εκπαίδευση σωματοφυλακής


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
Με αφορμή το περιστατικό που έγινε στο Γαλάτσι μου ήρθε πάλι στο μυαλό το θέμα του εκπαιδευμένου για σωματοφυλακή σκύλου.Για όσους δεν γνωρίζουν πρόκειται για μια ακόμη ιστορία δολοφονίας ενός καταστηματάρχη μέσα στο κατάστημα του από ληστή όταν το θύμα αρνήθηκε να δώσει την είσπραξη της μέρας.Εαν υπήρχε στο κατάστημα σκύλος εκπαιδευμένος κατάλληλα νομίζετε πως θα μπορούσε να αποτρέψει το κακό?Πόσοι από σας έχετε κάνει ανάλογη εκπαίδευση στον σκύλο σας?Νομίζετε πως εαν τυχει να βρεθείτε σε μια παρόμοια κατάσταση ο σκύλος σας θα σας υπερασπιστεί?Ή ακόμα κι αν δεν έχετε εκπαιδεύσει το σκύλο σας για τον συγκεκριμένο λόγο σε επαγγελματία πιστεύετε πως αν απειληθεί η ζωή σας θα κάνει κάτι ή θα κοιτάει απλά???Φοβάμαι πως η δικιά μας εκτός του ότι είναι ράτσα που δεν κάνει γι'αυτό το σκοπό θα κάνει και χαρές σε όποιον ξένο εισβολέα.... :roll:
 


sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
Για μένα το θέμα της φύλαξης χώρου και ακόμα περισσότερο της σωματοφυλακής, εφόσον εμπεριέχει και εκδήλωση επιθετικότητας προς ανθρώπους -ελεγχόμενα υποτίθεται, αλλά δεν παύει να είναι επιθετικότητα- είναι πολύ σύνθετο, και πολύ μεγάλη απόφαση. Πρέπει να είναι κανείς απολύτως βέβαιος ότι έχει πλήρη έλεγχο του ζώου του πριν προχωρήσει σε κάτι τέτοιο, αφού αυτόματα το ζώο παύει να είναι το Pet που έχουμε για χαρές και χάδια και βόλτες. Πλέον το σκυλί δεν παίζει, εργάζεται κι έχει καθήκοντα να εκτελεί.

Για την περίπτωση ας πουμε που αναφέρεις keyman, σ'ενα κατάστημα, το ζώο πως θα διακρίνει τον απλό πελάτη από τον κλέφτη? Ο φύλακας πρέπει να αποτρέπει όποιον δεν αναγνωρίζει, ΤΕΛΟΣ. Και άντε να δεχτώ ότι ο σωματοφύλακας θα δράσει κατόπιν εντολής, σε μια τόσο ακραία περίπτωση θα υπάρχει χρόνος να δωθεί η εντολή?

Μεταξύ σοβαρού και αστείου είχαμε ξανασυζητήσει το θέμα εδώ http://www.dogforum.gr/forum/viewtopic.php?t=809 και το συμπέρασμα που είχα βγάλει τουλάχιστον εγώ, ήταν ότι ο σκύλος φύλακας δεν είναι και η πιο εύκολη υπόθεση, απαιτεί πολύ συνειδητοποιημένο ιδιοκτήτη.

Η δικιά μου είναι πολύ επιφυλακτική με τους ξένους -ειδικά όταν είναι μαζί μου- και πρέπει να σου πω ότι με προβληματίζει πολύ το γεγονός, εξίσου ίσως με σένα, που προβληματίζεσαι για τον αντίθετο λογο..... :wink:
 


Eliza

Member
9 Νοεμβρίου 2007
19
0
Πιστεύω ότι αποκλείεται να κάνει χαρές. όταν θα μυρίσει τον φόβο σου, του μπαμπά της πες, του αρχηγού της αγέλης πες, θα επιτεθεί. Η πρώτη μου σκυλίτσα ήταν απίστευτα καλοκάγαθη και ποτέ δεν δάγκωσε κανέναν. μόνιμα έκανε χαρές σε όλους, σε σημείο που στα γεράματα, είχαμε να σφουγγαρίζουμε. όταν λοιπόν ξεκίνησε να με τραβολογάει ένας άλλοσ σκύλος παίζοντας και άρχισα να φωνάζω επείδη πόναγα, του την έπεσε κανονικά παρόλο που δεν την έπαιρνε (κόκερ σπάνιελ και χοντρούλα ενάντια σε ελληνικό ημίαιμο). ε τελικά νίκησε και με προστάτευσε
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.179
1.000.000.018
ATHENS
.Εαν υπήρχε στο κατάστημα σκύλος εκπαιδευμένος κατάλληλα νομίζετε πως θα μπορούσε να αποτρέψει το κακό?
μπορει και ανεκπαιδευτος...εαν ηταν μαυρος μεγαλοσωμος και κακασχημος...καποιοι στη θεα του σκυλου τρομαζουν..οποτε σιγουρα μπορουσε να ειχε αποφυγει το κακο..


Πόσοι από σας έχετε κάνει ανάλογη εκπαίδευση στον σκύλο σας?
εγω οχι,εαν θα εκανα..... θα εκανα, εκπαιδευση για σπορ.η διαφημησεις του στυλ..υπακοη ,σωματοφυλακη,φυλαξη χωρου ακουγονται σιγουρα εντυπωσιακες ..ποιος δεν θα ηθελε να εχει εναν σκυλο που να τον προστατευει απο τους κακους?? ειναι ομως ετσι απλα?


Νομίζετε πως εαν τυχει να βρεθείτε σε μια παρόμοια κατάσταση ο σκύλος σας θα σας υπερασπιστεί?
η μικρη θα του πιασει το μπατζακι ...θα τον τιναξει στον αερα μεχρι να του φυγει το πιστολι και ενω τον εχει πεταξει κατω ο μεσαιος αφου τον δει ξαπλα θα ανεβει πανω του για να τον πνιξει απο τα φιλια..ο παππους αφου ακουσει φασαρια θα αλλαξει δωματιο...και γω στον υπνο μου θα ονειρευομαι ενα σκουροχρωμο μαλινουα με μαυρη μασκα να πεταγετε μεσα απο την σπασμενη τζαμαρια και να με σωνει...


Ή ακόμα κι αν δεν έχετε εκπαιδεύσει το σκύλο σας για τον συγκεκριμένο λόγο σε επαγγελματία πιστεύετε πως αν απειληθεί η ζωή σας θα κάνει κάτι ή θα κοιτάει απλά??
θα κοιταει αντε να πατησει και κανα γαυγισμα .






ο συμπέρασμα που είχα βγάλει τουλάχιστον εγώ, ήταν ότι ο σκύλος φύλακας δεν είναι και η πιο εύκολη υπόθεση, απαιτεί πολύ συνειδητοποιημένο ιδιοκτήτη
..και οχι μονο.
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.457
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Κατ αρχάς ένα ροτβάηλερ στο μαγαζί, έστω και ανεκπαίδευτο, έστω και ένα καλοκάγαθο σκυλάκι, θα ενεργούσε αποτρεπτικά για οποιαδήποτε ληστεία.

Βέβαια θα ενεργούσε αποτρεπτικά και στο 50% τουλάχιστον της πελατείας του μαγαζιού αυτού, οπότε... καλύτερα περισσότεροι πελάτες και μια ληστεία στις τόσες, παρά άδειο το μαγαζί!!!!!

Εαν όμως μιλάμε για ρεαλιστική φύλαξη, τότε η πελατεία θα μειονότανε ακόμα πιο δραματικά...

Ο μη εκπαιδευμένος και πλήρως εργαζόμενος σκύλος με σκοπό τη φύλαξη και την σωματοφυλακή, δεν θα αυτενεργήσει μόνο όταν φοβηθείς γιατί σε ληστεύουνε, αλλά θα είναι στην πρίζα κάθε φορά που αγχώνεσαι γιατί κάποια δυσάρεστη είδηση από το τηλέφωνο σε αναστάτωσε ενώ μπροστά σου περιμένει ένας ανυποψίαστος πελάτης, κάθε φορά που εσύ ετοιμαζόσουνα να φύγεις και πλάκωσε δουλειά τελευταία στιγμή και θα στήσεις αυτούς που σε περιμένουν κλπ.

Τα έχω πάθει, και τα ξέρω!!!

Αναγκάστηκα να μάθω να αυτοκυριαρχώ σε κάθε τι που με άγχωνε και με εκνεύριζε, γιατί θα την πλήρωνε ο πάσα τυχαίος άγνωστος ήταν κοντά μου...
 


Eliza

Member
9 Νοεμβρίου 2007
19
0
Αλήθεια, τι σκυλιά επιδέχονται εκπαίδευσης? όχι από εκπαιδευτή απλά ανάπτυξει του ενστίκτου προστασίας...κάτι που νομίζω ότι επιτυγχάνεται και μόνο με το να είναι πολύ δεμένος κάποιος με τον σκύλο του. αλήθεια τι έγινε με το σκύλο που παραήταν προστατευτικός?
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
εγώ πάντως να σου πω την αλήθεια εαν μου τύχαινε τίποτα τέτοιο πιστεύω θα τους έδινα τα λεφτά και γεια σας.

σιγά μην διακυνδύνευα την ζωη την δικιά μου ή του σκύλου μου για λίγα ευρά.
 




keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
καλά εννοείται,στην συγκεκριμένη περίπτωση στο ταμείο ήταν 50 τα ευρά....αλλά είναι και μερικοί psycho τελείως που και να τους δώσεις τα χρήματα θα σου ρίξουν και καμία μπουνιά,σίγουρα θα ένιωθα πιο ασφαλής αν ήξερα πως έχω δίπλα μου ένα σκυλί σαν αυτά που βλέπουμε στις ταινίες :roll: :shock: αλλά είναι δύσκολο να έχεις σκύλο 2 σε 1-και χαδιάρικο και παιχνιδιάρικο και άμα χρειαστεί να μετατρέπεται σε killer. :evil: Προτιμώ να είναι χαζοχαρούμενη και να κάνει χαρές σε όλους :lol: Η μόνη εμπειρία που έχω από σκύλο φύλακα είναι το ντόπερμαν ενός φίλου που ήταν εκπαιδευμένο για σωματοφυλακή αλλά ο φίλος είχε και 2-3 μηνύσεις στην πλάτη του από άτομα στα οποία είχε επιτεθεί ο σκύλος του και παραλίγο να τους είχε φάει :( αλλά στο μαγαζί του αν δεν ήταν ο ίδιος παρών δεν περνούσε μύγα,ούτε η γυναίκα του,ούτε τα αδέφια του,όταν ήταν παρών ο ιδιοκτήτης του μπορούσες και να τον χαϊδέψεις...λέμε τώρα :roll:
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.179
1.000.000.018
ATHENS
αλλά είναι δύσκολο να έχεις σκύλο 2 σε 1-και χαδιάρικο και παιχνιδιάρικο και άμα χρειαστεί να μετατρέπεται σε killer
ετσι...

είχε επιτεθεί ο σκύλος του και παραλίγο να τους είχε φάει
μαλλον δεν τον ειχαν εκπαιδευσει καλα :D
 




keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
oscar said:
αλλά είναι δύσκολο να έχεις σκύλο 2 σε 1-και χαδιάρικο και παιχνιδιάρικο και άμα χρειαστεί να μετατρέπεται σε killer
ετσι...

είχε επιτεθεί ο σκύλος του και παραλίγο να τους είχε φάει
μαλλον δεν τον ειχαν εκπαιδευσει καλα :D
οι άνθρωποι στους οποίους επιτέθηκε είχαν μπει στο γραφείο του ιδιοκτήτη του όταν εκείνος έλειπε,δεν ήξεραν ότι υπήρχε σκύλος,δεν είδαν και την ταμπέλα.Το κακό ήταν πως δεν γαύγιζε αλλά ήταν κρυμμένος κάτω από το γραφείο,έμενε σιωπηλός και όταν έμπαινες μέσα....που σε πονεί και που σε σφάζει....εφιάλτης :(
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
Τα σκυλιά που επιλέγονται για να κάνουν τους φύλακες πρέπει να είναι απόλυτα ισορροπιμένα χωρίς επιθετικότητα αλλά με αρκετό το ένστικτο του κυνηγού. Ο καλός εκπαιδευτής θα χρησιμοποιήσει αυτό το ένστικό και θα μάθει στον σκύλο να επιτείθεται μετά από εντολή μια και η επίθεση είναι ουσιαστικά ένα παιχνίδι. Τώρα τα σκυλιά που συνήθως χρησιμοποιει η αστυνομία ή πολλοί για φύλακες έχουν αρκετή επιθετικότητα και είναι συνέχεια σε εγρήγορση, ένα τέτοιο σκυλί δεν κάνει για κατάστημα για τους λόγους που είπε και ο amagos.

Προσωπικά έχω ένα τέτοιο σκυλί, αρκετά επιθετικό και δεν υπάρχει περίπτωση να με πλησιάσει κανείς όταν είναι μπροστά.
 


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
609
2
Athens
Λίγα χρόνια πριν, η Zouka στο σπίτι μόνη, μπαίνουν κλέφτες, παίρνουν ότι μπορούν, φεύγουν, το σκυλί μια χαρά κοιμάται – μπορεί να της ρίξανε κάτι (spray).
1.5 χρονο πριν, πάει ο άνδρας μου στο πάρκο νύχτα με της 2 σκύλες, τον πλησιάζει ένας ναρκομανής, τα σκυλιά τον σταματούν και δεν μπορεί να κουνηθεί, ζητάει τρομαγμένος φωτιά και φεύγει.
Ένα μήνα πριν καθόμαστε στο πάρκο με μια φίλη μου (αυτή με 2 σκυλιά), σκοτεινά, έρχεται προς εμάς ένας ύποπτος, η σκύλα μου πάει και τον ακινητοποιεί, την φωνάζω κοντά μου και αυτός φεύγει.
Να προσθέσω ότι η Siba στην βόλτα στο πάρκο είναι χωρίς λουρί, δεν την νοιάζουν καθόλου οι περαστικοί, αθλητές που τρέχουν, παιδιά που παίζουν, δεν έχει από μικρή επιτεθεί σε κανέναν. Μόνο όταν βλέπει κάποιον ύποπτο- ναρκομανή πάει και τον σταματάει, κάπως το καταλαβαίνει χωρίς να πάρει εκπαίδευση η έστω και μερικές ασκήσεις. Δεν μου έχει συμβεί τίποτα το σοβαρό μέχρι τώρα, αλλά δεν φοβάμαι με το σκυλί μου.
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
Ο ποιμενικος που ειχαμε στο μαγαζι χωρις καμια εκπαιδευση απολυτως ακινητοποιουσε οποιονδηποτε περιεργο τυπο ειδικα αν ηταν απογευματινη ωρα που καταλαβαινε οτι θα κλεισουμε.Επισης αν υπηρχε μωρο μεσα σε καροτσι πηγαινε καθοτανε διπλα στο καροτσι ηρεμη και φυλουσε το βρεφος.Αν δεν εδινε εντολη ο πατερας μου:ΣΑΝΤΥ ΟΛΑ ΚΑΛΑ,ουτε η μανα του μωρου δεν μπορουσε να ξαναγυρισει στο καροτσι.Οποτε πιστευω οτι ειναι καλη η ιδεα του σκυλου προστατη αρκει ο σκυλος να ειναι τετοιος χαρακτηρας ακομη κι αν δεν εχει εκπαιδευτει απο επαγγελματια.Τις προαλλες ενας φιλος μου απο πελλοπονησο κατελληξε στο νοσοκομειο.Του ξεσκισε το ποδι και μολις τον ειχε παραλαβει απο τον εκπαιδευτη!Τωρα τι εγινε ποιος ξερει :?:
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3