διαφορές Ddb και bullmastiff


vlasis.

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2018
48
10
28
Καλησπέρα,

Αρχικά συγχαρητήρια για το φόρουμ έχει πραγματικά πολύ χρήσιμες πληροφορίες κ είναι αρκετά κατατοπιστικό.Είμαι φοιτητής κ σκέφτομαι να αποκτήσω στο μέλλον κάποιο σκυλί.Έχοντας διαβάσει αρκετά πράγματα πιστεύω πως είμαι σε δίλημμα σχετικά με τις φυλές Bullmastiff και Dogue de bordeaux.Δεδομένου ότι έχουν αρκετά κοινά χαρακτηριστικά θεωρώ ότι μου ταιριάζουν.Θα ήθελα όμως και τη γνώμη ανθρώπων που έχουν επαφή με τις συγκεκριμένες φυλές για διαφορές στη διαβίωση μεταξύ τους.Ποια είναι περισσότερο διαχειρίσιμα και ήπια σαν χαρακτήρες? ποιο απ τα 2 είναι πιο κατάλληλο για διαμέρισμα και πιο ήσυχο μέσα στο σπίτι έχοντας την κατάλληλη εκτόνωση φυσικά?Γνωρίζοντας ότι είναι πολύ ανθρωποκεντρικά σκυλιά ποια από τις 2 φυλές μπορεί να μείνει μόνη της σπίτι για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα(πχ 8 ώρες) δεδομένου ότι όλη την υπόλοιπη μέρα θα είναι μαζί μου?
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Για θέμα χαρακτήρα δεν μπορώ να σου πω πολλα καθως δεν ειχα στην ιδιοκτησια μου κανενα απο τα 2, αλλά στη θέση σου θα αρχιζα απο το πιο απλο... ποια απο τις 2 φυλες εχει αξιοπιστο εκτροφεα στην Ελλαδα; δεν νομιζω να θελεις ως φοιτητης που εισαι να παρεις σκυλο απο το εξωτερικο γιατι τα εξοδα θα αυξηθουν δραματικα.
Για ddb εχω την εντυπωση οτι υπηρχε εκτροφειο στην Πατρα για bm δεν εχω ιδεα. Μιλα με τους εκτροφεις και των 2 φυλων εχοντας υπ οψην ολα οσα γραφουμε εδω για τη σωστη επιλογη εκτροφεα και πιστευω οτι στην πορεια θα λυθουν πολλες απο τις αποριες σου.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Δεν θα τις ακούμπαγα καθόλου αυτές τις δύο φυλές παρότι τις συμπαθώ. Μαστίζονται από δυσπλασίες σε μεγάλο βαθμό. Όσο και να το ψάξεις καμμένο χαρτί είναι.
 
  • Like
Reactions: d3ac0n


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Ποια είναι περισσότερο διαχειρίσιμα και ήπια σαν χαρακτήρες? ποιο απ τα 2 είναι πιο κατάλληλο για διαμέρισμα και πιο ήσυχο μέσα στο σπίτι έχοντας την κατάλληλη εκτόνωση φυσικά?Γνωρίζοντας ότι είναι πολύ ανθρωποκεντρικά σκυλιά ποια από τις 2 φυλές μπορεί να μείνει μόνη της σπίτι για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα(πχ 8 ώρες) δεδομένου ότι όλη την υπόλοιπη μέρα θα είναι μαζί μου?
Ο χαρακτηρας εξαρταται σε πολυ μεγαλο βαθμο απο το ατομο.
Ο εκτροφεας που θα επιλεξεις θα σε βοηθησει να διαλεξεις το κουταβι που εχει τα χαρακτηριστικα που θελεις.
Ναι καποιες φυλες ειναι πιο ανθρωποκεντρικες, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι αντεχουν περισσοτερο να μενουν μονα τους, σημαινει οτι εχουν πιο "στενη" επαφη με τους ανθρωπους, σε σχεση με αλλες φυλες που ειναι πιο απομακρες, αλλα ολα θελουν να σε νιωθουν κοντα τους ασχετα αν δεν μπλεκονται στα ποδια σου ολη μερα.
Και αυτο βεβαια εξαρταται απο το ατομο και φυσικα απο την εκπαιδευση, κοινωνικοποιηση και την εμπειρια που θα του δωσεις εσυ.
 
