εμβολια


maraki23

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2009
169
0
γεια σας.θα ηθελα να κανω μια ερωτηση πανω στα εμβολια τελος μαρτιου θα παραλβω το σκυλακι μου κανις απο εκτροφειο,επειδη ειναι η πρωτη μου φορα που θα εχω σκυλακι,θελω να ξερω τα πρωτα εμβολια που γινονται,ειναι ολα ιδια ποιοτικα ενοω απο κτηνιατρο σε κτηνιατρο,ενοω αν διαφερουν η μαρκα τοθ εμβολιου,ως προσ αν θα εχουν τα ιδια αποτελεσματα,να το παω σε καποιο πολυ καλο κτηνιατρο που εχει τσουχτερες τιμεσ,ή σε καποιο που εχει ανοιξει τωρα κ ειναι πιο οικονομικος,τα εμβολια που εχουν ειναι της ιδιας εταιριας ??συγνωμη αν ρωταω βλακειες..απλα ειμαι απειρη πανω στο θεμα...
 


mariakapa

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2009
167
0
Aθηνα
Καλωσηρθες!! Λοιπον, αφου το σκυλακι θα το παρεις απο εκτροφειο λογικα το πρωτο εμβολιο θα το εχει κανει αρα στο βιβλιαριο υγειας θα εχει τα στικερακια που σου λεει ποιο εμβολιο ειναι καθως και ποιας φαρμακευτικης εταιρειας ειναι. Αυτο που σε ενδιαφερει ειναι να μην κανει αλεργια στο εμβολιο οποτε με βαση την εταιρια προχωρας στο να δεις αν ο κτηνιατρος συνεργαζεται με την συγκεκριμενη φαρμακευτικη. Τωρα αν ο γιατρος ειναι ακριβο 'η φτηνος δεν παιζει κανενα ρολο.Αν ο γιατρος ειναι σοβαρος επιστημονας και σωστα καταρτιζμενος δεν συνεπαγεται παντα οτι ειναι και ακριβος αλλωστε η αμοιβη του εξαρταται απο την περιοχη που εχει το ιατρειο του καθως και το οικονομικο status τον ιδιοκτητων των ασθενων του.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Γεια σου!

Με το καλο να ερθει το μικρο σου!

Οταν θα το παρεις θα το πας στον κτηνιατρο!

Μην στεναχωριεσαι για τα εμβολια!Δεν θα παθει τιποτα:D!

Θα τα κανει ο κτηνιατρος και μην καθεσαι και ψαχνεις εταιριες κτλ και αν ειναι ποιοτικα!Ειναι καποια συγκεκριμενα εμβολια που πρεπει να κανει και οι εταιριες εχουν λαβει τα μετρα τους ωστε να μην αποφερουν παρενεργειες στα κουταβια!

Αν χτυπα ξυλο εμφανισει ερεθισμο η πρηξιμο μην φοβασαι...θα ζησει!:D:p

Αλλα πραγματα να σε ενδιαφερουν και να κατσεις να ψαξεις!

Καλη υπομονη μεχρι τοτε!
 


maraki23

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2009
169
0
Καλωσηρθες!! Λοιπον, αφου το σκυλακι θα το παρεις απο εκτροφειο λογικα το πρωτο εμβολιο θα το εχει κανει αρα στο βιβλιαριο υγειας θα εχει τα στικερακια που σου λεει ποιο εμβολιο ειναι καθως και ποιας φαρμακευτικης εταιρειας ειναι. Αυτο που σε ενδιαφερει ειναι να μην κανει αλεργια στο εμβολιο οποτε με βαση την εταιρια προχωρας στο να δεις αν ο κτηνιατρος συνεργαζεται με την συγκεκριμενη φαρμακευτικη. Τωρα αν ο γιατρος ειναι ακριβο 'η φτηνος δεν παιζει κανενα ρολο.Αν ο γιατρος ειναι σοβαρος επιστημονας και σωστα καταρτιζμενος δεν συνεπαγεται παντα οτι ειναι και ακριβος αλλωστε η αμοιβη του εξαρταται απο την περιοχη που εχει το ιατρειο του καθως και το οικονομικο status τον ιδιοκτητων των ασθενων του.
σε ευχαριστω πολυ,εγω θα το παρω 40-50 ημερων αρα θα εχει κανει το πρωτο??το σκυλακι θα εχει το βιβλιαριο υγειας του οταν το παρω ??εγω νομιζα οτι εγω θα του το βγαλω..ωραια αν ειναι ετσι θα βρω καποιο κτηνιατρο που θα εχει την συγκεκριμενη μαρκα που θα γραφει το βιβλιαριο
 


Cicaci

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2010
353
3
Ξάνθη


maraki23

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2009
169
0
σε ευχαριστω πολυ στελιο,οκ βλεπω κ κανω με τα εμβολια,αλλα οπως τα λεςς εχω ξεστραβωθει να διαβαζω περι εκπαιδευσης..φοβαμαι οτι δεν θα του μαθω τιποτα...
 


mariakapa

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2009
167
0
Aθηνα
Απο που θα το παρεις το σκυλακι? Απο 60 ημερων αρχιζουν και τα δινουν τα σκυλακια. 40 -50 ημερων ειναι μικρο ακομα θα εχει απογαλακτιστει κοινωνικοποιηθει απο την μαμα του? Και ναι οι περισσοτεροι εκτροφεις τα δινουν με τουλαχιστον το πρωτο εμβολιο, αποπαρασιτωμενα και ενιοται τσιπαρισμενα. Ρωτα τον εκτροφεα, συζυτησε μαζι του.
 




maraki23

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2009
169
0
δυστυχως δεν ξερω αγγλικα τοσο καλα....μου ειπε γυρω στα 50 ημερων,απο ενα εκτροφειο στο λαγονησι,οκ θα το συζητησω μαζι της σας ευχαριστω πολυ!!:confused::p