ακομα να παιξουμε


vivi7

Active Member
5 Σεπτεμβρίου 2015
42
3
32
ακομα να μαθει να παιζει το σκυλι μ ειναι 1χρονου. της πεταω το μπαλακι κ δε το φερνει πισω θελει να την κυνηγαω για να το παρω.κραταω λιχουδια στο χερι μ μου το φερνει τρωει την λιχουδια κ μετα ξεχναει το μπαλακι εντελως οσο κ να της λεω να το φερει κοιταει μονο το χερι μ κ περιμενει κ αλλη λιχουδια.φυσικα το παιχνιδι τελειωνει εκει κ την αλλη μερα παλι τα ιδια.καμια αλλη λυση εχουμε???
 


Nontasbit

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2016
58
165
39

Ειναι στα Αγγλικά,μπορει να σε τρομαξει κ λιγο ο τυπος αλλα μπορεις να.δοκιμασεις. Στο διαδικτυο υπάρχουν πολλα βιντεο για το πως μπορεις να μάθεις στο σκυλακι σου εξυπνα κ.ενδιαφεροντα γι αυτο παιχνιδια.
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Του το έκανα με πλαστικό κόκαλο. Καταρχήν του έμαθα την λέξη κόκαλο. Όταν του λέω που είναι το κόκαλο ψάχνει να το βρει.
Μετά κάθισα στην θέση του διαδρόμου του σπιτιού και το πέταγα στο βάθος. Δεν κουνιομουν απο την θέση μου, είχε δει την λιχουδιά και του έλεγα φέρε το κοκαλο.. πήγαινε το μυριζε, το δάγκωνε αλλά δεν το έφερνε κι ερχοταν, αλλά εγω επέμενα χωρις να του δίνω την λιχουδια. Μετά απο 3-4 προσπαθειες το έφερε και πηρε την λιχουδια.. Το έκανα αρκετες φορες και τις επομενες ημερες μέχρι που το έμαθε το κόλπο..

Μετά πήγαμε σε ενα περιφραγμένο μέρος έξω και κάναμε το ίδιο. Το έκανε και συνέχισα και στην φυση..
 
  • Like
Reactions: Orilis


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Για να πετύχεις την επαναφορά αντικειμένου θα πρέπει να τσιγκλίσεις, εάν υπάρχουν, 2 ένστικτα(drives) του σκύλου σου:
Play drive
Prey drive
...και έπειτα με την μέθοδο της ανταλλαγής δουλεύεις τον σκύλο.
Η λιχουδιά παίζει μικρό ρόλο αν ο σκύλος διαθέτει υψηλά ένστικτα(high drives).

Χωρίς αυτά και μόνο με λιχουδιά δεν θα κάνεις απολύτως τίποτα...απλά ο σκύλος σου θα κοιτάει το χέρι σου!
 
  • Like
Reactions: elverg and Kotzak


Kotzak

Well-Known Member
8 Μαϊου 2016
252
99
Του το έκανα με πλαστικό κόκαλο. Καταρχήν του έμαθα την λέξη κόκαλο. Όταν του λέω που είναι το κόκαλο ψάχνει να το βρει.
Μετά κάθισα στην θέση του διαδρόμου του σπιτιού και το πέταγα στο βάθος. Δεν κουνιομουν απο την θέση μου, είχε δει την λιχουδιά και του έλεγα φέρε το κοκαλο.. πήγαινε το μυριζε, το δάγκωνε αλλά δεν το έφερνε κι ερχοταν, αλλά εγω επέμενα χωρις να του δίνω την λιχουδια. Μετά απο 3-4 προσπαθειες το έφερε και πηρε την λιχουδια.. Το έκανα αρκετες φορες και τις επομενες ημερες μέχρι που το έμαθε το κόλπο..

Μετά πήγαμε σε ενα περιφραγμένο μέρος έξω και κάναμε το ίδιο. Το έκανε και συνέχισα και στην φυση..
το πηγές λίγο ανάποδα εσύ αλλά αφού το πέτυχες αυτό μετράει. Εγώ προτιμώ τον ανοιχτό χώρο για αρχή και χρησιμοποιώ διαδρόμους από φυσικά εμπόδια αργότερα αν χρειαστεί να εξαλλειψω άνοιγμα της νοητης ευθείας της συντομοτερης διαδρομής. Στη φίλη μας προτείνω για αρχή να αφήσει την τροφή σταδιακά αφού δεν αποτελεί πανακεια. Πλέον πιστεύω ότι θα πρέπει να περάσει στην επιβταβευση με επαφή και λέκτικα. Σταδιακά όμως. Για την άσκηση εφόσον το κάνει μια φορά σημαίνει ότι έχει αντίληψη του σεναρίου οπότε θα προτείνω αρχικά να ζωηρεψει τη διαδικασία. Επίσης εναλλακτικά προτείνω να δει ότι στην παλάμη υπάρχει και άλλη λιχουδια η οποία περιμένει ιδιοκτήτη κατόπιν εκτέλεσης εντολής. Μόλις πετάξει το παιχνίδι, εφόσον δεν πάει να το φέρει, τότε βάζει το παιχνίδι στην τσέπη και εγκαταλείπει την άσκηση. Αν το φέρει τότε χάδι και λιχουδια. Σταδιακά αραιωνουμε τη λιχουδια. Σημειωτέον ότι το φετς αποτελεί την άσκηση που υποδηλώνει σε μεγάλο βαθμό τη σχέση της ομάδας (υπάρχουν και εξαιρέσεις) οπότε η χαρά του θα πρέπει να είναι ότι θα ξαμαπαρει το παιχνίδι ( σε τελικό στάδιο). Εύχομαι να βοηθηθεις... Υπάρχουν πολλοί τρόποι που βγάζουν στο ίδιο αποτέλεσμα, που θα πάει θα το ξεκλειδωσεις! Συνέχισε και Αυτοσχεδιασμος,πειραματισου!
 


Kotzak

Well-Known Member
8 Μαϊου 2016
252
99
Για να πετύχεις την επαναφορά αντικειμένου θα πρέπει να τσιγκλίσεις, εάν υπάρχουν, 2 ένστικτα(drives) του σκύλου σου:
Play drive
Prey drive
...και έπειτα με την μέθοδο της ανταλλαγής δουλεύεις τον σκύλο.
Η λιχουδιά παίζει μικρό ρόλο αν ο σκύλος διαθέτει υψηλά ένστικτα(high drives).

Χωρίς αυτά και μόνο με λιχουδιά δεν θα κάνεις απολύτως τίποτα...απλά ο σκύλος σου θα κοιτάει το χέρι σου!
το τερματισες!
 


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
βασικα εχεις σκεφτει το ενδεχομενο να μην του αρεσει αυτο το παιχνιδι και απλα αν εχει λιχουδια το κανει ??μπορει να του αρεσουν χιλια δυο πραγματα για ν απαιξει και οχι το μπαλακι....δοκιμασε γενικα και θα σου δειξει μονο του τι του αρεσει.
 
  • Like
Reactions: Orilis