτό και έτσι ούτε πνιχτες ούτε κοντά λουριά. Εμένα θα με εμποδίζε να μην εχω και τα δύο χέρια ελεύθερα. Ξέρω άλλο είναι το θέμα σου άλλα αφού δίκιο δεν μπορείς τελικά να βρεις στην Ελλάδα ίσως είναι καλύτερα να μην δίνεις καθόλου αφορμές
Δεν εχω θεμα να την περασω απο καπου! Σε σκυλια που γαυγηζουν απο αυλες κλπ- δεν δινει κα πολυ σημασια.
Αλλα μας την εχουν πεσει αρκετες φορες και αδεσποτα ( ολοκληρη αγελη ) και ελευθερα δεσποζομενα- και δεν εχω ορεξη να μπλεκουμε σε σκυλοκαυγαδες! Το μπαστουνι το εχω καθαρα για να κρατησω τους εχθρος σε μια αποσταστη απο μας.
Εχω Trecking Pole που εχει και δεστρα- και ετσι εχω και τα χερια ελευθερα!
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Το λαθος που βλεπω εγω ειναι οτι σταματησες και εκανες κουβεντα...
Με ποιον;
Το "δικιο" σου, εντος εισαγωγικων γιατι δεν υπαρχει δικιο, δεν προκειται να το βρεις.
Αλλαξε δρομο, τουλαχιστον θα εχεις την ηρεμια σου.

Υγ. Σε καταλαβαινω, κι εγω εχω ακουσει ΤΙΣ μαλακιες σημερα...
Αντε και αλλαξα ( και αλλαζω- δεν παω καθε μερα τον ιδιο δρομο)- εδω στην γειτονια ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ουτε ενα σπιτι χωρις σκυλο πια!
Θα την ακουσω απο καπου αλλου καποιοα στιγμη- και θελω να ξερω τι μπορω να κανω!
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Νομικα δεν νομιζω οτι μπορεις να κανεις κατι, μπορεις να τους αρχισεις στις καταγγελιες για τα λυτα αλλα τρεχα γυρευε, την ψυχικη σου ηρεμια και τα ωραια σου λεφτα θα χαλασεις...
Αν υπαρχει καποια μεγαλη αλανα ή "βουνο" κοντα σου μπορεις να την φορτωνεις στο αμαξι και να πηγαινεις κατευθειαν εκει.
Το μεγαλυτερο δωρο που μπορεις.να κανεις στο σκυλι και στον εαυτο σου.
 
  • Like
Reactions: Eroe


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Πιστεύω πως δεν θα βγάλεις άκρη εύκολα. Είσαι αποφασισμένη να συνεχίσεις το θέμα ;

Επειδή πήρες τηλέφωνο την αστυνομία δεν σημαίνει πως ξέρουν τον νόμο. Όταν δεν παίρνουμε μέτρα και ο σκύλος εξέρχεται της ιδιοκτησίας μας το πρόστιμο είναι 300€. Αυτό πόσοι αστυνομικοί το ξέρουν ;

Πάρε τηλέφωνο στην εισαγγελία Αθηνών να μιλήσεις με τον αρμόδιο εισαγγελέα για διευκρινίσεις. Θα σου πρότεινα να πας στον Δήμο να κάνεις καταγγελία μαζί με αντίγραφα του νόμου ώστε να γίνει σύσταση, ταυτόχρονα να γίνει έλεγχος για τσιπάκι κλπ.

Το θέμα είναι αν αντέχεις ψυχικά να μπεις σ' αυτή την διαδικασία...

* Μπορείς να πας με τον ύπουλο τρόπο περί κακοποίησης ζώου ή επίθεσης σε εσένα κλπ

