γαβγισμα το βραδυ


17 Φεβρουαρίου 2021
6
1
29
Καλησπερα σας !
Έχω θέμα. Το σκυλακι μου εδώ και 3 μέρες γαβγιζει ασταμάτητα! Κυριως τη νύχτα , όταν ξυπνάει αρχίζει και γαβγιζει μέχρι να ξυπνήσουμε να του δώσουμε σημασία! Το πρωι συνηθως κοιμαται . Αλλα οταν ξυπνησει μπορει ετσι στο ακυρο να ξεκινησει να γαβγιζει . Να πω ότι τον έχω μόλις 3 βδομάδες (είναι 3 μηνών) και αυτή τη συμπεριφορά την είχε την πρώτη βδομάδα που τον πήρα (ειχα ξεχάσει τι πάει να πει ύπνος
) , αλλά μετά σταμάτησε για καμια βδομαδα (κοιμοταν κανονικα τις ωρες που κοιμομασταν ), και τώρα παλι τα ίδια σε πιο έντονο βαθμό...Τι να κάνω;; Όχι τίποτα άλλο φοβάμαι ότι θα ενοχλεί και τους γείτονες και θα έχουμε θεμα. Να πω επισης οτι επειδη τρομαξα μη ποναει πουθενα και κανει ετσι , το πηγα στον κτηνιατρο εννοειται , ο οποιος μας ειπε οτι ειναι μια χαρα και οτι απλα θελει προσοχη και ετσι την κερδιζει !
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
819
930
27
παραθετω ενα αρθρο με μερικες συμβουλες How to Train a Puppy to Stop Barking at Night

γενικα να ξερεις πως, κουταβι ειναι, θα κλαψει και θα γαβγισει. ισως αν ξερεις τους γειτονες σου, να πας να τους μιλησεις, και να εξιγησεις την κατασταση σου, λεγοντας σαφως οτι θα κανεις οτι μπορεις για να σταματησει να γαβγιζει σε ακαταλληλες ωρες.
και τελος, οπως λεει και το αρθρο, μην επιβραβευεις ασχημες συμπεριφορες. με το να του δινεις σημασια, του μαθαινεις οτι με το γαβγισμα του θα σε κανει ο,τι θελει, και θα παιρνει παντα την προσοχη σου.
 
  • Love
Reactions: Evelinaki&Mailakos


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
480
1.090
20
Πάτρα
Δεν θα σου πω το συνηθισμένο που λένε, '' αγνόησε το''. Πολύ απλά δεν λειτουργεί θεωρώ και ίσα ίσα το κάνει χειρότερο μερικές φορές επειδή στην τελική ξέρει ότι θα του δώσετε σημασία... Δοκίμασε να του μάθεις το '' Σιωπή''. Θέλει πολύ υπομονή αλλά αξίζει. Όταν αρχίζει να γαβγίζει κράτα στο χέρι σου μια λιχουδιά και δείξ'του την. Όταν σταματήσει πες κατευθείαν σιωπή και δώσε την λιχουδιά. Επανέλαβε πολλές φορές και φρόντισε κάθε φορά να προσθέτεις από 2 δευτερόλεπτα. Σιγά σιγά θα πάρει το μήνυμα.
 
  • Love
Reactions: Aliki V.


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
480
1.090
20
Πάτρα
Δεν θα σου πω το συνηθισμένο που λένε, '' αγνόησε το''. Πολύ απλά δεν λειτουργεί θεωρώ και ίσα ίσα το κάνει χειρότερο μερικές φορές επειδή στην τελική ξέρει ότι θα του δώσετε σημασία... Δοκίμασε να του μάθεις το '' Σιωπή''. Θέλει πολύ υπομονή αλλά αξίζει. Όταν αρχίζει να γαβγίζει κράτα στο χέρι σου μια λιχουδιά και δείξ'του την. Όταν σταματήσει πες κατευθείαν σιωπή και δώσε την λιχουδιά. Επανέλαβε πολλές φορές και φρόντισε κάθε φορά να προσθέτεις από 2 δευτερόλεπτα. Σιγά σιγά θα πάρει το μήνυμα.
Να προσθέσω επίσης πως πρέπει να φτάσεις στο σημείο να λες την λέξη σιωπή χωρίς να δείχνεις την λιχουδιά και να το κάνει. Μπορείς να δεις βίντεο σχετικά με αυτό στο YouTube από την Victoria Stillwell.
 


17 Φεβρουαρίου 2021
6
1
29
παραθετω ενα αρθρο με μερικες συμβουλες How to Train a Puppy to Stop Barking at Night

γενικα να ξερεις πως, κουταβι ειναι, θα κλαψει και θα γαβγισει. ισως αν ξερεις τους γειτονες σου, να πας να τους μιλησεις, και να εξιγησεις την κατασταση σου, λεγοντας σαφως οτι θα κανεις οτι μπορεις για να σταματησει να γαβγιζει σε ακαταλληλες ωρες.
και τελος, οπως λεει και το αρθρο, μην επιβραβευεις ασχημες συμπεριφορες. με το να του δινεις σημασια, του μαθαινεις οτι με το γαβγισμα του θα σε κανει ο,τι θελει, και θα παιρνει παντα την προσοχη σου.
Έχω μιλήσει αλλά είναι πολύ περίεργοι.
 


17 Φεβρουαρίου 2021
6
1
29
Να προσθέσω επίσης πως πρέπει να φτάσεις στο σημείο να λες την λέξη σιωπή χωρίς να δείχνεις την λιχουδιά και να το κάνει. Μπορείς να δεις βίντεο σχετικά με αυτό στο YouTube από την Victoria Stillwell.
Ευχαριστώ πολύ! Θα το δοκιμάσω!
 
  • Like
Reactions: Orjo




17 Φεβρουαρίου 2021
6
1
29
Καλησπέρα σας! Ναι κοιμάται κανονικά! Βέβαια ρώτησα το κτηνίατρο ξανα , αν παίζει η συμπεριφορά αυτή να ειχε σχέση με το ότι είχα περίοδο γιατί με το που μου τελειώσε ηρέμησε κατευθείαν το σκυλί, και μου είπε ότι παρολο που είναι μικρούλης ακόμα για να έχει ορμες είναι πολύ πιθανό!
 
  • Wow
Reactions: Aliki V.