δυσπλασία


gero1995

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2019
57
10
28
το σκυλο μου που τον αγόρασα με petigree μπορεί να έχει δυσπλασία η οχι????
και οι γονοις του λογικά θα είναι ελεύθεροι δυσπλασίας σωστα ???
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Για δες τι λεει το πεντιγκρίον κάτω δεξιά. Εμένα το γράφει ξεκάθαρα, ελεύθερος δυσπλασίας ( Α ) με σφραγίδα και υπογραφή κτηνιάτρου. Μπας και σου έδωσαν πλαστό πεντιγκρίον ; :p:p

Έχεις πιστοποιητικά των προγόνων να λένε ελεύθεροι δυσπλασίας ;

Για ξεκίνα από εδώ Τα φώτα σας για απόκτηση γερμανικού ποιμενικού..

Μετά θα το γυρίσω στο σοβαρό.

ΥΓ

Πώς γίνεται να έχει το ζώο μου δυσπλασία αφού οι γονείς του είναι ελεύθεροι δυσπλασίας;

Το να είναι οι γονείς ελεύθεροι δυσπλασίας, σαφώς περιορίζει τις πιθανότητες γονιδιακά αλλά ΔΕΝ τις εξαλείφει καθότι είναι περισσότερα από 100 γονίδια υπεύθυνα και μπορεί να εκφραστούν μετά από πολλές γενιές «καθαρές».
 


gero1995

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2019
57
10
28
Για δες τι λεει το πεντιγκρίον κάτω δεξιά. Εμένα το γράφει ξεκάθαρα, ελεύθερος δυσπλασίας ( Α ) με σφραγίδα και υπογραφή κτηνιάτρου. Μπας και σου έδωσαν πλαστό πεντιγκρίον ; :p:p

Έχεις πιστοποιητικά των προγόνων να λένε ελεύθεροι δυσπλασίας ;

Για ξεκίνα από εδώ Τα φώτα σας για απόκτηση γερμανικού ποιμενικού..

Μετά θα το γυρίσω στο σοβαρό.

ΥΓ

Πώς γίνεται να έχει το ζώο μου δυσπλασία αφού οι γονείς του είναι ελεύθεροι δυσπλασίας;

Το να είναι οι γονείς ελεύθεροι δυσπλασίας, σαφώς περιορίζει τις πιθανότητες γονιδιακά αλλά ΔΕΝ τις εξαλείφει καθότι είναι περισσότερα από 100 γονίδια υπεύθυνα και μπορεί να εκφραστούν μετά από πολλές γενιές «καθαρές».
Μόνο το petigree έχω Και το χαρτί μεταβίβαση ιδιοκτήτη
Δες λίγο δεν βλέπω κάτι
 

Attachments





ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Για δες τι λεει το πεντιγκρίον κάτω δεξιά. Εμένα το γράφει ξεκάθαρα, ελεύθερος δυσπλασίας ( Α ) με σφραγίδα και υπογραφή κτηνιάτρου.
Το παραπάνω ήταν χιούμορ όπως θα κατάλαβες :), δεν αναφέρει κάτι για τον σκύλο μου. Όπως δεν λέει κάτι για τον δικό σου.

Αν δεις τους προγόνους του δικού σου, σ' αρκετούς αναφέρει HD NORMAL ή HD-A. Δες εδώ ένα πίνακα για το πως χαρακτηρίζουν τον βαθμό δυσπλασίας.

Για τους γονείς του δικού σου δεν γράφει κάτι σχετικό με εξετάσεις δυσπλασίας.

ΥΓ.

R.S. GANESH PALMHILL CELEBRITY ( aka ΑΡΓΟΣ ) ;)
 






gero1995

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2019
57
10
28
Το παραπάνω ήταν χιούμορ όπως θα κατάλαβες :), δεν αναφέρει κάτι για τον σκύλο μου. Όπως δεν λέει κάτι για τον δικό σου.

Αν δεις τους προγόνους του δικού σου, σ' αρκετούς αναφέρει HD NORMAL ή HD-A. Δες εδώ ένα πίνακα για το πως χαρακτηρίζουν τον βαθμό δυσπλασίας.

Για τους γονείς του δικού σου δεν γράφει κάτι σχετικό με εξετάσεις δυσπλασίας.

ΥΓ.

R.S. GANESH PALMHILL CELEBRITY ( aka ΑΡΓΟΣ ) ;)
Το παραπάνω ήταν χιούμορ όπως θα κατάλαβες :), δεν αναφέρει κάτι για τον σκύλο μου. Όπως δεν λέει κάτι για τον δικό σου.

Αν δεις τους προγόνους του δικού σου, σ' αρκετούς αναφέρει HD NORMAL ή HD-A. Δες εδώ ένα πίνακα για το πως χαρακτηρίζουν τον βαθμό δυσπλασίας.

Για τους γονείς του δικού σου δεν γράφει κάτι σχετικό με εξετάσεις δυσπλασίας.

ΥΓ.

R.S. GANESH PALMHILL CELEBRITY ( aka ΑΡΓΟΣ ) ;)
 


gero1995

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2019
57
10
28
Το παραπάνω ήταν χιούμορ όπως θα κατάλαβες :), δεν αναφέρει κάτι για τον σκύλο μου. Όπως δεν λέει κάτι για τον δικό σου.

