δοκιμασμένες vs καινούριες


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Νομίζω η orijen έχει τέσσερα αστέρια ή κάνω λάθος;
Από κει και πέρα τα περισσότερα pet shops δεν τη γνωρίζουν - ή τουλάχιστον οι υπάλληλοι. Δε συμφέρει καθόλου η αγορά τόσο ακριβών τροφών γιατί είτε στην Ελλάδα, είτε στην Ιταλία, είτε στη Γερμανία δεν είναι πολλοί εκείνοι που μπορούν και προτίθενται να ταϊσουν το κατοικίδιό τους κάτι που πονάει την τσέπη...
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Λιζα δεν μιλάω καθόλου για Eλλάδα..
Mιλάω για καθαρά για βόρειο Ιταλία και κάποιες άλλες ευρωπακές χώρες όπως Γερμανία και Αυστρια ..

Στα petshop στην Ιταλία που πήγα εγώ ήταν καταρχήν πολύ μεγάλα..και είχαν άλλες εξισου πολύ ακριβές μεν τροφές αλλα όχι την οριτζεν..
Μην ξεχνάς ότι βόρειο Ιταλία είναι ένας τόπος που και ακριβος είναι και πολύ ψαχμενοι στα θέματα ζωοφιλίας 100 φορες παρα πάνω από εμάς..

Για μένα είναι μια χωρα που θα την έπαιρνα χαρακτηριστικό παράδειγμα..
φαντάσου φιλη μου σπουδάζει στην Ιταλία ψυχολογία ζωων..
Οποτε καταλαβαίνεις..
Εγώ στέκομαι αυτήν την στιγμή στο πως μπορούμε να πιστοποιήσουμε για την αξιοκρατία του dogfood analysis?..
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Ανεξάρτητα η όχι από το dogfood analysis και το κάθε dogfood analysis, τους κτηνίατρους και τους πετσοπαδες, εμείς ως καταναλωτές οφείλουμε να μάθουμε να διαβάζουμε τον πίνακα των συστατικών μιας τροφής.

Καλό είναι επίσης για δική μας ενημέρωση να ανατρέχουμε συχνά στις λίστες των recalls του U.S Food and Drug Administration's:

http://www.accessdata.fda.gov/scripts/petfoodrecall/#Dog

:)
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Aκριβώς..,καλύτερα να στηριζόμαστε σε δικά μας κριτήρια παρα σε ανάλυσης στο internet και αβάσιμα κριτήρια..
Πόσες φορες έχω ακούσει την ατάκα περνω αυτήν την τροφή γιατί είναι στις πρώτες στην λίστα του dog food analysis..
Απορώ αν αυτό το άτομο έχει διαβάσει τα συστατικά πίσω..
Ας βασιζόμαστε λοιπόν σε δικά μας κριτήρια τα οποια προέρχονται από σοβαρές πηγες..
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Ας βασιζόμαστε λοιπόν σε δικά μας κριτήρια τα οποια προέρχονται από σοβαρές πηγες..
Aυτο μου φαινεται λιγο οξυμωρο ...το εξηγεις λιγο ?

Επισης , παραπανω αναφερεις πως στην Ιταλια '' ....είχαν άλλες εξισου πολύ ακριβές μεν τροφές αλλα όχι την οριτζεν..'' Μηπως θυμασαι μαρκες να δουμε αν υπαρχουν και εδω ?
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Aυτο μου φαινεται λιγο οξυμωρο ...το εξηγεις λιγο ?

Επισης , παραπανω αναφερεις πως στην Ιταλια '' ....είχαν άλλες εξισου πολύ ακριβές μεν τροφές αλλα όχι την οριτζεν..'' Μηπως θυμασαι μαρκες να δουμε αν υπαρχουν και εδω ?
Bέβαιος να στο εξηγήσω..
η εξήγηση είναι στο αρχικό μου post που αναφέρω ακριβώς τα κριτήρια..

οξύμωρο μου εξηγείς εσύ πρώτα τι εννοείς?..
Τώρα για την Ιταλία..,από όσο θυμάμαι..είχε χιλς γιοθκανουμπα,προ πλα,τεχνικαλ,νοθτρα γκολτ..όλες όλες που υπάρχουν εδώ και κάποιες άλλες
που δεν υπάρχουν αλλα δεν ασχολήθηκα γιατί δεν τις ήξερα καν..
οι τιμές σε καποιες απο αυτες παρόμοιες με της οριτζεν..
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Το dogfoodanalysis αναλύει ετικέτα και recalls ΄

τα recalls των Αμερικάνων δεν μας ενδιαφέρουν άμεσα, διότι πολλές τροφές κατασκευάζονται αλλού για το εκεί εμπόριο και αλλού για το εδώ εμπόριο.

ΟΛΕΣ οι τροφές μπορούν να είναι επικύνδυνες για τον σκύλο, ή να είναι οι καλύτερες για αυτόν. Δεν υπάρχει κανόνας.
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Μου φανηκε οξυμωρο γιατι δεν καταλαβα πως τα δικα μας κριτηρια συνδιαζονται με τις σοβαρες πηγες... εγω δεν θεωρω σοβαρο κριτηριο το ποσα χρονια κυκλοφορει ή το ποσο διαδεδομενη ειναι μια μαρκα ...

Οσο αφορα τη δημοφιλια , αναφερω :

1) HILLS : ''μαγαζι'' της Colgate-Palmolive
2) Purina / Pro Plan / friskies : ''μαγαζι'' της Nestle
3) Eukanuba : ''μαγαζι'' της Procter & Gamble
κλπ

Aς υποθεσουμε οτι εμεις οι δυο τρελαινομασταν και στηναμε μια εταιρεια εδω στην Ελλαδα που να παραγει την καλυτερη ξηρα τροφη του κοσμου , με τα καλυτερα υλικα ...αντε να χτυπησουμε σε κυκλοφορια/δικτυο διανομης και τιμολογηση τους παραπανω κολοσους ...λες να μπορουσαμε ?

Ας ξεχασουμε το dog food analysis ...και ας παμε στη σακουλα και στα συστατικα ...

Σε τυφλη ερευνα μεταξυ κυνοφιλων , ποια πιστευεις πως θα εβγαινε ''καλυτερη'' ή ,μαλλον, εσυ ποια θα διαλεγες ? :

επιλογη νουμερο 1
Dehydrated poultry meat, animal fats, wheat flour, maize flour, maize, dehydrated pork protein, beet pulp, wheat, hydrolysed animal proteins, maize gluten, minerals, fish oil, yeasts, soya oil, fructo-oligo-saccharides, DL-methionine, yeast extract (source of manno-oligo-saccharides), egg powder, taurine, marigold extract (source of lutein).

επιλογη νουμερο 2
Deboned chicken, chicken meal, turkey meal, russet potato, lake whitefish, chicken fat, sweet potato, whole eggs, turkey, salmon meal, salmon and anchovy oils, salmon, natural chicken flavour, sunflower oil, sun-cured alfalfa, dried brown kelp, carrots, spinach, peas, tomatoes, apples, psyllium, dulse, glucosamine Hcl, cranberries, black currants, rosemary extract, chondroitin sulfate, sea salt.

Το τι λενε οι κυνοφιλοι για την orijen ή για αλλες ''αγνωστες'' μαρκες μπορεις να το δεις στο ιντερνετ απο reviews απλων χρηστων και οχι απο το dog food analysis ...οπως μπορεις να διαβασεις και ιστοριες ανθρωπων με αρρωστα ζωα απο κινεζικη γλουτενη που βρεθηκε σε πολλα απο τα ''γνωστα'' προιοντα ,τα οποια αναφερες οτι ειδες στην Ιταλια .


Επισης κανε ενα κοπο και δες σε ποσα διατροφικα σκανδαλα σε ανθρωπινες τροφες εχει εμπλακει το ονομα της nestle (=
Purina / Pro Plan / friskies) ...στα ζωα θα κολλησουμε λες ?

Φιλικα
Βασιλης
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Το dogfoodanalysis αναλύει ετικέτα και recalls ΄

τα recalls των Αμερικάνων δεν μας ενδιαφέρουν άμεσα, διότι πολλές τροφές κατασκευάζονται αλλού για το εκεί εμπόριο και αλλού για το εδώ εμπόριο.
Στο dogfood analysis υπάρχουν reviews. Τι εννοείς «αναλύει recalls?»

Μπορεί όντως οι τροφές να κατασκευάζονται σε διαφορετικό εργοστάσιο της ίδιας εταιρείας, αλλά οι προδιαγραφές του προϊόντος και οι πρώτες ύλες είναι ίδιες. Η μελαμίνη για παράδειγμα που προκάλεσε το θάνατο χιλιάδων κατοικίδιων, ανιχνεύθηκε σε μεγάλες ποσότητες πρωτεΐνης ρυζιού και γλουτένης σταριού που είχαν εισαχθεί από την Κίνα. Είτε η τροφή κατασκευάστηκε στον Καναδά, είτε στις ΗΠΑ η πρώτη ύλη είχε εισαχθεί από την Κινα.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
"αναλύει" εκ του "analysis" :)
Aς πούμε "υπολογίζει"

Οχι. Η Royal που είχε το συγκεκριμένο σκάνδαλο της μελαμίνης, δεν έχει τον ίδιο προμηθευτή στο εργοστάσιο στη Γαλλία το οποίο προμηθεύει την Ελλάδα. Το recall άρα δεν μας αφορά. Οχι άμεσα. Η ικανότητα της Royal να ελέγξει τους προμηθευτές της , κινέζους ή μή μας αφορά βέβαια, αλλά αυτά είναι "μην σου τύχει" δεν πιστεύω ότι η Royal αι η κάθε Royal θέλει να έχει recalls ή ρισκάρει τέτοιο όνομα για όποιο κέρδος.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
@Tricky καλό είναι να γνωρίζουμε ως καταναλωτές πως όλες οι ξηρές τροφές είναι επεξεργασμένες τροφές που κατασκευάζονται από υπολείμματα της επεξεργασίας των τροφίμων που προορίζονται για ανθρώπινη κατανάλωση, να μάθουμε να διαβάζουμε τις ετικέτες των ξηρών τροφών και όχι να μετράμε απλά τα «αστεράκια» του κάθε review, να μην παρασυρόμαστε από τα διαφημιστικά τρικ των εταιρειών και προπαντός να είμαστε επιφυλακτικοί διότι κανείς δεν μπορεί να μας πει με απόλυτη βεβαιότητα τι περιέχεται επακριβώς μέσα στις ξηρές τροφές (το σκάνδαλο με τη μελαμινη είναι μια ακόμα απόδειξη).
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
καλό ειναι επίσης να μην ειμαστε τοσο απόλυτοι οτι ΟΛΕΣ οι ξηρες τροφές ειναι σκουπίδια

καλα τα recall αλλά με μοα βόλτα και στην νομαρχία θα βρουμε πολλές αναλογες αποσυρσεις φαγώσιμων που προορίζονταν για ανθρωπους
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Όσο υπάρχει ανταγωνισμός, οι εταιρείες θα πιέζονται να φτιάχνουν όλο και πιο δελεαστικά προϊόντα σε όσο το δυνατόν πιο δελεαστικές τιμές. Δυστυχώς τα μέχρι τώρα διατροφικά σκάνδαλα αποδεικνύουν πως οι εταιρείες προτιμούν (για να είναι ανταγωνιστικά τα προϊόντα τους), να κάνουν εκπτώσεις στην ποιότητα και όχι μείωση των κερδών τους.

Αυτό ισχύει για όλα τα τρόφιμα, είτε προορίζονται για ανθρώπινη κατανάλωση είτε για κατοικίδια.
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
@Tricky καλό είναι να γνωρίζουμε ως καταναλωτές πως όλες οι ξηρές τροφές είναι επεξεργασμένες τροφές που κατασκευάζονται από υπολείμματα της επεξεργασίας των τροφίμων που προορίζονται για ανθρώπινη κατανάλωση, να μάθουμε να διαβάζουμε τις ετικέτες των ξηρών τροφών και όχι να μετράμε απλά τα «αστεράκια» του κάθε review, να μην παρασυρόμαστε από τα διαφημιστικά τρικ των εταιρειών και προπαντός να είμαστε επιφυλακτικοί διότι κανείς δεν μπορεί να μας πει με απόλυτη βεβαιότητα τι περιέχεται επακριβώς μέσα στις ξηρές τροφές (το σκάνδαλο με τη μελαμινη είναι μια ακόμα απόδειξη).
Απο το τελευταιο μου ποστ αυτο συμπερανες ? :confused:
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Μια γενική διαπίστωση έκανα αγαπητέ Βασίλη, με αφορμή την δημοσίευση σου και την παράθεση των συστατικών δυο ξηρών τροφών, επισημαίνοντας πως ακόμα και αν ξέρουμε να διαβάζουμε τα συστατικά μια τροφής, κάνεις δεν μπορεί να μας διαβεβαιώσει για το τι περιέχεται επακριβώς μέσα σε μια ξηρά τροφή.

Επίσης τόνισα πως καλό θα είναι να μην δίνουμε μεγάλη βαρύτητα ούτε σε «αστεράκια», ούτε σε reviews, ουτε στις γνώμες του κάθε κυνοφιλου στο διαδίκτυο (διότι στην πλειοψηφια τους πρόκειται για επισφαλή συμπεράσματα που στηριζονται σε εντυπωσεις και υποκειμενικα κριτήρια), ούτε να παρασυρόμαστε από τα διαφημιστικά τρικ των εταιρειών, αλλά να είμαστε επιφυλακτικοί διότι η ξηρά τροφή δεν παύει να είναι μια επεξεργασμένη τροφή.

Διαφωνείς κάπου?
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Μια γενική διαπίστωση έκανα αγαπητέ Βασίλη, με αφορμή την δημοσίευση σου και την παράθεση των συστατικών δυο ξηρών τροφών, επισημαίνοντας πως ακόμα και αν ξέρουμε να διαβάζουμε τα συστατικά μια τροφής, κάνεις δεν μπορεί να μας διαβεβαιώσει για το τι περιέχεται επακριβώς μέσα σε μια ξηρά τροφή.

Επίσης τόνισα πως καλό θα είναι να μην δίνουμε μεγάλη βαρύτητα ούτε σε «αστεράκια», ούτε σε reviews, ουτε στις γνώμες του κάθε κυνοφιλου στο διαδίκτυο (διότι στην πλειοψηφια τους πρόκειται για επισφαλή συμπεράσματα που στηριζονται σε εντυπωσεις και υποκειμενικα κριτήρια), ούτε να παρασυρόμαστε από τα διαφημιστικά τρικ των εταιρειών, αλλά να είμαστε επιφυλακτικοί διότι η ξηρά τροφή δεν παύει να είναι μια επεξεργασμένη τροφή.

Διαφωνείς κάπου?
οχι :)

Το θεμα ομως εδω δεν ειναι αν οι ξηρες τροφες ειναι καλες γενικα ...εγω πιστευω πως ειναι σκουπιδια , οπως σκουπιδια ειναι το 85% των γευματων που εγω τρωω καθε μερα.
Οπως χειροτερα σκουπιδια ειναι τα γευματα των βοδιων , κοτοπουλων και ολων των ζωων που σφαζουμε για να φαμε ...υπο αυτη την εννοια , ο διατροφικος εφιαλτης δεν εχει τελος , ουτε για μας ουτε για τα ζωα μας.

Εδω συγκρινουμε δυο κατηγοριες ξηρων τροφων ...η μια κατηγορια ειναι διασημη και υπαρχει παντου , εχει διαφημισεις σε ολα τα πετ σοπ και κτηνιατρους , ειναι φθηνοτερη , εχει εμπλακει σε ανακλησεις , παιρνει προιοντα απο τριτες χωρες για αγνωστους λογους και αναγραφει συστατικα στη συσκευασια της που εγω δεν καταλαβαινω σε μεγαλο βαθμο ...η αλλη κατηγορια περιεχει αγνωστες σκυλοτροφες με ''φτωχο'' marketing που ομως αναφερουν καλυτερα υλικα στη συσκευασια , δηλωνουν ευθαρσως πως ολη η παραγωγη γινεται εντος του εργοστασιου , με ντοπια υλικα , δεν εχουν εμπλακει σε ανακλησεις κλπ κλπ .

Αν η orijen πχ εχει τοσο μεγαλο ''δοντι'' στις Αρχες ελεγχου ωστε να αναφερει ψευδη συστατικα στη σακουλα , ας κανει το ιδιο και η Hill's πχ ωστε να μην δινει λαβη στο οποιο dog food analysis.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Μου φανηκε οξυμωρο γιατι δεν καταλαβα πως τα δικα μας κριτηρια συνδιαζονται με τις σοβαρες πηγες... εγω δεν θεωρω σοβαρο κριτηριο το ποσα χρονια κυκλοφορει ή το ποσο διαδεδομενη ειναι μια μαρκα ...

Οσο αφορα τη δημοφιλια , αναφερω :

1) HILLS : ''μαγαζι'' της Colgate-Palmolive
2) Purina / Pro Plan / friskies : ''μαγαζι'' της Nestle
3) Eukanuba : ''μαγαζι'' της Procter & Gamble
κλπ

Aς υποθεσουμε οτι εμεις οι δυο τρελαινομασταν και στηναμε μια εταιρεια εδω στην Ελλαδα που να παραγει την καλυτερη ξηρα τροφη του κοσμου , με τα καλυτερα υλικα ...αντε να χτυπησουμε σε κυκλοφορια/δικτυο διανομης και τιμολογηση τους παραπανω κολοσους ...λες να μπορουσαμε ?

Ας ξεχασουμε το dog food analysis ...και ας παμε στη σακουλα και στα συστατικα ...

Σε τυφλη ερευνα μεταξυ κυνοφιλων , ποια πιστευεις πως θα εβγαινε ''καλυτερη'' ή ,μαλλον, εσυ ποια θα διαλεγες ? :

επιλογη νουμερο 1
Dehydrated poultry meat, animal fats, wheat flour, maize flour, maize, dehydrated pork protein, beet pulp, wheat, hydrolysed animal proteins, maize gluten, minerals, fish oil, yeasts, soya oil, fructo-oligo-saccharides, DL-methionine, yeast extract (source of manno-oligo-saccharides), egg powder, taurine, marigold extract (source of lutein).

επιλογη νουμερο 2
Deboned chicken, chicken meal, turkey meal, russet potato, lake whitefish, chicken fat, sweet potato, whole eggs, turkey, salmon meal, salmon and anchovy oils, salmon, natural chicken flavour, sunflower oil, sun-cured alfalfa, dried brown kelp, carrots, spinach, peas, tomatoes, apples, psyllium, dulse, glucosamine Hcl, cranberries, black currants, rosemary extract, chondroitin sulfate, sea salt.

Το τι λενε οι κυνοφιλοι για την orijen ή για αλλες ''αγνωστες'' μαρκες μπορεις να το δεις στο ιντερνετ απο reviews απλων χρηστων και οχι απο το dog food analysis ...οπως μπορεις να διαβασεις και ιστοριες ανθρωπων με αρρωστα ζωα απο κινεζικη γλουτενη που βρεθηκε σε πολλα απο τα ''γνωστα'' προιοντα ,τα οποια αναφερες οτι ειδες στην Ιταλια .


Επισης κανε ενα κοπο και δες σε ποσα διατροφικα σκανδαλα σε ανθρωπινες τροφες εχει εμπλακει το ονομα της nestle (=
Purina / Pro Plan / friskies) ...στα ζωα θα κολλησουμε λες ?

Φιλικα
Βασιλης
Bασίλη μπορείς να μου πεις παράγραφο για παράγραφο που διαφωνείς με αυτά που έχω γράψει..

Μια καινούρια εταιρία δεν έχω λόγο να την εμπιστευτώ..
Οι κτηνίατροι συνήθως λένε να εμπιστεύεσαι τις Αμερικανικες λόγο καλυτερων ελεγχων και ανάλογα με το αν πουλάνε η περνούν ποσοστά προσπαθούν να προωθήσουν την αντιστοιχη..

Αν και έχουμε πει ότι πανάκεια ξήρα δεν υπάρχει ,από εκεί και πέρα τα κριτήρια για μένα δεν είναι το dog food analysis..
Αλλα η ιστορία της στον χρόνο..,τα αναγραφόμενα συστατικά και η κλινική εικόνα του ιδιου μου του σκυλιού (όχι αν του αρέσει)αλλα τι αντίδραση έχει ο οργανισμός του..
Δηλαδή π.χ αν κάνει διάρροια η εμετό τις καλύτερες συστάσεις να έχει η τάδε τροφή..,για το δικό μου σκυλί απλά δεν κάνει..
Αρα κανεις δεν θα μας πει ποια είναι η καλύτερη..
Εμείς θα το δούμε βάση χώρας παρασκευής και προέλευσης,βάση περιεκτικότητας συστατικών και βάση ιστορίας και κλινικών αποτελεσμάτων αναλογικά σε ποσοστά στα ιδια τα ζωα..
__________________


Οταν ανέφερα την Ιταλία λέγοντας "άγνωστα" δεν σημαίνει ότι ,ότι δεν υπάρχει στην Ελλάδα ,ότι είναι άγνωστο παγκόσμια..
Θεωρώ την Ιταλία πολύ πιο προηγμένη σε κυνοφιλικα θέματα και θεωρώ ότι αναλογικά και η αγορά της είναι πολύ μεγαλύτερη συγκριτικά με της Ελλάδας..

Τώρα όσον αφορά σε αυτό που με ρώτησες..
Εγώ επειδή έχω καταλήξει ότι καμια τροφή δεν με πείθει και ποσο μάλιστα το dog food analysis ,οι κυνοφιλικες συζητήσεις στο internet..(που αλήθεια δεν κατάλαβα που κολλάνε..),καθώς επίσης και ο τρόπος παρασκευής,οι ελένχοι αλλα και η ακριβής περιεκτικότητα των συστατικών ,κατέληξα στο να έχω μια ξήρα ρεζέρβα και να του δίνω μαγειρευτό..

Είμαι από τις πρώτες που αντέδρασα σε αυτην την μόδα..
και είμαι γενικά αντιδραστική στα πολυδιαφημισμένα προϊόντα..
Αν δεις μονο τα θέματα για την οριτζεν θα καταλάβεις..
και όταν ακούω επιρροές τύπου ..το λένε όλοι στον internet.. χωρίς να κάτσουν να σκεφτούν 5 πράγματα ,είναι αυτό που μου γυρνάει ακόμα περισσότερο τα ματια..

Επίσης τις τροφές που ανέφερα..,τις ανέφερα εντελώς αναφορικά θυμούμενοι τι είδα στα ράφια ,αλλα όχι σαν καλο τεκμήριο εναντια των άλλων προϊόντων που εγώ δεν γνώριζα..
Βιαστικές και έβγαλες λάθος συμπεράσματα..

Για μένα γνωστες Vs άγνωστες μάρκες δεν ειναι σαφης απόλυτα σαν τιτλος..
Aγνωστες που ?στην χωρα μου?
η στον χώρο γενικά..?
Αν δηλαδή εγώ δεν ξέρω μια μάρκα που σε άλλη χωρα κυκλοφορεί 40 χρονια αυτό την κάνει άγνωστη?..

Επιση πουθενά και ποτέ δεν έχω θεωρήσει σαν κριτήριο ,το ποσο διαδεδομένο είναι ενα προιον ,στην επιλογη του..

Ασχετο αλλα αλήθεια εσύ τι θεωρείς marketing?

Πως θα διάλεγες το καταναλωτικό σου κοινό σε μια εποχή που ένα μεγάλο μέρος της ασχολείται με το internet αν δεν είχες λεφτά για σπόνσορες και άλλους τρόπους να το διαφημίσεις?..




Tα κριτήρια μου λοιπόν εγώ τα απαρίθμησα και στα ξανά έγραψα παρα πάνω..



Το σίγουρο είναι δεν εμπιστεύομαι τιποτα..όσο τα ίδια μου τα χερια..
 
Last edited:


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Για να μην παρεξηγουμαστε χωρις λογο , εγω καταλαβα απο τα γραφομενα σου πως δεν εισαι υπερ αγνωστων εταιρειων που παραγουν σκυλοτροφες , παροτι αυτες λαμβανουν καλες κριτικες ή παροτι αναφερουν καλυτερα συστατικα στη συσκευασια (πχ orijen) .

Αντιθετα , εισαι υπερ των γνωστων εταιρειων που ειναι χρονια στην αγορα και τις βρισκεις παντου (πχ Hill's , eukanuba , pro plan κλπ).

Αυτα καταλαβα εγω απο οσα ανεφερες στα προηγουμενα ποστ ...

Αν δεν ειναι ετσι , τοτε γραψε λαθος :)
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Kαταρχάς δεν είμαι υπέρ καμιας ξήρας..
Από εκεί και πέρα εγώ προσωπικά επιλέγω τροφές αδιαφορντας αν είναι γνωστες η τις βρίσκεις εύκολα..,το να ειναι γνωστες δεν συσχετιζεται με τα χρονια που ειναι στον χωρο..αλλο το ενα και αλλο το αλλο..
Το pet shop που ψωνίζω έχει όλες τις μάρκες που κυκλοφορουν στην Ελλάδα και οριτζεν και ακάνα...

Επιλέγω μια εταιρία που παρασκευάζεται στην Αμερική..,που έχει πολύ μεγάλη ιστορία στον χώρο..και δεν είναι η πρώτη "μούρη" όπως η hills..
Που δεν έχει τόσο υπερβολική προτείνη αλλα αναλογικά περισσότερο από τις άλλες όπως ..αυτες που εχουν σαν πρωτο συστατικο τα σιτηρα..
και δεν έχει ακουστεί κάτι συγκεκριμένο ,κτηνιατρικά..όπως στην οριτζεν..

Εγώ λοιπόν δεν συμφωνώ με καμια μόδα..,δεν θα με πείσει καμια συζήτηση σε κανένα internet να δώσω στο σκυλί μου υπερβολική ποσότητα πρωτεΐνης ,όταν ανταγωνιστικά ισχυρίζονται ότι τα σκυλιά είναι σαρκοφάγα ζώα ενώ στην ουσία είναι παμφάγα..
Αλλα σίγουρα δεν έχουν ανάγκη σαν πρώτο συστατικό τα σιτηρά..

Επιλέγω λοιπόν βάση κάποιων δικών μου κριτηρίων χωρίς να εξαρτάμε από ιντερνετικές κοινότητες και αναλυσεις στο ιντερνετ κατα σειρα καταταξης..


και έχω καταλήξει ότι καμια ξήρα δεν μπορεί να αποδείξει ότι είναι ..,η δεν είναι ελέφαντας..,αλλα εγω ξερω οτι όταν τον μαγειρέψω μονη μου θα λέω ναι ..σήμερα θα φάμε ελέφαντα..

αυτά..



Οποτε κατάλαβες από τα συμφραζόμενα μου πια δίνω οταν δινω..;):)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.840
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU