διπλά δόντια??


cathy93

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
1.924
57
Μαρούσι
έχουμε λίγες βδομάδες π εντελώς ξαφνικά αποκτήσαμε ένα μικρό σκυλάκι πεκινουειδές?σιχτσουειδές?με κατι τέτοιο μοιάζει..ένας φίλος τ αγοριού της αδερφής μ ήθελε να αφίσει κάπου το σκυλάκι γιατι θα έφευγε για διακοπές το κράτησε για λίγες μέρες το αγόρι της αδερφής μ αλλα επειδή θα έφευγε κ εκείνος μετά το άφησε σε μένα!
Έλα όμως π έγινε άφαντος ο τύπος..(ο ιδιοκτήτης τ σκύλου) ούτε τηλέφωνα σηκώνει ούτε τπτ...όπως καταλαβαίνετε έμεινε σε μένα δν μ πήγαινε η καρδιά να το παρατήσω κ εγώ είναι τόσο ήσυχο κ καλό το κακόμοιρο!ο βλάκας π το πήρε λπν (γτ βλάκας ήταν) το είχε πάρει απο byb αυτή υποτίθεται πως ήταν "εκτροφέας" παρόλα αυτά δν είχε χαρτιά για το σκυλί κ δν είχε ούτε βιβλιάριο υγείας (είναι 10 μηνών) γτ υποτίθεται τ έκανε εκείνη τα εμβόλια (ήταν groomer) παρόλ' αυτά εκείνος το πήρε (δν ξέρω πόσο..)

τον πήγα λοιπόν στν κτηνίατρο τον κοίταξε καλά κ είναι υγιής (πάλι καλά)
εκτός απ τον ποπό τ π λόγω της κακής διατροφής έχει βγάλει κάτι (δν θυμάμαι πως λέγεται..) κ τ κάνω τώρα μια θεραπία (θα γίνει καλά)
τ έκανα κ αποπαρ. κ αυτή τη βδομάδα θα τ κάνω κ εμβόλια!
τ κοίταξε τα δόντια,τα μάτια,τα πόδια (θερμοκρασία εννοείται) κ απο σεπτέμβρη θα τ κάνει κ αιματολογικές!

το θέμα μ όμως είναι αλλού..τον πήγα σε ένα "πάρκο για σκυλιά" (εκεί κάνουν κ grooming) για να μ τον κάνουν μπάνιο κ τ κοίταξε η κοπέλα τα δόντια κ μ είπε οτι έχει διπλά...μ λέει πως το συνηθίζουν αυτές οι ράτσες κ πως πρέπει να τν πάω στν κτηνίατρο να τ τα βγάλουν αλλιώς θα σαπίσουν κ θα βρωμάει...ισχύει? δν θα το έβλεπε ο κτηνίατρος?(ειναι απ τους καλύτερους κ τν έχουμε 18 χρόνια τν εμπιστεύομαι απόλυτα!)

τι λέτε έχετε καμιά ιδέα?
 


baiz

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2009
143
0
Δεν ειναι απιθανο να μην το προσεξε ο κτηνιατρος, οπως δεν ειναι απιθανο να εκανε και λαθος η κοπελα που στο ειπε. Οπως και να εχει..καλο θα ηταν να το ξαναπας στον κτηνιατρο να δει τα δοντια του πιο προσεκτικα και εκεινος θα σου πει τι να κανεις!

Οσο για τον φιλο του αγοριου της αδερφης σου...δεν θα τον χαρακτηρισω :mad:
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Έχει αλλάξει όλα τα δόντια;
Πολλές φορές συνυπάρχει παλιό και καινούργιο, αλλά αν δεν πέσει από μόνο του θέλει εξαγωγή.
Οι κυριότερες επιπτώσεις αν τελικά παραμείνουν τα νεογιλά δόντια είναι η σταδιακή καταστροφή των μόνιμων δοντιών από περιοδοντική νόσο και η στρέβλωση τους. Ο κτηνίατρος θα πρέπει να αποφασίσει την εξαγωγή τους λαμβάνοντας υπ’ όψιν σημαντικές παραμέτρους. Ηλικία, φυλή και βέβαια την κλινική εξέταση. Π.χ όταν έχω μπροστά μου ένα νεαρό maltese 8-9 μηνών με παραμένοντες νεογιλούς κυνόδοντες …η εμπειρία μου λέει ότι όσο και να περιμένουμε πάρα πολύ δύσκολα θα πέσει από μόνος του έστω και ένας… Για την αποφυγή σταδιακής καταστροφής των μόνιμων δοντιών προτείνω συνήθως την εξαγωγή τους πριν τον 1 χρόνο της ζωής τους ή νωρίτερα αν ήδη έχουν αρχίσει να επηρεάζουν το ορθό κλείσιμο της σιαγώνας. Μια χρήσιμη σημείωση είναι ότι οι νεογιλοί κυνόδοντες είναι δόντια με πολύ λεπτή και μακριά ρίζα (η ρίζα τους αποτελεί το 70-75% του μήκους τους!!) που θα πρέπει να αφαιρείται ολόκληρη κατά την εξαγωγή!

Κώστας
 


cathy93

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
1.924
57
Μαρούσι
ναι νομίζω πως τα έχει αλλάξει όλα..

οχ θεε μ κ πώς γίνεται αυτό?σαν επέμβαση δν είναι?
θα πονάει?ποσο να υπολογίζω στο κόστος?
θα τ κάνουν νάρκωση?το κάνει ο κτηνίατρος ή απευθύνομαι σε κλινική?
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Αν πρέπει να κάνει εξαγωγή δοντιών, ναι, είναι επέμβαση. Εδώ στην Αμερική χρεώνουν το κάθε δόντι για την εξαγωγή εκτός της νάρκωσης και της επέμβασης, αλλά γενικά η Αμερική είναι ακριβότερη στα ιατρικά της, νομίζω, οπότε δεν ξέρω σίγουρα. Επίσης εδώ υπάρχει πάντα η επιλογή να αποταθεί κανείς σε μεγάλες σωστικές οργανώσεις που έχουν πρόσβαση σε φτηνή κτηνιατρική περίθαλψη, αν φυσικά συντρέχει σοβαρός οικονομικός λόγος.

Πάντως εφόσον εγκαταλείφθηκε το σκυλάκι από κάποιο άτομο που ξέρεις ή μπορείς να βρεις γιατί δεν τον απειλείς ότι θα τον καταγγείλεις για εγκατάλειψη του ζώου? Ή και να το κάνεις? Είναι άλλωστε παράνομο.

Τα παραπάνω φυσικά είναι ακαδημαϊκά. Αν δεν δει το ζώο κτηνίατρος που θα εξετάσει τα δόντια του προσεκτικά, δεν μπορούμε να πούμε με σιγουριά.
 


marina_manolo

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2009
65
0
Αθήνα
Με επιφύλαξη αυτό που λέω αλλά 10 μηνών νομίζω πως θα έπρεπε να έχουν πέσει τα νεογιλά δόντια... Δε μου φαίνεται παράλογο να συμβαίνει κάτι τέτοιο... Και στον άνθρωπο συμβαίνει πάρα πολλές φορές. Κοίτα, σε πρώτη φάση πήγαινε στον κτηνίατρο και θα σου πει, αφού υπάρχει το ενδεχόμενο να σαπίσουν μην το καθυστερείς καθόλου!
1000 ΜΠΡΑΒΟ που πήρες την απόφαση να το κρατήσεις!!! Και να τον βρεις, είτε τον καταγγείλεις είτε όχι, το σκυλάκι ποτέ πίσω στον ανεγκέφαλο!
Άκου εκεί...Πρώτη φορά ακούω τέτοιο τρόπο εγκατάλειψης σκύλου! Μου θυμίζει που χτυπάνε το κουδούνι και αφήνουν έξω από την πόρτα το καλάθι με το μωρό... Κάτι τέτοιο πρέπει να είχε στο λιγοστό μυαλό του...
 


cathy93

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
1.924
57
Μαρούσι
εγώ δν ξέρω προσωπικά αυτον π το εγκατέλειψε..είναι φίλος τ αγοριού της αδερφής μ
επισης το σκυλάκι δν έχει ούτε τσιπάκι οπότε δν μπορώ κ να το αποδείξω!
δν ξέρω ούτε στοιχεία τ ούτε τπτ..πώς μπορώ να το κάνω..το αγόρι της αδερφής μ ξέρει το τηλ.τ το οποιο δν σηκώνει κ ξέρει κ το όνομά τ το μικρό μ είπε πως δν θυμάται το επώνυμό τ κ ψάχνει να τον βρεί μέσω άλλων παιδιών(δν ήταν πολύ φίλοι απλά έπαιζαν μπάσκετ μαζι..) μόνο αυτά..

αν όμως τν βρώ κ τν καταγγείλω ή τν απειλήσω πες οτι τν πέρνει ξανά πως θα ξέρω οτι δν θα τν παρατήσει πουθενά αλλου? έτσι δν εγκαταλείπονται όλα αυτά τα αδέσποτα?
έτσι κι αλλιώς θα το κρατήσω το μικρό δν μ πάει η καρδιά να τν αφήσω..τν συμπαθησαν κ οι μεγάλοι κ είναι οκ!

τα λεφτά δν είναι τόσο σοβαρό πρόβλημα προέχει η υγεία τ!απλά θα ήθελα να ξέρω στο περίπου για να μαζέψω κ γώ τπτ γιατι μετά θα με διώξουν οι γονείς απ το σπίτι

στην αρχή τους έλεγα για ένα γουέστι κ τώρα βρέθηκα με ένα σιχτσουιδές (τετοιο είναι μάλλον) ένα μαλτέζ (της φίλης μ π κρατάω μέχρι να έρθει απ τις διακοπές)
κ 2 γερμανικά ποιμενικά (βόδια, π έχουμε μέσα λόγω κακού κλίματος:κάπνα,στάχτη κλπ) καταλαβένετε φαντάζομαι τι γίνεται μέσα στο σπίτι (ειδικά οταν τρέχουν όλα μαζί για να παίξουν ή οταν γαβγίζουν όλα μαζί..είχαμε παραγγείλει κάτι σουβλάκια προχθές...πάει το παλικάρι...):p
 


cathy93

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
1.924
57
Μαρούσι
ααα επίσης ο μικρούλης δν θέλει να τρώει την ξηρά τροφή
τρώει πολύ λίγο κ αυτο αφού τν πιέζω εγώ ενώ κάνει κανονικά κακάκια κ τσισάκια κ είναι ζωηρός κλπ (να δείτε όμως πως ξερογλίφεται όταν τρώμε εμείς κοτόπουλο ή μακαρόνια κλπ) μίλησα με τν κτηνίατρο μ κ μ είπε πως όλα αντιδράνε στην αρχή στην ξηρά τροφή κ να επιμείνω κ άμα πάλι δν τρώει τότε θα την αλλάξουμε έχει χάσει 1 κιλο το μικράκι ηταν 6μισι κ τώρα είναι 5μισι κιλα:confused: