βοηθεια για την διατροφη νεος γονεας


joneee

Member
8 Απριλίου 2020
11
3
καλησπερα,
πριν απο μια εβδομαδα πηρα την μικρη (γαλλικο μπουλντοκ).ειναι 2,5 μηνων.την πηγα στον κτηνιατρο την εξετασε,της εκανε εμβολιο κ αποπαρασητωση σε χαπι (ειχε ενα εμβολιο κ αποπαρασητωση απο τον εκτροφεα που την πηρα) και αγορασα απο την κτηνιατρο την brit για τροφη.οταν ηρθαμε σπιτι την ταισα απο την τροφη που μου εδωσε ο εκτροφεας(αγνωστης προελευσης απο την ρωσια λεει καπου ειναι η τροφη,αυτος ειναι εκτροφεας στην ελευσινα) κ της εβαλα μεσα κ ελαχιστη brit για προσαρμογη.εκανε κακα διαρροια με αρκετο αιμα μεσα.μιλησα με την κτηνιατρο κ μου ειπε να της δωσω ρυζι με κοτοπουλο.το κουταβι περαν της διαρροιας ειναι πολυ ευδιαθετο τρωει παιζει δεν εχει αλλα συμπτωματα.μετα απο δυο μερες διατροφης τα κακα συνεχιζαν να ειναι διαρροια με αιμα κ ετσι της ξεκινησε αγωγη με cotrin και diarsanyl και κονσερβα id.μια ερχομαστε στο σημερα οπου τα κακα της μεχρι κ προχθες εβγαιναν μαλακα μεν αλλα σχηματισμενα κ αιμα σχεδον καθολου περα απο 2 φορες που εβγαλε ελαχιστο.βαση των οδηγιων της κτηνιατρου ξεκινησα να ελατωνω την id και να προσθετω την ξηρα τροφη σε περισσοτερη ποσοτητα.απο την στιγμη που εκανα αυτο αρχισε να βγαζει παλι αιμα κ να κανει παστες..μιλησα παλι με την κτηνιατρο κ μου ειπε να κοψω την ξηρα τροφη μεσα στην κονσερβα κ να δινω μονο κονσερβα.το εκανα κ αυτο κ 2 μερες κανει παστες χωρις αιμα.α ξεχασα να σας πω οτι η διαγνωση κατα πασα πιθανοτητα ειναι οτι εχει κολλιτιδα κ οτι εχει καταστραφει η χλωριδα του εντερου.εγω θεωρω οτι την πειραξε η ξηρα τροφη σε αυτην την φαση κ οτι πρεπει να την αλλαξω γιατι δεν μπορω εφορου να της δινω κονσερβα id με brit ομως η κτηνιατρος επιμενει οτι η συγκεκριμενη τροφη ειναι πολυ καλη κ φταει το εντερο της.τι να κανω;ειμαι προβληματισμενος.μου ειπαν καποιοι να της ξεκινησω barf κ οτι ειναι πολυ καλυτερο απο τις ξηρες τροφες.
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Αυτός που ξέρει να σε καθοδηγήσει είναι ο κυνοτρόφος, αλλά κάτι μου λέει πως είναι ένας γνωστός κουταβέμπορος από την Ελευσίνα, ίσως κάνω και λάθος.

Δες κάποια τέτοια τροφή που είναι για κολίτιδες αφού συμβουλευτείς τον κτηνίατρο.
 


joneee

Member
8 Απριλίου 2020
11
3
Αυτός που ξέρει να σε καθοδηγήσει είναι ο κυνοτρόφος, αλλά κάτι μου λέει πως είναι ένας γνωστός κουταβέμπορος από την Ελευσίνα, ίσως κάνω και λάθος.

Δες κάποια τέτοια τροφή που είναι για κολίτιδες αφού συμβουλευτείς τον κτηνίατρο.
Ο κτηνίατρος λέει να συνεχίσω με την ίδια αλλά προτιμώ να πάω σε barf το να μπω στο τριπακη να αλλάζω Συνέχεια τροφές και αν δεν της κάνει μετά να της πετάω και άντε βρες άλλη μετά
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Ο κτηνίατρος λέει να συνεχίσω με την ίδια αλλά προτιμώ να πάω σε barf το να μπω στο τριπακη να αλλάζω Συνέχεια τροφές και αν δεν της κάνει μετά να της πετάω και άντε βρες άλλη μετά
Η μπαρφ ιδιως η αγοραστη δεν ειναι πανακεια. Ουτε ολα τα σκυλια τη τρωνε και ολα καλα, υπαρχουν και πολλα που επαθαν διαφορα. Θα το αποτελειωσεις σε αυτη την κατασταση. Το κουταβι δεν ειναι καλα, πρεπει να γιατρευτει αρχικα.

Σε καθε περιπτωση ασε τους πειραματισμους και τα μου ειπαν κ.τ.λ και τρεξε να παρεις και μια δευτερη γνωμη απο αλλο γιατρο, ειδικα εαν εχεις αμφιβολιες για αυτην.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: GiotaM7


joneee

Member
8 Απριλίου 2020
11
3
Η μπαρφ ιδιως η αγοραστη δεν ειναι πανακεια. Ουτε ολα τα σκυλια τη τρωνε και ολα καλα, υπαρχουν και πολλα που επαθαν διαφορα. Θα το αποτελειωσεις σε αυτη την κατασταση. Το κουταβι δεν ειναι καλα, πρεπει να γιατρευτει αρχικα.

Σε καθε περιπτωση ασε τους πειραματισμους και τα μου ειπαν κ.τ.λ και τρεξε να παρεις και μια δευτερη γνωμη απο αλλο γιατρο, ειδικα εαν εχεις αμφιβολιες για αυτην.
Τι τροφή να του πάρω ο κάθε κτηνίατρος έχει την δικιά του και Ούτε σε τιμή θέλω να ξεφύγω βασικά να είναι σε λίγα κιλά να δοκιμάσει αν του ταιριάζει αυτό που με απασχολεί είναι να μην ξεκινάω και παίρνω τροφές και της πετάω τσάμπα δεν μ περισσεύουν αυτή την στιγμή και είναι κρίμα να της πετάω κιόλας
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
καλησπέρα καλώς ήλθες
αυτή τη στιγμή πρέπει να καταλάβεις ότι οποιαδήποτε τροφή προσπαθείς να της πάρεις και να την αλλάξεις θα της δημιουργήσει πρόβλημα
πρώτα πρέπει να γίνει καλά
εφόσον γίνει καλά και σταθεροποιηθεί η κατάσταση της της έπειτα θα προσπαθήσεις να αλλάξεις τη διατροφή της
κι αυτό πρέπει να γινει σταδιακά και αργά πολύ αργα....
 


joneee

Member
8 Απριλίου 2020
11
3
καλησπέρα καλώς ήλθες
αυτή τη στιγμή πρέπει να καταλάβεις ότι οποιαδήποτε τροφή προσπαθείς να της πάρεις και να την αλλάξεις θα της δημιουργήσει πρόβλημα
πρώτα πρέπει να γίνει καλά
εφόσον γίνει καλά και σταθεροποιηθεί η κατάσταση της της έπειτα θα προσπαθήσεις να αλλάξεις τη διατροφή της
κι αυτό πρέπει να γινει σταδιακά και αργά πολύ αργα....
δηλαδη να συνεχισω με id σκετη? οταν τρωει μονο id κονσερβα βγαινουν σχηματισμενα και μολις βαλω μεσα την ξηρα τροφη που μου λεει να προσθετω αυξητικα καθε φορα παμε σε τουρτα. μηπως τελικα την πειραζει η τροφη και πρεπει να αλλαξω τελικα και να παω και σε grain free
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Καταρχάς η i/d δεν θεραπεύει σε 2-3 μέρες. Θα πρέπει να την συνεχίσεις λίγο ακόμα.

Και μια συνταγή για διάρροιες και κατετραμμένες χλωρίδες εντέρου - για ανθρώπους, παιδιά και σκύλους:
Kόβεις αρκετά καρότα (καθαρισμένα) σε μία κατσαρόλα και βάζεις νερό τόσο όσο να τα σκεπάσει. Βράζεις σε πολύ χαμηλή φωτιά, για τουλάχιστον μιάμισυ ώρα (οπωσδήποτε μιάμισυ, όχι λιγότερο). Βάζει τα καρότα και το νερό που έβρασαν σε μπλέντερ και τα κάνεις τελείως κρέμα. Δίνε την σε μικρά ενδιάμεσα γεύματα ή/και πριν το κανονικό της γεύμα. Βοηθά στη χλωρίδα και επούλωση του εντέρου.

Εγώ το χρησιμοποίησα προχθές που με είχαν πεθάνει στα αέρια και η μία είχε και διάρροια.

EDIT - ξέχασα να πω... υπάρχει και ένα φυτικό σκεύασμα σε σκόνη στα φαρμακεία που βοηθά τη χλωρίδα του εντέρου αλλά δεν μπορώ να το θυμηθώ τώρα γιατί το έχω αντικαταστήσει με τη συνταγή του καρότου τον τελευταίο καιρό.
 
Last edited:


Lisa_the_rescue

Well-Known Member
29 Μαϊου 2019
113
62
22
Thessaloniki
Καταρχάς η i/d δεν θεραπεύει σε 2-3 μέρες. Θα πρέπει να την συνεχίσεις λίγο ακόμα.

Και μια συνταγή για διάρροιες και κατετραμμένες χλωρίδες εντέρου - για ανθρώπους, παιδιά και σκύλους:
Kόβεις αρκετά καρότα (καθαρισμένα) σε μία κατσαρόλα και βάζεις νερό τόσο όσο να τα σκεπάσει. Βράζεις σε πολύ χαμηλή φωτιά, για τουλάχιστον μιάμισυ ώρα (οπωσδήποτε μιάμισυ, όχι λιγότερο). Βάζει τα καρότα και το νερό που έβρασαν σε μπλέντερ και τα κάνεις τελείως κρέμα. Δίνε την σε μικρά ενδιάμεσα γεύματα ή/και πριν το κανονικό της γεύμα. Βοηθά στη χλωρίδα και επούλωση του εντέρου.

Εγώ το χρησιμοποίησα προχθές που με είχαν πεθάνει στα αέρια και η μία είχε και διάρροια.

EDIT - ξέχασα να πω... υπάρχει και ένα φυτικό σκεύασμα σε σκόνη στα φαρμακεία που βοηθά τη χλωρίδα του εντέρου αλλά δεν μπορώ να το θυμηθώ τώρα γιατί το έχω αντικαταστήσει με τη συνταγή του καρότου τον τελευταίο καιρό.
Για τη χλωρίδα του εντέρου βοηθάν επίσης :κεφιρ, γιαούρτι, cottage, fermented veggies & seeds (τουρσί από λαχανικά και σπόρους), μηλοξυδο
 


joneee

Member
8 Απριλίου 2020
11
3
Για τη χλωρίδα του εντέρου βοηθάν επίσης :κεφιρ, γιαούρτι, cottage, fermented veggies & seeds (τουρσί από λαχανικά και σπόρους), μηλοξυδο
σας ευχαριστω πολυ θα τα δοκιμασω να δουμε πως θα παει
 






Jackrussell29

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2016
60
9
34
εχουμε καμια συνταγη? να τα μαγειρευω μονοσ μου
Καλησπερα και Χρονια Πολλα. Το κουταβι πρεπει να καρει προβιοτικα!! Υπαρχει εναν προβιοτικο λεγεται daforte ειναι σε υγρη μορφη κ το δινεις στον σκυλο με συριγγα. Το κουταβι θα επανελθει μεσα σε ενα με δυο 24ωρα σου προτεινω να το παρεις,εγω το βρισκω κ στον κτηνιατρο μου αλλα κ το παραγγελνω απο τον φαρμακοποιο της γειτονιας κ μου το φερνει απο κτηνιατρικη αποθηκη θεσσαλονικης. Κατα την γνωμη μου δωσε id με το προβιοτικο κ συνεχισε το οταν δωσεις μετα ξηρα κανονικη. Ελπιζω να βοηθησα. Καλο Πασχα κ του χρονου ακομη καλυτερο για ολους..
 


joneee

Member
8 Απριλίου 2020
11
3
Τελικά μετά από αλλαγή τροφής από brit puppy σε magnussons adult ο λόγος λίγο προτεινη και λίπος από 32 πήγαμε στα 24 και σχήμα πήραν και δεν μυρίζουν σχεδόν καθόλου σε 3 γεύματα 3 άντε 4 κενώσεις την μέρα κάνει και σταμάτησαν και τα αέρια που είχε πάρα πολλά. Σαν σύνθεση της τροφής είναι όλα ίδια από puppy σε adult αλλάζει η προτεινη και το λίπος που είναι λιγότερα.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


Jackrussell29

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2016
60
9
34
Τελικά μετά από αλλαγή τροφής από brit puppy σε magnussons adult ο λόγος λίγο προτεινη και λίπος από 32 πήγαμε στα 24 και σχήμα πήραν και δεν μυρίζουν σχεδόν καθόλου σε 3 γεύματα 3 άντε 4 κενώσεις την μέρα κάνει και σταμάτησαν και τα αέρια που είχε πάρα πολλά. Σαν σύνθεση της τροφής είναι όλα ίδια από puppy σε adult αλλάζει η προτεινη και το λίπος που είναι λιγότερα.
Δεν την γνωριζω αυτην την τροφη ποσο ειναι το σκυλακι σε ηλικια κ πηγες σε adult?αν σταθεροποιηθηκε το σκυλακι τοτε ολα καλα απλα ειχα την εντυπωσει οτι ειναι κουταβι. Αν παρολα αυτα θυμαμαι σωστα δεν θεωρω εξυπνη ιδεα να δωσεις adult τροφη αντι για puppy σε κουταβι που ειναι στην αναπτυξη αν παλι κατι λεω λαθος μην δωσεις βαση.
 


joneee

Member
8 Απριλίου 2020
11
3
Δεν την γνωριζω αυτην την τροφη ποσο ειναι το σκυλακι σε ηλικια κ πηγες σε adult?αν σταθεροποιηθηκε το σκυλακι τοτε ολα καλα απλα ειχα την εντυπωσει οτι ειναι κουταβι. Αν παρολα αυτα θυμαμαι σωστα δεν θεωρω εξυπνη ιδεα να δωσεις adult τροφη αντι για puppy σε κουταβι που ειναι στην αναπτυξη αν παλι κατι λεω λαθος μην δωσεις βαση.
Η 32 προτεινη που είχε η puppy αλλά και το λίπος την θεριζαν την μικρή γιαυτο το ρίξαμε στο 24 και ήρθε στα ίσια με την μια αυτη ειναι η μόνη διαφορά της τροφής είναι σουηδική από της τοπ εκεί και acana puppy που δώσαμε το ξέχασα το ίδιο ήταν όπως με την πρώτη
 


Jackrussell29

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2016
60
9
34
Η acana και σε σκυλακια που δεν εχουν ευαισθησια μια η αλλη συνηθως δημιουργει μαλακα κοπρανα.Μια χαρα,αφου της εκατσε καλα δεινε αυτην την τροφη μην ταλαιπωρηθει αλλο με αλλαγές κ αν καποια στιγμη θελησεις να δωσεις καποια αλλη στο μελλον να θυμηθεις να κοιταξεις παλι την πρωτεινη να ειναι σε νορμαλ επιπεδα.
 


joneee

Member
8 Απριλίου 2020
11
3
Η acana και σε σκυλακια που δεν εχουν ευαισθησια μια η αλλη συνηθως δημιουργει μαλακα κοπρανα.Μια χαρα,αφου της εκατσε καλα δεινε αυτην την τροφη μην ταλαιπωρηθει αλλο με αλλαγές κ αν καποια στιγμη θελησεις να δωσεις καποια αλλη στο μελλον να θυμηθεις να κοιταξεις παλι την πρωτεινη να ειναι σε νορμαλ επιπεδα.
Από ότι είδα εκεί ήταν το θέμα στην προτεινη στο μέλλον θα το έχω ως βάση να είναι χαμηλή
 
  • Like
Reactions: GRDANE


Bingo2021

Member
2 Αυγούστου 2021
12
28
41
Καλημέρα σε όλους.
Γράφω εδώ μιας και ο μικρός μου Γαλλικό Μπουλντογκ 2 μηνών, έχει ακριβώς τα ίδια συμπτώματα (διάρροια με αίμα).

Εδώ και δύο μέρες του δίνω κοτοπουλο με ρύζι κι έχω δει μια σταδιακή βελτίωση, παρόλα αυτά πήγα κ στον κτηνίατρο και μου πρότεινε να του δώσω κροκετα Josera sensi junior (είναι λέει για ευαίσθητο στομάχι)

Τη γνωρίζει κανείς αυτή τη μαρκα;
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
καλησπέρα
όταν πηγες στον γιατρό του έκανε καμμία εξέταση (του πήρε αίμα, θερμοκρασία.. κλπ) ή απλά μιλήσατε για την διατροφή του?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3