απειλες γειτονων!!!


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.457
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Εγω τωρα γυρισα απο τη δουλεια και πραγματικα τα ποδια μου δε με βαστανε, η πλατη μου ειναι σαν το στεγαστρο καλατραβα αλλα μία με μιαμιση ωρα θα παμε βολτα με την alithia μου, δεν μπορω να αντισταθω σ΄αυτο το βλεμμα που με κοιταζει και παει στην πορτα, της το χρωσταω, της το οφειλω, ειναι η δευσμεση μου απεναντι της, ειναι το ελαχιστο για να ειναι ευτυχισμενη, δεν ρωτησαμε που την πηραμε απο τα αδελφια της απο την ασφαλεια της μανας της, ειμαστε η ζωη της και πρεπει να το ανταποδωσουμε και παντα θα ειναι πολυ λιγο για ολα αυτα που υπομενουν για μας.

Το μονο που θελει ο φιλαρακος σου ειναι λιγο απο το χρονο σου, δωστου λιγο και αυτος θα σου δωσει ολο του το ειναι.
Θα ήθελα απλώς να συμπληρώσω το εξής:
Το μεγαλύτερο δώρο που σου κάνει ο σκύλος, είναι ακριβώς αυτό!!!
ότι όταν γυρίσεις κουρασμένος, όταν ο καιρός δεν είναι κατάλληλος, όταν φυσιολογικά εσύ θα ξεραινόσουνα σε έναν καναπέ πτώμα στην κούραση και θα καθόσουνα 99,9% μπροστά στο χαζοκούτι, ο σκύλος σου σε "αναγκάζει" να πας βόλτα, να περπατήσεις, να συναντηθείς με άλλους ανθρώπους που "τραβάνε" τα ίδια, να μιλήσεις τελικά μαζί τους, να αποκτήσεις κάποιους φίλους ή γνωστούς έστω που αλλιώς δεν θα τους ήξερες, να πας κάποια στιγμή και κάπου αλλού γιατί θα έχεις βαρεθεί τα ίδια...

Δεν θα ξεχάσω ποτέ κάτι ανατολές και κάτι ηλιοβασιλέματα που έχω δει χάριν στον σκύλο μου, κάποιες βόλτες στον Υμηττό και στην Πάρνηθα (πριν καεί), τόσους φίλους και γνωστούς που απέκτησα, τόσους έρημους κόλπους που ανακάλυψα για να κολυμπήσω μαζί του και να μην μου τα πρήζουν οι διάφοροι... Πάνω απ όλα, τότε που έμενα σε διαμέρισμα και πήγαινα τόσες βόλτες (διότι τώρα έχω αυλή και πηγαίνουμε λιγότερες-κοντινότερες), ήμουνα 20 κιλά λιγότερα!!! Διότι όχι μόνο περπατούσα περισσότερο, καθόμουνα λιγότερο από τώρα, και είχα λιγότερο χρόνο για μασαμπούκα!!!
 
  • Like
Reactions: Orjo




greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Κωστα δωσε τον σκυλο τωρα που ειναι νωρις.Φανταζεσαι τον εαυτον σου μετα απο 2-3 χρονια τι εχει να γινει αν δεν αντεχεις απο τωρα?Οταν θα πρεπει να παντρευτεις την κοπελα σου που δεν μπορει να τον κανει καλα
?Ισως ειναι προτιμοτερο και για τον σκυλο.Που ξερεις?;)
 