  • Like
Reactions: vlasis. and Eroe


vlasis.

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2018
48
10
28
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.vrmode στις δυσπλασίες ρόλο δεν παίζει πέρα απ την κληρονομικότητα που φαντάζομαι αυτό θα το δω στον εκτροφέα και στο που πατάει ή τρέχει κλπ ένα κουτάβι?αν δεν ανεβοκατεβαίνει σκάλες και γενικά το προσέχω στους πρώτους μήνες είναι κ πάλι τόσο επιρρεπή σε δυσπλασίες?γενικά πάντως έχουν παρόμοια θέματα υγείας αν δεν κάνω λάθος?..
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Εγγύηση για την δυσπλασία δεν θα πάρεις πουθενά, ούτε από τον καλύτερο εκτροφέα του κόσμου. Εξυπακούεται ότι στις φυλές αυτές (όπως και γενικά σε κουτάβια) απαγορεύονται ολισθηρά δάπεδα, κατέβασμα σε σκάλες, πηδήματα όσο αναπτύσσεται κλπ. Αυτά είναι οι "εξωτερικοί" παράγοντες και ας πούμε ότι μπορείς να τους ελέγξεις. Δεν μπορείς όμως να ελέγξεις την κληρονομικότητα. Είναι σαν να λέμε θέλω μπουλντόγκ με αναπνευστικό σούπερ για να πηγαίνω για τζόγκιγκ μαζί του - δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα. Αν θέλεις να πας για τζόγκιγκ δεν παίρνεις μπουλντόγκ. Αν θέλεις να σβήσεις από το χάρτη το ενδεχόμενο δυσπλασίας δεν πας σε αυτές τις 2 φυλές που ανέφερες (όπως και αρκετές άλλες).
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
@vlasis. Πριν φτάσεις στον χαρακτήρα και δεδομένου ότι είσαι φοιτητής, έχεις αναλογιστεί ότι τα έξοδα είναι συνάρτηση του μεγέθους του σκύλου;
Έχεις αναλογιστεί τι έξοδα θα έχεις για ένα τέτοιο σκύλο (καλών ερχόντων των πραγμάτων, μόνο για τροφή. ιατρικά κλπ εξοδα) για τα επόμενα 12+ χρόνια και αν θα είσαι σε θέση οποιαδήποτε στιγμή στο μέλλον να ανταπεξέλθεις;;
Έχεις αναλογιστεί τα επόμενα χψρόνια ζωής σου; Στρατό, δουλειά, μετακομίσεις, βόλτες, εκδρομές κλπ κλπ στα οποία θα πρέπει να αφήσεις ένα σκυλί 60 κιλών να στο προσέχει και να το διαχειριστεί κάποιος άλλος;;;
Τέλος έχεις υπολογίσει την εκπση που χρειάζεται ένα τέτοιου μεγέθους σκυλί για να είναι διαχειρίσιμο, τόσο από σένα, όσο και από αυτόν -αυτούς που θα τον αφήνεις κατά καιρούς;;;
 


vlasis.

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2018
48
10
28
Σίγουρα τα έξοδα θα είναι αρκετά μεγαλύτερα σε σχέση με κάποιον μικρόσωμο σκύλο. Βέβαια δεν ξέρω και το ακριβές κόστος συντήρησης ενός τέτοιου σκύλου μηνιαίως ας πούμε. Όσον αφορά τα επόμενα χρόνια αυτό νομίζω θα ισχύει με ότι σκυλί κ αν πάρω και σε οποιαδήποτε ηλικία το έπαιρνα. Νομίζω όμως ότι είναι οι μόνες ράτσες που μου ταιριάζουν σε θέμα χαρακτήρα από όσα έχω διαβάσει αν εξαιρέσουμε και την εμφάνιση.:D
 


vlasis.

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2018
48
10
28
vrmode ακόμα κ αν οι γονείς είναι απαλλαγμένοι από δυσπλασίες έχοντας κάνει τις απαραίτητες εξετάσεις κλπ υπάρχει τόσο μεγάλη πιθανότητα για δυσπλασία?επίσης σχετικά με την υγεία τα bullmastiff είναι πιο υγιής φυλή ή δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.883
@vlasis. αν είσαι Αθήνα, το ερχόμενο ΣΚ, έχει έκθεση μορφολογίας στον Μαραθώνα:

3 Διεθνείς Εκθέσεις Μορφολογίας CAC-CACIB & Greek Winner Show 2018 & Αναγνώριση

Μπες και στην σελίδα τους Κυνολογικός Όμιλος Ελλάδος - The Kennel Club of Greece να τσεκάρεις λίγο και το πρόγραμμα και πήγαινε μια βόλτα, να δεις από κοντά και να μιλήσεις, με ιδιοκτήτες και εκτροφείς. Σε πρώτη φάση, είναι ότι καλύτερο μπορείς να κάνεις :)
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
vrmode ακόμα κ αν οι γονείς είναι απαλλαγμένοι από δυσπλασίες έχοντας κάνει τις απαραίτητες εξετάσεις κλπ υπάρχει τόσο μεγάλη πιθανότητα για δυσπλασία?επίσης σχετικά με την υγεία τα bullmastiff είναι πιο υγιής φυλή ή δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά?
Ναι, όπως έγραψα και πιο πάνω, οι εξετάσεις υγείας σου μειώνουν τις πιθανότητες για την στραβή αλλά δεν αποτελούν σε καμία περίπτωση εγγύηση και εδώ μιλάμε για φυλές υψηλού ρίσκου στο συγκεκριμένο πρόβλημα.
Επίσης θα συμφωνήσω με τα κόστη συντήρησης ενός τέτοιου σκύλου. Αν αναλογιστείς ότι μια καλή διατροφή για ένα 10κιλο σκύλο έχει περίπου 30 ευρώ το μήνα, πολλαπλασίασε επί 6... = 180€. Ακόμη κι αν κάνεις συμβιβασμούς ως προς την ποιότητα, κάτω από 150€ δεν θα πέσεις. Αν σου τύχει μια στραβή με 3 μέρες διάρροια που θα πρέπει να τρώει πχ την κτηνιατρική I/D, υπολόγισε 21€ τη μέρα κονσέρβα διάρροιας για το 60κιλο, για 3 μέρες δηλαδή 63€. Εδώ δηλαδή μιλάμε για μεγάλα νούμερα...
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Σίγουρα τα έξοδα θα είναι αρκετά μεγαλύτερα σε σχέση με κάποιον μικρόσωμο σκύλο. Βέβαια δεν ξέρω και το ακριβές κόστος συντήρησης ενός τέτοιου σκύλου μηνιαίως ας πούμε. Όσον αφορά τα επόμενα χρόνια αυτό νομίζω θα ισχύει με ότι σκυλί κ αν πάρω και σε οποιαδήποτε ηλικία το έπαιρνα. Νομίζω όμως ότι είναι οι μόνες ράτσες που μου ταιριάζουν σε θέμα χαρακτήρα από όσα έχω διαβάσει αν εξαιρέσουμε και την εμφάνιση.:D
Τα έξοδα είναι όχι απλά μεγαλύτερα, αλλά 3-4 φορές περισσότερα (σε γενικές γραμμές). Όσο αφορά τα επόμενα χρόνια, δεν ισχύει με "ότι σκυλί" γιατί αλλιώς διαχειρίζεσαι ένα κοκόνι, που θα μπορει να το κρατήσει και η μητέρα σου για λίγο χρονικό διάστημα, ή θα είναι ανεκτό από ένα ξενοδοχείο που θα θέλεις να πας διακοπές με την φίλη σου, παρά ενα 60κιλο τέρας.
Τώρα αν στα 22 σου, νομίζεις, από ένα διάβασμα, ότι ειναι οι ΜΟΝΕΣ ράτσες για τον χαρακτήρα σου... no comments. Θα ήθελα πολύ να μας πεις τον χαρακτήρα σου και τον τρόπο ζωή σου, να το κατανοήσουμε.
 


vlasis.

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2018
48
10
28
Το περίμενα ότι το κόστος συντήρησης ενός τέτοιου σκύλου θα είναι αρκετά μεγάλο άλλα μήπως τα 180 για τροφή το μήνα είναι λίγο υπερβολή?Εννοώ ότι μια καλή ξηρά τροφή απ όσο ξέρω κάνει γύρω στα 60 που και πάλι δεν είναι μικρο ποσό προφανώς.Η διαφορά σε σχέση με κάποιον πιο μικρόσωμο σκύλο υπάρχει και στην επίσκεψη στον κτηνίατρο ας πούμε ή δεν παίζει ρόλο ?
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
@vlasis. Πριν φτάσεις στον χαρακτήρα και δεδομένου ότι είσαι φοιτητής, έχεις αναλογιστεί ότι τα έξοδα είναι συνάρτηση του μεγέθους του σκύλου;
Έχεις αναλογιστεί τι έξοδα θα έχεις για ένα τέτοιο σκύλο (καλών ερχόντων των πραγμάτων, μόνο για τροφή. ιατρικά κλπ εξοδα) για τα επόμενα 12+ χρόνια και αν θα είσαι σε θέση οποιαδήποτε στιγμή στο μέλλον να ανταπεξέλθεις;;
Έχεις αναλογιστεί τα επόμενα χψρόνια ζωής σου; Στρατό, δουλειά, μετακομίσεις, βόλτες, εκδρομές κλπ κλπ στα οποία θα πρέπει να αφήσεις ένα σκυλί 60 κιλών να στο προσέχει και να το διαχειριστεί κάποιος άλλος;;;
Τέλος έχεις υπολογίσει την εκπση που χρειάζεται ένα τέτοιου μεγέθους σκυλί για να είναι διαχειρίσιμο, τόσο από σένα, όσο και από αυτόν -αυτούς που θα τον αφήνεις κατά καιρούς;;;
Ακομα κι αν πανε ολα τελεια απο αποψη υγειας, ολα αυτα που σου εχει γραψει εδω ο Βασιλης σιγουρα θα σε απασχολησουν.
@vlasis. αν είσαι Αθήνα, το ερχόμενο ΣΚ, έχει έκθεση μορφολογίας στον Μαραθώνα:

3 Διεθνείς Εκθέσεις Μορφολογίας CAC-CACIB & Greek Winner Show 2018 & Αναγνώριση

Μπες και στην σελίδα τους Κυνολογικός Όμιλος Ελλάδος - The Kennel Club of Greece να τσεκάρεις λίγο και το πρόγραμμα και πήγαινε μια βόλτα, να δεις από κοντά και να μιλήσεις, με ιδιοκτήτες και εκτροφείς. Σε πρώτη φάση, είναι ότι καλύτερο μπορείς να κάνεις :)
Αυτο ειναι οντως οτι καλυτερο μπορεις να κανεις.
Αλλο να τα βλεπεις σε βιντεο στο γοιυτουμπ, και τελειως αλλο να πας να δεις τα θηρια λαιβ
 
  • Like
Reactions: Eroe


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Το περίμενα ότι το κόστος συντήρησης ενός τέτοιου σκύλου θα είναι αρκετά μεγάλο άλλα μήπως τα 180 για τροφή το μήνα είναι λίγο υπερβολή?Εννοώ ότι μια καλή ξηρά τροφή απ όσο ξέρω κάνει γύρω στα 60 που και πάλι δεν είναι μικρο ποσό προφανώς.Η διαφορά σε σχέση με κάποιον πιο μικρόσωμο σκύλο υπάρχει και στην επίσκεψη στον κτηνίατρο ας πούμε ή δεν παίζει ρόλο ?
Στην επίσκεψη όχι, αλλά σίγουρα στα φαρμακευτικά σκευάσματα ναι, εκεί πολλαπλασιάζεται. Από τα απλά χάπια αποπαρασίτωσης και τις αμπούλες που πάνε με το το βάρος μέχρι αν σου τύχει επέμβαση/θεραπεία τα κόστη αναισθησίας ή θεραπείας με αντιβιώσεις, φάρμακα για καλαζάρ (εκεί εκτοξεύονται τα κόστη των ήδη ακριβών φαρμάκων). Όλα αυτά μπορεί να σου ακούγονται "ξένα" αλλά πρέπει να περιμένεις ότι θα είναι μέσα στο πρόγραμμα.

Για την τροφή, ας πουν και άλλοι που ταίζουν ξηρά τι χρήματα κοστίζει το μήνα, αλλά πιστεύω ότι το νούμερο που ανέφερα είναι ρεαλιστικό αν δεν ταίζει κανείς friskies που είναι σκέτο πριονίδι.
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


vlasis.

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2018
48
10
28
Σχετικά με τα χαρακτηριστικά που μου αρέσουν σε αυτά τα σκυλιά είναι κυρίως το ότι είναι αθρωποκεντρικά, πιστά στον ιδιοκτήτη τους ,δεν απαιτούν πολλές ώρες εκτόνωση και είναι αρκετά ήσυχα .Επίσης είναι κατάλληλα για διαμέρισμα.Για μένα πιο εύκολο πιστεύω θα ήταν να συμβιώνω με ένα μεγάλο αλλά όχι τόσο ενεργητικό σκυλί παρά με ένα μικρότερο που θα τρέχει και θα γαβγίζει συνέχεια.Γνωρίζω τα 'αρνητικά' τους πχ το ότι είναι ξεροκέφαλα αλλά πιστεύω πως έχω αρκετή υπομονή και χρόνο για να το διαχειριστώ αυτό.
 
  • Like
Reactions: mareco


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Αναλογα με το ποιοτικο επιπεδο που θελεις να προσφερεις τον σκυλο σου. Τα 180€ ισως να ειναι μεγαλο ως νουμερο,αλλα εγω θα σου πω οτι λιγοτερα απο 100€ για την τροφη ενος σκυλου τετοιου μεγεθους, ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ. Αν συνυπολογιζεις ομως και ολα τα αλλα εξοδα, ευκολα ξεπερνας τα 150€/μηνα, οταν ο βασικος μισθος στην χωρα μας ειναι <500€...εσυ ξερεις αν θα αντεχει η τσεπη σου. Σε αυτο το σημειο να υπολογισεις ΦΥΣΙΚΑ και το κοστος κτησης, το οποιο θεωρω δεδομενο οτι συνολικα δεν θα ειναι λιγοτερο απο 2.000€ (εξωτερικο,μεταφορα,πρωτος εξοπλισμος κτλ).
Αυτο που λεει ο Βασιλης ειναι σωστο, παιζει τεραστιο ρολο το μεγεθος ενος σκυλου, στην επιρροη της καθημερινοτητας σου. Απο την ωρα και τον χωρο που θα τον βγαλεις βολτα, το αυτοκινητο σου που θα πρεπει να τον μετακινησεις, μεχρι το πως θα διαχειριστεις ενδεχομενη απουσια σου, τις διακοπες σου κτλ.
Οι ρατσες που σου αρεσουν δεν ειναι ευκολες για απειρο ιδιοκτητη οπως εισαι εσυ, ειναι φοβερα σκυλια (κι εμενα μου αρεσουν πολυ, αλλα ξερω οτι δεν θα μπορουσα να το υποστηριξω) ομως ειναι πολυ ξεροκεφαλα και πολυ συχνα παιρνουν αποφασεις μονα τους. Αν θελουν (ή δεν θελουν) να κανουν κατι, πολυ δυσκολα θα υποκουσουν στην δικη σου αντιθετη εντολη. Και αυτο δεν ειναι ...καλο, ειδικα οταν μιλαμε για τετοια μεγεθη. Γενικα σκεψου λιγο απο την ιδιοσυγκρασια μιας γατας, σε σκυλο. Πολυ δυσκολη διαβιωση γιατι δεν εχεις συνεχη αλληλεπιδραση με τον σκυλο σου.Αν κανω λαθος,ας με διορθωσουν αλλοι που εχουν μεγαλυτερη εμπειρια με τετοια σκυλια.
Για αρχη αν μπορεις ,πηγαινε στην εκθεση που σου ειπαν.Να συζητησεις με ανθρωπους που εχουν τετοια σκυλια για την καθημερινοτητα τους, να μπεις στο κλιμα και να τα ακουσεις απο πρωτο χερι, γιατι στον δρομο δε νομιζω οτι θα πετυχεις κανεναν με τετοια βουβαλακια.
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Σχετικά με τα χαρακτηριστικά που μου αρέσουν σε αυτά τα σκυλιά είναι κυρίως το ότι είναι αθρωποκεντρικά, πιστά στον ιδιοκτήτη τους ,δεν απαιτούν πολλές ώρες εκτόνωση και είναι αρκετά ήσυχα .Επίσης είναι κατάλληλα για διαμέρισμα.Για μένα πιο εύκολο πιστεύω θα ήταν να συμβιώνω με ένα μεγάλο αλλά όχι τόσο ενεργητικό σκυλί παρά με ένα μικρότερο που θα τρέχει και θα γαβγίζει συνέχεια.Γνωρίζω τα 'αρνητικά' τους πχ το ότι είναι ξεροκέφαλα αλλά πιστεύω πως έχω αρκετή υπομονή και χρόνο για να το διαχειριστώ αυτό.
Τα χαρακτηριστικά που ζητάς το έχουν το 90% των αδέσποτων, με μέσο βάρος τα 20 κιλα. Δεν μπορείς να φανταστείς τι θα σου προσφέρει ένα ημίαιμο και μια υιοθεσία.

Για την τροφή, για μια "τίμια" ξηρά τροφή, θέλεις πάνω από 100 ευρώπουλα τον μήνα.
 
  • Like
Reactions: stefanosk


vlasis.

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2018
48
10
28
vasilis_mike το ημίαιμο δεν το αποκλείω αλλά σε πρώτη φάση με απασχολεί πιο πολύ να μάθω καλύτερα τις 2 φυλές που με ενδιαφέρουν. Επίσης το μέγεθος δεν είναι κάτι που με απασχολεί σε τόσο μεγάλο βαθμό αν το σκυλί έχει ήρεμο χαρακτήρα.
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
εχεις κρατησει ποτε με λουρι σκυλο 60 κιλων ;;; εστω των 30-40 κιλων; να εχει δει γατα/σκυλο/ανθρωπο στο απεναντι πεζοδρομιο και να τραβαει;
μπορει εσυ να εισαι 100 κιλα και να τα καταφερνεις (μικροτερη αναλογια ειναι ρισκο για μεσα στην πολη)...εχεις εστω εναν δικο σου ανθρωπο, αντιστοιχης δυναμης, ο οποιος στην στραβη θα ειναι παντα εκει να αναλαβει τον σκυλο σου;
για να καταφερεις να εχεις εναν ηρεμο σκυλο, καταρχην θα πρεπει να επιλεξει το αναλογο κουταβι Ο ΕΚΤΡΟΦΕΑΣ (τα 2.000€ που ελεγα), αλλα κι εσυ να εχεις την εμπειρια να τον διαμορφωσεις αναλογα. Ετσι οπως τα εχεις στο μυαλο σου, βασικα θα σου ελεγα να σκεφτεις μονο για θηλυκο.
Και πηγαινε στην εκθεση! οτι και να συζηταμε στην θεωρια, δεν εχει καμια σχεση...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf