έλκος και συνεχιζόμενοι εμετοί


7 Φεβρουαρίου 2020
13
2
56
Καλημέρα και καλώς σας βρήκα!! Συγχωρέστε μου το μεγάλο ποστ αλλά θα πρέπει να σας εξηγήσω τι ακριβώς συμβαίνει.

Βρίσκομαι στην Κρήτη. Το σκυλί μου, που για την ιστορία, το βρήκαμε πριν 6 χρόνια, 5 ημερών μόλις, στα σκουπίδια. Είναι το πρώτο σκυλί που είχαμε ποτέ. Μεγαλώνει με πολύ φροντίδα και αγάπη, παρόλαυτά είναι ένα ιδιαίτερο πλάσμα, γλυκό, πολύ ευαίσθητο και αρκετά αγχώδες και φοβικό. Από μικρή είχε μια ευαισθησία στο στομάχι. Δυσκολευτήκαμε πολύ να της βρούμε τροφή που να της αρέσει και να της ταιριάζει, και γενικά αποφεύγαμε ότι υπήρχε περίπτωση να την πειράξει.

Εδώ και ένα χρόνο ξεκίνησε εμετούς. Αρχικά προσέξαμε ότι έκανε εμετό αν είχε φάει και έπινε νερό αμέσως μετά! Φυσικά την πήγαμε παντού… στην Κρήτη, της έκαναν διάφορες εξετάσεις και κατέληξαν ότι είναι έλκος. Ξεκινήσαμε θεραπείες, έπιαναν για λίγο και μετά ξανά τα ίδια. Πριν 2,5 εβδομάδες αποφασίσαμε και της κάναμε την γαστροσκόπηση. Σε μια πολύ καλή κλινική στην Κρήτη. Επιβεβαιώθηκε λέει το έλκος….. ένα μεγάλο και 3 μικρά. Το θέμα είναι ότι δεν μας έδωσαν ποτέ cd καταγραφικό(δεν βγάζει λέει το συγκεκριμένο μηχάνημα) και δεν μας έδωσαν επίσης μια γραπτή γνωμάτευση. Μας έγραψαν μια θεραπεία και ξεκινήσαμε. Η Ίρμα όμως αντί να σταθεροποιηθεί σε πρώτη φάση ή να δείξει ότι βελτιώνεται γίνεται χειρότερα. Συνεχίζει ακάθεκτη τους εμετούς και πια βγάζει και τα φάρμακα αφού κάνει αμέσως μετά που θα τα πάρει. Είναι λογικό αυτό? Βέβαια η γενική της εικόνα είναι πολύ καλή. Παιχνιδιάρα και με όρεξη. Όταν είναι να κάνει εμετό φαίνεται ότι κάτι συμβαίνει αλλά μετά ξανά προς την δόξα τραβά.

Δυστυχώς είμαστε πια πολύ φοβισμένοι οπότε καταλαβαίνετε ότι επικοινωνούμε με την γιατρό μας διαρκώς η οποία όμως δεν μας δίνει ούτε σαφής απαντήσεις, ούτε δείχνει μια κατανόηση …..αλλά μοιάζει ενοχλημένη…που ζητάμε να μας εξηγήσει! Το σκυλί χειροτερεύει. Την βοήθεια σας χρειάζομαι στο αν το έχει ζήσει κάποιος άλλος αυτό με το έλκος και αν ξέρετε κάπου κάποιον κτηνίατρο να την βοηθήσει. Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω. Να πάω και αλλού να πάρω και άλλες γνώμες….Υπάρχει κάτι στην Κρήτη? Το κάνω ένα χρόνο τώρα…. Δεν ξέρω πώς να το χειριστώ…… και όλη μου αυτή η ένταση και ο φόβος είμαι σίγουρη ότι επηρεάζουν και την Ίρμα.

Επίσης φαντάζομαι ότι θα πρέπει να απαιτήσω μια γνωμάτευση…..
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Καλημερα,κατα την ψηλαφηση των κοιλιακων τοιχωματων δειχνει πονο?
Ο εμετος εχει αιμα σκουρου καφε χρωματος?
 


