Ωχ... δερματίτιδα :)


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Δύο μέρες τώρα πρόσεξα ότι ξύνεται αρκετά και δαγκώνεται στο σημείο πάω απο την ουρά. Απέκλεισα το ενδεχόμενο για παράσιτα γιατί ελέγχω καθημερινά, όποτε έβλεπα να ανασχετεί πάντα κοίταγα για ψύλλους.
Χθες πρόσεξα κάτι σαν άσπρι σκόνι κοντά στο δέρμα και σήμερα είδα 2-3 κομμάτια του ρυζιού δερματάκι.
Την πήγα σήμερα κτηνίατρο και εξετάζοντας την με ρώτησε πως μου ήρθε και την έφερα. Του είπα αυτό-κι-αυτό και μου εξήγησε ότι ευτηχώς που ήρθα γιατί είναι πρόωρο στάδιο, συνήθως δεν το προσέχουν πολύ μέχρι να δουν κοκκινίλες ή πύον.
Οπότε κάθε βδομάδα 2 φορές μπανάκι με σαμπουάν (Hibilane surgury scrub?) που πρότεινε για 2μήνες. Βιταμίνες (Viacutan?) 2 την ημέρα για 2μήνες (να συνεχίσω το σολωμελαιο και το μυλόξυδο). Και αντιβίωση (Ceclor?) πρωι-βραδι για 12μέρες. Δεν πολυ ξεχωρίζω τα γράμματα του γιαυτό μπορεί να κάνω λάθος με της ονομασίες τους :D

ps Τρόμαξα λιγάκι όταν κράταγε το νυστέρη για να πάρει ένα μικρό δείγμα νεκρού δέρματος
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Με όλα αυτά (μπάνια, βιταμίνες) και σε τόσο αρχικό στάδιο χρειάζεται και αντιβίωση?
Δεν το αμφισβητώ (προφανώς δεν ξέρω κάτι περισσότερο από τον γιατρό σου), απλά απορώ.
Περαστικά! :)
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Δύο φορές την εβδομάδα, μπάνια με Hibitane (το οποίο συνήθως πρέπει να μείνει και λίγο η σαπουνάδα του πάνω στην "πληγή" ), για δύο μήνες;;; :confused:
Εγώ βρίσκω αυτό υπερβολικό. Δεν θα του μείνει πετσί. Το hibitane δεν είναι απλό σαπουνάκι...
Εμείς που βγάζουμε κατά καιρούς δερματικά, κάνουμε τοπικές πλύσεις με hibitane 2-3 φορές την ημέρα και στην χειρότερη των περιπτώσεων (όταν δεν προλάβω να το δω και έχει γίνει ήδη μεγάλη πληγή) δεν χρειάζονται πάνω απο 10 μέρες, για πλήρη αποθεραπεία.
Τι να πω; Οπως λέει και το ξωτικό μας, δεν είμαι γιατρός, αλλά κι εγώ απορώ...
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Δύο μήνες θεραπεία για πρόωρο στάδιο όντως μου ακούστηκε λίγο πολύ διάστημα, αλλά νομίζω ένας απο τους λόγους που μου ζήτησε να έρθω σε 12μέρες είναι να δει αν χρειάζεται να σταματήσω.
Ευτηχώς που πήγα πάντως. Για να δω το βάρος της πήγα και επι της ευκαιρίας του είπα ότι στο ύπνο της ξυπνά και δαγκώνεται και ότι βλέπω που και που κομματάκια πυτιρίδας.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Δεν ξέρω αν είναι επίσημη θεωρία, αλλά η πιτυρίδα στα μαυρόσκυλα είναι συνηθισμένη.
Κάποιες φορές μάλλον παραπέμπει σε ξηροδερμία. Δεν ξέρω αν αυτό είναι κάποια μορφή δερματίτιδας.
Στην μικρή μου που έχει ελαφριά ξηροδερμία και ξύνεται αρκετά, έκανα για 3 συνεχόμενες φορές, ανά
3 ημέρες, μπάνιο με duxo ενυδατικό. Να σου πω την αλήθεια, δεν επέμεινα κι εγώ στην θεραπεία, αλλά
κάπως ηρέμησε. Πάντως απλά πράγματα. Οχι τόσο σε βάθος χρόνου και έντασης.
Αλλά μπορεί όντως στην επόμενη επίσκεψη, να θέλει να επαναπροσδιορίσει την διάγνωση και την αντι-
μετώπισή της.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Δεν θελω να το συσχετίσετε με την ξηροδερμία που έχει αυτό το διάστημα ο σκύλος μου αλλά έχω προσέξει κάτι περίεργο στον αγκώνα του μπροστινού ποδιού του.
Έχει ένα μικρό σημείο όπου έχει έντονη πυτιρίδα και σχετικά λίγη τρίχα με το άλλο πόδι. Το παρακολουθώ εδω και μέρες και ακόμα να καταλάβω γιατί έγινε αυτό. Διάβασα πως γίνεται όταν ο σκύλος ξαπλώνει σε στέρεα μέρη, όπως και ότι παίζει να είναι κάλος (callous). Έχω τρομάξει λιγάκι γιατί φαίνεται αρκετά το δερματάκι της...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Λογικά πρέπει να είναι αυτοί οι κάλοι που βγαίνουν, όταν ξαπλώνουν συνεχώς σε σκληρές επιφάνειες και είναι και μεγαλόσωμα σκυλιά, οπότε πέφτουν κάθε φορά με όλο το βάρος τους. Εμείς έχουμε αλλά δεν κάνουμε κάτι γι' αυτό. Δεν νομίζω ότι είναι κάτι που ενοχλεί το σκυλί. Είναι όπως σε κάποιους ανθρώπους, οι αγκώνες. Μαύροι και σκληροί. Κυρίως είναι θέμα αισθητικό. Σε κάποιο θέμα το έχουμε συζητήσει. Εχουν δωθεί διάφοροι τρόποι αντιμετώπισης, οι οποίοι απ' ότι θυμάμαι δεν έχουν και μεγάλη επιτυχία. Ψάξε λίγο. Θα το βρεις.
 


KaterinaAli

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2010
618
1
Πατρα
κ μενα η Ziggy εχει βγαλει καλους στους αγκωνες της απο την πολυ ξαπλα στο πλακακι τωρα το καλοκαιρι!Οταν τα ειχα δει ειχα ανησυχησει γιατι δεν πηγε ο νους μου οτι μπορει να συμβει κατι τετοιο!πηγα στον κτηνιατρο κ μου εδειξε το φως:D:p