Αν δεις τους προγόνους του δικού σου, σ' αρκετούς αναφέρει HD NORMAL ή HD-A. Δες εδώ ένα πίνακα για το πως χαρακτηρίζουν τον βαθμό δυσπλασίας.

Για τους γονείς του δικού σου δεν γράφει κάτι σχετικό με εξετάσεις δυσπλασίας.

ΥΓ.

R.S. GANESH PALMHILL CELEBRITY ( aka ΑΡΓΟΣ ) ;)
Το παραπάνω ήταν χιούμορ όπως θα κατάλαβες :), δεν αναφέρει κάτι για τον σκύλο μου. Όπως δεν λέει κάτι για τον δικό σου.

Αν δεις τους προγόνους του δικού σου, σ' αρκετούς αναφέρει HD NORMAL ή HD-A. Δες εδώ ένα πίνακα για το πως χαρακτηρίζουν τον βαθμό δυσπλασίας.

Για τους γονείς του δικού σου δεν γράφει κάτι σχετικό με εξετάσεις δυσπλασίας.

ΥΓ.

R.S. GANESH PALMHILL CELEBRITY ( aka ΑΡΓΟΣ ) ;)
δες λίγο και πες μου
 

Attachments



ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Πάμε πάλι. Θες να μάθεις αν ο σκύλος σου έχει δυσπλασία ; Θα πρέπει να του κάνεις εξετάσεις. Έχει κάποιο πρόβλημα και θες να το εξακριβώσεις ;

* HD-A σημαίνει πως δεν έχει δυσπλασία.

Κάνε μια αναζήτηση στο φόρουμ, θα βρεις δεκάδες θέματα. Ειδικά για τον Γ.Π. έχουν γραφεί πάρα πολλά. Περισσότερα από τα λαμπραντόρια !! ( αν είναι δυνατόν :p )

=======

Η επιστημονική επιτροπή του FCI προτείνει ένα σύστημα κατάταξης πέντε βαθμίδων (Α-Ε), με τη βαθμίδα Α να αντιστοιχεί στη φυσιολογική άρθρωση και την Ε σε σοβαρού βαθμού δυσπλασία.

A Δεν υπάρχουν ευρήματα δυσπλασίας ισχίου
B Σχεδόν φυσιολογικό ισχίο
C Ήπια δυσπλασία ισχίου
D Μέτρια δυσπλασία ισχίου
E Σοβαρή δυσπλασία ισχίου​
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
το σκυλο μου που τον αγόρασα με petigree μπορεί να έχει δυσπλασία η οχι????
και οι γονοις του λογικά θα είναι ελεύθεροι δυσπλασίας σωστα ???
ναι
οχι

οπως φαινεται στην φωτο (οσο βλεπω) τα σκλια απο πισω ειναι καθαρα
οι γονεις του δικου σου δεν αναφερει να εχουν εξετασεις δυσπλασιας επισημες
ο μονος τροπος για να το μαθεις αν εχει κατι ο σκυλος σου ειναι να πας να βγαλεις ακτινες
 
  • Like
Reactions: gero1995


gero1995

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2019
57
10
28
ναι
οχι

οπως φαινεται στην φωτο (οσο βλεπω) τα σκλια απο πισω ειναι καθαρα
οι γονεις του δικου σου δεν αναφερει να εχουν εξετασεις δυσπλασιας επισημες
ο μονος τροπος για να το μαθεις αν εχει κατι ο σκυλος σου ειναι να πας να βγαλεις ακτινες
πόσο θα κοστίσει να το κάνω αυτό??
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Έχουν απαντηθεί αρκετές φορές όλα αυτά που ρωτάς...ανάλογα τον γιατρό, αν θες επίσημη διάγνωση, να μπει στο pedigree του σκύλου σου κτλ. Στα αρχικά σου ερωτήματα, σου απάντησε και ο Τάσος. Γιατί όμως σου προέκυψαν αυτές οι απορίες; Πάμε πάλι: με τον εκτροφέα του σκύλου σου δεν έχετε μιλήσει;
 


gero1995

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2019
57
10
28
250 με ζήτησε ε
Έχουν απαντηθεί αρκετές φορές όλα αυτά που ρωτάς...ανάλογα τον γιατρό, αν θες επίσημη διάγνωση, να μπει στο pedigree του σκύλου σου κτλ. Στα αρχικά σου ερωτήματα, σου απάντησε και ο Τάσος. Γιατί όμως σου προέκυψαν αυτές οι απορίες; Πάμε πάλι: με τον εκτροφέα του σκύλου σου δεν έχετε μιλήσει;
250 ευρώ μου ζήτησε ένας εδώ περα.
Είναι πολλά????
200 οι ακτινογραφίες και 50 οι νάρκωση μου ειπε
 






Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Για επισημες εξετασεις όχι δεν είναι πολλα. Νομίζω είναι και λίγα.
Για απλές ακτινες είναι πάρα πάρα πολλά
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
ναι,ηταν λαθος η ερωτηση μου
δεν ξερω ποσο παιρνουν εκει.εγω εδω οταν βγαζω ενα 50ρικο μου παιρνει
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf