ατοπικη δερματιτιδα και αλλεργιες


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
819
929
27
ο μικρος ειχε θεμα με τις ακρες των αυτιων απο οταν τον πηρα. ειχε πληγες οι οποιες απο το κουνημα ανοιγαν και εβγαζαν πολυ αιμα. μετα απο περιπου 3 μηνες ταλαιπωριας για εκεινον (και προτασεις που δεν βοηθησαν απο τον κτηνιατρο), αποφασησα να τον παω σε δερματολογο. μου εδωσε μια συγκεκριμενη αγωγη που δεν ηταν κατι το τρομερο να πεις πως ο αλλος δεν θα μπορουσε να το ειχε σκεφτει, και μεσα σε 2 βδομαδες οι πληγες εκλεισαν, οχι πια αιμα, οχι πια πονος και κακαδια. τελεια! ομως.... ισως και οχι, διοτι τα προβληματα συνεχιζουν. πλεον εχουν περασει καπου στις 4 βδομαδες και λιγο παραπανω, και εχω κρατησει επαφη μεσω τηλεφωνου με τον γιατρο. ο μικρος μεσα σε αυτες τις 4 βδομαδες εχει εμφανισει αλλα προβληματα. εντονη φαγουρα καθημερινα, δαγκωμα σε πατουσες, ποδια, κλπ κλπ, τριχοπτωση στον λαιμο καθως και πολυ ερεθισμενο δερμα, και προσφατα ειδα και μια αρκετα μεγαλη πληγη κατω απο το αριστερο του ματι. εξετασεις καλαζαρ εχει κανει και η μια βγηκε 1/100 που πολλοι κτηνιατροι το βγαζουν "υποπτο" και αμεσως λενε δωσε ζυλαπουρ, αλλα η PCR βγηκε αρνητικη. ο δερματολογος λοιπον οσες φορες εχουμε μιλησει λεει συνεχεια πως πιστευει οτι ειναι ατοπικη δερματιτιδα απο αλλεργιες, μαλλον στο φαγητο. εχω ακουσει γενικα πως πολλοι κτηνιατροι σου πετανε αυτη τη διαγνωση στη μουρη χωρις να το ψαχνουν πολυ. θα τον παω παλι μεσα στη βδομαδα, αλλα αν μου πει παλι να δωσω αντιβιωση για να μην μολυνθει και καλα, και πως θα πρεπει να αλλαξω τροφη και να δινω τα σκουπιδια της hills η royal canin καθως και κορτιζονες για ολη του τη ζωη, μαλλον δεν θα ξαναπαω. φυσικα και θελω να κανω αυτο που ειναι καλυτερο για εκεινον, ομως οχι βαζοντας τον σε αλλους κινδυνους. σκεφτομαι λοιπον μηπως αρχισω το μηλοξυδο η το λαδι καρυδας. εχω ακουσει πολυ θετικα πραγματα, και ειναι κατι το εντελως φυσικο και ακακο για τον οργανισμο του ζωου. αν εχει κανεις σκυλακι που εχει λαβει την ιδια διαγνωση, θα ηθελα πολυ να ακουσω ποιο μονοπατι ακολουθησατε και πως τα παει το σκυλακι τωρα!
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Καλησπέρα,
σε σκύλο με έντονα δερματικά προβλήματα (από το καλαζαρ) βοήθησε πολύ το μασάζ με βαλσαμόλαδο στις προβληματικές περιοχές (μόνο βράδυ όμως, δεν κάνει να το βλέπει ο ήλιος).
Στη θέση σου θα δοκίμαζα και την anallergenic της royal canin, καταλαβαίνω την αντιπάθεια σου και τη συμμερίζομαι αλλά σε σκύλο με σοβαρό πρόβλημα (τροφικής) αλλεργίας βοήθησε πάρα πολύ.

