κατάλληλη τροφή για μαλτεζ κουτάβι


Milo2020

New Member
27 Αυγούστου 2020
2
1
44
Καλησπέρα, θα ήθελα την άποψη σας σχετικά με την επιλογή της ξηράς τροφής...
έχουμε ενα αρσενικό μαλτεζάκι σχεδόν 3 μηνών, όταν το πήραμε (2 μηνών) έτρωγε την τροφή Platinum puppy (70% περίπου κρέας). Εμεις είχαμε πάρει ήδη την Profine Puppy όταν ήρθε στο σπίτι μας (έχει γύρω στο 40% κρέας) και ξεκινήσαμε με αυτή. Καθώς όμως έδινε την εντύπωση ότι δε χόρταινε, παρόλο που του δίναμε 3 φορές τη μέρα την ποσότητα που έπρεπε, πήραμε την Platinum πάλι με το σκεπτικό ότι ίσως την αφομοιώνει καλύτερα. Δεν έχω δει ιδιαίτερη διαφορά, όμως διάβαζα ότι οι τροφές με μεγάλη περιεκτικότητα σε πρωτείνη δεν ενδείκνυνται για μαλτέζ, οπότε είμαι πάλι στο ψάξιμο (ίσως Royal Canin?) Θα με βοηθούσε αν κάποιος γνωρίζει περισσότερα...ευχαριστώ
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Καλησπέρα, να σου ζήσει το μωρό. Εγώ έχω χαβανεζάκια που είναι λίγο μεγαλύτερα και μετά από πολύ ψάξιμο και αλλαγές κατέληξα σε Brit Fresh κοτόπουλο με πατάτα. Την λατρεύουν! Έχει κωδικό puppy και adult. Επίσης καλές είναι και της σειράς Brit care που είναι λίγο πιο οικονομικές. Αλλά νομίζω σε τοσο μικρό σκυλάκι αυτό δεν παίζει κανένα ρόλο. Οι Royal canin δεν αξίζουν τα λεφτά τους.
 
  • Like
Reactions: Milo2020