ελληνικοσ ποιμενικοσ


ΜΑΡΙΛΟΥ

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2010
68
0
καλημερα......... ποιοσ ξερει να μου πει συμπεριφορα κ χαρακτηριστικα ελληνικου ποιμενικου?
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Και επίσης στο google φαντάζομαι ότι θα βρεις τα πάντα. Για ψάξτο λίγο.
 


kat201161

Well-Known Member
5 Μαϊου 2009
436
7
ΑΓ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ,ΑΘΗΝΑ
Εκτός από την παραπομπή της Noela που είναι κατατοπιστικότατη, εγώ έχω μόνο να σου πω την προσωπική μου γνώμη από τρεις (!!!) ποιμενικούς που έχει ένας γείτονας και ο οποίος, τώρα που ξέρω, είναι και byb!
Δύο θηλυκά, μητέρα και κόρη και ένας γιος. Το αρσενικό και πατέρας πέθανε νεότατο, δεν ξέρω από ποια αιτία. Εντυπωσιακά όμορφα και επιβλητικά σκυλιά, ζουν μέσα και έξω από το σπίτι , οικογενειακή πολυκατοικία με μεγάλη πυλωτή. Εξαιρετικά άγρια, γαυγίζουν πολύ σε σημείο ενοχλητικό στους γείτονες. Η μητέρα ειδικά, επιτίθεται σε οποιονδήποτε περάσει απ΄έξω απ΄το σπίτι, το οποίο είναι γωνιακό και πέρασμα για τα παιδάκια που πάνε σχολείο. Πέφτει πάνω στην εξώπορτα η οποία τραντάζεται από τον όγκο και τη φόρα του σκύλου πανικοβάλοντας τα μικρά. Μετά από απειλές από τους περίοικους για μηνύσεις, ο γείτονας αναγκάστηκε να περιορίσει με σύρμα το χώρο που κινούνται τα σκυλιά. (παιδάκι απ΄το φόβο του πετάχτηκε στο δρόμο και κινδύνεψε να χτυπηθεί από αυτοκίνητο!)
Αναγνωρίζουν σαν αφεντικό μόνο τον ιδιοκτήτη και δεν κάνουν "χαρούλες" σε κανέναν άλλο από τους κατοίκους της πολυκατοικίας (αδέλφια, παιδιά,γαμπροί), απλώς δεν επιτίθενται. Και η επίθεσή τους είναι πραγματικά φοβερή, πετάγονται ξαφνικά και ορμάνε!
Εγώ προσωπικά τα τρέμω, δεν θα επέλεγα ποτέ ένα τέτοιο σκύλο!
Φυσικά δεν ξέρω αν έχουν κοινωνικοποιηθεί σωστά, αν έχουν εκπαιδευθεί και πόσο ασχολείται ο ιδιοκτήτης μαζί τους.
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Από τις δικές μου εμπειριες και απο αυτα που έχω δει και ακούσει από φίλους που έχουν ΕΠ...΄πρόκειται για καταπληκτικα σκυλια...αλλά...χρειάζονται έμπειρο ιδιοκτήτη.
Είναι σκυλιά που εκπαιδεύονται δύσκολα...πρέπει να τους "πεισεις" ότι αυτο που τους ζητάς έχει νόημα και λογικη για να το κάνουν.
Αυτοι που ασχολούνται με τους ΕΠ...λένε χαρακτηριστικά ότι είχουν τη πονηριά και το πείσμα του βλαχου!!!:):)
Είναι σκυλιά που τους αρεσει το έξω...και αντέχουν το κρύο.
Δεν συνυπαρχουν με άλλα σκυλιά...διαφορετικής φυλής και αρσενικα με αρσενικά..
Από την άλλη με τα αφεντικά τους και την οικογένεια τους είναι "χαλι να τους πατήσεις"...αιώνιοι μπέμπηδες..
Έχουν φοβερη αίσθηση της προστασίας χώρου και αφεντικού...και συνήθως κάνουν περιπολία τα βράδυα...!!
Ξέρω ΕΠ που μπήκε μπροστα και δέχτηκε σφαίρα από καραμπίνα για να προστατεύσει το αφεντικό του..
Είναι γενικά σκυλιά που έχουν μία δική τους άποψη για τη ζωη...και δύσκολα δέχονται "δευτερες γνώμες"..!!!
:):):)
 


merenta

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
221
1
ΔΡΑΜΑ
ξέρω ζευγάρι με παιδιά (κουμπαριά μας). ζει έξω στον κήπο, είναι θηλυκό 6 ετών. Γρηγόρης πρώτος γιος της οικογένειας 4 ετών. κάθε φορά που κοιτάν μαμά μπαμπάς αλλού και ξανακοιτάν τον γιό πάντα έχει στο χέρι του τούφες απο τρίχες, ο σκύλος δεν βγάζει άχνα. αν όμως μπεις το βράδυ στην αυλή την έβαψες, αυτά απο μένα :):)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3