Υπάρχουν τεστ αλλεργίας απ'όσο γνωρίζω, ίσως βρείτε τι τον ενοχλεί, έχεις ψάξει εξειδικευμένο κτηνίατρο; Ο δερματολόγος που αναφέρεις, είναι κτηνίατρος ή για ανθρώπους;
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
819
929
27
Καλησπέρα,
σε σκύλο με έντονα δερματικά προβλήματα (από το καλαζαρ) βοήθησε πολύ το μασάζ με βαλσαμόλαδο στις προβληματικές περιοχές (μόνο βράδυ όμως, δεν κάνει να το βλέπει ο ήλιος).
Στη θέση σου θα δοκίμαζα και την anallergenic της royal canin, καταλαβαίνω την αντιπάθεια σου και τη συμμερίζομαι αλλά σε σκύλο με σοβαρό πρόβλημα (τροφικής) αλλεργίας βοήθησε πάρα πολύ.

Υπάρχουν τεστ αλλεργίας απ'όσο γνωρίζω, ίσως βρείτε τι τον ενοχλεί, έχεις ψάξει εξειδικευμένο κτηνίατρο; Ο δερματολόγος που αναφέρεις, είναι κτηνίατρος ή για ανθρώπους;
Δεν εχω ξανακουσει κατι για το βαλσαμολαδο, αλλα θα το ψαξω!

Η καινουργια κτηνιατρος μου εχει πει 2 φορες για την anallergenic. Η αληθεια ειναι πως δε νομιζω να αλλαξω γνωμη πανω στην τροφη... Σκεφτομαι σοβαρα να κανω μια πιο ριζικη αλλαγη και να παω σε μπαρφ. Γιατι ετσι θα ξερω ακριβως τι θα τρωει, και θα μπορω να βρω και στην πορεια αν κατι τον ενοχλει και να μην το δινω απο κει και περα. Παντως επειδη ειχαμε σκυλακι με σοβαρα προβληματα υγειας με 7 και υστερα 5 χαπια καθε μερα, επρεπε να τρωει "ειδικες" τροφες.... Οι οποιες μονο κακο της εκαναν. Οποτε ειναι ενα θεμα λιγακι ευαισθητο να πω την αληθεια.

Για τα τεστ αλλεργιας γνωριζω, ομως δεν εχω τα 700-800 ευρω που χρειαζεται για να γινει, και πολλες φορες μπορει να εχει αλλεργια σε κατι τοσο συγκεκριμενο και ασχετο που να μην βγει καν στο τεστ...
Ο δερματολογος ειναι για σκυλακια, δεν ξερω αν μπορω να πω ονομα
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Επιτρέπεται!
Συμφωνώ για την BARF γενικά, αλλά να το ψάξεις με κάποιον που ξέρει καλά από αυτή την διατροφή ώστε να σε καθοδηγήσει. Ειδήμων στο φόρουμ μας ήταν η @vrmode τελευταία φορά που κοίταξα :LOL:

Ναι είναι πάρα πολύ ακριβά τα τεστ το ξέρω...

Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική πάντως, το ότι το προηγούμενο σκυλάκι σου δεν τα πήγε καλά με τις κλινικές δίαιτες δεν σημαίνει ντε και καλά ότι είναι του διαβόλου :p
 
  • Like
Reactions: TheBestBoi


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.076
Athens
ΕΕιδήμων στο φόρουμ μας ήταν η @vrmode τελευταία φορά που κοίταξα :LOL:
Kάτι δεκαετίες πριν δηλαδή...:LOL:

@TheBestBoi μιλάμε καταρχάς για σπιτικά φτιαγμένη barf που ξέρεις τι έχει μέσα - όχι για τις έτοιμες γιατί εκεί και πάλι δεν ελέγχεις τι μπορεί να πείραξε το σκυλί.

Ξεκίνα με ...αγνό, παρθένο κοτοπουλάκι. Αν δεν έχεις καταψύκτη πάρε από τα ήδη κατεψυγμένα κοτόπουλα στα σουπερμάρκετ. Προσοχή στα κόκαλλα αν σκύλος σου δεν μσάει καλά αφαίρεσε τα κόκαλλα από μπούτι ποδιού και το μηρό της φτερούγας. Μπορείς βέβαια και να το ξεκοκαλλίσεις όπως κάνω εγώ.

Δίνεις μόνο κοτόπουλο για 10 μέρες και παρατηρείς. Το πειράζει? Αν δεν το περιάζει μετά από λίγες μέρες προσθέτεις και καρότο ωμό λιωμένο στο μούλτι - αλοιφή. Μετά λίγο μήλο αλοιφή. Κλπ. Δηλαδή δοκιμάζεις και βλέπεις. Από δημητριακά μακριά. Μεγάλη πιθανότητα να ευθύνονται γα δερματικά.
 
  • Like
Reactions: TheBestBoi


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
819
929
27
Επιτρέπεται!
Συμφωνώ για την BARF γενικά, αλλά να το ψάξεις με κάποιον που ξέρει καλά από αυτή την διατροφή ώστε να σε καθοδηγήσει. Ειδήμων στο φόρουμ μας ήταν η @vrmode τελευταία φορά που κοίταξα :LOL:

Ναι είναι πάρα πολύ ακριβά τα τεστ το ξέρω...

Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική πάντως, το ότι το προηγούμενο σκυλάκι σου δεν τα πήγε καλά με τις κλινικές δίαιτες δεν σημαίνει ντε και καλά ότι είναι του διαβόλου :p
Ο δερματολος λοιπον ειναι ο Κ. Παναγιωτης Κουτσουβελης, και το ονομα του ιατρειου ειναι Animal Dermatology clinic. Αν τον εχει ακουσει/εχει παει σε αυτον καποιος θελω να ακουσω και για αυτο εντυπωσεις βεβαιως βεβαιως!

Το ψαχνω τους τελευταιους μηνες αρκετα, εχω διαβασει και το σχετικο ποστ για αρχαριους εδω στο φορουμ. Γενικα εχω μια καλη ιδεα, εννοειται βεβαια καθε βοηθεια ειναι ευπροσδεκτη!

Ναι φυσικα το γνωριζω. Απλως εχω ακουσει τοσα πολλα για τις τροφες του εμποριου, ποσο μαλλον για τις κλινικες... Και δεν νιωθω ανετα να ξερω οτι ο καλυτερος μου φιλος θα τρωει σκουπιδια αγνωστης προελευσης.

Kάτι δεκαετίες πριν δηλαδή...:LOL:

@TheBestBoi μιλάμε καταρχάς για σπιτικά φτιαγμένη barf που ξέρεις τι έχει μέσα - όχι για τις έτοιμες γιατί εκεί και πάλι δεν ελέγχεις τι μπορεί να πείραξε το σκυλί.

Ξεκίνα με ...αγνό, παρθένο κοτοπουλάκι. Αν δεν έχεις καταψύκτη πάρε από τα ήδη κατεψυγμένα κοτόπουλα στα σουπερμάρκετ. Προσοχή στα κόκαλλα αν σκύλος σου δεν μσάει καλά αφαίρεσε τα κόκαλλα από μπούτι ποδιού και το μηρό της φτερούγας. Μπορείς βέβαια και να το ξεκοκαλλίσεις όπως κάνω εγώ.

Δίνεις μόνο κοτόπουλο για 10 μέρες και παρατηρείς. Το πειράζει? Αν δεν το περιάζει μετά από λίγες μέρες προσθέτεις και καρότο ωμό λιωμένο στο μούλτι - αλοιφή. Μετά λίγο μήλο αλοιφή. Κλπ. Δηλαδή δοκιμάζεις και βλέπεις. Από δημητριακά μακριά. Μεγάλη πιθανότητα να ευθύνονται γα δερματικά.
Ναι εννοειται μιλαω για σπιτικα φτιαγμενη τροφη με κρεας απο καθαρο χασαπη που τον ξερω χρονια τωρα! (που ειναι και σκυλοφιλος και φτιαχνει γενικα μπαρφ)

Το κοτοπουλακι απο οτι εχω δει, βρασμενο βεβαια, του προκαλει μαλακα κακα. Στην κροκετα το ιδιο. Τωρα το ωμο ισως να εχει διαφορα. Εχω δει παντως οτι η βραστη γαλοπουλα του αρεσει παρα πολυ και τα κακα ειναι τελεια. Θα προτεινες γαλοπουλα αντι για κοτοπουλο για αρχη?

