αλλεργικο σοκ


pennou

Member
6 Ιουνίου 2007
14
0
Θα ηθελα να μαθω εαν αλλλεργικο σοκ συμβαινει οταν αρχιζει το τρεμουλο αργοτερα κανει εμετο και λιποθυμαει???κ ανακαλυπτεις μια ψοφια πια μελισσα στο κρεβατακι της?ο κτηνιατρος ειπε πως μαλλον ηταν αλλεργικο σοκ αλλα με επιφυλαξη μας ειπε οτι μπορει να ηταν επιληπτικη κριση γιατι το ενα της χερακι ηταν κοκκαλωμενο..αυτο εγινε περυσι(τετοιο σοκ δεν εχς περασει ποτε ξανα στην ζωη μου,και ευχομαι να μην συμβει ποτε ξανα)....αν μου ξανασυμβει και για κακη μου τυχη ο γιατρος δεν ειναι εκει και δεν μπορω να ερθω σε επαφη μαζι του(γιατι ετσι ειχε γινει και τοτε,σαββατο βραδυ ηταν και εγς ετρεχα να βρω το τηλεφωνο του γιατρου και τελικα την πηγα δευτερα πρωι πρωι στο ιατρειο)πως μπορω να βοηθησω το ζωντανο ωστε να νιωσει καλυτερααα??
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Αγαπητή pennou, σου εύχομαι να μην χρειαστεί να βιώσεις ποτέ αντίστοιχη εμπειρία. Καλό θα είναι να έχεις ένα kit πρώτων βοηθειών στο σπίτι σου, το οποίο να περιλαμβάνει τα εξής:
http://www.dogforum.gr/forum/viewtopic.php?t=724

Εάν ένα ζώο πάθει αλλεργικό σοκ λόγω τσιμπήματος από σκορπιό, υμενόπτερο κτλ, θα πρέπει ΑΜΕΣΑ να απευθυνθείς σε γιατρό. Λέγοντας «υμενόπτερα» εννοούμε τις μέλισσες και τα διάφορα είδη σφηκών.
Σε περίπτωση που για οποιονδήποτε λόγο αυτό είναι αδύνατον, θα πρέπει (για να μην χάνεις πολύτιμο χρόνο) να έχεις στο φαρμακείο σου ενέσιμο prezolon και σύριγγες μιας χρήσης. Η ένεση μπορεί να γίνει και ενδομυϊκά και ενδοφλέβια.

Πως θα καταλάβουμε ότι το σκυλί μας έχει υποστεί αλλεργικό σοκ?

Αρχικά στο σημείο που έγινε το τσίμπημα προκαλείται πρήξιμο και το ζώο κινδυνεύει από αναφυλακτική αντίδραση. Τα συμπτώματα είναι τα εξής: έλλειψη ισορροπίας, λιποθυμία, επιληπτικές κρίσεις-σπασμοί, αύξηση θερμοκρασίας.
Τα μέτρα που θα πρέπει να ληφθούν πρέπει να είναι άμεσα, διαφορετικά επέρχεται ο θάνατος.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.608
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3