7 Φεβρουαρίου 2020
13
2
56
δεν μοιάζει να έχει πόνο....όταν κάνει συνεχόμενα εμετούς οι πρώτοι είναι καφέ αλλά δεν βλέπουμε αίμα..... και στην συνέχεια είναι υγρά ανοιχτά κίτρινα
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Το καφε μπορει να ειναι απο την ξηρα το αιμα φαινεται και μυριζει αλλιως ο εμετος.
Ακτινογραφια με βαριουχο γευμα κανατε φανταζομαι.
 


7 Φεβρουαρίου 2020
13
2
56
Δεν νομίζω ότι υπάρχει αίμα!!! κάναμε ναι πέρυσι όταν είχαν ξεκινήσει τα συμπτώματα! Εκεί μας είπαν πρώτη φορά ότι είναι έλκος!!! Το πρόβλημα είναι ότι, ότι θεραπεία και να έχει πάρει την βοηθάει απλά λίγο, για για μικρό διάστημα! Την τελευταία εβδομάδα έχει ξεκινήσει και κάνει εμετό σε ανύποπτο χρόνο.... και συχν΄το πρωί μόλις πάρει τα φάρμακα
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Τα φαρμακα προφανως τα βγαζει αρα δεν βοηθουν,αντιοξινα φανταζομαι....μηπως θα επρεπε να γινονται ενεσιμα για να δουλεψουν.....οσο για την κτηνιατρο μονο ενοχληση δεν θα επρεπε να δειχνει και αφου βλεπει οτι δεν υπαρχει βελτιωση και συμφωνα με την διαγνωση προκειται για ελκος θα ξερει φανταζομαι οτι μπορει να οδηγησει σε διατρηση.
 


7 Φεβρουαρίου 2020
13
2
56
παίρνει primperan και losec.... δείχνει ενόχληση και εγώ δεν ξέρω γιατί..... και αυτό ακριβώς φοβόμαστε την διάτρηση. Θα την ξαναπάρω να την ρωτήσω για τα ενέσιμα..... αλλά δεν ξέρω, θέλει άραγε πολύ καιρό να αρχίσουν να επιδρούν τα φάρμακα, αυτή η ιστορία πια γίνεται χρόνια!!!
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Σε ζωο που κανει εμετους η αγωγη ειναι ενεσιμη.
Αν εχει αποκλειστει προβλημα στον οισοφαγο,καποιο σπανιο παρασιτο πχ physaloptero η ελικοβακτηριδιο δεν ξερω τι γινεται και με το παγκρεας και τι ειδους εξετασεις εκαναν.
 


7 Φεβρουαρίου 2020
13
2
56
τι να σου πω τώρα...μας είπαν ότι ο οισοφάγος είναι καθαρός!!! Για παράσιτα που μου λες δεν έχω ιδέα.....Αυτή την φορά δεν είμαι σίγουρη ότι της έκαναν εξετάσεις. Αυτό είναι το πρόβλημα μου ότι όταν πάω να της πω κάτι με αντιμετωπίζει " καλά θα μου πεις εσύ πως να κάνω την δουλειά μου?"
 


7 Φεβρουαρίου 2020
13
2
56
Μας είπαν τελοσπάντων ότι είναι έλκος, μας δώσανε 2 φωτο και φώναξαν τον άντρα μου στο χειρουργείο να του το δείξουν. Μας είπαν ότι δεν παίζει πρόβλημα στον οισοφάγο, ούτε αυτό με την παλινδρόμηση. Δεν είμαι γιατρός, δεν ξέρω, ούτε τι πρέπει να φοβάμαι, ούτε τι μπορεί να είναι...... Ανησυχώ γιατί το σκυλί μου δεν είναι καλά!!! όλα αυτά που μου λες θα της τα ξαναρωτήσω και σε ευχαριστώ πραγματικά για τον χρόνο σου και τις απαντήσεις σου. Αναρωτιέμαι αν ξέρεις να μου συστήσεις και κάποιον άλλο καλό κτηνίατρο στην Κρήτη?
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Να μαζεψεις ενα εμετο και να της τον πας να σου πει σαν τι της μοιαζει.
Επισης να απαιτησεις ολες τις εξετασεις που εχει κανει το σκυλακι σου ειναι δικαιωμα σου και δεν μπορει να κανει το ζωντανο τα ιδια και τα ιδια και ειδικα γαστροσκοπηση.
Δεν ξερω κτηνιατρους στην Κρητη,ισως καποιο μελος που μενει εκει να μπορει να βοηθησει
 
  • Like
Reactions: ivldog


7 Φεβρουαρίου 2020
13
2
56
Σε ευχαριστώ πολύ!!! θα το κάνω!!! Αν πραγματικά υπάρχει κάποιος από Κρήτη ή από Ρέθυμνο που έχει να μου προτείνει κάποιον τον παρακαλώ να το κάνει!!!
 
  • Like
Reactions: yasemin


Jackrussell29

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2016
60
9
34
Καλημέρα και καλώς σας βρήκα!! Συγχωρέστε μου το μεγάλο ποστ αλλά θα πρέπει να σας εξηγήσω τι ακριβώς συμβαίνει.

Βρίσκομαι στην Κρήτη. Το σκυλί μου, που για την ιστορία, το βρήκαμε πριν 6 χρόνια, 5 ημερών μόλις, στα σκουπίδια. Είναι το πρώτο σκυλί που είχαμε ποτέ. Μεγαλώνει με πολύ φροντίδα και αγάπη, παρόλαυτά είναι ένα ιδιαίτερο πλάσμα, γλυκό, πολύ ευαίσθητο και αρκετά αγχώδες και φοβικό. Από μικρή είχε μια ευαισθησία στο στομάχι. Δυσκολευτήκαμε πολύ να της βρούμε τροφή που να της αρέσει και να της ταιριάζει, και γενικά αποφεύγαμε ότι υπήρχε περίπτωση να την πειράξει.

Εδώ και ένα χρόνο ξεκίνησε εμετούς. Αρχικά προσέξαμε ότι έκανε εμετό αν είχε φάει και έπινε νερό αμέσως μετά! Φυσικά την πήγαμε παντού… στην Κρήτη, της έκαναν διάφορες εξετάσεις και κατέληξαν ότι είναι έλκος. Ξεκινήσαμε θεραπείες, έπιαναν για λίγο και μετά ξανά τα ίδια. Πριν 2,5 εβδομάδες αποφασίσαμε και της κάναμε την γαστροσκόπηση. Σε μια πολύ καλή κλινική στην Κρήτη. Επιβεβαιώθηκε λέει το έλκος….. ένα μεγάλο και 3 μικρά. Το θέμα είναι ότι δεν μας έδωσαν ποτέ cd καταγραφικό(δεν βγάζει λέει το συγκεκριμένο μηχάνημα) και δεν μας έδωσαν επίσης μια γραπτή γνωμάτευση. Μας έγραψαν μια θεραπεία και ξεκινήσαμε. Η Ίρμα όμως αντί να σταθεροποιηθεί σε πρώτη φάση ή να δείξει ότι βελτιώνεται γίνεται χειρότερα. Συνεχίζει ακάθεκτη τους εμετούς και πια βγάζει και τα φάρμακα αφού κάνει αμέσως μετά που θα τα πάρει. Είναι λογικό αυτό? Βέβαια η γενική της εικόνα είναι πολύ καλή. Παιχνιδιάρα και με όρεξη. Όταν είναι να κάνει εμετό φαίνεται ότι κάτι συμβαίνει αλλά μετά ξανά προς την δόξα τραβά.

Δυστυχώς είμαστε πια πολύ φοβισμένοι οπότε καταλαβαίνετε ότι επικοινωνούμε με την γιατρό μας διαρκώς η οποία όμως δεν μας δίνει ούτε σαφής απαντήσεις, ούτε δείχνει μια κατανόηση …..αλλά μοιάζει ενοχλημένη…που ζητάμε να μας εξηγήσει! Το σκυλί χειροτερεύει. Την βοήθεια σας χρειάζομαι στο αν το έχει ζήσει κάποιος άλλος αυτό με το έλκος και αν ξέρετε κάπου κάποιον κτηνίατρο να την βοηθήσει. Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω. Να πάω και αλλού να πάρω και άλλες γνώμες….Υπάρχει κάτι στην Κρήτη? Το κάνω ένα χρόνο τώρα…. Δεν ξέρω πώς να το χειριστώ…… και όλη μου αυτή η ένταση και ο φόβος είμαι σίγουρη ότι επηρεάζουν και την Ίρμα.

Επίσης φαντάζομαι ότι θα πρέπει να απαιτήσω μια γνωμάτευση…..
Καλησπερα τωρα ειδα το θεμα αυτο κ αποφασισα να σου γραψω αμεσως γιατι ειχα παρομοια εμπειρα.δεν προλαβα να διαβασω τις απαντησεις που δωσανε τα υπολοιπα μερη οποτε με ζητω συγνωμη αν επαναλβανω πραμματα που μπορει να σου ειπανε ηδη.το σκυλακι πρεπει να κανει γαστροσκοπηση αλλα και ΒΙΟΨΙΑ οχι μονο γαστροσκοπηση οπως εκανε.εμενα ο σκυλος μου παρουσιαζε ακριβως τα ιδια συμπτωματα με το δικο σου κ απο την βιοψια βγηκε οτι ειχε ελικοβακτηριδιο του πυλωρου!!δοθηκε αντιβιωση 20 ημερων κ το σκυλι συνηλθε!!ελπιζω να βοηθησα.
 


7 Φεβρουαρίου 2020
13
2
56
Καλησπερα τωρα ειδα το θεμα αυτο κ αποφασισα να σου γραψω αμεσως γιατι ειχα παρομοια εμπειρα.δεν προλαβα να διαβασω τις απαντησεις που δωσανε τα υπολοιπα μερη οποτε με ζητω συγνωμη αν επαναλβανω πραμματα που μπορει να σου ειπανε ηδη.το σκυλακι πρεπει να κανει γαστροσκοπηση αλλα και ΒΙΟΨΙΑ οχι μονο γαστροσκοπηση οπως εκανε.εμενα ο σκυλος μου παρουσιαζε ακριβως τα ιδια συμπτωματα με το δικο σου κ απο την βιοψια βγηκε οτι ειχε ελικοβακτηριδιο του πυλωρου!!δοθηκε αντιβιωση 20 ημερων κ το σκυλι συνηλθε!!ελπιζω να βοηθησα.
Σε ευχαριστώ πολύ! Ούτε εμένα της εκαναν βιοψία!!! Ξεκινήσαμε μια θεραπεία σε καινούργιο κτηνίατρο που δείχνει να ενδιαφέρεται. Μου το είπε αυτό που λες. Ειπαμε, επειδή δεν έχουμε βιοψία να δοκιμάσουμε για 10 μέρες θεραπεία για γαστρικα έλκη για δεν ....θα ξεκινήσουμε για το ελικοβακτηριδιο!!! Μας το είπε ο κτηνίατρος ότι υπάρχει τέτοια περίπτωση. Θα το συζητήσω αύριο κι ολας μαζί του!!! Ευχαριστώ!!! Πραγματικά έχουμε ταλαιπωρηθεί πάρα πολύ
 


Jackrussell29

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2016
60
9
34
Καλημέρα και καλώς σας βρήκα!! Συγχωρέστε μου το μεγάλο ποστ αλλά θα πρέπει να σας εξηγήσω τι ακριβώς συμβαίνει.

Βρίσκομαι στην Κρήτη. Το σκυλί μου, που για την ιστορία, το βρήκαμε πριν 6 χρόνια, 5 ημερών μόλις, στα σκουπίδια. Είναι το πρώτο σκυλί που είχαμε ποτέ. Μεγαλώνει με πολύ φροντίδα και αγάπη, παρόλαυτά είναι ένα ιδιαίτερο πλάσμα, γλυκό, πολύ ευαίσθητο και αρκετά αγχώδες και φοβικό. Από μικρή είχε μια ευαισθησία στο στομάχι. Δυσκολευτήκαμε πολύ να της βρούμε τροφή που να της αρέσει και να της ταιριάζει, και γενικά αποφεύγαμε ότι υπήρχε περίπτωση να την πειράξει.

Εδώ και ένα χρόνο ξεκίνησε εμετούς. Αρχικά προσέξαμε ότι έκανε εμετό αν είχε φάει και έπινε νερό αμέσως μετά! Φυσικά την πήγαμε παντού… στην Κρήτη, της έκαναν διάφορες εξετάσεις και κατέληξαν ότι είναι έλκος. Ξεκινήσαμε θεραπείες, έπιαναν για λίγο και μετά ξανά τα ίδια. Πριν 2,5 εβδομάδες αποφασίσαμε και της κάναμε την γαστροσκόπηση. Σε μια πολύ καλή κλινική στην Κρήτη. Επιβεβαιώθηκε λέει το έλκος….. ένα μεγάλο και 3 μικρά. Το θέμα είναι ότι δεν μας έδωσαν ποτέ cd καταγραφικό(δεν βγάζει λέει το συγκεκριμένο μηχάνημα) και δεν μας έδωσαν επίσης μια γραπτή γνωμάτευση. Μας έγραψαν μια θεραπεία και ξεκινήσαμε. Η Ίρμα όμως αντί να σταθεροποιηθεί σε πρώτη φάση ή να δείξει ότι βελτιώνεται γίνεται χειρότερα. Συνεχίζει ακάθεκτη τους εμετούς και πια βγάζει και τα φάρμακα αφού κάνει αμέσως μετά που θα τα πάρει. Είναι λογικό αυτό? Βέβαια η γενική της εικόνα είναι πολύ καλή. Παιχνιδιάρα και με όρεξη. Όταν είναι να κάνει εμετό φαίνεται ότι κάτι συμβαίνει αλλά μετά ξανά προς την δόξα τραβά.

Δυστυχώς είμαστε πια πολύ φοβισμένοι οπότε καταλαβαίνετε ότι επικοινωνούμε με την γιατρό μας διαρκώς η οποία όμως δεν μας δίνει ούτε σαφής απαντήσεις, ούτε δείχνει μια κατανόηση …..αλλά μοιάζει ενοχλημένη…που ζητάμε να μας εξηγήσει! Το σκυλί χειροτερεύει. Την βοήθεια σας χρειάζομαι στο αν το έχει ζήσει κάποιος άλλος αυτό με το έλκος και αν ξέρετε κάπου κάποιον κτηνίατρο να την βοηθήσει. Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω. Να πάω και αλλού να πάρω και άλλες γνώμες….Υπάρχει κάτι στην Κρήτη? Το κάνω ένα χρόνο τώρα…. Δεν ξέρω πώς να το χειριστώ…… και όλη μου αυτή η ένταση και ο φόβος είμαι σίγουρη ότι επηρεάζουν και την Ίρμα.

Επίσης φαντάζομαι ότι θα πρέπει να απαιτήσω μια γνωμάτευση…..
Επισης να πω οτι εκτος απο αυτα που ανεφερα πιο πανω τα φαρμακα που δοθηκαν κατα την διαρκεια της αγωγης ηταν πριμπεραν 40 λεπτα πριν το φαγητο(το οποιο μου ειπαν να ειναι η μαγειρευτο ή κονσερβα επειδη ειναι πολυ πιο ευκολη η πεψη σε σχεση με την ξηρα)στη συνεχεια αντιβιωση αμεσως μετα το φαγητο (πρωι βραδυ)augmentin κ μετα το μεσημερι laprazol οχι losec.to laprazol(για 3μηνες) βοηθαει για το ελκος επειδη ειχε κ ο δικος μου 3 τα οποια δημιουργηθηκαν εξαιτιας του ελικοβακτηριου.Ελπιζω να βγαλεις ακρη γιατι οι εμετοι δεν ειναι καθολου καλο πραμμα για τον σκυλο οταν γινονται τοσο συχνα.Περαστικα!
 
  • Like
Reactions: ivldog


Jackrussell29

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2016
60
9
34
Σε ευχαριστώ πολύ! Ούτε εμένα της εκαναν βιοψία!!! Ξεκινήσαμε μια θεραπεία σε καινούργιο κτηνίατρο που δείχνει να ενδιαφέρεται. Μου το είπε αυτό που λες. Ειπαμε, επειδή δεν έχουμε βιοψία να δοκιμάσουμε για 10 μέρες θεραπεία για γαστρικα έλκη για δεν ....θα ξεκινήσουμε για το ελικοβακτηριδιο!!! Μας το είπε ο κτηνίατρος ότι υπάρχει τέτοια περίπτωση. Θα το συζητήσω αύριο κι ολας μαζί του!!! Ευχαριστώ!!! Πραγματικά έχουμε ταλαιπωρηθεί πάρα πολύ
Το φανταζομαι εγω τρελαθηκα για 3μηνες!!για αυτο σου απαντησα αμεσως γιατι σε καταλαβαινω απολυτα!!θα δεις θα πανε ολα καλα μην στεναχωριεσαι!!
 
  • Like
Reactions: zerom0


ivldog

New Member
26 Δεκεμβρίου 2020
3
0
54
Σε ευχαριστώ πολύ! Ούτε εμένα της εκαναν βιοψία!!! Ξεκινήσαμε μια θεραπεία σε καινούργιο κτηνίατρο που δείχνει να ενδιαφέρεται. Μου το είπε αυτό που λες. Ειπαμε, επειδή δεν έχουμε βιοψία να δοκιμάσουμε για 10 μέρες θεραπεία για γαστρικα έλκη για δεν ....θα ξεκινήσουμε για το ελικοβακτηριδιο!!! Μας το είπε ο κτηνίατρος ότι υπάρχει τέτοια περίπτωση. Θα το συζητήσω αύριο κι ολας μαζί του!!! Ευχαριστώ!!! Πραγματικά έχουμε ταλαιπωρηθεί πάρα πολύ
Γεια σου μηπως μπορεις να μου πεις ιδιωτικα αν θες τι φαρμακα και θεραπει προτεινε ο κτηνιατρος σου; Ευχαριστω.Ειμαστε σε πολυ παρομοια φαση με τη σκυλιτσα μου δυστυχως. - Τωρα διαβασα οτι το σκυλακι σου ειχε ελικοβακτηριο. Νομιζω σε εμας εχουμε να κανουμε με ελκος, αλλα δεν ξερουμε ακομη τι προκαλεσε το ελκος. Υποθετω πρεπει να ζητησω βιοψια. Ευχαριστω.
 


ivldog

New Member
26 Δεκεμβρίου 2020
3
0
54
Επισης να πω οτι εκτος απο αυτα που ανεφερα πιο πανω τα φαρμακα που δοθηκαν κατα την διαρκεια της αγωγης ηταν πριμπεραν 40 λεπτα πριν το φαγητο(το οποιο μου ειπαν να ειναι η μαγειρευτο ή κονσερβα επειδη ειναι πολυ πιο ευκολη η πεψη σε σχεση με την ξηρα)στη συνεχεια αντιβιωση αμεσως μετα το φαγητο (πρωι βραδυ)augmentin κ μετα το μεσημερι laprazol οχι losec.to laprazol(για 3μηνες) βοηθαει για το ελκος επειδη ειχε κ ο δικος μου 3 τα οποια δημιουργηθηκαν εξαιτιας του ελικοβακτηριου.Ελπιζω να βγαλεις ακρη γιατι οι εμετοι δεν ειναι καθολου καλο πραμμα για τον σκυλο οταν γινονται τοσο συχνα.Περαστικα!
ουπς τωρα ειδα οτι ειχες ηδη απαντησει δημοσιως, ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !!! ελπιζω να μου παει καλυτερα και η δικια μου ειναι και αυτη απο το δρομο (τη βρηκα στο δρομο πριν 11 χρονια).