επιθετική συμπεριφορά.


Konza

Member
7 Μαϊου 2021
11
4
48
καλημέρα σας, η σκυλίτσα μου είναι 13 μηνών και τις τελευταίες μέρες παρουσιάζει μια παράξενη συμπεριφορά και άκρως επιθετική. αισθάνεται απειλή με τη παραμικρή μου κίνηση και μου επιτειθεται. Κρύβεται περπατάει μέσα στο σπίτι με την ουρά χαμηλά με περπάτημα γάτας και μετά από ώρα έρχεται δίπλα μου αλλά δεν με αφήνει να την ακουμπήσω. Μόνο σήμερα έχει ορμήσει να με δαγκώσει 4 φορές. Όλη αυτή η συμπεριφορά είναι συνυφασμένη με ένα παιχνίδι της, τουλάχιστον έτσι αρχίζει έχοντας το στο στόμα σαν να προσπαθεί να το προστατέψει. Πήγα στον κτηνίατρο και μου είπε ότι εφόσον η πρώτη της περίοδος ήταν πριν 2,5 μήνες, ότι ετοιμάζεται για τη δεύτερη και όλο αυτό οφείλεται από τις ορμόνες της. Με συμβούλεψε να κρύψω τα παιχνίδια της. Επειδή δεν είναι πρησμένοι οι μαστοί της μου είπε ότι δεν είναι ψευδο κύηση και μου έδωσε φυτικά ηρεμιστικά. Η αλήθεια είναι ότι έχει περιοριστεί το πρόβλημα αλλά εγώ εξακολουθώ να ανησυχώ καθώς βόλτα τη πάω σχεδόν με το ζόρι, ότι σε φάσεις απομονώνεται και όταν πάω να τη πλησιάσω μουγκρίζει και μου δείχνει δόντια, και όταν είμαστε στον ίδιο χώρο πολλές φορές όσο είναι ξαπλωμένη έχει το κεφάλι της όρθιο γυρισμένο αλλού με τα μάτια προς τα εμένα σαν να αισθάνεται απειλή. Αυτό που μου έκανε εντύπωση καθώς είμαι νέος κηδεμώνας είναι αυτό που μου είπε η γιατρός σχετικά με τη δεύτερη περίοδο που έρχεται σε 3 μήνες από τη 1η καθώς δεν το έχω διαβάσει πουθενά, αν και η αλήθεια είναι ότι γλείφεται έντονα τελευταία. Έχει κανείς ανάλογη εμπειρία, μήπως η διάγνωση ήταν λάθος και να πάρω και μια δεύτερη γνώμη?
 




Konza

Member
7 Μαϊου 2021
11
4
48
Το παιχνίδι το αφήνει ποτέ μόνο του; Κοιμάται μαζί του;
τώρα της τα έχω κρύψει... πριν ναι ήταν δίπλα της τα παιχνίδια... σήμερα είναι όλη μέρα σε ένα σημείο κρυμμένη και κοιμάται και δεν με αφήνει να τη πλησιάσω.
 
  • Like
Reactions: Orjo


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
480
1.090
20
Πάτρα
Κοίταξε να δεις, και εγώ νομίζω πώς έχει να κάνει με ψευδοκύηση. Αφού είπες κιόλας αυτό:

Όλη αυτή η συμπεριφορά είναι συνυφασμένη με ένα παιχνίδι της, τουλάχιστον έτσι αρχίζει έχοντας το στο στόμα σαν να προσπαθεί να το προστατέψει.
Το ίδιο θέμα είχε και μια κοντινή μου φίλη παλιά. Η σκύλα της δεν άφηνε το κρεβάτι της. Είχε ένα λούτρινο παιχνίδι εκεί και του συμπεριφερόταν όπως σε ένα πραγματικό κουτάβι και δεν άφηνε κανέναν να το πάρει. Αλλά στην δική της περίπτωση δεν το άφηνε ούτε για να πάει να φάει, ούτε να βγει βόλτα, τίποτα. Ήταν κολλημένη εκεί. Και αν μετά από πολύ ζόρι την κατάφερναν στο θέμα της βόλτας, θα έκλαιγε και θα τραβιόταν πίσω να το πάρει. Τελικά περνούσε ψευδοκύηση και της έκαναν στείρωση.

Θα της φύγει μόνο του της δικιάς σου απλώς, αν θέλεις φυσικά, την στειρώνεις και εσύ για να μην έχεις θέμα με ψευδοκυήσεις, οίστρους κτλ.
 
  • Wow
  • Like
Reactions: Konza and Aliki V.