** Προσωπική μου γνώμη είναι πως αν καταφέρεις να της κάνουν σύσταση μια φορά θα αλλάξει νοοτροπία.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
την επόμενη φορά που θα συμβεί...
θα αφήσεις εφόσον δεν κινδυνεύει η σκυλίτσα σου να πλησιάσει σε σημείο επαφής η σκύλα του γείτονα...
μετά θα πάρεις τηλ. την αστυνομία και θα πείς ότι ΔΕΧΤΗΚΕΣ ΕΠΙΘΕΣΗ από δεσποζόμενο σκύλο όπου ο ιδιοκτήτη του δεν είχε λάβει τα απαραίτητα μέτρα ώστε να μην βγει εκτός της οικίας του...
θα τους ζητήσεις να έρθουν να επιβεβαιώσουν την παράβαση
και θα τους πετάξεις τα εξής...
σύμφωνα με τον νόμο ΝΟΜΟΣ 4235/2014 – ΦΕΚ Α 32 – 11.02.2014
Άρθρο 46
Τροποποίηση του ν. 4039/2012 (Α΄ 15)
) Η περίπτωση ιδ΄ του άρθρου 1 αντικαθίσταται ως εξής:
«ιδ) Αρμόδια όργανα για τη βεβαίωση των παραβάσεων είναι τα όργανα που τις διαπιστώνουν κατά την άσκηση των ελεγκτικών καθηκόντων τους και συγκεκριμένα οι υπάλληλοι της Ελληνικής Αστυνομίας, της Δασικής Υπηρεσίας, των Τελωνείων, των Σταθμών Υγειονομικού Κτηνιατρικού Ελέγχου (ΣΥΚΕ), του Λιμενικού Σώματος – Ελληνικής Ακτοφυλακής και οι ιδιωτικοί φύλακες θήρας των κυνηγετικών οργανώσεων.»

θα τους ζητήσεις να ασκήσουν το ελεγκτικό τους καθήκον και να επιβεβαιώσουν την παράβαση ώστε να κινηθείς νομικά

αν αρνηθούν να έρθουν πιστεύω ότι επίσης έχουν κυρώσεις από το νόμο... κάτι περί καθήκοντος....
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
την επόμενη φορά που θα συμβεί...
θα αφήσεις εφόσον δεν κινδυνεύει η σκυλίτσα σου να πλησιάσει σε σημείο επαφής η σκύλα του γείτονα...
μετά θα πάρεις τηλ. την αστυνομία και θα πείς ότι ΔΕΧΤΗΚΕΣ ΕΠΙΘΕΣΗ από δεσποζόμενο σκύλο όπου ο ιδιοκτήτη του δεν είχε λάβει τα απαραίτητα μέτρα ώστε να μην βγει εκτός της οικίας του...
θα τους ζητήσεις να έρθουν να επιβεβαιώσουν την παράβαση
και θα τους πετάξεις τα εξής...
σύμφωνα με τον νόμο ΝΟΜΟΣ 4235/2014 – ΦΕΚ Α 32 – 11.02.2014
Άρθρο 46
Τροποποίηση του ν. 4039/2012 (Α΄ 15)
) Η περίπτωση ιδ΄ του άρθρου 1 αντικαθίσταται ως εξής:
«ιδ) Αρμόδια όργανα για τη βεβαίωση των παραβάσεων είναι τα όργανα που τις διαπιστώνουν κατά την άσκηση των ελεγκτικών καθηκόντων τους και συγκεκριμένα οι υπάλληλοι της Ελληνικής Αστυνομίας, της Δασικής Υπηρεσίας, των Τελωνείων, των Σταθμών Υγειονομικού Κτηνιατρικού Ελέγχου (ΣΥΚΕ), του Λιμενικού Σώματος – Ελληνικής Ακτοφυλακής και οι ιδιωτικοί φύλακες θήρας των κυνηγετικών οργανώσεων.»

θα τους ζητήσεις να ασκήσουν το ελεγκτικό τους καθήκον και να επιβεβαιώσουν την παράβαση ώστε να κινηθείς νομικά

αν αρνηθούν να έρθουν πιστεύω ότι επίσης έχουν κυρώσεις από το νόμο... κάτι περί καθήκοντος....
Aν το σκυλι δεν εχει τσιπακι και ειναι τυπου ημιδεσποζομενο, μπορεις να το κανεις αυτο;
Θα πουνε, αδεσποτο ειναι, του βαλαμε λιγο νερο να πιει...
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
την επόμενη φορά που θα συμβεί...
θα αφήσεις εφόσον δεν κινδυνεύει η σκυλίτσα σου να πλησιάσει σε σημείο επαφής η σκύλα του γείτονα...
μετά θα πάρεις τηλ. την αστυνομία και θα πείς ότι ΔΕΧΤΗΚΕΣ ΕΠΙΘΕΣΗ από δεσποζόμενο σκύλο όπου ο ιδιοκτήτη του δεν είχε λάβει τα απαραίτητα μέτρα ώστε να μην βγει εκτός της οικίας του...
θα τους ζητήσεις να έρθουν να επιβεβαιώσουν την παράβαση
και θα τους πετάξεις τα εξής...
σύμφωνα με τον νόμο ΝΟΜΟΣ 4235/2014 – ΦΕΚ Α 32 – 11.02.2014
Άρθρο 46
Τροποποίηση του ν. 4039/2012 (Α΄ 15)
) Η περίπτωση ιδ΄ του άρθρου 1 αντικαθίσταται ως εξής:
«ιδ) Αρμόδια όργανα για τη βεβαίωση των παραβάσεων είναι τα όργανα που τις διαπιστώνουν κατά την άσκηση των ελεγκτικών καθηκόντων τους και συγκεκριμένα οι υπάλληλοι της Ελληνικής Αστυνομίας, της Δασικής Υπηρεσίας, των Τελωνείων, των Σταθμών Υγειονομικού Κτηνιατρικού Ελέγχου (ΣΥΚΕ), του Λιμενικού Σώματος – Ελληνικής Ακτοφυλακής και οι ιδιωτικοί φύλακες θήρας των κυνηγετικών οργανώσεων.»

