διαρροια με αιμα


Status
Κλειδωμένο θέμα

dolph26

Active Member
1 Ιανουαρίου 2008
43
0
αθηνα
καλησπερα σας.την παρασκευη απεκτησα ενα σκυλο του μπορντο 4 μηνων.τον αγορασα απο εισαγωγεα με βιβλιαριο.μου ειπε οτι εχει κανει ολα τα εμβολια πλυν της λυσσας.μου εξηγεισαι οτι πρεπει να το ταιζω με ξηρα τροφη.μενω στην επαρχια και ταλαιπωρηθηκε αρκετα.παρασκευη τον αγορασα το σαββατο τον εφερα στο σπιτακι του.εχει διαρροια με λιγο αιμα εως και σημερα. εχει αδυνατισει λιγο αλλα εχει διαθεση για παιχνιδι τον πηγα σε κτηνιατρο αλλα ηταν του δημου χωρις να τον εξετασει ειπε οτι ολα ειναι μια χαρα.ανησυχω και δεν μπορω να περιμενω ως την πεμπτη τον ενα και μοναδικο ιδιωτη που υπαρχει εδω.απο σημερα το ταισα με ρυζογαλο και λαπα...σημερα ηπιε ελαχιστο νερο απο μονος του το πρωι πειναγε απιστευτα το βραδυ οχι ιδιαιτερα.οι φορες που εκανε την αναγκη του ηταν λιγοτερες αλλα συνεχισε το αιμα στα κοπρανα του τα οποια επισης δεν ηταν στεγνα(του χορηγησα σημερα για πρωτη φορα 2 μλ το φαρμακο για τη διαρροια) η τροφη που του εδινα ηταν ξηρα για μεγαλα σε μεγεθος ανηλικα επωνυμη.ανησυχω παρα πολυ γιατι ειμαι απειρος και δεν ξερω τι να κανω θελω οσο μπορω να το βοηθησω.οποιος μπορει να με συμβουλεψει ως την πεμπτη του ειμαι ευγνομων.για να συντομεψω τη διαδικασια τη πεμπτη γιατι δε θελω να περνανε οι μερες...να κρατησω ενα δειγμα απο τα ποιο προσφατα κοπρανα του??δωστε μου συμβουλες σας ευχαριστω.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Καλησπέρα dolph26 και χρόνια πολλά!
Εάν το κουτάβι έχει όρεξη για φαγητό/ παιχνίδι και δεν κάνει εμετούς, δεν συντρέχει σοβαρός λόγος ανησυχίας.
Άνοιξε το βιβλιάριο του σκύλου στις σελίδες που αναγράφονται οι αντιπαρασιτικές θεραπείες και δες πότε έκανε την τελευταία αποπαρασιτωση.

Την Πέμπτη που θα πας το κουτάβι στον κτηνίατρο, φρόντισε να έχεις μαζί σου δείγμα κοπράνων για κοπρανολογική εξέταση. Μέχρι τότε βράζε του κοτόπουλο με ρύζι και μην του ξαναδώσεις ρυζόγαλο.
 


dolph26

Active Member
1 Ιανουαρίου 2008
43
0
αθηνα
εχει ορεξη εννοω τρεχει με ακολουθει ερχεται γρηγορα οταν το φωναζω καθεται με τις ωρες να το χαιδευω αυτα ως το απογευμα οταν νυχτωνει μαζευεται στο σπιτακι του και δεν ειναι τοσο ευδιαθετο.ενα κρυωμα μπορει να προκαλεσει τετοιου ειδους προβληματα?το τελευταιο χαπι για αποπαρασ. το πηρε στις 16 του μηνα.αλλα μου εδωσαν 2 χαπια των 1200 μγ και μου ειπαν να του ξαναδωσω σε 2 βδομαδες δεν ακουγεται περιεργο?του εδωσα ρυζι-λαπα αλλα δε το τρωει με τιποτα το ανακατεψα με ρυζογαλο..και το εφαγε.θα το σταματησω. μονο κοτοπουλο με ρυζι..μπορω να βαλω κατι στο ρυζι ωστε να το φαει ποιο ευκολα?για τι ποσοτητες μιλαμε και ποσες φορες τη μερα.με ηρεμεις ιδιαιτερα που λες οτι δεν θα ειναι κατι σοβαρο.τελος οταν ξεπερασει αυτο το μικρο γολγοθα που ευχομαι να γινει συντομα...θα ηθελα να μου πρωτεινεται τι ειδους φαγητο να του δινω και ποιας εταιρ. αν ειναι δυνατον να την ονομασετε για την καλυτερη δυνατη αναπτυξη του.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
dolph26 said:
το τελευταιο χαπι για αποπαρασ. το πηρε στις 16 του μηνα.αλλα μου εδωσαν 2 χαπια των 1200 μγ και μου ειπαν να του ξαναδωσω σε 2 βδομαδες δεν ακουγεται περιεργο?
Η αποπαρασιτωση του κουταβιού ξεκινά περίπου την 4η εβδομάδα της ζωής του και η θεραπεία επαναλαμβάνεται κάθε δύο ή τρεις εβδομάδες μέχρι το σκυλάκι να γίνει 3 μηνών. Η αποπαρασίτωση συνεχίζεται ισοβίως και η συχνότητα της είναι ανάλογη του φαρμακευτικού προϊόντος που χρησιμοποιείται.

dolph26 said:
μονο κοτοπουλο με ρυζι..μπορω να βαλω κατι στο ρυζι ωστε να το φαει ποιο ευκολα?
Το ψιλοκομμένο βραστό κοτόπουλο! :wink:
Τάιζε το κουτάβι 3 φορές την ημέρα (πρωί- μεσημέρι-βράδυ)

dolph26 said:
τελος οταν ξεπερασει αυτο το μικρο γολγοθα που ευχομαι να γινει συντομα...θα ηθελα να μου πρωτεινεται τι ειδους φαγητο να του δινω και ποιας εταιρ. αν ειναι δυνατον να την ονομασετε για την καλυτερη δυνατη αναπτυξη του.
Στην κατηγορία «Διατροφή και άσκηση» θα βρες πολλές και χρήσιμες πληροφορίες που θα σε κατατοπίσουν σχετικά με ξηρές τροφές. Διάβασε τα θέματα και εάν εξακολουθείς να έχεις απορίες, εμείς εδώ είμαστε! :D
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Να κανω μια ερωτηση?το κουταβι ξερεις αν εχει φαει οτιδηποτε με χρωμα?μηπως του εδωσες κατι κοκκαλα του εμποριου που εχουν χρωμα?
μηπως εφαγε κατι το κοφτερο?μηπως του εδωσες κοκκαλα ψημενα?
το οτι εχει αιμα στα κοπρανα και δεν πινει νερο δεν ειναι και το καλυτερο και πρεπει να το δει το συντομοτερο ενας γιατρος..χωρις να σε φοβιζω απο τις πρωτες σκεψεις που περναει στο μυαλο οταν η περιγραφη ειναι αιμα στα κοπρανα ειναι τυφος..,αλλα παρα πολλα πραγματα μπορει να δικαιολογησει το αιμα..Εμενα το Μαλτεζακι μου οταν το ειχα προτωπαρει εκανε διαρροια με αιμα και ενας χασαπης γιατρος μου ειπε τυφος ειναι να του κανουμε ευθανασια..πηγα σε αλλο γιατρο και τελικα ηταν ενα κοκκινο παιχνιδι κακκαλο που του ειχαμε παρει..
οποτε για την καθε γνωματευση και θεραπεια προσοχη και τα ματια 14 γιατι πολλοι χασαπηδες κυκλοφορουνε..

Τωρα οσον αφορα το φαγητο του θα σου πω τι μου λεει ο κτηνιατρος καθε φορα που ο δικος μου εχει διαρροια αλλα χωρις αιμα..,του δινω ερσεφουριλ οχι ιμοντιουμ και απομακρυνω για καποια ωρα την τροφη του..και περναει..
Επισης και η αλαγη τροφης ενδεχετε να προκαλεσει διαρροια,εγω θα προτεινα να επικοινωνισεις με εναν γιατρο τηλεφωνικα και με την περιγραφη να σου πει τι πρεπει να του δωσεις μεχρι να τον δει..
 


dolph26

Active Member
1 Ιανουαρίου 2008
43
0
αθηνα
ευχαριστω παρα πολυ οταν εχω νεοτερα εχω την υποχρεωση να σας ενημερωσω.ελπιζω ολα να πανε καλα
 


dolph26

Active Member
1 Ιανουαρίου 2008
43
0
αθηνα
ουτε κοκκαλα ουτε τιποτα το εχω στην εξοχη και καθως κανει βολτα σκυβει και μυριζει αν εφαγε κατι που δεν μπορεσα να το αντιληφθω δεν ξερω γενικως ομως το προσεχα καμια φορα παει να δαγκωσει μικρα πετραδακια.δεν εχει κανει εμβολιο για τυφο?εχω την εντυπωση πως στα συμπτοματα εχει και εμμετους πραγμα το οποιο δεν εχει κανει ακομη.υπαρχει ενας και μοναδικος κτηνιατρος εδω ιδιωτης (για το δημο δε ..θα κανω σχολιο) δε θελω να σκεφτομαι καν το ενδεχομενο της ευθανασιας.του εδωσα το χορηγεισα το ιδιο φαρμακο για τη διαρροια σημερα πρωτη μερα.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
δεν ειναι απαρετητο να κανει αιμετους...αλλα ο τυπος που μου αναφερε για ευθανασια ηταν χασαπης με χ καιφαλεο...!!!!δεν ξαναπατησα..και δεν ειχε τυφο..

απλα το οτι κανει διαρροια με αιμα ειναι κατι το οποιο επιγει να το δει γιατρος..
Στο εμποριο υπαρχουν κατι κακκαλα με χρωμα ειδικα για σκυλια αυτα βγαζουν και το χρωμα στα κοπρανα που μπορει να το μπερδεψεις με αιμα για αυτο σε ρωτησα..
να παρεις ενα τηλεφωνο τον γιατρο δεν μπορεις?
ποιο φαρμακο ειπες οτι του εδωσες?
αν θελεις να σου δωσουμε ενα τηλεφ. ενος γιατρου απο Αθηνα να παρεις τηλεφωνο να ρωτησεις για να εισαι πιο σιγουρη?
 


dolph26

Active Member
1 Ιανουαρίου 2008
43
0
αθηνα
του εδωσα ercefuryl σιροπι 2 ml το πρωι και 2 το βραδυ.θα κανω οτι μπορω να βρω το κινητο του αυριο το πρωι. για γιατρο στην αθηνα δε ξερω κατα ποσο θα με βοηθουσε χθες πηρα σε διανυκτερευον κτηνιατρειο και μου ειπε να κανω τα παραπανω με το ρυζι και το το φαρμακο και οτι μπορει να ειναι και μορβα γιατι οι εισαγωγεις λενε οτι κανουν τα εμβολεια αλλα πολλες φορες...απο την εμπειρια του....δεν εχουν κανει τιποτα.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Τι να σου πω.. :( ευχομαι να πανε ολα καλα..:p
απλα μην το αμελησεις..
Αν θελεις και αλλες γνωμες κτηνιατρων εδω ολα τα παιδια εχουν τους δικους τους οποτε μπορεις να παρεις πολλα τηλεφωνα..οσο μπορουν βεβαια να βοηθησουν τηλεφωνικος..
Αυριο λογικα θα στρωσει η διαρροια με το ερσεφουριλ..οποτε εδω ειμαστε να μας λες την προοδο του.. :wink:
μην του δωσεις προς θεου τιποτα αλλο εκτος απο αυτα που αναφερθηκαν..!!! :p
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
1ον ... Mην δώσεις αντιδιαρροικό, δεν έχει νόημα, ειδικά αν είναι ιογενής ή και μικροβιακή λείμωξη, είναι καλύτερα να κάνει διάρροιες, παρά να του τις κόψεις τεχνητά ...