Billy

Well-Known Member
9 Οκτωβρίου 2008
230
2
Κι εγώ είχα απειλές από τους από κάτω γείτονες μου όσο σπούδαζα(έμενα σε διαμέρισμα). Μου έλεγαν ότι κάνει πολύ θόρυβο όταν λείπω και συνέχεια γαυγίζει. Ανακάλυψα ότι ήταν όλα ψέματα, όταν άρχισα να παίρνω τον σκύλο συνέχεια μαζί μου-ευτυχώς είχα την δυνατότητα-. Αυτοί συνέχιζαν να λένε πως ο (ανύπαρκτος) σκύλος ενοχλεί. Απλά οι άνθρωποι ήταν προκατειλημένοι με το γεγονός ότι μένει μεγαλόσωμος σκύλος σε διαμέρισμα και ήθελαν να μας διώξουν.
Τελικά μετακόμισα αλλού, γιατι δεν ήθελα να βλέπω άλλο τις σκατόφατσεςτους(συγνώμη για την έκφραση).
Δυστυχώς κομπλεξικοί άνθρωποι υπάρχουν παντου:mad::mad::mad:
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.457
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Η γυναίκα μου, όταν ήταν μικρή στο χωριό της, είχε υπό την προστασία της έναν αλήτη σκύλο, που... της έφερνε συνεχείς μπελάδες με τους γείτονες, γιατί τον κατηγορούσαν ότι παραμόνευε τα κοτέτσια και σκότωνε τις κότες...
Είχαν συνεχείς καυγάδες, έως ότου ο πατέρας της τον τουφέκισε!!!

Λίγο μετά τον θάνατο του, οι γείτονες συνέχισαν να παραπονιούνται για τον ίδιο λόγο, μάλιστα ορκιζόντουσαν πως τον είχαν δει και ήταν βέβαιοι. Ο νεκρός σκύλος προφανώς ήταν βαμπίρ ένα πράγμα!!!

Άδικα πήγε ο φουκαράς...
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Ποσα εχουν παει ετσι.... Οι γειτονες λενε οτι θελουν. Το θεμα ειναι εσυ να εισαι ενταξει. Απο εκει και περα αστους να κουρευονται, με τους ξινους ακρη δε βγαζεις:D
 


nidalama

New Member
10 Νοεμβρίου 2008
1
0
και γω εχω τα ιδια προβληματα. εχω ενα κανισ - τεριε και οποτε λειπω μου λενε οτι κλαιει και γαυγιζει μου λενε να αλλαξω σπιτι:mad:. οποτε γυριζω σπιτι δεν ακουω το σκυλακι μου να γαυγιζει ομως.λειπω κυριως μεσημερια γιατι σπουδαζω. δεν μπορω να κανω κατι για εκεινες τις ωρες.στο μπαλκονι βγαινει σπανια για να πω οτι ενοχλει την γειτονια.δεν θελω να αλλαξω σπιτι. τι να κανω?:confused:
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.325
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Σιγά μην αλλάξεις σπίτι!
Απλώς βάλε έναν γείτονα που εμπιστεύεσαι να σου πει τι πραγματικά συμβαίνει με το σκύλο όταν λείπεις :)
Αν όντως κλαίει και γαυγίζει συνέχεια, έχεις πρόβλημα με τον ίδιο το σκύλο (δηλαδή εκείνος έχει), όχι με τους γείτονες και πρέπει να τον εκπαιδεύσεις αναλόγως.
 


elena

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2007
136
0
Heraklion
www.cookiespirit.freegr.net
Εμένα μια γνωστή μου πάντως έβαλε μαγνητόφωνο και κάμερα και ανακάλυψε ότι όντως ο σκύλος της (ένα μαλτέζ) εκτός το ότι ούρλιαζε :eek: έπερνε φόρα και κοπανιόταν στην πόρτα όλο το διάστημα που έμενε μόνος του :eek::eek::eek:
Φυσικά ποτέ ξανά δεν έμεινε μόνος του ο σκύλος ;) πάντα κάποιος απο την οικογένεια έμενε πίσω να κάνει παρέα στο σκύλο :rolleyes::rolleyes::rolleyes:
 


Nemesis

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2008
93
0
Εμένα πάντως πιο πολύ ακούγεται ο ανυπέυθυνος και μην πω τίποτα άλλο γείτονας μου(που μένει από πάνω) παρά το μινιόν αξιολάτρευο (και μεγάλο σε ηλικία) σκυλάκι του.
Επομένως πιάσε το αυγό και κούρευτο, η κακία, η στριμάρα και η λόξα στο κεφάλι ορισμένων ανθρώπων δεν περιγράφεται, επομένως το καλύτερο που μπορούμε να κάνουμε είναι να τους γράψουμε κανονικά και να κοιτάξουμε μόνο αυτό που μας κάνει και χαμογελάμε, δηλ. οι άνθρωποι που μας αγαπάνε και οι τετράποδοι φίλοι μας που μας αγαπάνε ακόμα πιο πολύ.
 


26 Σεπτεμβρίου 2021
62
35
48
και ΝΑΙ!!!Χθες ανεβηκαν οι γειτονες μου,χτυπησαν την πορτα μου στις 11 κ μιση το βραδυ κ πεσανε οι απειλες!!!
αν δεν φυγει ο σκυλος θα σου κανω μυνηση ο ενας...
κανει θορυβο λες κ παιζει ποδοσφαιρο στις 3 κ 4 το βραδυ ο αλλος...
κλαιει οταν φευγεις κ γαυγιζει...
κτλ κτλ κτλ...
και λεω εγω τωρα...τους γραφω ολους στα @@ κ συνεχιζω κανονικα?
δεν εχω κανενα προβλημα!!!
αλλα θα ηθελα να ξερω αν μπορουν νομικα να μου κανουν κατι...
το σπιτι ειναι δικο μου...
θα το εκτιμουσα αν οι απαντησεις ειναι σιγουρες ωστε να μπορεσω να παω να του γ....ω ενος συγκεκριμενου γτ με απειλησε κ φρικαρα ασχημα!!!:mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad:
Πίστεψέ με το έπαθα και εγώ η ίδια...Πήρα ένα σκυλάκι πριν 1 εβδομάδα και επειδή το βράδυ έκλεγε μιας και είναι κουτάβι αμέσως μου χτύπησαν την πόρτα...Ο νόμος σε καλύπτει γιατί το έψαξα και για μένα...Μην ανησυχείς καθόλου! Δεν μπορούν να κανουν κάτι! Γκουγκλαρέ το και θα δεις...ΟΛΟΙ έχουμε κάποιους στριμένους γείτονες...Για να στο θέσω απλά μήνηση ή καταγγελία μπορεί να κάνει κάποιος εάν ο σκύλος γαβγίζει ή κλαίει σε εξωτερικό χώρο την ώρα ΚΟΙΝΗΣ ΗΣΥΧΙΑΣ πχ (κήπο, μπαλκόνι κτλ)...Οπότε τις ώρες αυτές απλά το βάζεις μέσα στο σπίτι κι ακόμα και να κλάψει σε ώρα κοινής ησυχίας ή να γαβγίσει αν είναι σε εσωτερικό χώρο δεν μπορούν να κάνουν κάτι...Ηρέμησε και όλα καλα...
 


p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
Δεν νομίζω πως έχεις πολύ δίκιο... Τόσο με τον παλιό νόμο, όσο και με τον νέο:

"4830/2021
Άρθρο 15
Διατήρηση ζώων συντροφιάς σε κατοικίες


2. Στις πολυκατοικίες, που αποτελούνται από τουλάχιστον δύο (2) διαμερίσματα, επιτρέπεται η διατήρηση δεσποζόμενων ζώων συντροφιάς εφόσον:
(α) Διαμένουν στο ίδιο διαμέρισμα με τον ιδιοκτήτη ή τον ανάδοχό τους ή διαμένουν, δυνάμει ομόφωνης απόφασης της Γενικής Συνέλευσης των ιδιοκτητών, σε κοινόχρηστους χώρους της πολυκατοικίας, ενδεικτικά στην πυλωτή ή στην ταράτσα, στον ακάλυπτο χώρο και στον κήπο, και εφόσον τηρούνται οι κανόνες ευζωίας, οι υγειονομικές διατάξεις και οι αστυνομικές διατάξεις περί κοινής ησυχίας."

