ζωνες για σκυλους


emma_1988

Active Member
18 Ιουνίου 2007
28
0
εχω ακουσει οτι υπαρχουν ειδικες ζωνες αυτοκινητου για σκυλους.
ξερει κανενας λεπτομεριες;;; ποσο κοστιζουν αν κανουν δουλεια κτλ;
γιατι δε θελω να κυκλοφορει ελευθερη στο καθισμα με ενα φρεναρισμα δε θα μπορεσω να την κρατησω...

κ το κλουβι ειναι ολοκληρη ιστορια να μπει στο αυτοκινητο αφου πρεπει πρωτα να ριξουμε τα καθισματα
 


sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
Εγω έχω πάρει μία. Ήταν μαζί με ένα στηθόλουρο που είχα πάρει σαν επιπλέον αξεσουάρ. Συνολικά αν θυμάμαι καλά δεν πρέπει να κόστισε πάνω από 15€. Σκέψου ένα κοντό λουρί που από τη μία πλευρά πιάνει στο στηθόλουρο κι από την άλλη έχει το ειδικό κλιπάκι για να κουμπώνει στον υποδοχέα της ζώνης. Ομολογώ ότι με έχει βολέψει αρκετά μιας και -εκτός από το θέμα ασφάλειας- την "αναγκάζει" να κάθεται φρόνιμη (είμαστε και υπερκινητικές βλέπεις).
 


emma_1988

Active Member
18 Ιουνίου 2007
28
0
στηθολουρο ειναι το σαμαρακι;;; εμεις εχουμε ηδη τετοιο γιατι αλλιως στη βολτα ειτε θα με γκρεμισει ειτε θα πνιγει....

σε ολα τα pet shop θα βρω τετοια ζωνη η στα μεγαλα μονο;
 


sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
Ναι, το σαμαράκι είναι. Προφανώς βγαίνουν σε διάφορες εκδόσεις. Θα σου στείλω pm που είχα βρει εγώ το δικό μου. Φαντάζομαι πάντως ότι σε petshops θα μπορεί κανείς να βρει και σκέτες ζώνες ασφαλείας
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Νομίζω πως η καλύτερη λύση είναι το πορτ-μπάγκας. Ανάλογα με το αυτοκίνητο βέβαια!
Εγώ έχω τζιπ και το πορτ-μπάγκας είναι ψιλό. Έχω βγάλει την εταζέρα και έχω τοποθετήσει το ειδικό πλέγμα που χωρίζει τον αποθηκευτικό χώρο από τα πίσω καθίσματα. Με αυτόν τον τρόπο το σκυλί δεν μετακινείται μπροστά και δεν υπάρχει ο κίνδυνος τραυματισμού του σε κάποιο απότομο φρενάρισμα.
Έχω δει και τα ειδικά διχτάκια που τοποθετούνται ανάμεσα στο κάθισμα του οδηγού και του συνοδηγού (σε περίπτωση που το σκυλί κάθεται στα πίσω καθίσματα)και δεν επιτρέπει στο σκυλί τη μετακίνηση στις μπροστινές θέσεις. :wink:
 


gwgw

Well-Known Member
αυτο το ειδικο πλεγμα, πουλιεται ξεχωριστα? ξερεις που θα μπορουσα να το βρω?

επισης τα διχτακια που λες, δεν ειναι επικυνδινα? να μπλεχτει κανενα ποδι και να εχουμε αλλα τρεχαματα?
 


emma_1988

Active Member
18 Ιουνίου 2007
28
0
rottie η μητερα μου εχει ενα agila οποτε δεν γινεται αυτο που λες

gwgw τα διχτακια αυτα ειναι μαζι με το αυτοκινητο αλλα ασφαλως κ θα βρεις κ ξεχωριστα
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
gwgw said:
αυτο το ειδικο πλεγμα, πουλιεται ξεχωριστα? ξερεις που θα μπορουσα να το βρω?

επισης τα διχτακια που λες, δεν ειναι επικυνδινα? να μπλεχτει κανενα ποδι και να εχουμε αλλα τρεχαματα?
Δεν υπάρχει αντιπροσωπία αυτοκίνητων που να μην έχει στη γκάμα των αξεσουάρ της λάστιχο για το δάπεδο του πορτ-μπάγκας (παρά πολύ βολικό. Το σκυλί ΔΕΝ γλιστράει και σε περίπτωση που λερώσει, κάνει εμετό κτλ. βγαίνει ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ και πλένεται) και το ειδικό μεταλλικό πλέγμα που μπαίνει ανάμεσα στο ποτ-μπαγκαζ και στα πίσω καθίσματα του αυτοκινήτου.

Πάρε τηλέφωνο και ρώτα την αντιπροσωπία. Δεν υπάρχει πλέγμα σε στάνταρ διαστάσεις. Ανάλογα με το μοντέλο, προσφέρονται και τα ανάλογα αξεσουάρ.

Σχετικά με το διχτακι τώρα…
Το έχω δει στα περισσότερα pet-shop. Δεν υπάρχει καμιά περίπτωση να μπλεχτεί το πόδι του σκύλου σε αυτό, αφ’ ενός γιατί τοποθετείται κάθετα ανάμεσα στα μπροστινά καθίσματα περιορίζοντας το σκύλο πίσω και αφ’ ετέρου οι τρύπες στο δίχτυ είναι τόσο μικρές που το σκυλί δεν μπορεί να βάλει το πόδι του ανάμεσα. :wink:
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.179
1.000.000.018
ATHENS
χω ακουσει οτι υπαρχουν ειδικες ζωνες αυτοκινητου για σκυλους.
ξερει κανενας λεπτομεριες;;; ποσο κοστιζουν αν κανουν δουλεια κτλ;
γιατι δε θελω να κυκλοφορει ελευθερη στο καθισμα με ενα φρεναρισμα δε θα μπορεσω να την κρατησω...

γιατι δεν την εκπαιδευεις να ταξιδευει στα "ποδια" του συνοδηγου?νομιζω οτι ειναι μακραν η καλιτερη λυση...

παλαιοτερα το ειχαμε συζητησει ...
 


sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
oscar said:
γιατι δεν την εκπαιδευεις να ταξιδευει στα "ποδια" του συνοδηγου?νομιζω οτι ειναι μακραν η καλιτερη λυση...
Γιατί ειδικά το καλοκαίρι με τη ζέστη δε βοηθιέται ούτε ο συνοδηγός (που θα΄χει στα πόδια του μια γούνινη μπαλα με θερμοκρασία σώματος ~38 βαθμούς η οποία επειδή θα ζεσταίνεται επίσης θα λαχανιάζει και θα γεμίζει σάλια το σύμπαν) ούτε και το σκυλί που θα ψάχνει απελπισμένα αέρα! Άσε που θα κλείνει και την έξοδο του a/c! :D
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.179
1.000.000.018
ATHENS
μαλλον κανεις λαθος ,αλλα δεν πειραζει ,οπως νομιζεις εσυ καλιτερα.
 


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
609
2
Athens
Oscar:
γιατι δεν την εκπαιδευεις να ταξιδευει στα "ποδια" του συνοδηγου?νομιζω οτι ειναι μακραν η καλιτερη λυση...

Στα πόδια του συνοδηγού το σκυλί κινδυνεύει σε περίπτωση ατυχήματος !!
Η πιο καλή λύση για να ταξιδέψει το ζώο ασφαλής είναι η μεγάλη κλούβα στο πίσω μέρος του αυτοκίνητου. Και σε περίπτωση που τρακάρουμε, και σε απότομο φρενάρισμα το σκυλί μένει στην ίδια θέση προστατευμένο από τα σύρματα του κλουβιού.
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.179
1.000.000.018
ATHENS
δεν εχω στεισον magie :lol:

τα σκυλια μου ταξιδευουν εκει και θα συνεχισουν να ταξιδευουν .εχουν μαθει το "μεσα" ",ξαπλωσε", "μεινε" ,και οταν ανοιγει η πορτα δεν πεταγονται εξω σαν πυραυλακια...

Στα πόδια του συνοδηγού το σκυλί κινδυνεύει σε περίπτωση ατυχήματος !!

μπα που να φας την γλωσσα σου και εχω ταξιδι συντομααα :lol:

επιμενω και τον θεωρω τον πλεον ανωδυνο τροπο για να μαθει να ταξιδευει ενας σκυλος.
σιγουρα ομως η λυση με το κενελακι ειναι η καλιτερη...
τις βαλιτσες ομως μετα που να τις βαλω??
να παρω σκαρα??
 


Dogo

Well-Known Member
11 Μαϊου 2007
307
0
Το καλύτερο πάντως,αν υπάρχει ο χώρος βέβαια,είναι πίσω και σε κλουβάκι (kennel) πιστεύω.
 


Morgan_A

Well-Known Member
27 Απριλίου 2007
180
4
Αθήνα
www.ourdogs.gr
Συμφωνώ και εγώ...

Συμφωνώ και εγώ, ότι το κλουβάκι, είναι η πλέον ασφαλής λύση...

Το θέμα όμως είναι, ότι όταν πρόκειται για ένα σκυλάκι, μέχρι 15 - 20 κιλά, το κλουβάκι μπαίνει εύκολα και άνετα, αλλά όταν πρόκειται για σκυλιά σαν το δικό μου και σαν και μερικά από τα δικά σας... [ απ΄ ότι βλέπω στα avatar σας τουλάχιστον ], τότε, τι κλουβάκι να βάλεις για αυτά τα πλάσματα...??? Αυτό πια, δεν θα είναι κλουβάκι..., αυτό πρέπει να είναι ολόκληρο "κελί..."!!!!!! :lol:

Πέρα από την πλάκα, επειδή ο δικός μου, είναι και λίγο κακομαθημένος..., η αλήθεια είναι, δύο - τρεις φορές, έχει σκίσει και το διχτάκι που είχα βάλει και γενικά, όταν θέλει να πάρει αέρα..., δεν τον κρατάς με τίποτα..., έχει κατεβάσει ολόκληρη την κολώνα..., το έχει κάνει το αυτοκίνητο καλοκαιρινό τελείως...!!!!
 


emma_1988

Active Member
18 Ιουνίου 2007
28
0
η δικια μου ομως δεν καθεται ευκολα μεσα στο κλουβι με αποτελεσμα να γλιστραει κ να ειναι ανησυχη. :?
 


konstantina

Active Member
21 Απριλίου 2007
37
0
Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ το ειδικό λουράκι που είναι εύκολο στην χρήση κάθώς βγαίνοντας το σκυλί απο το αυτοκίνητο έχει το στηθόλουρο έτοιμο φορεμένο.Απλά του βγάζεις το ειδικό λουράκι που θυμίζει τη δική μας ζώνη η μία άκρη κουμπώνει και η άλλη άκρη μπαίνει στο στηθόλουρο.

Βέβαια αυτό που με προβληματίζει είναι πως σε ειδικές περιπτώσεις αν και το σκυλί προστατεύεται έτσι (κένελ -λουρι), αν θα χρειαστεί να διαφύγει μόνο του για ευνόητους λόγους δεν μπορεί καθώς είναι σαν φυλακισμένο.

Αξιολογώντας τα όμως έκρινα πως καλύτερα με την ειδική ζώνη... :wink:
 


konstantina

Active Member
21 Απριλίου 2007
37
0
magi said:
Στα πόδια του συνοδηγού το σκυλί κινδυνεύει σε περίπτωση ατυχήματος !!
Η πιο καλή λύση για να ταξιδέψει το ζώο ασφαλής είναι η μεγάλη κλούβα στο πίσω μέρος του αυτοκίνητου..
και φεύγει μαζί με την κλούβα :mrgreen: πλακίτσα κάνω , :) προφανώς εννοείς πίσω στο αυτοκίνητο όπως συνηθίζουν να κάνουν οι κυνηγοι :-k γιατί διαφορετικά εξαρτάται καθαρά απο τι αυτοκίνητο έχει ο καθένας μας ... χμμμ τι να πώ... εικόνες πολλές έρχονται στο μυαλό μου
"μη σου τύχει"
magi said:
;magi"]
Και σε περίπτωση που τρακάρουμε, και σε απότομο φρενάρισμα το σκυλί μένει στην ίδια θέση προστατευμένο από τα σύρματα του κλουβιού.
εκτός εάν σε τρακάρουν απο πίσω #-o
 


Morgan_A

Well-Known Member
27 Απριλίου 2007
180
4
Αθήνα
www.ourdogs.gr
konstantina said:
εκτός εάν σε τρακάρουν απο πίσω #-o


Επειδή, πάντα υπάρχει αυτός ο κίνδυνος..., εγώ ποτέ, δεν τον έχω αφήσει να καθίσει στο πορτ-μπαγκάζ, παρ΄ όλο που είναι ανοιχτό και έχει εύκολη πρόσβαση από το πίσω κάθισμα... και κάποιες φορές, θέλει από μόνος του, να πάει εκεί, προφανώς γιατί του φαίνεται κάπως...

Καθισμένος στο πίσω κάθισμα, πιστεύω τουλάχιστον, ότι έχει κάποια απόσταση ασφαλείας... μεγαλύτερη, σε τέτοιου είδους ατυχήματα...

Ο Θεός να φυλάει...

.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.600
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3