ιχνηλασια


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
Η ιχνηλασία είναι ένας από τους 3 διαφορετικούς τρόπους ανεύρεση ενός "αγνοούμενου" και όπως το λέει και η λέξη, το σκυλί μας εκπαιδεύεται να ακολουθεί τις οσμές που αφήνει ένας άνθρωπος καθώς περπατά...σπασμένα χόρτα, τρυμένο λάστιχο από τις σόλες τους κ.λ.π.
Αυτος ο τρόπος χρησιμοποιείται σε ειδικές περιπτώσεις και μόνο όταν γνωρίζουμε το σημείο από όπου ξεκίνησε την πορεία του. Οι άλλοι τρόποι είναι το tracking παρόμοιο της ιχνηλασίας , φαίνεται το σκυλί με την μύτη στο έδαφος να ακολουθεί ίχνη αλλά στην πραγματικότητα ακολουθεί τα πεσμένα νεκρά κυτταρα του ανθρώπου. Ο πλέον χρησιμος τρόπος έρευνας είναι το air scenting δηλαδή ο σκύλος με την μύτη όχι στο έδαφος αλλά ψηλότερα ακολουθεί την μυρωδιά των νεκρών κυττάρων που παρασέρνονται από τον αέρα σχηματίζοντας ένας κώνο μυρωδιάς.

...Αρα με την ιχνηλασία δεν μπορούμε να βρούμε τρούφες ..επειδη δεν υπάρχουν ίχνη...
ηθελα να βρω εαν εχει ειπωθει κατι για την ιχνηλασια στην ενοτητα και με αφορμη αυτο που διαβασα σε αλλο τοπικ, θελω να ρωτησω το εξης.
εχω παρατηρησει οτι ο γερμανικος ποιμενικος που εχω, εχει μεγαλο ταλεντο στην οσφρηση να το πω? δεν ξερω...
παραδειγμα.
ειμαστε σε ερημικη παραλια ,νυχτα, χωρις φωτα τριγυρω, θεοσκοτεινα.
η παραλια εχει ολο ασπρα στρογγυλα μεγαλα βοτσαλα.
παιρνω ενα, το πεταω οσο πιο μακρια μπορω και μετα του λεω να παει να το φερει ( δεν εχει φυγει πριν πεσει αυτο στο εδαφος)
οσες, μα οσες φορες και να το κανω, με οσες παραπλανητικες παραλλαγες και να το κανω, παντα θα φερει πισω την σωστη πετρα.
αυτο απο οτι διαβασα, δεν ειναι ιχνηλασια, διοτι η πετρα δεν εχει αφησει ιχνη.
τωρα που μεγαλωσε και δεν θελω να τον βαζω σε αυτο το ταρατατα-τα-τα-τα-τακατακαταΤΑ! που δεν εχει κανενα προβλημα βεβαια να το κανει ακομη, αλλα εγω πιστευω οτι δεν πρεπει πλεον να το κανει με τετοια ενταση, διοτι η ψυχη μπορει να θελει, αλλα το σωμα θα μας μεινει καμια μερα :D, σκεφτηκα να τον διασκεδαζω και να κανει και την ασκησουλα του, με καποιο ειδος ιχνηλασιας, δηλαδη κατι πιο χαλαρο χωρις σπινταρισματα που τρελλαινεται, αλλα δεν τα θελω.
τι μπορω να κανω επ αυτου?
επισης θελω να μαθω , η ιχνηλασια σαν αθλημα, οχι αυτη των εξετασεων, πως γινεται? με τι τροπους? μπορει να γινει στον δικο μας χωρο?
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Δεν είμαι γνώστης των Γ.Π. αλλά αν θυμάμαι σωστά έχουν πολύ ψηλή αναλογία οσφρητικών κυττάρων σε σχέση με άλλες φυλές και αυτός είναι ένας απο τους λόγους που είναι τόσο επιτυχημένα σε έρευνα, διάσωση και ιχνηλασία σε συνδυασμό με ικανότητα φύλαξης.
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
:Dσυνηθως του κρυβω πραγματα και πηγαινει και τα βρισκει.
μια μερα,επειπε απο το σπιτι, πηγαινω λοιπον για να τον τεσταρω και βαζω το μπαλακι του ( απο αυτα που εχουν το σκοινακι, το οποιο βεβαια ηταν φισκα στις μυρωδιες) πανω στην ταρατσα, σε ενα κουτι, πισω απο τον ηλιακο.
ερχεται αυτος στο σπιτι , σημειωτεον δεν το ειχα ξαναβαλει εκει ποτε ωστε να του εχει καταγραφει και του λεω, "που ειναι το μπαλακι?"
εψαχνε, εψαχνε, του ειχε βγει η γλωσσα εξω...μετα απο κανα μισαωρο ψαξιματος, αρχιζει να πηγαινει προς την σκαλα.. μυριζει, ανεβαινει και φερνει το μπαλακι.
αχ, ειναι ταλεντο ο γερμαναρας μου, αλλα δεν το αξιοποιησα εγκαιρως...:maria:
για πειτε ομως ρε παιδια, το σπιτι μου ειναι διπλα σε δασος, διπλα ομως, ανοιγω πορτα και βγαινουμε.
με τι τροπο θα μπορουσα να δημιουργησω μια διαδρομη με ιχνη , να δω τι θα κανει?
στις εξετασεις, τι κανουν?
εκτος εξετασεων πως παιζεται η φαση?
ρε μακη, τι κανεις? κοιμασαι?:D
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Μπορείς να το κάνεις πολύ απλά και μάλιστα να το διασκεδάσετε οικογενειακώς!
Βαλε κάποιον από την οικογένεια να κρυφτεί πίσω από ένα δέντρο, θάμνο κτλ, δώσε στο σκύλο να μυρίσει κάτι δικό του (πχ μια φορεμένη μπλούζα) και προέτρεψε τον βρει το άτομο που έχει κρυφτεί!
Καλό είναι,ι μόλις ο σκύλος ανακαλύψει τον κρυμμένο άνθρωπο, να τον επιβραβεύσετε με πολλά χάδια και λιχουδιές!

:)
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
αυτο το καναμε καποτε αλλα δεν εχει πλακα γιατι μας βρισκει στο λεπτο και χωρις να του δωσουμε κατι να μυρισει:D
κατι δυσκολο σκεψου:)
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Μπορεί να δυσκολέψεις λίγο το σκύλο αν δεν κατευθυνθείτε προς μια κατεύθυνση αλλά αλλάζετε διαδρομές μέσα στο δάσος πριν καταλήξετε στην κρυψώνα σας έτσι ώστε να μπερδέψει τα ίχνη σας. Ακόμα δυσκολότερή δοκιμασια για το σκύλο θα ηταν να παιξετε αυτο το "παιχνιδι" σε κατοικημένη περιοχή που οι μυρωδιές που μπορούν να αποσπασουν την προσοχη του ειναι χιλιάδες! ;)
 


mitsakos

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2008
273
0
ειχα την ιδια απορια χτες περι ιχνηλασιας αν και δεν νομιζω οτι η δικια μου μπορει να ασχοληθει:-|
εγω κραταω καλτσα την κρυβω στο δωματιο λεω ψαξε και κανει μιση ωρα και μπροστα της να ειναι
 


kotsidas

Well-Known Member
16 Ιουνίου 2008
381
13
Μαλλον δεν καταλαβαινει τι εννοεις οταν λες "ψαξε"
ή
για καποιο "λογο" αποφευγει την καλτσα.:D:D:D (πλακιτσα)
 




mitsakos

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2008
273
0
δεν νομιζω να φταιει αυτο...η καλτσα ειναι το αγαπημενο της παιχνιδι.ολα τα αλλα παιζει οταν τα βλεπει κ τα παραταει..τις καλτσες τις εχει ριμαξει...

τωρα ας πουμε εχω βαλλει μια καλτσα στο κρεβατι της λεω ψαξε,φαινεται οτι καταλβαινει γτ κοιταει σε γωνιες και μυριζει και δεν ασχολειται με τις αλλες καλτσες αλλα δεν την βρισκει
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
Μπορεί να δυσκολέψεις λίγο το σκύλο αν δεν κατευθυνθείτε προς μια κατεύθυνση αλλά αλλάζετε διαδρομές μέσα στο δάσος πριν καταλήξετε στην κρυψώνα σας έτσι ώστε να μπερδέψει τα ίχνη σας. Ακόμα δυσκολότερή δοκιμασια για το σκύλο θα ηταν να παιξετε αυτο το "παιχνιδι" σε κατοικημένη περιοχή που οι μυρωδιές που μπορούν να αποσπασουν την προσοχη του ειναι χιλιάδες! ;)
και πως θα το κανω σε κατοικημενη περιοχη? θα τον αμολυσω? no way.
θα τον κραταει αλλος με λουρι?
κοιτα να δεις τι γινεται. για να το κανει με πολυ παθος,- σε κατοικημενη θελει πολυ παθος, γιατι ασχολειται και με αλλα ερεθισματα- θα πρεπει να εχω κρυφτω εγω, η οποια ειμαι η ζωη του , η αναπνοη του:D
ο μονος που μπορει να τον κρατησει σωστα με το λουρι ειναι ο αντρας της οικογενειας , ο οποιος βαριεται να κανει ιχνηλασιες:rolleyes:
 




galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
μαλιστα... δεν φτανει που βαριεται, θα τον βαλω να φορεσει και κρανος:paja1:
:D:D:D
ολα αυτα θα γινουν στον επομενο σκυλο και με συνεργασια των γιων μου που θα γουσταρουν ανελεητα, στον τωρινο δεν το βλεπω/
( ο ελρικιξ δεν εσκασε μυτη και εχω ανησυχησει:rolleyes:.....)
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
αν δεν υπάρχει λόγος σοβαρός να ασχοληθείς με την ιχνηλασία θα έλεγα να μην το κάνεις.

η διαδικασία απαιτεί φαί στα ιχνη και ενθαρύνει το σκυλί να τρώει ότι βρίσκει κάτω με ότι αυτό συνεπάγετε

υπάρχουν ειδικά λουριά για την ιχνηλασία που επιτρεπουν σε οποιονδήποτε να ελέγξει το σκυλί
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Καλά μιλάμε χαραμίζετε ο σκύλος μαζί σου, Γαλάζιο!!!
Πλάκα κάνω:p ! Αλλά είναι όντως φοβερός ο τύπος...

Πόσο είναι σε ηλικία; Αν είναι μεγάλος μπορείς να κάνεις το παιχνίδι (του ψάξε) μέσα στο νερό. Αν φυσικά κολυμπάει τέλεια. Αντίθετα με την κοινή γνώμη ΔΕΝ ξέρουν όλοι οι σκύλοι καλό κολύμπι (να χρησημοποιούν σωστά τα πίσω πόδια δηλαδή).
Εκεί είναι επικίνδυνο να πνιγούν...

Το κολήμπι είναι ΤΕΛΕΙΑ άσκηση για μεγαλύτερους σκύλους λόγο έλλειψης κραδασμών. Και φυσικά μπορεί να κάνει ιχνηλασία στο νερό! Τα ξαδερφάκια του, που δεν "χαραμίστικαν" χρησημοποιούνται να βρήσκουν πτώματα στον πάτο των λιμνών.

Στη θάλασσα είναι πιο δύσκολο (λόγο κινητικότητας νερού) αλλά άν είναι λάδι η θάλασσα και το αντικείμενο κρυμένο στον πάτω πρίν πολύ λίγη ώρα (μέχρι 4 λεπτά στην αρχή) είναι σχεδόν το ίδιο εύκολο. Ξεκίνα με κάτι μεγάλο για να βοηθίσεις στην αλλάγη προς το υγρό στοιχείο. Όχι μεταλικό όμως (αν και έχουν έντονη μυρωδιά δεν τους αρέσει).

Πχ, ένα μικρό μπουκάλι πλαστικό του νερού (γεμάτο φυσικά τελείως για να βουλιάξει) και που έχεις χουφτώσει πολύ καλά με τα βρωμοχερά σου :p πασπαλήζοντάς το με τα κυτταράκια σου. Το ότι είναι διάφανο βοηθάει. Τον αναγκάζει να μυρίσει να το βρεί. Θα ήταν λάθος να το βάψεις κόκκινο για παράδειγμα, για να τον βοηθήσεις (ΙΔΙΩΣ τη πρώτη φορά). Μπορεί να πάρει "λάθος δρόμο" και πάντα να ψάχνει μόνο με τα μάτια στο νερό. Αν και δεν τον έχω, τον συγκεκριμένο (είναι ιχνηλάτης ο τύπος, το 'χει!)...

Για σκύλους που δεν ξέρουν να χρησημποιούν τη μύτη τους (στο έδαφος) με την εντολή του "ψάξε" κάνεις το εξής:

Μαθαίνεις την εντολή πρώτα σε σκληρό έδαφος όπου έχεις κάνει μια διαδρομή (μικρή για τις πρώτες φορές) αόρατη αλλά με ΠΟΛΥ δυνατή μυρωδια. Και μέσα στο σπίτι γίνεται (αν έχεις πλακάκι ή παρκέ και ώρα για σφουγγάρισμα). Δύο κουτάβια μου μέσα στο σπίτι το έμαθαν.

"Χαράζοντας" τ' οσφρητικό μονοπάτι με ένα κομάτι λυπαρό τυρί ή σαλάμι. Με το που θα φέρεις εκεί το σκύλο (αφού έχεις πρώτα πλύνει ΚΑΛΑ τα χέρια σου από το σαλάμι!! :D αλλιώς θα κυνηγάει εσένα!) θα κολήσει η μύτη του κάτω λες και έχει μαγνίτη!!!

Προσπάθησε να του πείς ακριβώς εκείνη τη στιγμή "ΨΑΞΕ!" ή ακόμη καλύτερα, ένα δευτερόλεπτο νωρίτερα. Θα συνδιάσει την υπέροχη μυρωδιά με την εντολή πολύ εύκολα και θα καταλάβει πια πως το "ψάξε" στην ουσία σημαίνει "μύρισε!".

Ακολουθόντας τη μυρωδιά (καθώς εσύ θα λες συχνά "μπράβο" και "ψάξε!") θα επιβραυευτεί μόνος του με το κομάτι τροφής στο τέλος της διαδρομής.

Συμφωνώ απόλυτα με το Μάκη πως γενικά πρέπει να σκεφτόμαστε μελλοντικά όταν μαθαίνουμε κάτι στον σκύλο μας (τι συνέπειες μπορεί να έχει το κάθε τι) και ΚΥΡΙΩΣ όταν του μαθαίνουμε κάτι που ίσως τον βοηθίσει να φάει φόλα και να πεθάνει!!!

Όμως, δεν μένουμε όλοι όμως σε μέρη που έχουν φόλες ή/και επικίνδυνα σκουπίδια που μπορεί να φάει ο σκύλος μα στη βόλτα. Αυτό είναι ωράιο παιχνίδι για τέτοια μέρη. Όπου και να μένει όμως κανείς, καλό είναι να προσέχουμε πολύ να έχει και καλή βασική υπακοή ο σκύλος που μαθαίνει ιχνηλασία (όπως για παράδειγμα ο σκύλος του Γαλάζιου).

Αλλιώς ο σκύλος (έχοντας μόνο ΕΝΑ μάθημα/"παιχνίδι" στο νου) ίσως να πηγαίνει ΟΛΗ μέρα με το κεφάλι κάτω σ'αναζήτιση της (μοναδικής) επόμενης επιβράβευσης!

Και ΑΝ βρει κόκαλο κότας στο τέλος της διαδρομής του, πως θα του το πάρεις χωρίς καλή υπακοή; Ικανός θα είναι να "φολιαστεί" μόνος του.... όλα πρέπει να τα σκεφτόμαστε. Έχει δίκιο ο Μάκης. Θέλει προσοχή το θέμα.
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
Καλά μιλάμε χαραμίζετε ο σκύλος μαζί σου, Γαλάζιο!!!
Πλάκα κάνω:p ! Αλλά είναι όντως φοβερός ο τύπος...

Πόσο είναι σε ηλικία; Αν είναι μεγάλος μπορείς να κάνεις το παιχνίδι (του ψάξε) μέσα στο νερό. Αν φυσικά κολυμπάει τέλεια. Αντίθετα με την κοινή γνώμη ΔΕΝ ξέρουν όλοι οι σκύλοι καλό κολύμπι (να χρησημοποιούν σωστά τα πίσω πόδια δηλαδή).
.
πρεπει να κοντευει τα 9, αλλα αντεχει καργα:D
δυστυχως με το νερο, δεν τα πηγαινει καλα, με το κολυμπι δηλαδη.. ειναι ο μονος σκυλος που ειχα που δεν ξερει να κολυμπαει! να πνιγει, δεν πνιγεται, καταφερνει να βγει εξω, αλλα ειναι τοσο ατσουμπαλες οι κινησεις, δεν φοβαται, διαπιστωμενο, απλα ΔΕΝ ξερει να κολυμπαει.
στην θαλασσα, μυριζει και φερνει το σωστο αντικειμενο, αρκει να πατωνει εκει που θα το ριξω.
καλα, τα αλλα που βρισκουν τα πτωματα, βουτανε μεσα, η μυριζουν απ εξω κολυμπωντας?:confused::eek:
οντως εχει ταλεντο, αλλα δυστυχως δεν το αξιοποιησα στα νειατα του...
εν τω μεταξυ, το καλο ειναι οτι εαν δεν βρει αυτο που ψαχνει, δεν υπαρχει περιπτωση να σταματησει η να βαρεθει και να μου φερει κατι αλλο, μονο και μονο για να συνεχιστει το παιχνιδι.
θελει αυτο που ψαχνει, τελος! ( πρεπει να δεις την φατσα του, οταν το φερνει τελικα κι εγω του λεω " μπραβο αγορι μου, αυτος εισαι αντρακλα μου!:D:rolleyes:)
κοιταει με ενα υφος του στυλ, " ε, οκ, μην ειμαστε υπερβολικοι, δεν εκανα και τιποτα σπουδαιο, ελα τελειωνε τωρα, κρυψε αλλο, αργουμε, συγκεντρωσου..." χαχαχαχαχα....
αυτο με τα σαλαμια και τα τυρια, δεν μου αρεσει καθολου ομολογουμενως...
δεν ειναι οτι φοβαμαι για φολες, ειναι πως δεν γουσταρω σκυλους ζητουλες σαλαμιων, θελω δηλαδη να τον ελκυει το αντικειμενο και ο σκοπος να μην ειναι η μασα και το ξελιγωμα πισω απο φαγητιλες... δεν ξερω πως να το πω καλυτερα, ελπιζω να καταλαβες τι εννοω:cool:
ειδικα αυτο το σκυλι, οτι εκανε ποτε, το εκανε για την φαση, για την πλακα, οχι για τον μεζε.
ειναι πολυ ενεργητικος και καμαρωτος σκυλος και ακομη κι αν εχει 2 μερες να φαει, θα προτιμησει το μπαλακι του η το να παμε στο βουνο να κουβαλησει ξυλα και να τα στοιβαξει στο πορτ παγκαζ, ακομη κι αν εχω το μπωλ διπλα, πρωτα θα δει, υπαρχει περιπτωση να κανουμε κατι τρελλο? αν δεν υπαρχει, θα φαει, αλλιως ποιος το γ@μει το μπωλ..
χαχαχα:)
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Γαλάζιο, συμφωνώ με τη θεωρία σου περί "ζητουλιάς" απολύτως, αλλά το κάνεις μόνο δυό -τρεις φορές για να μάθει ένα κουτάβι την εντολή (και να μάθει που είναι η μύτη του :p).

Το αλλάζεις σύντομα σε "μη φαγώσιμα" αλλίως δεν θα έχει ενδιαφέρων για κάτι τέτοιο ποτέ. Είμαι κι εγώ ΠΟΛΥ αντίθετη με τη ζητουλιά στην εκπαίδευση.

Για τα ξαδερφάκια του δικού σου με τα πτώματα:
Δεν βρέχονται καν. Από βάρκα μυρίζουν την επιφάνεια του νερού (για κύτταρα, αίμα κλπ). και ειδοποιούν τον χειριστή όταν είναι στο σωστό σημείο. Σαν τον ανιχνευτή μετάλλων ένα πράγμα.

΄Εχεις βάρκα; Αμα σκοτώσω κανέναν θα σας φωνάξω να "παίξουμε".:p
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
φοβερες μυτες τα ξαδερφακια...
ποια εννοεις ξαδερφακια?
ναι, εχω φουσκωτο , αλλα δεν εμπιστευομαι το νευρικο σου συστημα.. μεχρι να σπασει για να μας δημιουργησεις φαση, θα εχω μεγαλωσει αλλους 4 σκυλους:p
χαχαχαχαχα.....;)