"Αστυνομική Διάταξη 3/1996
Μέτρα για την τήρηση της κοινής ησυχίας
Άρθρο 2.
Γενικές απαγορεύσεις και υποχρεώσεις.


1. Απαγορεύεται καθ’ όλες τις ώρες του 24ώρου:
........
3. Οι κάτοικοι κατοικίδιων ζώων ή πτηνών υποχρεούνται όπως λαμβάνουν κάθε πρόσφορο μέτρο, ώστε αυτά να μην διαταράσσουν με οποιοδήποτε τρόπο την ησυχία των περιοίκων."

Στον προηγούμενο νόμο δε, σύμφωνα με το Άρθρο 21 #27, το διοικητικό πρόστιμο ήταν €500 ανά ζώο, στην περίπτωση μη τήρησης της αστυνομικής διάταξης...
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Το νήμα είναι από το 2008 οπότε θεωρώ πως ο θεματοθέτης δεν θα δει την απάντηση. Άσχετα μ' αυτό διαβάσετε λίγο για την όχληση γενικότερα.

Τώρα αν υπάρχουν ιδιαίτερα "ευαίσθητοι"* γείτονες αυτό είναι άλλο θέμα προς συζήτηση.

* Οι ιδιαίτερα ευαίσθητοι :LOL: μπορεί να μας κατηγορήσουν για πολλά θέματα πχ πως ροχαλιζουμε δυνατά, πχ πως κάνουμε σεξ ότι ώρα μας γουστάρει, πχ πως τους λέμε καλημέρα το πρωί..
 


26 Σεπτεμβρίου 2021
62
35
48
Δεν νομίζω πως έχεις πολύ δίκιο... Τόσο με τον παλιό νόμο, όσο και με τον νέο:

"4830/2021
Άρθρο 15
Διατήρηση ζώων συντροφιάς σε κατοικίες


2. Στις πολυκατοικίες, που αποτελούνται από τουλάχιστον δύο (2) διαμερίσματα, επιτρέπεται η διατήρηση δεσποζόμενων ζώων συντροφιάς εφόσον:
(α) Διαμένουν στο ίδιο διαμέρισμα με τον ιδιοκτήτη ή τον ανάδοχό τους ή διαμένουν, δυνάμει ομόφωνης απόφασης της Γενικής Συνέλευσης των ιδιοκτητών, σε κοινόχρηστους χώρους της πολυκατοικίας, ενδεικτικά στην πυλωτή ή στην ταράτσα, στον ακάλυπτο χώρο και στον κήπο, και εφόσον τηρούνται οι κανόνες ευζωίας, οι υγειονομικές διατάξεις και οι αστυνομικές διατάξεις περί κοινής ησυχίας."

"Αστυνομική Διάταξη 3/1996
Μέτρα για την τήρηση της κοινής ησυχίας
Άρθρο 2.
Γενικές απαγορεύσεις και υποχρεώσεις.


1. Απαγορεύεται καθ’ όλες τις ώρες του 24ώρου:
........
3. Οι κάτοικοι κατοικίδιων ζώων ή πτηνών υποχρεούνται όπως λαμβάνουν κάθε πρόσφορο μέτρο, ώστε αυτά να μην διαταράσσουν με οποιοδήποτε τρόπο την ησυχία των περιοίκων."

Στον προηγούμενο νόμο δε, σύμφωνα με το Άρθρο 21 #27, το διοικητικό πρόστιμο ήταν €500 ανά ζώο, στην περίπτωση μη τήρησης της αστυνομικής διάταξης...
EΓΩ ΕΥΤΥΧΩΣ ΚΑΛΥΠΤΟΜΑΙ...ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΑΙΔΙΑ..ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ...ΣΟΡΡΥ
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3