θα τους ζητήσεις να ασκήσουν το ελεγκτικό τους καθήκον και να επιβεβαιώσουν την παράβαση ώστε να κινηθείς νομικά

αν αρνηθούν να έρθουν πιστεύω ότι επίσης έχουν κυρώσεις από το νόμο... κάτι περί καθήκοντος....
Ευχαριστω πολυ Πετρο!!
Κατι τετοιο ηθελα!

Δεν θελω να το τραβηξω. Τουλαχιστον οχι τωρα- αργοτερα σε αλλη φαση οστοσο δεν ξερω εαν θα χρειαστε! - δεν με νοιαζει βασικα εαν εχει σκυλια στο δρομο η οχι- απλα με νοιαζει να μην με ενοχλουν και να μου λενε βλακιες- την ωρα που εγω ειμαι καθολα νομιμη ( σκυλος δεμενος, εμβολιασμενος, τσιπαρισμενος, μαζευω τα σκατα κλπ) και αυτοι παρανομουν και μου την λενε και απο πανω!

@Hammer
Οταν εχουν εναν σκυλο "Ημηαδεσποτο" δυσκολα να βγει και ο αλλος να στην πει για οτιδηποτε.
Αυτος σε αυτην την φαση δεν ειναι σιγουρα ημηαδεσποτος. Τον βγαζουν και βολτα με λουρι- αλλα βγαινει και μονος του οποτε τυχαινει.
 
  • Like
Reactions: GRDANE and Hammer


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Πάρε τηλέφωνο στην εισαγγελία Αθηνών να μιλήσεις με τον αρμόδιο εισαγγελέα για διευκρινίσεις.
Τηλέφωνο στην Εισαγγελία, είναι ολίγον επιστημονική φαντασία. Απλώς, δεν παίζει.

Θα σου πρότεινα να πας στον Δήμο να κάνεις καταγγελία μαζί με αντίγραφα του νόμου ώστε να γίνει σύσταση, ταυτόχρονα να γίνει έλεγχος για τσιπάκι κλπ.
Καταγγελία στον Δήμο, δεν μπορείς να κάνεις. Ούτε μπορεί ο Δήμος, να κάνει συστάσεις.

@FrenchieFan κανονικά παίρνεις το 100 και είναι υποχρεωμένοι να στείλουν περιπολικό. Λέμε τώρα. Καλό είναι να το κάνεις και λίγο πιο δραματικό μπας και ξεκουνηθούν. Τύπου όπως λέει και ο Πέτρος "...μΟΥ επιτείθεται ένας σκύλος από μια ανοιχτή αυλόπορτα και φοβάμαι να περάσω, γιατί κάνει κινήσεις να μΕ δαγκώσει..." και κάπως έτσι. Ε...άμα τους πάρεις 2-3 φορές, κάποια απ'αυτές, λογικά θα έρθουν. Αλλιώς, πας και παίρνεις μια εισαγγελική παραγγελία και τους καλούν, θέλουν δε θέλουν.

Εγώ πάντως, δρόμους δεν αλλάζω, για χάρη τέτοιων. Αντιθέτως. Θα πέρναγα αποκλειστικά και μόνο από κει. Και θα έπεφταν οι κλωτσιές βροχή.
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Εγώ πάντως, δρόμους δεν αλλάζω, για χάρη τέτοιων. Αντιθέτως. Θα πέρναγα αποκλειστικά και μόνο από κει. Και θα έπεφταν οι κλωτσιές βροχή.
Hammer likes this
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Τι της λετε βρε παιδια;
Να πει ψεματα οτι δεχθηκε η ιδια επιθεση;
Εκτος του οτι αυτο διωκεται απο το νομο και αν εμφανιστουν μαρτυρες που θα βεβαιωσουν οτι ειπε ψεματα, θα μπλεξει, το βρισκετε λογικο για να πετυχουμε εναν α' σκοπο να λεμε ψεματα οτι εγινε κατι αλλο πολυ πιο σοβαρο;
Η μηπως νομιζετε οτι μονο εμεις μπορουμε να το κανουμε και οι αλλοι οχι;
Ψεματα δεν ειπε και η αλλη οτι της χτυπησε το σκυλι;
Αντε να ανεβουμε κι εμεις επιπεδο ανηθικοτητας και να πουμε οτι εμεις οι ιδιοι κινδυνεψαμε να μας φαει.
Για φανταστειτε να κυκλοφορειτε κανονικα με το δεμενο σκυλι σας και ο αλλος που δεν θα γουσταρει να περνατε, να φωναξει την αστυνομια καταγγελοντας οτι το ειχατε λυτο και του επιτεθηκε..
Ανησυχω γι αυτην την νοοτροπια.
Φανταζεστε ολοι γυρω μας και εμεις οι ιδιοι να λειτουργουμε ετσι;
Για να πετυχουμε μια προσωρινη λυση, αντι να τους κατακρινουμε, να εξομοιωθουμε με τους ανηθικους, συντελωντας σε μελλοντικο χαος;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Δεν εξομοιωνόμαστε με καμμία ανήθικη συμπεριφορά και δεν είναι καθόλου ψέματα.
Η πραγματικότητα είναι. Κάνοντας την βόλτα της όμορφα και ωραία, και απόλυτα νομοταγώς, της πετάγεται ένα ανεξέλεγκτο σκυλί, γυρεύοντας καυγά. Θα μπορούσε πράγματι να φοβάται ή / και να κινδυνεύει και η ίδια. Και στην τελική, είναι σίγουρα αποδέκτρια, μιας παράνομης πράξης.
Αν θέλεις να υπάρχει μισή πιθανότητα, να σου δώσουν σημασία και να έρθουν, απλώς δεν εστιάζεις στον σκύλο σου, στον οποίο δεν θα δώσει κανείς σημασία, ενώ θα έπρεπε, γιατί είναι υποχρεωμένοι να κάνουν την δουλειά τους. Εστιάζεις στον εαυτό σου. Μπας και. Λυπάμαι, αλλά αν αυτό πρέπει, εγώ αυτό θα έκανα. Και στην συνέχεια, όλες οι υπόλοιπες αλήθειες, θα είναι εκεί μπροστά τους, για να ασχοληθούν μαζί τους.
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Εγω σε αλλες συμβουλες αντεδρασα Μαρια!
την επόμενη φορά που θα συμβεί...
θα αφήσεις εφόσον δεν κινδυνεύει η σκυλίτσα σου να πλησιάσει σε σημείο επαφής η σκύλα του γείτονα...
μετά θα πάρεις τηλ. την αστυνομία και θα πείς ότι ΔΕΧΤΗΚΕΣ ΕΠΙΘΕΣΗ από δεσποζόμενο σκύλο όπου ο ιδιοκτήτη του δεν είχε λάβει τα απαραίτητα μέτρα ώστε να μην βγει εκτός της οικίας του...
θα τους ζητήσεις να έρθουν να επιβεβαιώσουν την παράβαση
και θα τους πετάξεις τα εξής...
σύμφωνα με τον νόμο ΝΟΜΟΣ 4235/2014 – ΦΕΚ Α 32 – 11.02.2014
Άρθρο 46
Τροποποίηση του ν. 4039/2012 (Α΄ 15)
) Η περίπτωση ιδ΄ του άρθρου 1 αντικαθίσταται ως εξής:
«ιδ) Αρμόδια όργανα για τη βεβαίωση των παραβάσεων είναι τα όργανα που τις διαπιστώνουν κατά την άσκηση των ελεγκτικών καθηκόντων τους και συγκεκριμένα οι υπάλληλοι της Ελληνικής Αστυνομίας, της Δασικής Υπηρεσίας, των Τελωνείων, των Σταθμών Υγειονομικού Κτηνιατρικού Ελέγχου (ΣΥΚΕ), του Λιμενικού Σώματος – Ελληνικής Ακτοφυλακής και οι ιδιωτικοί φύλακες θήρας των κυνηγετικών οργανώσεων.»

θα τους ζητήσεις να ασκήσουν το ελεγκτικό τους καθήκον και να επιβεβαιώσουν την παράβαση ώστε να κινηθείς νομικά

αν αρνηθούν να έρθουν πιστεύω ότι επίσης έχουν κυρώσεις από το νόμο... κάτι περί καθήκοντος....
Λαθος μου που αναφερθηκα στον πληθυντικο.
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Απλά καλέστε το 100 και ζητήστε να επιληφθει.Εαν αρνηθουν ζητήστε τα στοιχεία τους (όποιου μιλήσατε τελωςπαντων) και την επόμενη μέρα περάστε από εκεί και κσντε παράπονα στο διοικητή η τον ΑΞ.ΥΠ.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Στην ουσία, το ίδιο λέω με τον GRDANE.
Απλώς, με άλλα λόγια.
Και οι δύο έχουμε εστιάσει, στο ότι προκειμένου να μην διαταρράσεται η ηρεμία ενός νομοταγή πολίτη, αυτός αναγκάζεται να "εκβιάσει", την παρέμβαση του κράτους. Κάτι το οποίο θα έπρεπε να είναι αυτονόητο. Αλλά δυστυχώς δεν είναι. Και για να βρεις το δίκιο σου, πρέπει να φτάσεις στα άκρα, ενώ μια ηπιότερη προσέγγιση, θα έλυνε ίσως το πρόβλημα.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Ποιος ειναι νομοταγης πολιτης;
Αυτος που για τον οποιο λογο, καταγγελει ψευδως σοβαροτερο αδικημα;
Χα!
Εγω σημερα ειδα καποιον να πεταει σκουπιδι στον δρομο εξω απ το σπιτι μου...Να φωναζα την αστυνομια λεγοντας οτι μου επιτεθηκε και κινδυνευσε η σωματικη μου ακεραιοτητα;
 
  • Like
Reactions: Mariosgs


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Στην ουσία, το ίδιο λέω με τον GRDANE.
Απλώς, με άλλα λόγια.
Και οι δύο έχουμε εστιάσει, στο ότι προκειμένου να μην διαταρράσεται η ηρεμία ενός νομοταγή πολίτη, αυτός αναγκάζεται να "εκβιάσει", την παρέμβαση του κράτους. Κάτι το οποίο θα έπρεπε να είναι αυτονόητο. Αλλά δυστυχώς δεν είναι. Και για να βρεις το δίκιο σου, πρέπει να φτάσεις στα άκρα, ενώ μια ηπιότερη προσέγγιση, θα έλυνε ίσως το πρόβλημα.
Αυτο ακριβος!
Εαν μαθαινε η κυρια απο εναν αστυνομικο οτι εχει λαθος αντιληψη και οτι παρανομει- ισως να προσεχει πιο πολυ μετα τον σκυλο της. Και εαν οχι- ναι ρε φιλε- να πληρωσει και το προστιμο που αρμοζει! Δεν θελω τιποτα αλλο!!
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Ποιος ειναι νομοταγης πολιτης;
Αυτος που για τον οποιο λογο, καταγγελει ψευδως σοβαροτερο αδικημα;
Χα!
Εγω σημερα ειδα καποιον να πεταει σκουπιδι στον δρομο εξω απ το σπιτι μου...Να φωναζα την αστυνομια λεγοντας οτι μου επιτεθηκε και κινδυνευσε η σωματικη μου ακεραιοτητα;
Μα δεν ηταν ψευδες! Ο σκυλος πεταγεται λυσσασμενα στο δρομο και δεν μας αφηνει να περασουμε! Και εαν δεν ειχα το μπαστουνι να το κρατησω σε αποσταση θα με ειχε δακγωσει ειτε εμενα- ειτε τον σκυλο μου!
Σιγουρα θα μπορουσα να αφησω την σκυλα να ξεκαθαρισει! Σαν πρωιν αδεσποτο ξερει παρα πολυ καλα να αμυνθει!
Αλλα δεν θελω να φτασω ουτε εκει! Δεν φταει και ο σκυλακος. Οι βλακες ιδιοκτητες φταινε- και αφου δεν θελουν να το καταλαβουν, θα πρεπει να πληρωσουν με καποιο τροπο!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.794
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf