γιαπωνεζικο ακιτα κουταβι


elinaras

Member
1 Ιανουαρίου 2008
10
0
λοιπο παιδια γεια σας και καλη χρονια..εχω ενα κουταβι λευκο γιαπωνεζικο ακιτα και ειναι 2 μηνων...ειναι καλο εξυπνο παιχνιδιαρικο αλλα ωρες ωρες οταν πας να το χαιδεψεις προσπαθει να σε δαγκωσει παση θυσια..οταν το κανει εγω του φωναζω μη λαρυ και αμα το συνεχισει μια μικρη μπατσουλα στο μπουτι..αλλα οταν του φωναζω θυμομενα αντι να σκυβει το κεφαλι αρχιζει και τρεχει και χοροπηδαει σαν τρελο και αρχιζει παλι τα ιδια..μπορειτε να μου πειτε κανα τροπο ωστε να μην το κανει αλλο πια αυτο?
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
:D καλη χρονια και να σου ζησει το κουταβι απο θεματα εκπαιδευσηs δεν κατεχω να σου πω θα σου απαντησουν καλυτερα αλλα παιδια που ασχολουνται με εκπαιδευση παντωs εμαs το akita μαs ειχε αυτην την συμπεριφορα απο κουταβι μεχρι μεγαλοs οταν τον μαλλωνε ειδικα ο αντραs μου δεν το δεχοταν με τιποτε πηδουσε για να μαs ριξει και να μαs δαγκωσει ηταν πολυ ατιθασο.Πιστευω οτι ειναι σκυλι που χρειαζεται καλη εκπαιδευση,κατι που δεν καναμε εμειs και το μετανοιωσαμε μετεπειτα αρκετα :wink:
 


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
609
2
Athens
Γεια σου Elinaras :) και καλή χρονιά !
Ρίξε μια ματιά εδώ στα θέματα εκπαίδευση και συμπεριφορά.
Γιατί το κουτάβι σου πρέπει να σκύβει το κεφάλι του όταν ακούει φωνές από σένα ?
Γιατί πρέπει να σταματήσει της δαγκωνιές όταν το χτυπάς στο μπουτάκι του ?
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
το να το χτυπας οταν το κανει δεν εχει αποτελεσμα..
Σε αυτη την ηλικια δεν εχει συνεσθηση της δυναμης των δοντιων του..οποτε αυτο που μπορεις να κανεις ειναι ειτε οταν το παρακανει και σε πονεσει να βγαλεις εναν ηχο σαν να πονεσες..σαν την αντιδραση που θα ηχαν τα αδερφακια του αν ποναγαν στο παιχνιδι μεταξυ τους..
η εκει που παιζετε να του βαλεις τα χερια μεσα στο στομα του και να δαγκωθει καταλαθος για να καταλαβει τι προκαλει με το να δαγκωνει ετσι..