2ον ... Δώσε μόνο κοτοπουλο και ρύζι, όπως σου ειπε η Rottie ... τίποτα άλλο, μπορείς ακόμα και να το αφήσεις 24 ώρες νηστικό, ειδικά την πρώτη μέρα της διάρροιας ... τώρα που περάσαν οι μέρες δεν ξέρω αν έχει νόημα, το εφαρμόζω εμπειρικά πάντα, και βελτιώνει γρήγορα την κατάσταση ...

3ον ... πρόσεξε να πίνει νερό, και καλύτερα να μην κοιμάται έξω, όλο αυτό το διαστημα ...

4ον ... Την Πέμπτη οπωσδήποτε κτηνίατρο, με δείγμα κοπράνων ... μπορεί να μην είναι και τίποτα, αλλά .... :? Διάρροια έκανε την πρώτη φορά που εσύ το είδες να τα κάνει?? Η μετά από μερικές φορές, άρχισε διάρροιες?? Τα εμβόλια (τα οποία πρέπει να θεωρήσεις ως μη γενόμενα όπως και τις αποπαρασιτώσεις) ειναι σφραγισμένα στην Ελλάδα??? Αποπαρασιτώσεις, αφού τελειώσει η ταλαιπωρία αυτή, θα του κάνεις 1/μήνα μέχρι 7 μηνών, και μετά ανά τρίμηνο ...
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
γιαυτο και εγω ειπα να παρεις τηλέφ. εναν γιατρο για να εισαι σιγουρη μεχρι να πας απο κοντα την πεμπτη..

εμενα ο δικος μου για τις διαρροιες μου εχει πει να δινω ερσεφουριλ περναει παντα αλλα δεν εχει αιμα..

το αν πρεπει να δωσεις η οχι πρεπει να στο πει γιατρος μιας και προκειτε περι φαρμακου..
Πιθανον να σταματησει την διαρροια αλλα δεν ξερουμε αν κανει..
Εγω επιμενω να παρεις εστω τηλεφωνικα μια γνωμη και ενος αλλου γιατρου για να εισαι σιγουρη..
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Μεσα στο κοτοπουλο (κατα προτιμιση στηθος, χωρις πετσες και χωρις λιπος και λαδια) με ριζι, μπορεις να βαλεις και τριμμενο καροττο!!!
Ειναι και αυτο στιπτικο!!


Εξεταση κοπρανον θεορω και εγω απαραιτητη.
Πες στον Κτινιατρο να κοιταξει και για Giardia και Κοκκιδια!
Τα παραμελουν εδω στην ελλαδα πολλες φορες.
 


dolph26

Active Member
1 Ιανουαρίου 2008
43
0
αθηνα
καλημερα σε ολους.τηλ. σημερα στο κτηνιατρο και δεχτηκε να τον δει το πρωι.καλου κακου πηρα μαζι μου και δειγμα απο τα ποιο προσφατα κοπρανα να του δωσω.μου ειπε να μην ανησυχω απο τη στιγμη που εχει διαθεση για φαγητο και παιχνιδι.να το ταιζω 4 φορες τη μερα κοτοπουλο ρυζι μικρες ποσοτητες και ας δειχνει οτι πειναει και μου εδωσε να του δινω 4 ml πρωι βραδυ flagyl και οτι απο αυριο θα αρχιζει να παρουσιαζει βελτιωση.ειναι το πρωτο μου κατοικιδιο και εχω ακομη επιφυλαξεις αλλα θα κανω υπομονη.
η βλεννα με αιμα στα κοπρανα μου ειπε οτι ωφειλεται στην μεγαλη ταλαιπωρια του ταξιδιου και στο εντονο στρες και φοβο που ειχε απο τη στιγμη που τον πηρα.
Σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον σας για καθε νεο θα σας ενημερωνω.οπως με χαρα και προσοχη διαβαζω καθε σας συμβουλη
 




