απωθητικά φιδιών


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Σήμερα η κόκα έφερε μπροστά στην πόρτα του σπιτιού ένα φίδι που σκότωσε ήταν δενδρογαλια ευτυχώς θα Ήθελα να μου πει αν ξέρει κάποιος κάποιο απωθητικό για φίδια που να μην ενοχλεί τον σκύλο αν υπάρχει φυσικά επειδή μένω στην επαρχία η αυλή έχει διαφορά ερπετά φοβάμαι μην βρει καμία οχιά βρήκα κάποια απωθητικά με υπερήχους αλλά δεν ξέρω φοβάμαι ότι θα πείραζει στην ακοή της δεν λένε αν πειράζει στα κατοικίδια
 


Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
Από όσο γνωρίζω το θειαφι κάνει πολύ καλή δουλειά. Τα φίδια το μισούν και δεν πλησιάζουν. Απλά θα πρέπει να το ανανεώνεις κάθε φορά που βρέχει.
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Στο πατρικό μου βάζαμε αλλά και πάλυ έβρισκες από κανένα αλλά επειδή δεν είχαμε σκύλο στην αυλή ( ζούσε μόνο μέσα ) δεν μας ενοχλούσε αλλά αυτή όχι μόνο πάει στην αυλή δεν αφήνει και τίποτα ζωντανό οπότε μια όχι είναι μεγάλο θέμα
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Γάτες. Ακόμη και μία αρκεί ανάλογα με το μέγεθος του χώρου, με 2 ο κήπος σου θα ...λάμπει!
Εδώ που μένω, ο προηγούμενος έβαζε ποντικοφάρμακα για ποντίκια και είχει βρει και φίδι.
Δεν χρειάζεται πια γιατί με τα 2 γατιά μου, εκτελείται ό,τι σέρνεται και ό,τι περπατάει. Και πλέον δεν τολμάει να μπει και τίποτα με τους 2 predators.

Αν δεν μπορείς να έχεις γάτες υπάρχει (και στα Pet shop και σε γεωπονικά καταστήματα) ένα πράγμα σαν πλαστικος κύλινδρος που δεν βλάπτει κατοικίδια - δεν ξέρω πόσο καλά δουλεύει.

To θειάφι έχω ακούσει ότι πρέπει να καεί για να απωθήσει - δεν ξέρω αν ισχύει. Επιπλέον νομίζω είναι τοξικό για σκύλους, θέλει ψάξιμο.
 


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
Δεν υπάρχει κάτι αποδεδειγμένα να απομακρύνει φίδια, ούτε το θειαφι ούτε αυτά τα σκευάσματα εμπορίου που έχουν ν ένα φυτιλι που εκπέμπει και καλα μυρωδιά, αν έχεις χόρτα θα εχεις και φίδια αλλά γενικά πέρα από οχιές όλα τα άλλα ειναι οκ, και οχιά "δύσκολα" να βρεις...
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Βρήκα λύση στο πρόβλημα με τα φίδια ξεφορτοθηκα 3 οχιές με μεταλλικούς δολωματικους σωλήνες απλά τους έκανα 2 μέτρα για να πεθάνει μέσα το φίδι και να μην μπορεί το σκυλί να το δαγκώσει το δηλητήριο που χρησιμοποίησα δεν θα το αναφέρω για ευνόητους λόγους
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.118
4.785
Βρήκα λύση στο πρόβλημα με τα φίδια ξεφορτοθηκα 3 οχιές με μεταλλικούς δολωματικους σωλήνες απλά τους έκανα 2 μέτρα για να πεθάνει μέσα το φίδι και να μην μπορεί το σκυλί να το δαγκώσει το δηλητήριο που χρησιμοποίησα δεν θα το αναφέρω για ευνόητους λόγους
Με τον τροπο αυτο φανταζομαι ξεφορτωνεσαι και αλλα φιδια που ειναι εξαιρετικα χρησιμα ομως...
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Όχι τα έχω μαζέψει τα μόνα φίδια ήταν οχιές και αυτό γιατί κάπου εκεί είχε φωλιά τα άλλα φίδια δεν τα πειράζω ξέρω ποια έχουν δηλιτιριο και ποια όχι είχα βρει 2 μικρές οχιές να βγενουν από μια τρύπα έβαλα της σωλήνες εκεί και τώρα της μάζεψα έκοψα όλα τα χόρτα οπότε δύσκολο να εμφανιστούν ξανα
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3