ειπα να ανεβασω και εγω τον δικο μου


manos-_

Well-Known Member
4 Φεβρουαρίου 2018
54
80
32
πιστευετε ειναι πολυ αδυνατος? στην εικονα που ειναι μεγαλυτερος. του δινω οσο λεει η συσκευασια της τροφης αλλα φαινεται να μην παιρνει πολυ βαρος. τον εχω πεθανει και στη βολτα απο τοτε που ξεκινησαμε εδω και 10 μερες
 

Attachments

Last edited:




manos-_

Well-Known Member
4 Φεβρουαρίου 2018
54
80
32
γονεις δεν εχω δει.. ναι ειναι κουκλακι τον λατρευω. τωρα για τελικο βαρος οι αποψεις διιστανται απο 15 εως 25 μου χουν πει
 


manos-_

Well-Known Member
4 Φεβρουαρίου 2018
54
80
32
τον πηρα γυρω στα 3 κιλα 2 μηνων. τωρα κοντευει 4 και ειναι σχεδον 8 απλα ψηλωσε καπως αποτομα και μου φαινεται πολυ λεπτος και υπο καποιες συνθηκες φωτισμου φαινονται τα πλευρα του
 


Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
Κάτσε, τα 15 με τα 25 είναι τρελή απόκληση. Εσύ πως τον ταίζεις με βάση την τροφή; Οι τροφές θαρρω αναγράφουν πόσο πρέπει να τρώει στον μήνα που βρίσκεται ανάλογα με το τελικό του βάρος.

Ποία τροφή δίνεις και πόσα γραμμάρια ταιζεις;
 


manos-_

Well-Known Member
4 Φεβρουαρίου 2018
54
80
32
λοιπον εχω παρει απο pet shop την dmf puppy και του βαζω 200γρ τη μερα του εδινα λιγοτερο αρχικα λογω της εκτιμησης των 15 κιλων αλλα φαινεται να μην γινει τοσο
 


manos-_

Well-Known Member
4 Φεβρουαρίου 2018
54
80
32
ειμαι τελειως πρωταρης με τους σκυλους παροτι ειχα απο παντοτε μεγαλη αγαπη. βεβαια εχω πολλη ορεξη να μαθω
 




manos-_

Well-Known Member
4 Φεβρουαρίου 2018
54
80
32
ναι προσπαθω αλλα αφαιρουμαι κ εγω καθως στην αρχη ηταν πολυ φοβισμενος με τα αλλα σκυλια (οταν λεω μεγαλη βολτα εννοω αρκετη ωρα εκτος σπιτιου οχι απαραιτητα περπατημα) και οποτε τον βλεπω να τα πηγαινει καλα τον αφηνω να παιζει
 


Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
Αν μπορεις βγαλε μια φώτο να φαίνεται καλύτερα το σημείο της μέσης και τα πλευρα, να βοηθήσει και τα πιο εμπειρα μέλη να το δουν. Πάντως, κάνε και μια βολτα απο τον κτηνιατρο να σου πει και αυτος πως τον βλεπει στα κιλα τον σκυλο. Εμενα πχ μου ειχε πει να την παχύνω.

Η σύνθεση της τροφής είναι αυτή:
ΣΥΝΘΕΣΗ: Κοτόπουλο, λευκό ρύζι, δημητριακά, λίπος από κοτόπουλο (διατηρημένο με φυσικά αντιοξειδωτικά), πούλπα ζαχαροτεύτλων, πούλπα κιχωρίου (φυσική πηγή FOS και ινουλίνης), υδρολυμένη πρωτεΐνη από κοτόπουλο, μαγιά, χαρούπι, αφυδατωμένα ολόκληρα αυγά, φρέσκο λάδι σολομού, λεκιθίνη, αποξηραμένο Μαλακόστρακο Antarctic krill, Yucca Shigidera, Macleaya chordata.

ΑΝΑΛΥΣΗ % :Ακατέργαστη πρωτεΐνη 28,0 , Ακατέργαστα έλαια και λίπη 18,0 , Ακατέργαστη τέφρα 7,0 , Ακατέργαστες διατροφικές ίνες 2,4 , Υγρασία 9,0 , Ασβέστιο 1,4 , Φώσφορος 1,0

Γι' αυτους που γνωριζουν καλύτερα απο αυτα και μπορουν να εκφερουν αποψη, μην τρεχουν να την ψαχνουν.
 


manos-_

Well-Known Member
4 Φεβρουαρίου 2018
54
80
32
δωσε μου μισο λεπτο να φορτισει το κινητο και τον βγαζω. κοιτα σε κτηνιατρο εχουμε παει πολλες φορες περα απο τα εμβολια τον παω για το παραμικρο :p
εχουμε παει σε 2 διαφορετικους στην περιοχη(ζωγραφου) ο ενας θεωρει πως ειναι απλα ετσι το καλουπι του ας πουμε και ο αλλος οτι ειναι αδυνατος
 




Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
Θα σου πουν καλυτερα τα παιδια που μεγαλωσαν κουταβια γιατι εγω την δικια μου την πηρα ετοιμη :p

εντιτ: η μυτούλα του είναι όλα τα λεφτα! :X3:
 
  • Like
Reactions: Tiny_lin


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.640
7.749
Να σου ζήσει, είναι πανέμορφος.
Ναι είναι πολύ αδύνατος.
Επιπλέον δεν πρέπει να περπατάει πολύ, είναι μωρό. Κακώς τον έχεις πεθάνει στις βόλτες. Δεν είναι ώρα ακόμη κάνε υπομονή, θα έρθει η στιγμή που θα του κάνει καλό. Τώρα του κάνει κακό το πολύ περπάτημα.
 
  • Like
Reactions: Nizinny


manos-_

Well-Known Member
4 Φεβρουαρίου 2018
54
80
32
ναι ειναι αξιολατρευτος! οσο περναει ο καιρος μαυριζει σιγα σιγα βεβαια (ειχε πλακα το ροζ).
επισης ρε παιδια γνωριζετε καμια τροφη σχετικα οικονομικη αλλα καλη?
 


manos-_

Well-Known Member
4 Φεβρουαρίου 2018
54
80
32
οκ σε ευχαριστω ειναι ο πρωτος σκυλος που ειχα ποτε. εγω ειμαι φοιτητης στου ζωγραφου οποτε ειναι ευκολη η βολτα. θα το περιορισω αν ειναι
 


Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
@manos-_ Πάνω δεξία, δίπλα στον μεγεθυντικό φακό υπάρχει η επιλογή της αναζήτησης, ειδικά τα θέματα τροφής έχουν συζητηθεί πολλές, μα πάρα πολλές φορές.

Επειδή δεν φαίνεται κάτι στην φωτογραφια του, πάρε και βαλτου μια ταυτοτιτούλα στο κολάρο, πρώτα πρώτα με το τηλέφωνο σου πάνω για παν ενδεχόμενο.

Πάρε και αυτό να πιαστείς από κάπου γιατί το φόρουμ ειναι φουλ πληροφορία
Υιοθεσία αδέσποτου κουταβιού "Οδηγίες χρήσεως"

και πες μας αν δες δυο, τρια λόγια για το φιλαράκι σου. Πως τον λένε, από που τον υιοθέτησες, πως και το πηρες απόφαση για σκύλο, μιλά εσύ και αν μας γλυκάνεις και με φωτογραφιες εμεις διαβαζουμε με ορεξη.
 


manos-_

Well-Known Member
4 Φεβρουαρίου 2018
54
80
32
λοιπον τον ονομασα Leo. η αποφαση να παρω σκυλο ειναι κατι που το σκεφτομαι τα τελευταια 5 χρονια που μενω μονος μου και τελικα πηρα. τον βρηκα μεσω του dog's voice (ηταν το πρωτο κουταβι που ειδα και το πηρα αμεσως :p)
τα παμε πολυ καλα με εξαιρεση οτι ωρες ωρες κανει σαν να ειναι πιρανχας :p αλλα δεν πειραζει.
το ειχα σκεφτει πολυ πριν παρω σκυλο μελετησα αρκετους οδηγους εκπαιδευσης κτλ. δουλευουμε εντολες (εχει μαθει να καθεται, να ξαπλωνει ακομα και εξω απο το σπιτι με φασαρια τα κανει αυτα) στις βολτες που ανεφερα οτι τον εχω πεθανει δεν δειχνει σημαδια κοπωσης ακομα και σπιτι οταν γυρναμε παλι κεφατος ειναι αλλα αφου ειναι λαθος θα το μειωσω
αυτο που ανακαλυψα φερνοντας τον σπιτι ειναι ποσο ασχετος ειμαι απο τροφες. η profine ειναι μια ,ψαχνωντας στο ιντερνετ, που μπορω να του προσφερω. acana orijen πολυ ακριβες για το budget αυτου του καιρου. αν υπαρχει καποια γνωμη η εμειρια με αυτην θα με ευχαριστουσε(καταλαβαινω οτι ισως ειναι κουραστικο να ρωταει ο καθενας τα ιδια)
 


manos-_

Well-Known Member
4 Φεβρουαρίου 2018
54
80
32
τα εμβολια τα καναμε ολα, δεν βγηκε βολτα πριν τελειωσουμε και περασουν 10 μερες απο το τελευταιο παρα μονο αγκαλια που τον εβγαλα αρκετες φορες.αποπαρασιτωση εσωτερικη-εξωτερικη εχει γινει. ταυτοτητα θα του βαλω συντομα. τσιπ του χω βαλει/το χω δηλωσει

χμμ τι αλλα? τον τρομαζουν οι σκυλοι που ερχονται πανω του με ενεργεια ενω στα ηρεμα πηγαινει με ευκολια. του αρεσουν πολυ τα χαρουπια με το ζορι φευγουμε απο τα μερη που εχει πολλα πεσμενα. εξω ειναι αρκετα πιο διστακτικος ενω στο σπιτι εκανε χαρες σε ολους ακομα και σε αγνωστους πχ delivery(μπορει να βοηθαει το φαι σε αυτο :p)
 


manos-_

Well-Known Member
4 Φεβρουαρίου 2018
54
80
32