αναζητηση εκτροφεα μαλτεζ


S

SwkDoG

Guest
Αφού είναι από εκτροφείο υποθέτω πως θα υπάρχουν pedigree και καταχώρηση της γέννας οπότε είναι πολύ απλό να μάθεις την ακριβής ημερομηνία γέννησης.
Τα Μαλτέζ δεν είναι και τόσο σπάνια ράτσα ώστε να μην υπάρχει επαρκείς γνώση.
Επίσης θα μπορούσες να ζητήσεις από τον εκτροφέα να δείς αδέρφια του σκύλου σου και που αυτά διατέθηκαν και να μιλήσεις και με τους ιδιοκτήτες τους.

Να σου ζήσει!... :D
 


angie31

Member
28 Δεκεμβρίου 2006
18
0
καταρχην ευχαριστω για τις ευχες σας..
ο κτηνιατρος μου ειπε οτι ειναι πολυ ευκολο να εχει αλλαχθει η ημερομηνια στο pedigree (εξαλλου ειναι ηδη αλλαγμενη με διορθωτικο)
επισης το pedigree που εχω γραφει για ενα tatoo με ενα αριθμο το οποιο ο γιατρος δεν βρηκε στο σωμα της.
ο γιατρος επιμενει οτι το pedigree που εχω δεν ειναι το δικο της...
ο εκτροφεας φυσικα λεει το αντιθετο....
τελος παντων αυτο που θελω να ξερω ειναι αν μπορει να εντοπιστει με επιστημονικο τροπο η ηλικια...
πως γινεται ο ενας κτηνιατρος να λεει οτι ειναι 3 μηνων ενω ο αλλος κατω απο δυο? (ειναι μεγαλη η διαφορα...)
μαλλον οπως λεει η boxer πρεπει να παω για τριτη γνωμη...
 


angie31

Member
28 Δεκεμβρίου 2006
18
0
τον εκτροφεα τον θεωρεις αξιοπιστο?
χαρτια του κυνολογικου ομιλου εχει και χαρτια του ομιλου μου εδωσε οσον αφορα το γενεολογικο δεντρο και την μεταβιβαση...
ο κυνολογικος ομιλος τον θεωρει αξιοπιστο...
τα σκυλια δειχνει να τα λατρευει...(δεν μου την εστελνε αν δεν πηγαινα εγω να την παρω...τελικα και πηγα...)
ειναι ομως αυτα τελικα κριτηρια αξιοπιστιας?


αυτα τα εμβολια που αναγραφονται στο βιβλιαριο της αποκλειεται να εχουν γινει στα αληθεια αφου ειναι τοσο μικρο και οτι πρεπει να τα κανουμε ολα
δεν μπορεις να τσεκαρεις αυτα που λεει το βιβλιαριο? πού ποτε εγιναν, κλπ?
και τον κτηνιατρο που γραφει στο pedigree να παρω τηλεφωνο θα μου πει οτι τα εμβολια εγιναν στο συγκεκριμενο σκυλι...το θεμα ειναι οτι το pedigree που εχω ισως δεν ειναι της σκυλιτσας μου αλλα καποιης αλλης....
και ο δευτερος κτηνιατρος μου ειπε οτι τιποτα δεν ειναι σιγουρο ουτε για χαρτια ουτε για pedigree και οτι
ειναι πολυ ευκολο να ειναι πλαστα..οποτε τι κανουμε για την ηλικια?
 


S

SwkDoG

Guest
Από αυτά που γράφεις καταλαβαίνω πως κάπου υπάρχει πρόβλημα... :?

Τα pedigree δεν επιτρέπετε να έχουν blanco...!
Το τατουάζ έπρεπε να υπάρχει και στο σκυλί σου αλλιώς δεν έχει νόημα (τι λέει ο εκτροφέας για αυτό?...).
Και αν τελικά τα χαρτιά που έχεις δεν είναι του σκυλιού σου έχεις πέσει θύμα απάτης και η ακριβής ηλικία του σκύλου σου δεν θα έπρεπε να είναι το μόνο που θα σε ανησυχεί.

Τι να πώ...?!...Επικοινώνησε και με τον Κ.Ο.Ε. και περιέγραψε τους την κατάσταση (με τον εκτροφέα,όχι τους ιατρούς) και δες τι θα σου πούν.
 


angie31

Member
28 Δεκεμβρίου 2006
18
0
Και αν τελικά τα χαρτιά που έχεις δεν είναι του σκυλιού σου έχεις πέσει θύμα απάτης και η ακριβής ηλικία του σκύλου σου δεν θα έπρεπε να είναι το μόνο που θα σε ανησυχεί.
εχω σκεφτει αυτην την πιθανοτητα και το ερευνω ηδη το θεμα...(θα σας ενημερωσω)
αυτο που θελω να μαθω τωρα ειναι αν τελικα ειναι οντως αδυνατο να προσδιοριστει η ηλικια ενος κουταβιου με ακριβεια....
γιατι οι κτηνιατροι εχουν τοσο μεγαλη αποκλιση? αν ηταν μικρη δεν θα σας ρωτουσα καν...
 


S

SwkDoG

Guest
Στις 4-5 εβδομάδες "σκάνε" οι 12 προσωρινοί τομείς (6 πάνω-6 κάτω).
Πίσω τους υπάρχουν 4 προσωρινοί κυνόδοντες που εμφανίζοντε περίπου την ίδια περίοδο.
Οι 12 προσωρινοί προγόμφιοι εμφανίζοντε 1 εβδομάδα αργότερα.

Με αυτά τα 28 προσωρινά δόντια συμπληρώνετε η νεόγιλη οδοντοστοιχία του κουταβιού.

Στους 3 μήνες περίπου αρχίζουν να εμφανίζοντε οι μόνιμοι κεντρικοί τομείς που αντικαθιστούν αυτούς του "γάλακτος".

Στους 4 περίπου μήνες εμφανίζοντε οι μόνιμοι προγόμφιοι.

Στους 6 μήνες περίπου αντικαθιστώντε και οι κυνόδοντες.

Έτσι χονδρικά και απλά μπορείς και εσύ τώρα να προσδιορίσεις την ηλικία του σκύλου σου και να μας πείς και εμάς...!... :)
 




angie31

Member
28 Δεκεμβρίου 2006
18
0
καλησπερα, ευχαριστω για το μαθημα SwkDoG. :) οχι οτι εβγαλα συμπερασμα γιατι ειναι μικροσκοπικη και δεν θελω να τη πιεσω τη μπεμπα μου...
δεν ασχοληθηκα αλλο με το θεμα...οταν τη παρω για εμβολιο θα δουμε τι θα γινει...παντως ειναι πανεμορφη και πολλη καλη... παει και στην εφημεριδα (οχι καθε φορα) :wink: .....
σημερα ενατη ημερα και εκλαιγε πολυ οταν εφυγα για δουλεια..πρωτα ειχα μονο τη κορη μου να κλαιει , τωρα εχω και τη μπεμπα :cry: οταν γυρισα χοροπηδουσε σα τρελο απο τη χαρα του..συνεχεια απο πισω μου...
ευτυχως για την ωρα δεν υπαρχουν ενδειξεις ζηλιας μεταξυ των δυο..
αυτα τα νεα...φιλακια
 


Knithil

New Member
25 Απριλίου 2007
2
0
Θεσσαλονίκη
Καλημέρα! Είμαι ένα ολοκαίνουργιο μέλος του forum και ο λόγος που γράφτηκα είναι γιατί αυτές τις μέρες σκοπεύω να αγοράσω ένα μαλτεζάκι!

Με λίγο ψάξιμο στο διαδίκτυο είδα πως η καλύτερη και πιο αξιόπιστη λύση είναι η αγορά ενός σκυλιού από Έλληνες εκτροφείς και ΟΧΙ από pet shop..

Το θέμα είναι πως δεν έχω την παραμικρή ιδέα όσο αφορά αυτά τα θέματα (ΚΟΕ, pedigree, ελληνικά εκτροφεία, κλπ..). Αυτό που σκόπευα να κάνω, είναι να πάω στο κοντινότερο petshop και να αγοράσω το μαλτεζάκι που θα μου άρεσε περισσότερο!

Θα ήθελα μερικά links με Έλληνες εκτροφείς Θεσσαλονίκη κατά προτίμηση. Και άλλη μία ερώτηση.. Τελικά τι μέγεθος έχουν τα μαλτέζ; Σε ένα petshop που ρώτησα, μου έιπαν πως φτάνει μέχρι τα 4,5 κιλά και σε ένα site που είδα (ένα online pet-shop) γράφουν πως κυμαίνονται από 1,8 έως 2,7 κιλά..
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
δεν χρειαζεται να εχεις γνωσεις για να παρεις τηλεφωνε τον ΚΟΕ και να ζητησεις εκτροφεις maltese στην ελλαδα.
λινκ δεν εχω να σου δωσω .
τα πετσοπ ειναι πηγη παραπληροφορησης.το μεγεθος και τα κιλα στα μαλτεζ ειναι

FCI-Standard N° 65 / 06. 04. 1998 / GB
SIZE AND WEIGHT :
Height at the withers : Males from 21 to 25 cm.
Females from 20 to 23 cm.
Weight : 3 to 4 kg.



εννοειται οτι δεν ισχυουν και τα παρακατω... Τ-CUP- TOY-CUP- MINI-κτλ.

το μαλτεζ ανηκει στα toy-dogs.
 


Knithil

New Member
25 Απριλίου 2007
2
0
Θεσσαλονίκη
oscar said:
Weight : 3 to 4 kg


εννοειται οτι δεν ισχυουν και τα παρακατω... Τ-CUP- TOY-CUP- MINI-κτλ.

το μαλτεζ ανηκει στα toy-dogs.
Είχα την εντύπωση πως υπάρχουν και τα mini maltese τα οποία δεν ξεπερνούν τα 2,5 κιλά.. Κάτι τέτοιο πούλησαν σε μια οικογενειακή γνωστή για 1000€. Μοιάζει πολύ με maltese πάντως και είναι πραγματικά μια σταλιά!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.840
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU