καλως σας βρηκα!


sake

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2017
629
1.085
34
καλησπερα σε ολη την ομαδα! ονομαζομαι γιαννης απο αθηνα και εχω ενα πανεμορφο πιτ μπουλακι 3 μηνων αρσενικο και ακουει στο ονομα Tyson!! παροτι εχουμε ενα λαμπραντορ-χασκι στο πατρικο μου, προσφατα μετακομισα και μενω μονος μου και πηρα την αποφαση να παρω τον τερατακο μου!!
ολες οι συμβουλες ειναι καλοδοχουμενες και θα ηθελα να ρωτησω για την τροφη του, εχω επιλεξει την Nutram που εχει βαση το ψαρι! δεν ειχα ιδεα ποια να παρω απλα ζητησα την καλυτερη και μου εδωσαν αυτην!
να ειστε καλα εσεις και τα ομορφα παιδια σας
 

Attachments



Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Καλησπερα και καλως ηρθες!! Να το χαιρεσαι το παιδι!!!! Βλεπω στην φωτογραφια κ αλλο απο πισω; να σ ζησουν!! εχω δουλεψει με τροφες αλλα αυτην δεν την ξερω οποτε θα σε γελασω.. η ακανα θεωρειται μια πολυ καλη τροφη εγω αυτη δινω πλεον κ ειναι σουπερ! Σας ευχομαι τα καλυτερα μαζι:love:
 


sake

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2017
629
1.085
34
ειναι τα αδερφακια του ισως και η μαμα του απο πισω που ελπιζω να ειναι ολα καλα! σκεφτομαι πολυ σοβαρα να τον παω και για εκπαιδευση..το θεμα ειναι οτι δεν εχω ιδεα τι παιζει οσο αναφορα αυτο το κομματι...εχω διαβασει διαφορα...ειτε ερχεται στο χωρο σου ο εκπαιδευτης ειτε τον πας και τον αφηνεις εσυ! ποιες οι διαφορες? ξερουμε καποιον καλο εκπαιδευτη? σιγουρα θελω να μαθεις τις βασικες εντολες, να τρωει μονο απο εμενα(για την φολα) και να ειναι φυλακας στο σπιτι.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Καλώς ήρθες στο φόρουμ.

Ελπίζω να σου φανεί χρήσιμο. Θα διαβάσεις πάρα πολλά πράγματα, που δεν τα ξέρεις. Οπως το, από που ΔΕΝ παίρνουμε σκύλο και γιατί, το ότι η εκπαίδευση για άρνηση φόλας είναι μύθος, και ότι pitbull φύλακας, είναι επιστημονική φαντασία. Και πολλά ακόμη.

Η καλύτερη τροφή, είναι αυτή, που θα βρεις στο pet shop της γειτονιάς σου, που όμως δεν πουλάει ζώα [απαραίτητη προυπόθεση] και αντέχει η τσέπη σου.

Υιοθεσία αδέσποτου κουταβιού "Οδηγίες χρήσεως"
 


sake

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2017
629
1.085
34
ηδη απο τα λιγα που εχω διαβασει, δεν τα εχω ξανα ακουσει! π.χ. καθαροαιμα μονο απο εκτροφεα αυστηρα(ουτε pet shop)..αυτο π λες για τη καλυτερη τροφη(αρκει να μην πουλαει ζωα)δεν το καταλαβα.. οσο αναφορα το πιτ μπουλ φυλακα εχω διαβασει σε διαφορα site το ακριβως αντιθετο.
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Καλημερα:) η mareco θελει να σου πει οτι γινεται προσπαθεια να μην βοηθαμε τα πετ σοπ που πουλανε ζωα, αγοραζοντας απο εκει το οτιδηποτε. Μιας και αυτα τα κουταβακια πχ που βλεπεις στις βιτρινες τους προερχονται απο puppy mills (με μια αναζητηση στο ιντερνετ θα καταλαβεις κατευθειαν σε τι αθλιες συνθηκες ζουν οι γονεις αυτων των κουταβιων). Οσον αφορα την φυλαξη του χωρου ξερεις πλεον και εσυ οτι αν θελει να μπει καποιος εχει πανευκολους και οικονομικοτατους τροπους πλεον να ακινητοποιησει τον σκυλο δεν πιστευω πλεον με ολες αυτες τις λυσεις οτι φοβουνται τα σκυλια. Με αναζητηση εδω θα δεις και πολλες λεπτομερειες για την φυλη και για ολα τα αλλα που ειπαμε. Μπραβο σου που ενδιαφερεσαι οσο ενδιαφερομαστε μαθαινουμε κ περισσοτερα:):):)(y)
 


Ektorakos1

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2017
78
167
51
Να τον χαίρεσαι είναι πολύ όμορφος ! Εκπαίδευση θα χρειαστεί σίγουρα να του κάνεις στα βασικά τουλάχιστον , στην αναζήτηση στο φόρουμ θα βρεις πολλές πληροφορίες για όλα τα θέματα, ρίξε μια ματιά όποτε έχεις χρόνο :)
 




Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Orilis τα πρωτα μου μνματα ειναι αυτο:
http://www.dogforum.gr/community/threads/Βραδινός-ύπνος.20208/page-2
Και το θεμα με τα δερματικα που ξανα ανοιξε προσφατα
http://www.dogforum.gr/community/threads/Δερματικο-με-ξηροδερμια.33266/

αλλα παρουσιαση σκυλου πχ δεν εχω κανει κ δεν εχω δειξει φωτογραφιες γιατι ομως ειναι υποχρεωτικο;
 
Last edited:


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Orilis τα πρωτα μου μνματα ειναι αυτο:
http://www.dogforum.gr/community/threads/Βραδινός-ύπνος.20208/page-2
Και το θεμα με τα δερματικα που ξανα ανοιξε προσφατα αλλα παρουσιαση σκυλου πχ δεν εχω κανει κ δεν εχω δειξει φωτογραφιες γιατι ομως ειναι υποχρεωτικο;
Υποχρεωτικό δεν είναι, σε καμία περίπτωση. Το συνηθισμένο είναι, ειδικά από μέλη που συμμετέχουν τόσο ενεργά. Αυτό το θέμα το είχα δει, ναι, το θυμάμαι...
 


sake

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2017
629
1.085
34
απο περιεργια googlaρα puppy mills...και καταλαβα πολυ καλα τι εννοουσε ο φιλος!! δεν γνωριζα καν οτι υπαρχει κατι τετοιο. οσο αναφορα τον φυλακα που εγραψα, σιγουρα αν θελει καποιος να μπει σε σπιτι και λιονταρι να εχεις , δεν την γλυτωνεις! απλα δεν θελω να τον πλησιαζει ο καθε αγνωστος η να μπαινει σπιτι και να του κανει παιχνιδακια(καταλαβαινεις τι εννοω ελπιζω)
γνωριζουμε το κοστος μιας καλης βασικης εκπαιδευσης?
 




vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
απο περιεργια googlaρα puppy mills...και καταλαβα πολυ καλα τι εννοουσε ο φιλος!! δεν γνωριζα καν οτι υπαρχει κατι τετοιο. οσο αναφορα τον φυλακα που εγραψα, σιγουρα αν θελει καποιος να μπει σε σπιτι και λιονταρι να εχεις , δεν την γλυτωνεις! απλα δεν θελω να τον πλησιαζει ο καθε αγνωστος η να μπαινει σπιτι και να του κανει παιχνιδακια(καταλαβαινεις τι εννοω ελπιζω)
γνωριζουμε το κοστος μιας καλης βασικης εκπαιδευσης?
δυστυχώς διάλεξες λάθος φυλή , το APT κάνει ακριβώς αυτά που δεν θες , τρελαίνετε απο την χαρά του να συστηθεί σε όλους τους αγνώστους που συναντάει , και να κάνει παιχνιδάκια :)
να σου ζήσει
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Υποχρεωτικό δεν είναι, σε καμία περίπτωση. Το συνηθισμένο είναι, ειδικά από μέλη που συμμετέχουν τόσο ενεργά. Αυτό το θέμα το είχα δει, ναι, το θυμάμαι...
Να πω οτι μπηκα και εγω οπως οι περισσοτεροι λοιπον για μερικες ερωτησεις αλλωστε δεν νομιζω να ηξερε κανενα ενεργο μελος απ την αρχη οτι θα γινοταν ενεργο! Το φορουμ εχει πραγματικα πολυ ενδιαφερον κ φανταζομαι το ιδιο συνειδητοποιουν και πολλα αλλα νεα μελη οπως ο θεματοθετης μας του οποιου κ συνεχιζω να χαλαω το θεμα και του ζητω συγνωμη την σταματαω εδω την παρενθεση:D απλα να πω οτι δεν ειναι ολοι οι χαρακτηρες το ιδιο αλλοι τα λενε ολα με το χαιρεται και αλλοι θελουν τον δικο τους χρονο αναλογα πως θελει να χρησιποιησει το φορουμ κ ο καθενας μας δλδ, ελπιζω να ειναι σεβαστο:)
 


Ektorakos1

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2017
78
167
51
Η βασική εκπαίδευση βοηθάει στο να μάθει ο σκύλος απλές βασικές εντολές, να μπορείτε να συμβιώνεται χωρίς προβλήματα και να τον χειρίζεσαι στην καθημερινότητα σου εύκολα... δεν τον κάνει φύλακα όμως.
Η φυλή που διάλεξες δεν έχει προδιάθεση φύλαξης παρόλα αυτά γνωρίζω APT που έχει στείλει κόσμο στο νοσοκομείο, δεν δέχεται ούτε ξένο ούτε γνωστό στο σπίτι εκτός από τον ιδιοκτήτη του, εντελώς ανεξέλεγκτη κατάσταση που δημιούργησε ο ιδιοκτήτης του σαφώς... δεν θες κάτι τέτοιο σε καμία περίπτωση, προσοχή λίγο γιατί το φύλακας με το θηρίο δεν απέχουν τόσο πολύ
 


Orpheas

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2017
87
150
Uppsala/Sweden
Καλησπέρα και σε σένα φίλε μου και στο μικρό σου "τερατάκο" όπως τον αποκαλείς! Είναι πανέμορφος! Σχετικά με τροφές το σίγουρο είναι πως πρέπει να συνηθήσει σιγά σιγά την ξηρή τροφή που περιέχει όλα τα συστατικά που χρειάζεται τόσο ένα κουτάβι όσο και ένα ενήλικο σκυλί! Προσωπικά παίρνω μια μάρκα πασίγνωστη εδώ πάνω την Doggy και πραγματικά θα ήθελά κι εγώ με την σειρά μου να γνωρίζω αν υπάρχει στην Ελλάδα αυτή η τροφή! Σε ερώτημά μου στον εκτροφέα μου αν είναι καλή η σειρά της Pedigree μου ανέφερε πως δεν μου την συστήνει χωρίς να μου εξηγεί και πολλά! Έτσι τουλάχιστον για το δικό μου σκυλί (κουτάβι) παίρνω την Doggy (κίτρινο πακέτο για κουτάβια) και μετά υπάρχει το πράσινο πακέτο και το κόκκινο για ενήλικα σκυλιά! Αλλά θα ήθελα αν έχετε την καλοσύνη να με ενημερώνατε υπάρχει η σκυλοτροφή Doggy στην Ελλάδα?

doggy-valp-12-kg-400x400.png 0121091230.png ska_rmavbild_2016-04-21_kl._14.37.29.png
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
δυστυχώς διάλεξες λάθος φυλή , το APT κάνει ακριβώς αυτά που δεν θες , τρελαίνετε απο την χαρά του να συστηθεί σε όλους τους αγνώστους που συναντάει , και να κάνει παιχνιδάκια :)
να σου ζήσει
καλά μη παίρνεις κι όρκο :p

Να σου ζήσει ο Tyson:) Πως έφτασε στα χέρια σου όμως;
 


sake

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2017
629
1.085
34
δεν θα κρυφτω αν και σε πολλους δεν αρεσει(ουτε κ εμενα στην αρχη αλλα δεν εβρισκα αλλη λυση).. τον αγορασα απο αγγελια! βασικα δεν εψαξα καθολου! τον ειδα στη φωτο και απλα τον ερωτευτηκα! οι γονεις του ειναι καθαρα πιτ μπουλ σε περιπτωση που ρωτησει καποιος..
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
καλά μη παίρνεις κι όρκο :p

Να σου ζήσει ο Tyson:) Πως έφτασε στα χέρια σου όμως;
από το σαιτ του ukc :)

Official UKC Breed Standard@Copyright 1978, United Kennel Club.
CHARACTERISTICS

The essential characteristics of the American Pit Bull Terrier are strength, confidence, and zest for life. This breed is eager to please and brimming over with enthusiasm. APBTs make excellent family companions and have always been noted for their love of children. Because most APBTs exhibit some level of dog aggression and because of its powerful physique, the APBT requires an owner who will carefully socialize and obedience train the dog. The breed’s natural agility makes it one of the most capable canine climbers so good fencing is a must for this breed. The APBT is not the best choice for a guard dog since they are extremely friendly, even with strangers. Aggressive behavior toward humans is uncharacteristic of the breed and highly undesirable. This breed does very well in performance events because of its high level of intelligence and its willingness to work.

Disqualifications: Viciousness or extreme shyness.

για να σταματήσει το κυνήγι της μάγισσας σε αυτήν την φυλή θα πρέπει η εκτροφή της και η εκπαίδευσή της να γίνεται σύμφωνα με το πρότυπο και μόνο :)
 
  • Like
Reactions: sis and Orilis


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Ναι βρε παιδί μου αλλά εδω μιλάμε για τα πιτάκια τα δικά μας. Πόσοι νομίζεις στην Ελλάδα ότι έχουν εκτροφικό πιτμπουλ; Κι επειδή (όπως ξέρεις) έχουμε κυριολεκτικά γεμίσει, δεν υπάρχει νόρμα στο χαρακτήρα τους δυστυχώς.
 
  • Like
Reactions: Orilis and vek


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf