άγχος αποχωρισμού


santi

Member
23 Δεκεμβρίου 2021
11
4
50
Έχω ένα σκυλάκι 4 μηνών,Το έχω αγοράσει πάρα πολλά παιχνίδια και όταν φεύγω δεν παίζει με τα παιχνίδια του έχει άγχος αποχωρισμού και καταστρέφει τα δικά μου αντικείμενα με μανία. Το παρακολουθώ μέσω κάμερας,Είμαι κατά του μποξ, Γιατί μένω στην Αυστρία και εδώ είναι αυστηρά τα πράγματα αμα ακούσουν να γαβγίζει σκυλί θα μου φέρουν την αστυνομία και θα έχω μεγάλο πρόστιμο,Τι μπορώ να κάνω?
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Έχεις δοκιμάσει να πάρεις ένα kong να το γεμίζεις με φαγητό και να έχει να ασχολείται το crate δεν νομίζω ότι υπάρχει χώρα που απαγορεύεται όπως και να χει πρέπει το κουτάβι να είναι περιορισμένο όσες ώρες λέιπεις γιατί μπορεί να πάθει τίποτα να μασήσει καλώδια κλπ
 


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
480
1.090
20
Πάτρα
Η δική μου προσωρινή λύση είναι, για να μην καταστρέφει τα δικά σου πράγματα, περιόρισέ το σε ένα δωμάτιο, πάρε του και άλλα παιχνίδια, κρύψε κάλτσες, παπούτσια κτλ. Και άσε το να καταστρέφει τα ίδια τα παιχνίδια. Πάρε και ένα Kong όπως ανέφερε ο @theodss1 και γέμισέ το φυστικοβούτυρο ή λιχουδιές.

Αφού το παρακολουθείς ήδη μέσω κάμερας, έχεις σκεφτεί να αγοράσεις ένα Furbo; Κάθε φορά που κάθεται ήσυχο, δεν κάνει ζημιές κτλ. πετάς μια λιχουδιά. Σκέψου το!
 


santi

Member
23 Δεκεμβρίου 2021
11
4
50
Η δική μου προσωρινή λύση είναι, για να μην καταστρέφει τα δικά σου πράγματα, περιόρισέ το σε ένα δωμάτιο, πάρε του και άλλα παιχνίδια, κρύψε κάλτσες, παπούτσια κτλ. Και άσε το να καταστρέφει τα ίδια τα παιχνίδια. Πάρε και ένα Kong όπως ανέφερε ο @theodss1 και γέμισέ το φυστικοβούτυρο ή λιχουδιές.

Αφού το παρακολουθείς ήδη μέσω κάμερας, έχεις σκεφτεί να αγοράσεις ένα Furbo; Κάθε φορά που κάθεται ήσυχο, δεν κάνει ζημιές κτλ. πετάς μια λιχουδιά. Σκέψου το!
Δεν μπορώ να το περιορίσω σε ένα δωμάτιο γιατί μένουν σε μία γκαρσονιέρα που είναι ένα δωμάτιο μόνο το έχω αγοράσει και δεν ασχολείται καν μόνο ότι έχει σχέση με δικά μου αντικείμενα
 

Attachments

  • Like
Reactions: Orjo


santi

Member
23 Δεκεμβρίου 2021
11
4
50
Έχω ένα σκυλάκι 4 μηνών,Το έχω αγοράσει πάρα πολλά παιχνίδια και όταν φεύγω δεν παίζει με τα παιχνίδια του έχει άγχος αποχωρισμού και καταστρέφει τα δικά μου αντικείμενα με μανία. Το παρακολουθώ μέσω κάμερας,Είμαι κατά του μποξ, Γιατί μένω στην Αυστρία και εδώ είναι αυστηρά τα πράγματα αμα ακούσουν να γαβγίζει σκυλί θα μου φέρουν την αστυνομία και θα έχω μεγάλο πρόστιμο,Τι μπορώ να κάνω?
 

Attachments



santi

Member
23 Δεκεμβρίου 2021
11
4
50
Η δική μου προσωρινή λύση είναι, για να μην καταστρέφει τα δικά σου πράγματα, περιόρισέ το σε ένα δωμάτιο, πάρε του και άλλα παιχνίδια, κρύψε κάλτσες, παπούτσια κτλ. Και άσε το να καταστρέφει τα ίδια τα παιχνίδια. Πάρε και ένα Kong όπως ανέφερε ο @theodss1 και γέμισέ το φυστικοβούτυρο ή λιχουδιές.

Αφού το παρακολουθείς ήδη μέσω κάμερας, έχεις σκεφτεί να αγοράσεις ένα Furbo; Κάθε φορά που κάθεται ήσυχο, δεν κάνει ζημιές κτλ. πετάς μια λιχουδιά. Σκέψου το!
 

Attachments

  • Like
Reactions: Orjo


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Είμαι κατά του μποξ, Γιατί μένω στην Αυστρία και εδώ είναι αυστηρά τα πράγματα αμα ακούσουν να γαβγίζει σκυλί θα μου φέρουν την αστυνομία και θα έχω μεγάλο πρόστιμο,Τι μπορώ να κάνω?
Τι να πω για τους προοδευτικούς "Ευρωπαίους" συμπολίτες μας. Όχι τίποτα άλλο επειδή κατά διαστήματα μου τα έχουν πρήξει διάφορες αναρτήσεις πόσο μπροστά είναι αυτοί σε σχέση με μας την πλεμπα ( μεγάλη κουβέντα ).

Διάβασε τι κάνει ένα crate ή μποξ όπως το είπες και πάρε ένα.
 
  • Like
Reactions: Orjo


santi

Member
23 Δεκεμβρίου 2021
11
4
50
Τι να πω για τους προοδευτικούς "Ευρωπαίους" συμπολίτες μας. Όχι τίποτα άλλο επειδή κατά διαστήματα μου τα έχουν πρήξει διάφορες αναρτήσεις πόσο μπροστά είναι αυτοί σε σχέση με μας την πλεμπα ( μεγάλη κουβέντα ).

Διάβασε τι κάνει ένα crate ή μποξ όπως το είπες και πάρε ένα.
Το έχω πάρει και δεν ασχολείται καν
 

Attachments



santi

Member
23 Δεκεμβρίου 2021
11
4
50
Το έχω πάρει και δεν ασχολείται καν
Σήμερα 8 ώρες κοιμότανε και σηκώθηκε για 10 λεπτά και έριξε το δέντρο το Χριστουγεννιάτικο έφαγε κεφαλές
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Το έχω πάρει και δεν ασχολείται καν
Μάλλον δεν κατάλαβες τί σου είπε ο Άργος παραπάνω: μποξ (κρέιτ) πάρε, όχι μπαλάκι για να παίζει.
Ο σκύλος σου είναι κουτάβι και κάνει ζημιές - πολύ λογικό, και απόλυτα φυσιολογικό. Πολύ απλά μέχρι να μάθει να μένει μόνος του στο σπίτι, τον περιορίζεις. Εφόσον δεν μπορείς να τον περιορίσεις σε ένα δωμάτιο όπου δε θα βρίσκει τίποτα να καταστρέψει, τον βάζεις σε κρέιτ. Αν κάνεις μια απλή αναζήτηση στο φόρουμ θα βρεις πολλές συζητήσεις σχετικά με το κρέιτ, πως το χρησιμοποιείς, πως το μαθαίνεις στο σκύλο κλπ κλπ Ξεκίνα τη διαδικασία τα απογεύματα και τα σαββατοκύριακα ή όποιες άλλες ώρες είσαι στο σπίτι.

Μίλα με τους γείτονές σου, ζήτησε προκαταβολικά συγνώμη για την όποια ενόχληση, και εξήγησέ τους ότι έχεις ένα κουτάβι στο οποίο μαθαίνεις κανόνες συμπεριφοράς σπιτιού. Αν όντως ισχύει ότι με την πρώτη φορά που θα ενοχλήσεις τους περίοικους θα έρθει η αστυνομία κα σου βέλει πρόστιμο, βρες που θα αφήνεις το σκύλο σου μέχρι να μάθει να κάθεται ήρεμα στο κρέιτ του (ιδιωτικά σκυλο-πάρκα, εκπαιδευτήρια, φίλοι και γνωστοί αν μπορούν να σε αξυπηρετήσουν ή ιδιώτες με αμοιβή).

Δε σε παίρνει να συζητάς αν είσαι υπέρ ή κατά του κρέιτ ή τι άλλα παιχνίδια να αγοράσεις, όταν ο σκύλος σου κάνει τέτοιες ζημιές από τις οποίες τελικά κινδυνεύει.
 
  • Like
Reactions: Orjo


santi

Member
23 Δεκεμβρίου 2021
11
4
50
Μένω στην Αυστρία και εδώ οι νόμοι είναι πάρα πολύ αυστηροί αλλά απαγορεύεται το σκυλί να είναι σε box οτιδήποτε σχέση με σε κλοπή και δεν έχω γονείς για να μπορέσω να με κοιτάνε το έχω αγοράσει πάρα πολλά παιχνίδια και πάρα πολλά λεφτά αλλά δεν παίζει με τα παιχνίδια του θα κάνει τη ζημιά και μετά θα κάθεται ήσυχο σήμερα για 8 ώρες κοιμότανε όσο είμαι στη δουλειά σηκώθηκε για 10 λεπτά έστρεψε το Χριστουγεννιάτικο το δέντρο και ξανακοιμήθηκε εγώ το βλέπω σαν εκδίκηση
 
Last edited:




santi

Member
23 Δεκεμβρίου 2021
11
4
50
Τι επιτρέπουν οι τοπικοί νόμοι για περιορισμό του σκύλου εντός σπιτιού;
Το σκυλί να μην μένει μόνο του και κάθε τέσσερις ώρες να το βγάζει κάποιος έξω για βόλτα όταν παίρνεις ένα σκυλί είναι σαν να υιοθετήσεις ένα παιδί τους ίδιους νόμους υπάρχουνε
 


santi

Member
23 Δεκεμβρίου 2021
11
4
50
Το σκυλί να μην μένει μόνο του και κάθε τέσσερις ώρες να το βγάζει κάποιος έξω για βόλτα όταν παίρνεις ένα σκυλί είναι σαν να υιοθετήσεις ένα παιδί τους ίδιους νόμους υπάρχουνε
Όταν είχα έρθει στην Αυστρία πριν 10 χρόνια είχα έρθει με ένα σκυλάκι ήταν τόσο ήσυχο που δεν έκανα καθόλου παρατήρηση αλλά έχει εδώ και ένα μήνα ενάμιση που πέθανε
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Πως είναι δυνατόν ένα σκυλί να μη μένει καθόλου μόνο του και κάθε τέσσερις ώρες να βγαίνει βόλτα; Όλοι οι σκυλο-κάτοχοι σε αυτή τη χώρα συγκατοικούν με κάποιον που λείπει αντίθετα ωράρια με τους ίδιους; Και όποιος είναι σπίτι, ρυθμίζει όλες του τις δραστηριότητες να διαρκούν μέχρι 3 ώρες και 50 λεπτά, για να προλαβαίνει να βγάζει βόλτα το σκύλο; Και υπάρχουν άνθρωποι που παίρνουν σκύλο με τέτοιες προϋποθέσεις; Τα ήξερες αυτά και πήρες σκύλο;;
Έστω. Έχεις δηλαδή κάποιον άλλο που μένει μαζί με το σκύλο όταν λείπεις εσύ, και αφήνει το κουτάβι να ξεσαλώνει;
 
  • Like
Reactions: Orjo


santi

Member
23 Δεκεμβρίου 2021
11
4
50
Πως είναι δυνατόν ένα σκυλί να μη μένει καθόλου μόνο του και κάθε τέσσερις ώρες να βγαίνει βόλτα; Όλοι οι σκυλο-κάτοχοι σε αυτή τη χώρα συγκατοικούν με κάποιον που λείπει αντίθετα ωράρια με τους ίδιους; Και όποιος είναι σπίτι, ρυθμίζει όλες του τις δραστηριότητες να διαρκούν μέχρι 3 ώρες και 50 λεπτά, για να προλαβαίνει να βγάζει βόλτα το σκύλο; Και υπάρχουν άνθρωποι που παίρνουν σκύλο με τέτοιες προϋποθέσεις; Τα ήξερες αυτά και πήρες σκύλο;;
Έστω. Έχεις δηλαδή κάποιον άλλο που μένει μαζί με το σκύλο όταν λείπεις εσύ, και αφήνει το κουτάβι να ξεσαλώνει;
Όταν ήρθα στην Αυστρία το 11 ήρθαμε ένα σκυλάκι μωράκι κοκονάκι και ήτανε πολύ ήσυχο έλειπα έχει τύχει να λείψω 12 ώρες και να μην έχει κατουρήσει ούτε να έχει κάνει τα κακά της και γνωρίζω πολύ καλά για αυτό ξαναπήρα πάλι σκυλάκι γιατί πέθανε το πρώτο μου σκυλάκ. Και δεν μπορείς να κρίνεις άμα εγώ ξέρω τα σκυλιά δεν ξέρω έχω μεγαλώσει με σκυλί το παίζετε πολύ φιλόζωη
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Καλά, ναι, έτσι που το θέτεις έχεις δίκιο. Κι η μάνα μου είχε εμένα που ούτε λέρωνα ούτε ζημιές έκανα στο σπίτι, και σκέφτηκε η γυναίκα "μωρέ έτσι εύκολα θα είναι όλα τα παιδάκια, δεν κάνω ακόμα ένα;", και μη στα πολυλογώ, κανονικά τον αδερφό μου θα έπρεπε να τον βάζουμε σε κρέιτ όταν λείπουμε, αλλά κι εδώ είνια παράνομο, οπότε αναγκαστικά τον αφήνουμε να αλωνίζει στο σπίτι, κι όταν γυρνάμε τά έχει κάνει όλα %^$)!.

Δε μου είπες όμως, γιατί όποιος μένει μαζί με τον σκύλο όταν λείπεις εσύ τον αφήνει να γκρεμίζει το σπίτι;
Επίσης από φιλολογική περιέργεια, αν ένας σκύλος πρέπει να μείνει περιορισμένος στο σπίτι, γιατί ας πούμε αναρρώνει, ή γιατί έχεις καλεσμένους και τον φοβούνται τι επιτρέπεται να κάνεις; Το κρέιτ απαγορεύεται γενικώς κι αορίστως, ή απαγορεύεται η μόνιμη παραμονή; Το δέσιμο επιτρέπεται; Και πως στην ευχή ξέρει ο γείτοντας ότι έχω τον σκύλο μέσα σε κρέιτ στο σπίτι μου;
 
  • Like
Reactions: Orjo


santi

Member
23 Δεκεμβρίου 2021
11
4
50
Στην Αυστρία απαγορεύεται να έχεις σκυλί έξω στην αυλή είτε λυμένο είτε μόνο του να είναι μόνιμα στην αυλή πρέπει να είναι σε σπίτι και αναλόγως το μέγεθος του σκυλιού πρέπει να είναι και αντίστοιχο το σπίτι το σπίτι μας αν έχεις άλλο δωμάτιο το βάζεις στο άλλο το δωμάτιο και το αφήνεις εκεί πέρα. Τώρα μίλησα και με την αστυνομία και μου είπε αν είναι μωράκι και κλαίει δεν υπάρχει πρόβλημα αν είναι μεγάλο το κατοικίδιο σε ηλικία έχεις πρόστιμο μέχρι 45.000 ευρώ
 


Lito dog

Member
17 Μαϊου 2022
5
0
33
Έχω ένα σκυλάκι 4 μηνών,Το έχω αγοράσει πάρα πολλά παιχνίδια και όταν φεύγω δεν παίζει με τα παιχνίδια του έχει άγχος αποχωρισμού και καταστρέφει τα δικά μου αντικείμενα με μανία. Το παρακολουθώ μέσω κάμερας,Είμαι κατά του μποξ, Γιατί μένω στην Αυστρία και εδώ είναι αυστηρά τα πράγματα αμα ακούσουν να γαβγίζει σκυλί θα μου φέρουν την αστυνομία και θα έχω μεγάλο πρόστιμο,Τι μπορώ να κάνω?
Το σκυλί μου είχε το ίδιο πρόβλημα. Του έβαλα χαλαρωτική μουσική για σκύλους και έχω δει μεγάλη διαφορά .Μπορείς να έχεις ανοιχτή και την τηλεόραση για να νιώθει παρέα.
 


fg102

Well-Known Member
19 Μαρτίου 2021
74
50
45
Επειδή εμείς δεν ξέρουμε και ίσως δεν μπορουμε να κατανοήσουμε και τις συνθήκες που βρίσκεστε λογο αλλης χωρας.Δεν υπάρχει αντίστοιχο φορουμ Αυστριας να δεις και εκεί να παρεις ιδέες να δεις πως αντιμετωπίζουν και εκείνη το αντίστοιχο πρόβλημα βάση συνθήκων που περιγράφεις?