Οσο για τα φρουτακια, εχουμε δοκιμασει λιωμενη μπανανα, μηλαρακι και αχλαδι. Με ολα μια χαρα! Τα δημητριακα εννοειται τα αποφευγω, και οι κροκετες του ειναι grain free εξ'αλλου
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.076
Athens
Ναι εννοειται μιλαω για σπιτικα φτιαγμενη τροφη με κρεας απο καθαρο χασαπη που τον ξερω χρονια τωρα! (που ειναι και σκυλοφιλος και φτιαχνει γενικα μπαρφ)

Το κοτοπουλακι απο οτι εχω δει, βρασμενο βεβαια, του προκαλει μαλακα κακα. Στην κροκετα το ιδιο. Τωρα το ωμο ισως να εχει διαφορα. Εχω δει παντως οτι η βραστη γαλοπουλα του αρεσει παρα πολυ και τα κακα ειναι τελεια. Θα προτεινες γαλοπουλα αντι για κοτοπουλο για αρχη?

Οσο για τα φρουτακια, εχουμε δοκιμασει λιωμενη μπανανα, μηλαρακι και αχλαδι. Με ολα μια χαρα! Τα δημητριακα εννοειται τα αποφευγω, και οι κροκετες του ειναι grain free εξ'αλλου
Mην συγκρίνεις το "κοτόπουλο" της ξηράς (ποιο κοτόπουλο δηλαδή...) με το κανονικό κοτόπουλο του χασάπη.

Αν ο σκύλος σου σηκώνει και μαγειρευτό και δεν βαριέσαι να μαγειρεύεις, ναι μια χαρά είναι και εξαιρετική και η γαλοπούλα. Οι πέτσες του κοτόπουλου γενικά μπορεί να προκαλέσουν μαλακά κακά. Δοκίμασε και ωμό κοτόπουλο πάντως μπορεί να το σηλώνει καλύτερα από ότι μαγειρεμένο.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
819
929
27
Mην συγκρίνεις το "κοτόπουλο" της ξηράς (ποιο κοτόπουλο δηλαδή...) με το κανονικό κοτόπουλο του χασάπη.

Αν ο σκύλος σου σηκώνει και μαγειρευτό και δεν βαριέσαι να μαγειρεύεις, ναι μια χαρά είναι και εξαιρετική και η γαλοπούλα. Οι πέτσες του κοτόπουλου γενικά μπορεί να προκαλέσουν μαλακά κακά. Δοκίμασε και ωμό κοτόπουλο πάντως μπορεί να το σηλώνει καλύτερα από ότι μαγειρεμένο.
Ισχυει αυτο.

Δεν βαριεμαι οχι, και πιστευω και να του αρχιζα μονο μαγειρευτα θα του αρεσε, ομως νιωθω καλυτερα θα ειναι μια ωμη διετα. Θα περιμενω να τον παω στον δερματολογο αυριο και να δω τι θα μου πει, και υστερα θα παω να παρω μερικες κοτοπουλοφτερουγες και θα κανω σιγα σιγα δοκιμες. Εννοειται τα κοκκαλα θα τα βγαζω, εχουμε προγναθισμο κιολας και δε ξερω αν θα μπορουσε να τα μασησει σωστα. Αν σε μια ωμη διατροφη δεν μπορουν να υπαρχουν κοκκαλα ισχυει πως μπορω να θρυμματιζω τσοφλια αυγου ως πηγη ασβεστιου? αν ναι, καθε ποτε πρεπει να τα τρωει?
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.076
Athens
Ισχύει με τα τσόφλια ναι. Μια μύτη στο κουτάλι του γλυκού κάθε μέρα ειναι οκ - κάπου είχα και τις αναλογίες θα κοιτάξω να το βρω.
 
  • Like
Reactions: TheBestBoi


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Για κάθε περίπου 1 κιλό μαγειρεμένης τροφής, 1 κοφτό κουταλάκι του γλυκού από θρυμματισμένα τσόφλια (είτε καλά πλυμένα και στεγνωμένα πριν τον θρυμματισμό είτε για λίγο στο φούρνο σε θερμοκρασία 75 βαθμών)