εκτροφεια εξωτερικου


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
λοιπον το κανε κορσο θα το παρω απο εξω το νωριτερο σε 1,5 - 2 χρονια

θελω λοιπον να ρωτησω:

πως διαλεγεις εκτροφεα που δεν εχεις δει , οκ οι διακρισεις ειναι ενα κριτηριο απο εκει και περα

σκοπευω να παω τουλαχιστον μια φορα πριν παρω το σκυλο να δω τα εκτροφεια που εχω ξεχωρισει τι κοιταω ;

αυτο που θεωρω πιο δυσκολο : γινεται εγω οχι ο εκτροφεας να ξεχωρισω πραγματικα ποιο ειναι "καλο" κουταβι ;

απο εκει και περα e mail τηλεφωνα ... τι ρωταω ;
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
πως διαλεγεις εκτροφεα που δεν εχεις δει , οκ οι διακρισεις ειναι ενα κριτηριο απο εκει και περα
Πρέπει να έχεις κατασταλάξει για τό τί θές από το κουτάβι, και αργότερα τον σκύλο.
''ΚΑΛΟ'' είδες , το βάζεις και εσύ σε εισαγωγικά, εγώ τί να σου πώ τώρα ? :)

Διακρίσεις, ναι, καμιά φορά έρχονται εις βάρος της υγείας, για έναν εκτροφέα είναι στο πρόγραμμά του αυτό - για σένα όχι ... διακρίσεις συνεχείς (εν συντομία) και σταθερή υγεία ... είδαμε πρίν αν θυμάσαι ένα εκτροφείο που έβαζε δυσπλασία + και άνω σε όλους τους πρόγονους και έκανε 9 γέννες ;)

ΠΡΕΠΕΙ να το πείς στον εκτροφέα το ΤΙ ακριβώς θέλεις. Θέλεις PET σκύλο, θέλεις PET αλλά άξιο εκπρόσωπο της ράτσας, θέλεις να πάς σε έκθεση, ή να κερδίσεις σε έκθεση κλπ :) θές να είναι υγιής όσο γίνεται ΤΙ ??

Οταν πάς εκεί δεν κοιτάς τίποτα. Αυτά που λέμε για εδώ δεν ισχύουν. Ο καλύτερος εκτροφέας μπορεί να έχει μία σκύλα στο σαλόνι ή 40 σκυλιά σε ένα βενζινάδικο - τα κτήματα οι εγκαταστάσεις και τα γκαζόν στο εξωτερικό δεν θεωρούνται απαραίτητα για να σε σέβονται ;) Πρέπει να είσαι προετοιμασμένος - ώστε να μην δείς τίποτα, παρά μόνο μία τοκετομάδα, εσύ πάς για συγκεκριμένο λόγο όχι για να ''κόψεις κίνηση'' σε μά κουλτούρα που δεν την ξέρεις και δεν μπορείς να την καταλάβεις. Φυσικά δεν πρέπει να είναι τα σκυλιά υποσιτισμένα άρρωστα φοβικά κλπ κλπ αυτά εννοούνται ούτε να τα κλωτσάει για να περάσει :p :p

αυτο που θεωρω πιο δυσκολο : γινεται εγω οχι ο εκτροφεας να ξεχωρισω πραγματικα ποιο ειναι "καλο" κουταβι ;
Ποιό ''καλό'' ?? Εχω την ίδια απορία. Μάλλον όχι ... γι'αυτο πρέπει να του εξηγήσεις τί θέλεις και να τον εμπιστεύεσαι. Πρέπει επίσης να έχεις εναλλακτική να λακίσεις αν τα δείς σκούρα ...

απο εκει και περα e mail τηλεφωνα ... τι ρωταω ;
100% καλύτερα τηλέφωνο. Ρωτάς ό,τι θέλεις. Επικεντρώσου σε 2-3 γέννες και δές τί λένε οι εκτροφείς. Διάβασε ΠΟΛΥ και από τώρα για την φυλή, παρακολούθα τί γίνεται στις μεγάλες εκθέσεις. Εχεις πολύ δύσκολη δουλειά γιατί δεν έχει πολλά σκυλιά σαν αυτά που θές στην Ελλάδα.
 


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
ευχαριστω

θελω ο σκυλος να εχει τον τυπικο χαρακτηρα της φυλης και να μπορει να κερδισει και σε εκθεση , δεν ξερω ίσως να ζηταω το τελειο ίσως να μην μου το δωσει ο εκτροφεας γιατι το θελει για εκεινον , ίσως να μην κερδισω την εμπιστοσυνη του για τετοιν σκυλο , οποτε θα αρκεστω στο να μπορει να σταθει αξιοπρεπως σε μια εκθεση και να εχει τον χαρακτητρα της φυλης

οποτε ριχνω διαβασμα για κανα δυο χρονια και βλεπω :-|:maria::p
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Θετικη ενεργεια και ολα θα πανε καλα ! Μαζι με το διαβασμα ,αρχισε και τα τηλεφωνα απο τωρα.;)
 


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
Για να σχηματίσεις σωστή εικόνα έχεις μοναδική ευκαιρία με το EURODOG στη Βουδαπέστη... Πάρε τηλ, κανόνισε αεροπλάνο & ξενοδοχείο και θα έχεις τους περισσότερους από τους καλούς εκτροφείς για μια ημέρα (για 2, γιατί υπάρχει και ειδική την άλλη μέρα) στα πόδια σου. Και θα είσαι παρών στις κρίσεις.. Όλα τα σκυλιά θα περάσουν από μπροστά σου σε πλήρη παρουσίαση και θα μπορείς άνετα να συγκρίνεις μεταξύ τους εύκολα.

Είναι κρίμα να το χάσεις...

Απ' ότι ξέρω, υπάρχουν ακόμα ξενοδοχεία με διαθέσιμα δωμάτια...
 






GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
Τι θες να σου πώ;

Ποιοί θα πάνε από Θεσσαλονίκη;

Εμείς, Dasty, Fey, Falko (μάλλον), και άλλοι που δεν ξέρεις φυσικά....

Από Αθήνα δε με ενημέρωσε κανείς.. (εκτός από τον εκτροφέα με τα Σνάουτσερ)...
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU