γλυψιμο!!!


Simeonaras

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2008
176
0
λοιπον παιδες αλλα και κυριες που ειστε και πιο πολες απο οτι καταλαβα!!!

διαβασα σε ενα βιβλιο (για τον σκυλο) οτι το γλυψιμο του σκυλου σας στο προσωπο ενο φαινετε πολυ χαριτομενο απο πισο κρυβει παρα πολα μικροβια και δεν πρεπει να τον αφηνουμε με τπτ να το κανει!!!!

σε ενα ντοκιμαντερ απο την αλλη στο σκα΄ι' αν δεν κανω λαθος τωρα τελευταια ειπε πως το σαλιο του σκυλου εχει καπιο ενζυμο (ακριβος δεν θυμαμαι) και κανει κατι καλο σε τελικη αναλυση οποτε να αφηνουμε τα σκυλια μας να μας γλυφουνε!!

πιο ειναι σωστο πιο ειναι λαθος?

τωρα αν παλι εκανα λαθος Rottie κανε την καταλληλη μεταφορα!! :lol:
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Τι να σου πω...εμενα οταν μου πηρανε οι γονεις μου το μαλτεζακι μου, ο μπαμπας μου τσιριζε να μην τον φιλαω στο στομα και γενικα..
Σε καποια φαση που ηρθε μεσα ο κτηνιατρος μας,μας λεει που ειναι ο μικρος?τον πιανει και τον φυλαει στο στομα..!
εκεινη την ωρα κοιταω λοξα τον πατερα μου και εκεινος σφυριζε στα γυφτικα τι να πει οταν κοτσαμ γιατρος το εκανε ο ιδιος..
Εγω απο τοτε μαζι με αυτο το σκυλι μεγαλωσα και τα δυο μου σκυλια τα φιλαω σχεδον στο στομα..και ποτε δεν επαθα τιποτα..

βεβαια τωρα που εχω μεγαλωσει πολυ..καταλαβαινω οτι οταν εχει σκουλικια και δεν εχει κανει αποπαρασιτωση ,η οταν εχουν χαλασει τα δοντια δεν ειναι και οτι καλυτερο,η αν το σκυλι ειναι μεσα στην μποχα,η εννοητε πανω σε πληγη δεν μας φιλαει ,ολα αυτα εξυπακουονται..

αλλα εγω ξερω και το αλλο..οτι τα παιδια που μεγαλωνουν με σκυλια αναπτυσουν μεγαλυτερη αμυνα..

εν κατακλειδι νομιζω οτι μεσα στα χρονια που ολοι εχουμε σκυλια, καταλαβαινουμε αν τελικα κανει η δεν κανει να μας φιλανε και εγω νομιζω οτι αν δεν θελει καποιος ενα σκυλος να σε φιλαει, τοτε μην παρει σκυλο..!!
και αυτο δεν παει για σενα



:wink:
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Τι να σας πω βρε παιδιά... Εγώ πάντως δεν επιτρέπω στο σκυλί να με γλύφει στο πρόσωπο. Μια φορά που με έγλειψε στο στόμα (δεν ξέρω τι είχε γλύψει πριν από ‘μενα :evil: ), γέμισα με κόκκινα σπυράκια, όπως αυτά της ιλαράς και ήμουν μια βδομάδα με Fucidin…
 






kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
:shock: :? τι να πω..δεν ξερω..εγω δεν εχω παθει ποτε κατι αλλα βαση των παραμετρων που ειπα..
μπας και ειχε γλυψει κατι...ακριβως πριν σε φιλισει...? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
 


Falko

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2007
552
0
Χαλκιδικη
www.rottweilers-gr.com
kango1 said:
:shock: :? τι να πω..δεν ξερω..εγω δεν εχω παθει ποτε κατι αλλα βαση των παραμετρων που ειπα..
μπας και ειχε γλυψει κατι...ακριβως πριν σε φιλισει...? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Μαλλον και εγω ανοσια εχω..παντα φιλαω τα σκυλια μου.. :wink:
 






kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
vaso said:
Και εμένα όταν με γλύψει βγάζω έρπη στα χείλη.. :?
Μάλλον είναι και θέμα οργανισμού... :roll:
ερπη με τιποτα..ο ερπης ειναι ιος και προφανος το εχεις και εισαι ευαισθητη στο συγκεκριμενο σημειο..το οποιο ερχεται και φευγει..
εκτος και αν εννοεις οτι βγαζεις σπυρακι..ειναι τελειος διαφορετικο..

και για να μην παρεξηγηθω..
οταν εννοω οτι οποιος δεν θελει να τον φιλαει το σκυλι του δεν κανει για σκυλι δεν εννοω στο προσωπο αλλα γενικα..
Ειχα γνωρισει μια κοπελα σε ενα camping και ελεγε πως ηθελε να παρει σκυλι αλλα δεν ηθελε να την γλυφουν γιατι σιχενεται την γλωσσα του..Ε..εκει ναι το πιστευω..αν δεν θελεις να σε φιλαει ο σκυλος σου στο προσωπο σεβαστο ,αλλα αν σιχενεσαι την γλωσσα του τοτε σε ωρα αναγκης πως θα παρεις κατι απο το στομα του..
ναι εκει το πιστευω δεν κανεις για σκυλι..
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Δεν ξέρω σαν έρπης μου φαίνεται..μπορεί και όχι..Απλά βγάζω όταν με γλύφει κοντά στο στόμα αλλά όχι όταν τη φιλάω..
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
ο ερπης ειναι ιος ειναι αλλο πραγμα και δεν κανει σιγουρα να σε φιλαει σκυλι..σπυρακι θα βγαζεις μαλλον..
Εκτος και αν εχεις ερπη γενικα..να το κολησες απο το σκυλι αποκλιεται..
να το επιδεινωνει ναι..σιγουρα..!!
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Εμεις την φυλαμε και μας φυλαει- οικογενιακος (εκτος απο το γιο μου!).
Κανεις μας δεν εχει βγαλει σπυρακια, ερπη η κατι αλλο.

Το αντιθετο θα ελεγα.
Οταν γλυφει καποια μικροτραυματα, κοψιματα, γρατζουνιες, εκδορες, θρεφουν πιο γρυγορα απο το κανονικο- και πλεον της τα προσφερουμε να μας τα περιποιεται!

Ο αντρας μου, παλια, ειχε το καλοκαιρι προβλημα με τα ποδια του.
Πρεπει να φοραει παπουτσια ασφαλειας, 14 και 15 ωρες την ημερα και με την ζεστη και τον ιδρωτα ανοιγαν πληγες τα ποδια του, στην πανω μερια.
Απ'οταν εχουμε την Εσμεραλντα, που φροντιζει τα ποδια του καθε βραδυ- ειδικα, οταν καταλαβαινει οτι κατι παει να γινει- δεν ειχε ξανα τιποτα!!
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
η αλήθεια είναι πως και γω το αποφεύγω γιατί είμαι γενικά ευαίσθητη αλλά θα ήθελα να μπορώ να το κάνω.Έχω την εντύπωση πως σε δένει πιο πολύ με το σκυλί αυτο το γλύψιμο :wink: Τους αρέσει πάρα πολύ να το κάνουν.Ο Γιάννης την αφήνει και τον γλύφει μέχρι που να γίνει λες και τον έχει γλύψει αγελάδα :lol: τα μαλλιά του να έχουν γίνει μούσκεμα :lol: Καταβάθος ζηλεύω που δεν μπορώ να το κάνω :( ....Είναι ωραιο δέσιμο.
Βέβαια άλλο να μας γλύφει και άλλο να μας φιλάει στο στόμα και να βάζουμε στο στόμα μας τόσα μικρόβια.


βρήκα και αυτό:


O Mitch Bonham από την Μεγάλη Βρετανία είχε την ατυχία να ακούσει από τους γιατρούς ότι το πόδι του θα έπρεπε να ακρωτηριαστεί, αλλά είχε και την τύχη να έχει σκύλο.
Μετά τον τραυματισμό του σε ατύχημα, το πόδι του παρουσίασε σηψαιμία και ο ακρωτηριασμός του κρίθηκε αναγκαίος από τους γιατρούς.
Αυτό που δεν είχαν υπολογίσει οι γιατροί, αλλά κι ο ίδιος, ήταν η θεραπεία που μόνο ο σκύλος γνώριζε και μόνο αυτός άλλωστε μπορούσε να εφαρμόσει.
Η θεραπευτική αυτή μέθοδος δεν ήταν άλλη από το γλείψιμο της πληγής από το σκύλο, πράγμα το οποίο βοήθησε στην επούλωση της.
Σύμφωνα με τους γιατρούς που παρακολουθούσαν τον άντρα, η πρακτική του σκύλου ερέθισε ίσως τους νευρώνες και βοήθησε το οξυγόνο να κυκλοφορήσει, με αποτέλεσμα την ίαση του τραύματος.
Το γεγονός δεν θα πρέπει να μας ξενίζει, αν θυμηθούμε την χρήση των σκύλων στην αρχαία Ελλάδα για τον ίδιο ακριβώς λόγο. Συνηθιζόταν τότε να διατηρούνται σκύλοι με άριστη υγεία και να οδηγούνται σε τραυματίες, των οποίων έγλυφαν τις πληγές κι έτσι τις θεράπευαν.
Σύμφωνα με την σύγχρονη επιστήμη το σάλιο του σκύλου περιέχει πρωτεΐνες με αντιβακτηριδιακή δράση η οποία δεν επιτρέπει την επιβίωση βακτηριδίων στο στόμα του.
Πρόκειται για πρόνοια της φύσης που προστατεύει τον σκύλο από τους κινδύνους που ελλοχεύουν στην τροφή του και διατηρεί την στοματική υγιεινή του.
Έτσι το σάλιο του όντας ελεύθερο βακτηριδίων αποτελεί έναν καθαρό ορό πλύσης των πληγών.
Το γλείψιμο λοιπόν ενός τραύματος από ένα σκύλο δεν αφήνει τα μικρόβια να εξαπλωθούν για να εμποδίσουν την επούλωση.
Η σχέση σκύλου και ιατρικής όμως δεν σταματά εδώ. Οι ευεργετικές επιπτώσεις ενός σκύλου για τον άνθρωπο έχουν χρόνια τώρα αναγνωριστεί από την επιστήμη με αποτέλεσμα, η απόκτηση και το μεγάλωμα ενός κουταβιού να προτείνεται από καρδιολόγους προς ασθενείς καρδιοπαθείς.
Όταν κανείς περιποιείται, παίζει, η χαϊδεύει ένα σκύλο το μυαλό του ασυναίσθητα αδειάζει από κάθε έννοια και άγχος, που αποδεδειγμένα βλάπτουν σοβαρά την υγεία.
Ακόμα οι σχετικές μελέτες έχουν δείξει ότι οι σφυγμοί του ανθρώπου μειώνονται αισθητά όταν χαϊδεύει ένα σκύλο.

Του Θοδωρή Κρητικού
Από το ΕΘΝΟΣ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΚΗΣ.
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
αν το σκυλακι δεν εχει καποια αρωστια (σταφυλοκοκο) και δεν υπαρχει πληγη εκει που μας γλυφει δεν υπαρχει προβλημα!!!
 


EVI.T

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2008
455
5
ATHENS
www.afghanhounds.gr
παντως παιδια ειναι εκπληκτικο πως ξετρυπωνουν παντα το σημειο που εχεις δερματικο η αλλο προβλημα...μια φιλη ειχε κατι σαν εκζεμα στα ποδια της και η ναγια καθε φορα που ερχοταν τα μυριζε και προσπαθουσε πανω απ το παντελονι να τα γλυψει :D
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
το σπαστικό είναι αν τολμήσουμε και βάλουμε λίγη ενυδατική κρέμα σε χέρια ή σώμα έρχεται και την γλύφει και δεν την ξεκολλάς με τίποτα :evil: μέχρι που να στην πάρει όλη με την γλώσσα της.... :lol:
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
Ειδικα οταν βγαινω απο το μπανιο ερχεται στο πατακι και μολις παταω ποδι εξω αρχιζει το σπατουλαρισμα χλαπα χλουπα,μετα με την ενυδατικη σωματος μια απο τα ιδια οπως λεει η keyman...(τι τους θελουμε τους αντρες?) :lol: σκυλια για καθε χρηση.
Τα παιδια μου απο την αλλη φιλιουνται γενικως,με τα σκυλια,δεν μπορω να κανω τιποτα μολις δουνε σκυλι πανε στην μουσουδα του αμεσως αλλα δεν εχουν βγαλει ποτε το παραμικρο,κανεις μας. :wink:
 


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
609
2
Athens
Και σε μένα τα ίδια,
όταν βγαίνω από το μπάνιο,
όταν βάζω κάποια κρέμα,
πέφτει τρομερό γλείψιμο :D .
Επίσης, όταν καθόμαστε και χαϊδεύω την σκύλα,
κάθε λίγο με γλύφει στο πρόσωπο,
δεν έχω πάθει τίποτα ποτέ :p .
 


sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
Ούτε εγώ την αφήνω να γλύφει στο πρόσωπο, από όταν ήταν κουτάβι ακόμα, οπότε έχει μάθει πλεόν και δεν το επιχειρεί.

Αυτό με την υδατική όμως.... Μεγάλο κόλλημα, πρέπει να'χει φάει λίτρα nivea!!!! :lol: :lol: :lol: