αγχος αποχωρισμου


pzychonem

Active Member
10 Αυγούστου 2016
36
10
32
Καλημερα κ απο μενα,

καινουρια στο φορουμ κ κυριως απελπισμενη.
Εχω ενα μαλτεζακι, 6 χρονων,αγορακι. Οταν τον πηρα ημασταν μονοι στο σπιτι, εγω μικρη,δεν ηξερα απο σκυλια κ αυτος μωρακι, ημασταν συνεχεια αγκαλιες κ χαδια. Απ την πρωτη στιγμη αρχισε να γαβγιζει ασταματητα τις ωρες που ελειπα απ το σπιτι κ οταν γυρνουσα χαλαγε τον κοσμο.

Ξεκινησαμε εκπαιδευση μ εναν "εκπαιδευτη" της κακιας ωρας κ μας τα εμαθε ΟΛΑ λαθος με αποτελεσμα το σκυλι να χειροτερεψει. Ημουν τυχερη γιατι στο διαμερισμα που εμενα τοτε,οι γειτονες μου δεν ειχαν κανενα προβλημα, οτι ωρα κ αν ηταν.

Τωρα μενουμε εκτος Ελλαδας, εγω, ο φιλος μου κ το σκυλακι μου. Δυστυχως οι γειτονες δεν δειχνουν κ μεγαλη κατανοηση. Στα 3 χρονια μου εδω,εχω μετακομισει 4φορες κ απ οτι φαινεται θα παω για 5η.

Δοκιμασαμε κ αλλους 2 εκπαιδευτες οχι με μεγαλη επιτυχια. Δοκιμασαμε την κλασσικη ασκηση, βγαινεις εξω για 2 λεπτα, μπαινεις οταν δεν γαβγιζει κ σιγα σιγα αυξανεις το χρονο. Καναμε την ασκηση σαν να φευγαμε κανονικα απ το σπιτι, μπουφαν,παπουτσια, κλειδια. Ειναι πολυ πονηρος κ παντα καταλαβαινει ποτε ειναι ασκηση κ ποτε φευγουμε στ αληθεια. Ουτε αυτο ειχε επιτυχια.
Πριν 3 χρονια εβαλα καμερα απ τον υπολογιστη οσο ελειπα κ ειδα ενα σκυλι αγχωμενο κ απελπισμενο, το γαβγισμα του ηταν φυσιολογικο για την κατασταση στην οποια ηταν. Πριν λιγους μηνες που εβαλα ξανα καμερα, ειδα ενα σκυλι που απλως ηθελε να με εκδικηθει. Γαβγισε για 5λεπτα κ οταν καταλαβε πως εχω φυγει κ δεν θα γυρισω ανεβηκε στον καναπε κ εκανε τσισα( οσο ειμαστε στο σπιτι δεν υπαρχει περιπτωση να ανεβει στον καναπε, δεν τον αφηνουμε αλλα κ να του πουμε,δεν θα το κανει, ξερει οτι δεν πρεπει).

Εχω απελπιστει πραγματικα με αυτο το θεμα.Ειμαι 25 χρονων,σε μια ξενη χωρα, δεν μπορω να βρω δουλεια λογο αυτου,δεν μπορω να βγω ενα βραδυ, εχω αλλαξει ολη τη ζωη μου για να μη χρειαστει να τον δωσω.
Αν λοιπον καποιος απο εσας μπορει να με βοηθησει,θα το εκτιμουσα ιδιαιτερως.:)
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Το σκυλί γνωρίζει το crate ; Νομίζω ότι δεν το έχεις μαλώσει ποτέ......και κοινώς σου έχει πάρει λίγο τον αέρα ;
Εντολές γνωρίζει το σκυλί ; τις εκτελεί ; Μου κάνει και εντύπωση ότι 2 εκπαιδευτές δεν κατάφεραν κάτι...σίγουρα είναι εκπαιδευτές ;
Καλώς ήρθες :)
 
  • Like
Reactions: GRDANE


d-friend

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2014
905
2.550
42
Αθήνα, Παγκράτι
Φοβος κ γαυγισμα
Αγχος αποχωρισμου σε κουταβι

Καλώς ήρθες. Έχουν γραφτεί αρεκτά σχετικά. Παραπάνω σου δίνω τα link από δυο πρόσφατα νήματα.
Μπορώ να σε καταλάβω. Διάβασε ότι σχετικό βρεις από την αρχή ως το τέλος, πρόσθεσε την όποια απορία σου.
Κατανόηση, σωστή στάση, σταθερότητα, επανάληψη, επιμονή, υπομονή, και βοήθειά σου!
 
  • Like
Reactions: dnassib


pzychonem

Active Member
10 Αυγούστου 2016
36
10
32
Το σκυλί γνωρίζει το crate ; Νομίζω ότι δεν το έχεις μαλώσει ποτέ......και κοινώς σου έχει πάρει λίγο τον αέρα ;
Εντολές γνωρίζει το σκυλί ; τις εκτελεί ; Μου κάνει και εντύπωση ότι 2 εκπαιδευτές δεν κατάφεραν κάτι...σίγουρα είναι εκπαιδευτές ;
Καλώς ήρθες :)
Καλως σας βρηκα!Ναι δεν εχει προβλημα με το crate, ουτε με τις εντολες. Σιγουρα ηταν εκπαιδευτες κ μαλιστα ο ενας ψυχολογος. Καταλαβαινω οτι χρειαζεται εναν αλλο τροπο απλως δεν τον εχω βρει ακομα, τον εχω μαλωσει αρκετες φορες, επισης μπαινει τιμωρια οταν κανει κατι που δεν πρεπει κ δειχνει να τα καταλαβαινει ολα αρκετα καλα. Το προβλημα αρχιζει τη στιγμη που εγω απομακρυνομαι, αρχιζει να τρεμει κ να μη καταλαβαινει τι του λες. Ειναι 6 χρονων, εχει μαθει πια οτι καθε φορα που φευγω, θα γυρισω κ δεν κανω ποτε πανω απο 4-5 ωρες.
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
To σκυλί τι κάνει όταν είστε μαζί σπίτι; Πού βρίσκεται; Παίζει μόνο του; Μένει σε ένα δωμάτιο χωρίς εσένα; Όταν λείπεις, το πρόβλημα είναι οι ζημιές, ή η φασαρια;
 


pzychonem

Active Member
10 Αυγούστου 2016
36
10
32
Φοβος κ γαυγισμα
Αγχος αποχωρισμου σε κουταβι

Καλώς ήρθες. Έχουν γραφτεί αρεκτά σχετικά. Παραπάνω σου δίνω τα link από δυο πρόσφατα νήματα.
Μπορώ να σε καταλάβω. Διάβασε ότι σχετικό βρεις από την αρχή ως το τέλος, πρόσθεσε την όποια απορία σου.
Κατανόηση, σωστή στάση, σταθερότητα, επανάληψη, επιμονή, υπομονή, και βοήθειά σου!
Σ ευχαριστω για το λινκ, θα το διαβασω:)
 


pzychonem

Active Member
10 Αυγούστου 2016
36
10
32
Οταν ειμαστε σπιτι δεν ειναι συνεχεια απο πισω μου, θα παιξει κ μονο του, θα παει κ σε αλλο δωματιο γιατι μπορει να τον ενοχλει η μουσικη ας πουμε. Το προβλημα δεν ειναι τοσο οι ζημιες οσο η φασαρια. Θα μπορουσα να πληρωσω μια κοπελα να ερχεται να τον κραταει για λιγες ωρες, αλλα ουτε αυτο ειναι λυση. Δεν μπορω να καταλαβω πως σκεφτεται κ τι ακριβως φοβαται ωστε να μπορεσω να πραξω αναλογα.
Οταν ερχονται εκπαιδευτες σπιτι, καπως το καταλαβαινει κ γινεται το καλυτερο σκυλι του κοσμου κ οι ασκησεις φαινεται πως δεν βοηθουν ιδιαιτερα.
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Οταν ειμαστε σπιτι δεν ειναι συνεχεια απο πισω μου, θα παιξει κ μονο του, θα παει κ σε αλλο δωματιο γιατι μπορει να τον ενοχλει η μουσικη ας πουμε. Το προβλημα δεν ειναι τοσο οι ζημιες οσο η φασαρια. Θα μπορουσα να πληρωσω μια κοπελα να ερχεται να τον κραταει για λιγες ωρες, αλλα ουτε αυτο ειναι λυση. Δεν μπορω να καταλαβω πως σκεφτεται κ τι ακριβως φοβαται ωστε να μπορεσω να πραξω αναλογα.
Οταν ερχονται εκπαιδευτες σπιτι, καπως το καταλαβαινει κ γινεται το καλυτερο σκυλι του κοσμου κ οι ασκησεις φαινεται πως δεν βοηθουν ιδιαιτερα.
Πόσο συχνά λείπεις και για πόσες ώρες; Φαντάζομαι λόγω ηλικίας ότι έχεις κάνει κάποιες σπουδές, εχεις βρει κάποια δουλεια, βγαίνεις σε μέρη που το σκυλάκι δεν ακολουθεί, οπότε τι γίνεται τότε; Γαβγίζει για 10 λεπτά ή για 5 συνεχόμενες ώρες κάθε φορά;
 


pzychonem

Active Member
10 Αυγούστου 2016
36
10
32
Τα 3 πρωτα χρονια τον αφηνα σε λογικα πλαισια μονο του, για 3-4 ωρες την ημερα οταν πηγαινα στη σχολη κ καποια βραδια που εβγαινα. Εδω ομως τα πραγματα δυσκολεψαν. Εχουμε φτιαξει ετσι τη ζωη μας που ο φιλος μου δουλευει μεχρι τις 15.00 κ μολις ερθει σπιτι, τοτε φευγω εγω κ γυρναω το βραδυ.Ετσι δεν μενει κ πολυ μονος του. Καποια πρωινα που εχει τυχει κ τον εχω αφησει γαβγιζει με τις ωρες κ δυνατα. Σταματαει ελαχιστα, αλλα δεν κλαιει.
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Τα 3 πρωτα χρονια τον αφηνα σε λογικα πλαισια μονο του, για 3-4 ωρες την ημερα οταν πηγαινα στη σχολη κ καποια βραδια που εβγαινα. Εδω ομως τα πραγματα δυσκολεψαν. Εχουμε φτιαξει ετσι τη ζωη μας που ο φιλος μου δουλευει μεχρι τις 15.00 κ μολις ερθει σπιτι, τοτε φευγω εγω κ γυρναω το βραδυ.Ετσι δεν μενει κ πολυ μονος του. Καποια πρωινα που εχει τυχει κ τον εχω αφησει γαβγιζει με τις ωρες κ δυνατα. Σταματαει ελαχιστα, αλλα δεν κλαιει.
Για να το πω απλά, κακομαθημένο λέγεται αυτό...
Αρχίστε να τον αφήνετε μόνο του, ώρες που δεν ενοχλεί. Άφηνε τον σε χώρο που δεν μπορεί να κάνει ζημιά ή να πάθει κατι, και πήγαινε μια βόλτα. Ασε τον κάποιες ώρες συστηματικά, όχι λίγα λεπτά. Άσε τον σε δωμάτιο μόνο του και όταν είστε εκεί για κάποια διαστήματα. Δώσε του παιχνίδια, κόκαλα, κονγκ, πήγαινε τον και καμιά μεγαλούτσικη πρωινή βόλτα νωρίς νωρίς να κουραστεί και άσε τον, συστηματικά.
Ο σκύλος περιγράφεται σαν να κάνει κουμάντο στη ζωή σας, και μάλλον το ξέρει από την αρχή. Για μένα το ότι σκεφτήκατε να προσαρμόσετε τη ζωή σας στο πώς δε θα μείνει λίγες ωρες μονο το σκυλί, είναι το προβλημα και ο σκύλος το ξέρει πόση εξουσία έχει.
 


pzychonem

Active Member
10 Αυγούστου 2016
36
10
32
Αυτο ειναι σιγουρο, αλλα ξερεις οταν εχεις γειτονες, ποσο μπορεις να τον αφησεις μονο του? Οταν λειπουμε, μενει σ ενα δωματιο ειδικα διαμορφωμενο γι αυτον, με παιχνιδια κ λιχουδες μηπως κ του αποσπασουν την προσοχη,δεν ειχαν κ μεγαλη επιτυχια. Εχω δοκιμασει να τον αφηνω καθε πρωι μονο του,μετα απο μεγαλη βολτα..δεν ειδα καμια εξελιξη. Περιμενα ποτε θα σταματησει να γαβγιζει ωστε να μπω στο σπιτι αλλα δεν σταματουσε.
Γενικως βλεπω πως αυτο το προβλημα ειναι αρκετα συχνο αλλα δεν εχω ακουσει απο κανεναν πως βρηκε λυση κ ηρεμησε.
Καποια στιγμη διαβασα σε γερμανικο φορουμ, ενας που ειχε ακριβως το ιδιο προβλημα του πηρε 1μισι χρονο για να το φτιαξει. Λεει πως αν καταφερεις να αφησεις το σκυλο σου για 30λεπτα μονο του τοτε ειναι ευκολο τα 30λεπτα να γινουν 5 ωρες, για παραδειγμα, και αναρωτιεμαι, πως ειναι δυνατον αφου τα σκυλια δεν εχουν αισθηση του χρονου?
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Αυτο ειναι σιγουρο, αλλα ξερεις οταν εχεις γειτονες, ποσο μπορεις να τον αφησεις μονο του? Οταν λειπουμε, μενει σ ενα δωματιο ειδικα διαμορφωμενο γι αυτον, με παιχνιδια κ λιχουδες μηπως κ του αποσπασουν την προσοχη,δεν ειχαν κ μεγαλη επιτυχια. Εχω δοκιμασει να τον αφηνω καθε πρωι μονο του,μετα απο μεγαλη βολτα..δεν ειδα καμια εξελιξη. Περιμενα ποτε θα σταματησει να γαβγιζει ωστε να μπω στο σπιτι αλλα δεν σταματουσε.
Καποια στιγμη διαβασα σε γερμανικο φορουμ, ενας που ειχε ακριβως το ιδιο προβλημα του πηρε 1μισι χρονο για να το φτιαξει. Λεει πως αν καταφερεις να αφησεις το σκυλο σου για 30λεπτα μονο του τοτε ειναι ευκολο τα 30λεπτα να γινουν 5 ωρες, για παραδειγμα, και αναρωτιεμαι, πως ειναι δυνατον αφου τα σκυλια δεν εχουν αισθηση του χρονου?
Μην κάθεσαι έξω από την πόρτα. Σήκω και φύγε. Βάλε σαν αρχικό στόχο π.χ. τη μια ώρα. Σε ώρα που δεν είναι ώρα κοινής ησυχίας προφανώς. Και κάνε το κάθε μέρα, μη σου πω και 2 φορές και 3 τη μέρα. Γύρνα πίσω σε άσχετες φάσεις, στα 10 λεπτά, στη μία ώρα κλπ, αλλά μην κάθεσαι έξω από την πόρτα, και κάποια από αυτά τα διαστήματα να είναι μεγάλα, όχι όλα πεντάλεπτα. Και προσωπικά θα τον άφηνε και στο χώρο του σε άσχετες φάσεις μέσα στη μέρα, ενώ είστε εκεί. να καταλάβει ότι δεν έχει νόημα να προσπαθεί να προβλέψει πώς λειτουργείτε, μπαινοβγαίνετε και τον βάζετε στο χώρο του όποτε θέλετε εσείς, και αυτό είναι συχνό, όχι εξαιρετικό γεγονός.
 


pzychonem

Active Member
10 Αυγούστου 2016
36
10
32
Tο να μενει στο χωρο του ενω ειμαστε στο σπιτι,δεν ειμαι σιγουρη αν θα φερει θετικα αποτελεσματα. Ισως μπερδευτει κ δεν μαθει ποτε πως "τωρα φευγουμε,πρεπει να κατσει φρονιμος". Ισως τον μπερδεψει ακομα περισσοτερο.
 


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Από εκτόνωση πώς πάτε;
Η κλασική βόλτα πολλές φόρες δεν φτάνει για να θεωρηθεί ένας σκύλος κουρασμένος.
Ψάξε κάτι εναλλακτικό για να τον κουράσεις, τρέξιμο, μπαλάκια, ποδήλατο, να γυρίσετε σπίτι και το μόνο που θα θέλει να είναι να ξεραθεί ... Ίσως έτσι δεν δώσει σημασία όταν θα φύγεις ...
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Tο να μενει στο χωρο του ενω ειμαστε στο σπιτι,δεν ειμαι σιγουρη αν θα φερει θετικα αποτελεσματα. Ισως μπερδευτει κ δεν μαθει ποτε πως "τωρα φευγουμε,πρεπει να κατσει φρονιμος". Ισως τον μπερδεψει ακομα περισσοτερο.
Δε νομίζω ότι ο στόχος σου είναι να αντιλαμβάνεται ως συγκλονιστικό γεγονός το ότι φεύγεις. Ισα ίσα, νομίζω ότι πρέπει να καταλάβει ότι γενικά ο χώρος του ειναι ο χώρος του, και όχι το σπέσιαλ μέρος που πηγαινει όταν είναι μόνος και μόνο τότε, και ότι εσύ μπαινοβγαίνεις και όταν είσαι σπίι ασχολείσαι και με άλλα πράγματα. Να θεωρεί ότι ο χώρος του είναι ένα μέρος όπου γενικά τον βαζεις να παίξει και να ησυχάσει και ότι το να ανοίγει η πόρτα και να μπαινοβγαίνετε είναι αναμενόμενο.
 


pzychonem

Active Member
10 Αυγούστου 2016
36
10
32
Καλημερα genie,θα το δοκιμασω ξανα,αυτη τη φορα πιο συστηματικα κ θα επανελθω.
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις:)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.648
19.879
Back to basics λοιπόν, γιατί έχω βαρεθεί να ακούω, για "εγκληματικά άσχετους εκπαιδευτές".
Από το να αλλάζεις συνεχώς σπίτια, και να είσαι μόνιμα με το άγχος, αφιέρωσε ένα χρονικό διάστημα, να λύσεις το πρόβλημά ΣΟΥ. Δεν μπορεί, ο σκύλος σου, να κάνει ότι θέλει, ακόμη κι αν έχουν περάσει 6 χρόνια, και έχει πλέον συνηθίσει έτσι.

Χρησιμοποιείς λοιπόν crate, σύμφωνα με τις οδηγίες που υπάρχουν κατά κόρον, τουλάχιστον εδώ μέσα. Ακόμη και όταν είσαι στο σπίτι. Ανελλιπώς. Για όσο διάστημα μπορεί να κρατηθεί. Πολύ μικρότερης ηλικίας σκυλιά, κρατιούνται πολύ περισσότερο από τον δικό σου. Και σίγουρα, δεν τα κάνουν σε πάνα!!! Αποκλείεται το σπίτι να είναι μόνιμα αποκλεισμένο από τα χιόνια. Φαντάζομαι, μέχρι κάποια μέτρα έξω, μπορείτε να βγαίνετε ε; Αρα, μπορεί και ο σκύλος, εκτός αν έχεις πάει να μείνεις στην Σιβηρία.

Κλείνεις πόρτες, παράθυρα και γενικά κάνεις ότι μπορείς, για να μην ενοχληθούν οι γείτονες. Η, να ενοχληθούν όσο λιγότερο γίνεται. Αν αρχίσει τον σαματά, δοκιμάζεις να τον κουκουλώσεις με ένα κάλυμμα, με ένα σεντόνι, κάτι... Μπορείς και να τον μαλλώσεις. Δεν απαγορεύεται. Σε καμμία περίπτωση, δεν του δίνεις σημασία. Οταν σταματήσει τον σαματά, ξεκουκουλώνεις για αρχή.

Αυτά, οφείλεις τουλάχιστον, να δοκιμάσεις. Οχι όμως, μια-δυό φορές και να σταματάς, γιατί δεν αντέχεις την φασαρία του. Οσο χρειαστεί. Μέρες, μήνες!!!
 


cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
Back to basics λοιπόν, γιατί έχω βαρεθεί να ακούω, για "εγκληματικά άσχετους εκπαιδευτές".
Από το να αλλάζεις συνεχώς σπίτια, και να είσαι μόνιμα με το άγχος, αφιέρωσε ένα χρονικό διάστημα, να λύσεις το πρόβλημά ΣΟΥ. Δεν μπορεί, ο σκύλος σου, να κάνει ότι θέλει, ακόμη κι αν έχουν περάσει 6 χρόνια, και έχει πλέον συνηθίσει έτσι.

Χρησιμοποιείς λοιπόν crate, σύμφωνα με τις οδηγίες που υπάρχουν κατά κόρον, τουλάχιστον εδώ μέσα. Ακόμη και όταν είσαι στο σπίτι. Ανελλιπώς. Για όσο διάστημα μπορεί να κρατηθεί. Πολύ μικρότερης ηλικίας σκυλιά, κρατιούνται πολύ περισσότερο από τον δικό σου. Και σίγουρα, δεν τα κάνουν σε πάνα!!! Αποκλείεται το σπίτι να είναι μόνιμα αποκλεισμένο από τα χιόνια. Φαντάζομαι, μέχρι κάποια μέτρα έξω, μπορείτε να βγαίνετε ε; Αρα, μπορεί και ο σκύλος, εκτός αν έχεις πάει να μείνεις στην Σιβηρία.

Κλείνεις πόρτες, παράθυρα και γενικά κάνεις ότι μπορείς, για να μην ενοχληθούν οι γείτονες. Η, να ενοχληθούν όσο λιγότερο γίνεται. Αν αρχίσει τον σαματά, δοκιμάζεις να τον κουκουλώσεις με ένα κάλυμμα, με ένα σεντόνι, κάτι... Μπορείς και να τον μαλλώσεις. Δεν απαγορεύεται. Σε καμμία περίπτωση, δεν του δίνεις σημασία. Οταν σταματήσει τον σαματά, ξεκουκουλώνεις για αρχή.

Αυτά, οφείλεις τουλάχιστον, να δοκιμάσεις. Οχι όμως, μια-δυό φορές και να σταματάς, γιατί δεν αντέχεις την φασαρία του. Οσο χρειαστεί. Μέρες, μήνες!!!
οπως πολυ σωστα λεει το @mareco καλο ειναι να ριξεις ενα σεντονι στο κρεητ, στο δε σεντονι μπορεις να κολλησεις soundproof ηχομονοτικες μεμβρανες (υπαρχουν δεκαδες υλικα στο εμποριο) και να περιορισεις την ενταση του γαυγισματος αρκετα
 
  • Like
Reactions: d-friend


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
μπορεις να κολλησεις soundproof ηχομονοτικες μεμβρανες (υπαρχουν δεκαδες υλικα στο εμποριο) και να περιορισεις την ενταση του γαυγισματος αρκετα
μπαινουν τετοιες μεμβρανες σε κρεητ;;
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf