ιδανικη τροφη για schnauzer mini


2

21864

Guest
Γεια σας και από μένα μενα.Μετά από πολυ καιρό συζητησεων με την οικογενεια μου αποφασίσαμε να
αποκτήσουμε ένα schnauzer mini απο υπευθυνο εκτροφεα οργωνοντας σχεδον ολη την Ελλαδα,μιλωντας και
βλέποντας απο κοντα τις συνθηκες διαβιωσης σκυλων και ανθρωπων.
Σε λιγες μέρες η μικρούλα θα έρθει σπιτι και μας έχει προκαλεσει τρομερη συγχυση το θέμα της ξηρας τροφής.
Ο εκτροφεας ταιζει royal puppy αλλα διαβαζοντας εδω μεσα ολα τα θεματα διαπιστωνω οτι υπαρχουν καλυτερες τροφες που ισως αξιζει να γινει αλλαγη.
Αν θεωρησουμε δεδομενο πως το οικονομικο δεν ειναι προβλημα ποια θα πρεπει να ειναι η καταλληλοτερη επιλογη τροφης καθως διαβασα ολα τα post για τη διατροφη, τη πρωτεινη,τη γλουτενη,τα σιτηρα και ολα αυτα που ειμαι σιγουρος οτι απασχολουν πολλους ιδιοκτητες για τη σωστη αναπτυξη και αποφυγη προβληματων υγειας.
Αν τελικα καποιες ξηρες τροφες ειναι ακαταλληλες για το μεσογειακο κλιμα για πιο λογο εισαγονται στη χωρα?
Θα εκτιμουσα προσωπικες αποψεις και εμπειριες.
Ευχαριστω εκ των προτερων
 
  • Love
Reactions: Solvap


Solvap

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2018
167
250
Γεια σας και από μένα μενα.Μετά από πολυ καιρό συζητησεων με την οικογενεια μου αποφασίσαμε να
αποκτήσουμε ένα schnauzer mini απο υπευθυνο εκτροφεα οργωνοντας σχεδον ολη την Ελλαδα,μιλωντας και
βλέποντας απο κοντα τις συνθηκες διαβιωσης σκυλων και ανθρωπων.
Σε λιγες μέρες η μικρούλα θα έρθει σπιτι και μας έχει προκαλεσει τρομερη συγχυση το θέμα της ξηρας τροφής.
Ο εκτροφεας ταιζει royal puppy αλλα διαβαζοντας εδω μεσα ολα τα θεματα διαπιστωνω οτι υπαρχουν καλυτερες τροφες που ισως αξιζει να γινει αλλαγη.
Αν θεωρησουμε δεδομενο πως το οικονομικο δεν ειναι προβλημα ποια θα πρεπει να ειναι η καταλληλοτερη επιλογη τροφης καθως διαβασα ολα τα post για τη διατροφη, τη πρωτεινη,τη γλουτενη,τα σιτηρα και ολα αυτα που ειμαι σιγουρος οτι απασχολουν πολλους ιδιοκτητες για τη σωστη αναπτυξη και αποφυγη προβληματων υγειας.
Αν τελικα καποιες ξηρες τροφες ειναι ακαταλληλες για το μεσογειακο κλιμα για πιο λογο εισαγονται στη χωρα?
Θα εκτιμουσα προσωπικες αποψεις και εμπειριες.
Ευχαριστω εκ των προτερων
Καλώς ήρθες στο φόρουμ και καλώς να δεχτείς την μικρούλα! Δεν υπάρχει (κατά την όχι-και-τόσο-ταπεινή μου γνώμη) φυλή σκύλων που να συνδυάζει τόσες αρετές όσο τα mini schnauzer.

Στον δικό μου (1,5 έτους σήμερα) μετά από πολλούς πειραματισμούς έχω καταλήξει στην Wellness Core. Έχει εξαιρετικά συστατικά, είναι grain-free, και δεν είναι στην λίστα της FDA για τροφές που πιθανώς συνδέονται με καρδιοπάθεια (DCM). Επίσης, έχει χαμηλότερα λιπαρά από άλλες grain-free, πράγμα πολύ σημαντικό καθώς τα σνάουτσερ έχουν προδιάθεση για παγκρεατίτιδα και διαβήτη. Από σνακ ο μικρός μου λατρεύει τα αποξηραμένα κοψίδια της Nature’s Way (ελληνική εταιρεία BARF). Επίσης απολαμβάνει μπρόκολο, καρότο, κολοκύθα και μπανάνα.

Επίσης, αναφέρω ότι η συμφουμίτισσα @FrenchieFan είναι ίσως η καλύτερη stripper (για schnauzer, μην πάει ο νους σας ατο κακό!) στην Ελλάδα :cool:

Περιμένουμε φωτογραφίες!
 
Last edited:
  • Like
Reactions: FrenchieFan


2

21864

Guest
Σ'ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και την απαντηση.Η αληθεια ειναι πως εχουμε κανει εκτενη
ερευνα και καταληξαμε σ αυτη τη ρατσα λογο χαρακτηριστικων.Εδω και 8 μηνες αντλουμε πληροφοριες ωστε να αποκτησουμε και να μεγαλωσουμε υπευθυνα το νεο μέλος.
το μονο που μας απασχολει ειναι αυτο καθως ειναι τοσες πολλες οι γνωμες και οι επιλογες που καταληγει σε αδιεξοδο.Ειναι αδυνατο να δοκιμαζεις συνεχεια και βεβαια δε μπορεις να ξερεις αν θα υπαρχουν μελλοντικα θεματα υγειας.
Δινεις αυτη τη τροφη απο κουταβι?
 


Solvap

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2018
167
250
Σ'ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και την απαντηση.Η αληθεια ειναι πως εχουμε κανει εκτενη
ερευνα και καταληξαμε σ αυτη τη ρατσα λογο χαρακτηριστικων.Εδω και 8 μηνες αντλουμε πληροφοριες ωστε να αποκτησουμε και να μεγαλωσουμε υπευθυνα το νεο μέλος.
το μονο που μας απασχολει ειναι αυτο καθως ειναι τοσες πολλες οι γνωμες και οι επιλογες που καταληγει σε αδιεξοδο.Ειναι αδυνατο να δοκιμαζεις συνεχεια και βεβαια δε μπορεις να ξερεις αν θα υπαρχουν μελλοντικα θεματα υγειας.
Δινεις αυτη τη τροφη απο κουταβι?
Στην αρχή έδινα κι εγώ Royal Canin Mini Schnauzer, μέχρι μου συνειδητοποίησα πόσο άθλια σχέση τιμής-ποιότητας έχει.

Το πρώτο 9μηνο έκανα εναλλαγή Acana και Orijen, τα οποία σταμάτησα λόγω της ανακοίνωσης της FDA που τις περιλαμβάνει σε λίστα ως ύποπτες για καρδιοπάθεια. Στη συνέχεια δοκίμασα μεταξύ άλλων Naturea και N&D Farmina, οι οποίες του άρεσαν αλλά σύντομα βαρέθηκε. Τελικά κατέληξα τους τελευταίους μήνες στην Wellness την οποία για την ώρα τρώει με πολύ όρεξη. Τα εξαιρετικά σνακ της Nature’s food τα ανακάλυψα σχετικά πρόσφατα.

Σίγουρα πάντως θα χρειαστεί να κάνεις αρκετές εναλλαγές γιατί τα σνάουτσερ βαριούνται σχετικά γρήγορα το ίδιο "καναβούρι-καναβούρι" και σαν χειριστικά πλην χαριτωμένα πλάσματα που είναι κηρύσσουν «απεργίες πείνας» :)
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
συνειδητοποίησα πόσο άθλια σχέση τιμής-ποιότητας έχει.
Παρατήρησες κάτι στην πράξη που σε ανησύχησε (κόπρανα πχ ή οτιδήποτε άλλο) ή το λες με βάση τα συστατικά της;
 


Solvap

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2018
167
250
Παρατήρησες κάτι στην πράξη που σε ανησύχησε (κόπρανα πχ ή οτιδήποτε άλλο) ή το λες με βάση τα συστατικά της;
Καθαρά σχέση συστατικών / τιμής. Συγκεκριμένα, τα πρώτα πέντε συστατικά της Royal Canin
είναι filler με υποπροϊόντα σιτηρών και μόλις το έκτο είναι “chicken by-product meal” (αλεσμένα υποπροϊόντα κοτόπουλου) με κόστος περίπου €7,70 / κιλό.

Αντιθέτως, το πρώτο συστατικό της Wellness Core είναι κρέας γαλοπούλας, δεν περιέχει σιτηρά, και το κόστος ανέρχεται σε περίπου €6.80 / κιλό.

Η επιλογή είναι ψιλοαυτονόητη.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Δεν ξέρω πόσο αυτονόητη είναι η επιλογή αν συνυπολογισεις αφενός την φήμη της royal εδώ και πολλές δεκαετίες και αφετέρου αυτή την κομπίνα.
Οφείλω να πω πως δεν γνωριζω περίπτωση αντικατάστασης της royal επειδή δημιούργησε κάποιο πρόβλημα στον σκύλο που την έτρωγε. Συνήθως η royal απορρίπτεται ή αντικαθισταται με άλλη ξηρά καθαρά λόγω συστατικών και τιμής.
Προσωπικά δεν είμαι καθόλου σίγουρος για την ειλικρίνεια των εταιρειών στις ετικέτες. Και δυστυχώς αυτό είναι ένα πολύ σημαντικό κριτήριο επιλογής.
 


2

21864

Guest
Δεν ξέρω πόσο αυτονόητη είναι η επιλογή αν συνυπολογισεις αφενός την φήμη της royal εδώ και πολλές δεκαετίες και αφετέρου αυτή την κομπίνα.
Οφείλω να πω πως δεν γνωριζω περίπτωση αντικατάστασης της royal επειδή δημιούργησε κάποιο πρόβλημα στον σκύλο που την έτρωγε. Συνήθως η royal απορρίπτεται ή αντικαθισταται με άλλη ξηρά καθαρά λόγω συστατικών και τιμής.
Προσωπικά δεν είμαι καθόλου σίγουρος για την ειλικρίνεια των εταιρειών στις ετικέτες. Και δυστυχώς αυτό είναι ένα πολύ σημαντικό κριτήριο επιλογής.

Θελεις να πεις οτι στις τροφες που εμφανιζεται το κρεας σαν πρωτο συστατικο και στη τελεια συνταγη της εκαστοτε εταιριας μπορει στη πραξη να μην ισχυει?
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Το άρθρο που παρέθεσα περιγράφει τον τροπο ώστε να φαίνεται στην λίστα ως πρώτο συστατικό αυτό που θέλει να δει ο καταναλωτής. Το ποιο είναι πρώτο στην πραγματικότητα δεν το ξέρω και δεν ξέρω αν μπορούμε να το μάθουμε κιόλας. Οπότε είμαι αρκετά επιφυλακτικός με όλες αυτές τις νέες και σούπερ ντουπερ τροφές που βγαίνουν. Προτιμώ να δίνω κάτι δοκιμασμένο που δεν δημιουργεί κάποιο εμφανές πρόβλημα στον σκύλο μου, παρά να κάνω πειράματα βασισμένος στο trend της εποχής και στο marketing της κάθε εταιρείας. Τροφές που πριν 5 χρόνια θεωρούνταν κορυφή από τους πετσοπαδες και τα διάφορα φόρα είναι τώρα σκουπίδια προς όφελος νέων "super premium" τροφών που ούτε η μάνα τους δεν τις ξέρει.
 


paliotspos

Well-Known Member
17 Μαϊου 2018
276
847
Προτιμώ να δίνω κάτι δοκιμασμένο που δεν δημιουργεί κάποιο εμφανές πρόβλημα στον σκύλο μου, παρά να κάνω πειράματα βασισμένος στο trend της εποχής και στο marketing της κάθε εταιρείας.
"Δοκιμασμένο" ?νομιζω υπερβαλλεις λιγο..ούτε την ιδια συνταγη εχουν 30 χρονια και εχουν και μερικες ανακλησεις στο ιστορικο τους αν θυμαμαι καλα..
Επισης και η royal canin σαν trend της εποχης ξεκινησε και ειναι και δασκαλος στο marketing..την ξερουν κι αυτοι που δεν εχουν ζωα..

Εγω ειμαι της γνωμης τελεια τροφη και να ταιριαζει και σε ολα τα σκυλια δεν υπαρχει..επειδη λοιπον για καμια δεν βαζω το χερι μου στη φωτια,στα δικα μου ζωα δινω μια τροφη (εννοειται που τους καθεται καλα) το πολυ 6 μηνες με 1 χρονο..μετα αλλη ωστε και καποιο προβλημα να εχει η τροφη να μην λειτουργησει συσσωρευτικα στον οργανισμο του..και με την πρωτη ευκαιρια θα τους γυρισω και στο μαγειρευτο για να ξερω λιγο καλυτερα τι τους δινω..
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Συμφωνώ.
Ούτε εγώ μπορώ να εγγυηθώ για καμία τροφή που δεν έχω φτιάξει ο ίδιος.
Αυτό είναι το ιδανικό κακά τα ψέμματα :
Σπιτικό μαγειρευτο (ή ωμό αν θέλετε) από τα χεράκια μας.
Το κακό είναι πως θέλει χρόνο και κόπο.
Χώρια που δεν ξέρεις αν προσλαμβάνει ο σκύλος όλα τα συστατικά που χρειάζεται ο οργανισμός του. Δεν είναι απλό, τουλάχιστον για το μέσο ιδιοκτήτη, να φτιάξει ο ίδιος ένα ισορροπημένο γεύμα για τον σκύλο του.
Αλλά μήπως ξέρουμε για μας τους ίδιους ή τα παιδιά μας.
Η ξηρά βγήκε για να κάνει την ζωή μας ευκολότερη και συνήθως ο, τι μας διευκολύνει το προτιμάμε.

Δεδομένων λοιπόν των συνθηκών (βλέπε σύγχρονος τρόπος ζωής) ανάμεσα στα σκουπίδια, προτιμώ να δίνω τα δοκιμασμένα (στον χρόνο) σκουπίδια, σε συνδυασμό με μαγειρευτο. Έτσι ξέρω (όσο μπορώ να βασιστώ στις ετικέτες) πως ο σκύλος παίρνει τα συστατικά που χρειάζεται και ταυτόχρονα τρώει και αληθινό φαγητό.
 


2

21864

Guest
Συμφωνώ.
Ούτε εγώ μπορώ να εγγυηθώ για καμία τροφή που δεν έχω φτιάξει ο ίδιος.
Αυτό είναι το ιδανικό κακά τα ψέμματα :
Σπιτικό μαγειρευτο (ή ωμό αν θέλετε) από τα χεράκια μας.
Το κακό είναι πως θέλει χρόνο και κόπο.
Χώρια που δεν ξέρεις αν προσλαμβάνει ο σκύλος όλα τα συστατικά που χρειάζεται ο οργανισμός του. Δεν είναι απλό, τουλάχιστον για το μέσο ιδιοκτήτη, να φτιάξει ο ίδιος ένα ισορροπημένο γεύμα για τον σκύλο του.
Αλλά μήπως ξέρουμε για μας τους ίδιους ή τα παιδιά μας.
Η ξηρά βγήκε για να κάνει την ζωή μας ευκολότερη και συνήθως ο, τι μας διευκολύνει το προτιμάμε.

Δεδομένων λοιπόν των συνθηκών (βλέπε σύγχρονος τρόπος ζωής) ανάμεσα στα σκουπίδια, προτιμώ να δίνω τα δοκιμασμένα (στον χρόνο) σκουπίδια, σε συνδυασμό με μαγειρευτο. Έτσι ξέρω (όσο μπορώ να βασιστώ στις ετικέτες) πως ο σκύλος παίρνει τα συστατικά που χρειάζεται και ταυτόχρονα τρώει και αληθινό φαγητό.
Είναι σωστή η τοποθέτηση σου αν το δεις και από την άλλη σκοπιά.Η γνώμη σου είναι να συνεχίσω τη royal? Την οποία αν κατάλαβα την εμπιστεύεσαι λίγο πιο πολύ καθώς είναι πολλά χρόνια στην αγορά και δεν έχουν ακουστεί πολλά παράπονα;
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Στην θέση σου θα συνέχιζα την RC που δίνει ο εκτροφέας. Εάν την τρώει με όρεξη και του κάθεται καλά, δεν βλέπω λόγο να την αλλάξεις.
 


Solvap

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2018
167
250
Πάντως βάσει των συστατικών, η ιστοσελίδα Dog Food Advisor χαρακτηρίζει την RC "average" (μέτρια).
 
Last edited:


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Τα πρώτα 2-3 χρόνια αφότου πήρα τον σκύλο μου έδινα τροφή από τα Lidl (ω, ναι .... υπήρχε μάλιστα και θέμα από εκτροφέα στο forum που την επαινούσε, οπότε σκέφτηκα αφού αναφέρεται εδώ ότι είναι καλή, έτσι θα είναι).
Δεν είχαμε κανένα θέμα, ούτε με τρίχες, ούτε με στομάχια, κόπρανα κλπ, μια χαρά του είχε κάτσει.
Θέλω δηλαδή να πω πώς μια μέτρια προς κακή τροφή μπορεί να μην έχει καμία άσχημη επίπτωση σε έναν σκύλο (ακόμα και μακροπρόθεσμα όπως φαίνεται), και σε έναν άλλο η ίδια τροφή ή ακόμα και μία θεωρητικά ανώτερη να μην του κάθεται καθόλου από την πρώτη στιγμή.

Κατά τα άλλα συμφωνώ 100% με τον Μιχάλη πάνω σε αυτό
Ούτε εγώ μπορώ να εγγυηθώ για καμία τροφή που δεν έχω φτιάξει ο ίδιος.
Αυτό είναι το ιδανικό κακά τα ψέμματα :
Σπιτικό μαγειρευτο (ή ωμό αν θέλετε) από τα χεράκια μας.
Το κακό είναι πως θέλει χρόνο και κόπο.
Χώρια που δεν ξέρεις αν προσλαμβάνει ο σκύλος όλα τα συστατικά που χρειάζεται ο οργανισμός του. Δεν είναι απλό, τουλάχιστον για το μέσο ιδιοκτήτη, να φτιάξει ο ίδιος ένα ισορροπημένο γεύμα για τον σκύλο του.
Αλλά μήπως ξέρουμε για μας τους ίδιους ή τα παιδιά μας.
Η ξηρά βγήκε για να κάνει την ζωή μας ευκολότερη και συνήθως ο, τι μας διευκολύνει το προτιμάμε.

Δεδομένων λοιπόν των συνθηκών (βλέπε σύγχρονος τρόπος ζωής) ανάμεσα στα σκουπίδια, προτιμώ να δίνω τα δοκιμασμένα (στον χρόνο) σκουπίδια, σε συνδυασμό με μαγειρευτο. Έτσι ξέρω (όσο μπορώ να βασιστώ στις ετικέτες) πως ο σκύλος παίρνει τα συστατικά που χρειάζεται και ταυτόχρονα τρώει και αληθινό φαγητό.
 


2

21864

Guest
πολλες φορες η υπερβολη λειτουργει αντιστροφως αναλογα στις επιλογες αλλα οι περισσοτεροι ψαχνουν για το "καλυτερο" .Τωρα πιο ειναι αυτο δε ξερω αλλα θα σου πω οτι εχω χασει 2 σκυλια boxer αδερφια μεσα σε 4 μηνες απο κακη τροφη η νερο οπως μου ειπαν οι γιατροι απο γαστροραγεια.
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Εγώ το σκυλί το ξεκίνησα με ακάνα. Από ένα σημείο και μετά άρχισε διάρροιες τρομερές, σε σημείο να βγάζει αίμα. Τη σταμάτησα, δοκίμασα όριτζεν. Τα ίδια. Με τη διαφορά ότι στις αιματολογικές τσίμπησε η ολική πρωτεϊνη και οι τρανσαμινάσες. Δοκίμασα σαμς με χαμηλότερο ποσοστό πρωτεΐνης, οι διάρροιες σταθερές. Το είχα σκίσει το σκυλί και δεν ήξερα τι να κάνω. Δοκίμασα τη ρόγιαλ τότε. Και..τέλος στα πάντα. Ούτε διάρροιες, ούτε θέμα στις αιματολογικές, όλα καλά. Κάποια στιγμή κάναμε ένα μπρέικ με μπαρφ. Όλα καλά εκεί από εντερικής πλευράς μέχρι που τσίμπησε πάλι πρωτεϊνη, τρανσαμινάσες και κρεατινίνη. Τη σταμάτησα κι αυτή. Είπα να μη γυρίσω στη ρόγιαλ και να δοκιμάσω με άρντεν. Και της έκατσε καλά. Ο σολομός όμως μόνο. Όλες οι άλλες γεύσεις πάλι διάρροια την πάνε. Και με μικρά διαλείμματα με μαγειρευτό μέσα στο μήνα. Οπότε, μάλλον επιβεβαιώνω κι εγώ τη θεωρία αυτή. Ότι σου κάτσει καλύτερο για το σκύλο τελικά. Ούτε την άρντεν τη θεωρώ κορυφαία τροφή..ένα τσικ άνω του μετρίου τη θεωρώ. Απλά έκατσε καλά και (υποθέτω ότι) είναι λίγο καλύτερης ποιότητας από τη ρόγιαλ.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Κι εγώ έδινα στα δικά μου την Arden με σολομό για αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα (4-5 χρόνια)
Είχα παρατηρήσει πως ανά τακτά χρονικά διαστήματα έκαναν αρκετά μαλακά κόπρανα (χωρίς να τους έχω δώσει κάτι άλλο). Στους τωρινούς μου δίνω από τα γεννοφάσκια τους RC + τσιμπολογήματα από το δικό μας φαγητό και δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα.

Οσον αφορά το άλλο που λες με ακανά/οριτζεν, έχουν από όσο θυμάμαι αρκετά υψηλά ποσοστά πρωτεΐνης. Αντίστοιχο πρόβλημα με υψηλά ποσοστά πρωτεΐνης είχα αντιμετωπίσει και εγώ με λιχουδιές του εμπορίου που έδινα στους δικούς μου. Είχα αναφερθεί σε αυτό εδώ το θέμα.
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Μα ναι αφού το ίδιο είναι. Και οι λιχουδιές του εμπορίου πολλές φορές είναι χάλια ποιότητα για πολλούς λόγους.

Εμένα προς το παρόν της έχει κάτσει πολύ καλά ο σολομός. Δεν βρήκα την τελευταία φορά και βλακωδώς πήρα κοτόπουλο, με αποτέλεσμα να έχει και μαλακά κόπρανα αλλά και στομαχικές διαταραχές. Κατά τ' άλλα τα πετούσαν στα πιτ να παλέψουν με ταύρους σου λέει..που την έχει δει Μαντάμ Σουσού..:LOL:
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


Mina2021

Member
9 Αυγούστου 2021
10
3
53
Καλησπέρα από ένα νέο μέλος με ένα θηλυκό mini snautcher .
Ποια η γνώμη σας για την purine pro plan ?