dolph26

Active Member
1 Ιανουαρίου 2008
43
0
αθηνα
γεια σας και παλι.εχω την εντυπωση οτι απο χθες η κατασταση αρχισε να βελτιωνεται οι φορες που εκανε την αναγκη μειωθηκαν στο μισο και ισως σημερα πηρε λιγο βαρος γιατι ειχε μεινει ο μισος και δε μπορουσα να τον βλεπω να χανει αλλο βαρος.το αιμα ειναι πολυ λιγοτερο και κυριως στο τελευταιο τμημα των κοπρανων τα οποια εγιναν και ποιο στερεα...συνεχιζω τα ρυζι με κοτοπουλο και προσπαθω να του δινω νερο εστω με το ζορι ..γιατι μονος του δε πινει γουλια ..εστω 5-6 γουλιες την μερα γιατι φοβαμαι μην αφυδατωθει..αν και στο ρυζι βαζω νερο επιτηδες οταν το ανακετβω με το κοτοπουλο.αν αναρρωσει πληρως θα σας ενημερωσω και σας ευχαριστω ολους :D :p
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
Περαστικά στο κουτάβι :) ευχόμαστε.
Τα ίδια έχουμε ζήσει και μεις όταν την πρωτοφέραμε σπίτι,διάρροιες και δεν ξέραμε τι να κάνουμε :( Όταν την πήραμε από την οικογένεια της ήταν ένας διάβολος και την επόμενη μέρα ένα ράκος.Τα ειχαμε παίξει,τρέχαμε για γιατρό Κυριακάτικα και με καύσωνα....Φοβόμουνα πως δεν θα γίνει καλά και πως εμείς φταίμε :( Της δώσαμε ιμόντιουμ. Τώρα κοιτώντας πίσω πιστεύω πως όντως ήταν από το ταξίδι και την διαφορά κλίματος και το άγχος.Και μεις μήπως δεν παθαίνουμε τα ίδια όταν αγχωθούμε..... :roll:
Μπράβο που το φρόντισες τόσο υπεύθυνα και άμεσα.Μπράβο και στα παιδιά του φόρουμ για την άμεση βοήθεια :wink:Κουράγιο και τι να πω?να ήταν η πρώτη και τελευταία διάρροια που είδες :D
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Χαίρομαι που το κουτάβι δείχνει σημάδια βελτίωσης dolph26!
Πολλές ευχές για γρήγορη ανάρρωση! Περιμένουμε περισσότερα ευχάριστα νέα σύντομα!
:D
 


dolph26

Active Member
1 Ιανουαρίου 2008
43
0
αθηνα
καλησπερα σας μετα απο καιρο.οπως σας ειχα πει και πριν υπηρχαν σημαδια βελτιωσης...πλεον εδω και μια βδομαδα ολα πανε πολυ καλα..το αιμα σταματησε εδω και 3 μερες εντελως και τα κοπρανα ειναι φυσιολογικα.οποτε θελω να πιστευω οτι πλεον δεν υπαρχει προβλημα.το μονο που σκεφτομαι ειναι οτι ο γιατρος μου εδωσε κλινικη διαιτα να του δινω ωστε να συνελθει και να μην τη σταματησω εως οτου τελειωσει γιατι εχει ηδη ταλαιπωρηθει με τοσες αλλαγες τροφων. ανυπομονω να περασουμε και αυτο το σταδιο γιατι απο οτι καταλαβα η συγκεκριμενη τροφη δεν ειναι οτι καλυτερο για κουταβια η΄ σκυλακια που ειναι στην αναπτυξη.
σας ευχαριστω παρα πολυ ολους η βοηθεια σας ηταν καθοριστικη κυριως για ψυχολογικους λογους και λυπαμαι πολυ που h frago1 εχασε το σκυλακι της ...την καταλαβαινω...οσο μπορω...αφου εγω παρολο που τον εχω 1 μηνα αν ειχε συμβει κατι αντιστοιχο...θα αρρωσταινα κυριολεκτικα...
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
:D ευχαριστα νεα λοιπον μακαρι να πανε ολα καλα απο δω και περα και να μην ασχοληθειτε ξανα με τετοια δυσαρεστα πραγματα!
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.792
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf