κατουριεται πάνω του?


sofia_3s

Member
15 Φεβρουαρίου 2017
9
0
Καλησπέρα.

Είμαι καινούρια ,κ αυτο είναι το πρώτο post που κάνω (ελπίζω δλδ να μην κανω σοβαρα λαθη) αν κ σας διαβάζω πολύ κατά καιρούς.

Ήθελα να ρωτήσω αν έχει κανείς παρόμοια έμπείρια: έχω ένα ημιαιμο κανισακι αρσενικο 1.5 ετους.

δεν λερώνει μέσα κ περιμενει πάντα την βόλτα ( σπανιά αν το χρειαστεί θα πάει στη πάνα του που υπάρχει πάντα εκεί για να παεί αν θελει).

Τωρα τις τελευταίες 3 εβδ , έχει κατουρηθεί κανονικοτάτα πανω του 4 φορες κ φαίνεται ότι ΔΕΝ το ελεγχει (γίνεται αυτό κ κοιτάει κ άύτός με απορία είναι αμήχανος μετά , δν σηκωνει το ποδι κλπ).
ειδικά τις 2 πρώτες φορές δεν έδωσα βάση γιατί σκεφτόμουν ότι οκ , ατύχημα , έτυχε.

την πρώτη φορά του χα δώσει ένα καινουριο κόκκαλο κ ήταν στο κρεβάτι του μπροστά μου κ το ετρωγε κ έτσι όπως ήταν όρθιος απλά του φύγαν στο κρεβατι του . εκείνη τ φορά του πα ένα πιο έντονο "τι κααανεις? " γτ έμεινα κ εγώ εκπληκτη αλλά τ κατάλαβα από τ συμπεριφορά του ότι δεν το εκανέ επιτηδες κ δν το συνεχισα, την δεύτερη κάπως παρόμοια απλα του φυγαν , δεν το εκανα θεμα.

ε κ τωρα η τελευταία φορά ήταν στο ύπνο του πανω στο κρεβάτι μου σήμερα βράδυ.

εγίνε, κ εξαφανίστηκε από τ δωμάτιο. κ το καταλάβα από τους λεκέδες που συνέχιζαν στο χαλι, δηλαδή του φυγαν στο κρεβάτι κ ενώ περπαταγε να φύγει γιατί το κατάλαβε ότι κάνει λαθος αυτά έτρεχαν.

ε, και τώρα ανησυχώ για τα καλα. Θα τον πάω μέχρι μεθαύριο στον γιατρό.
φοβάμαι πολύ μην έχει κατι σωματικό , λόγω του ότι ειχα πολλές απώλειες τα τελευταία 2 χρονια (ανθρώπους και σκυλια...) είμαι τώρα μέσα στο άγχος ακόμα πιο εύκολα όσο αφορά το φόβο της αρρώστιας.

αν κάποιος έχει παρόμοια εμπείρία , θα ήθελα να ακούσω την δικη τους αιτία..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων κ συγνώμη για το σεντόνι!
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Αν και για καμια ουρολοιμοξη θα επρεπε να κατουριεται πιο συχνα- η να του φευγουν, σιγουρα μια καλλιέργεια ουρων και μια κλινικη εξεταση θα σε φωτισουν λιγο παραπανω.
Και εαν ουτε αυτο δεν βγαζει τιποτα, κανε και εναν υπερηχω ουροποιητικου/νεφρα και θα δεις!
Εμενα μου παει το μυαλο καπου σε κανα προβλημα προστατη- ορμονικο.
 


sofia_3s

Member
15 Φεβρουαρίου 2017
9
0
Καλησπερα ,
ευχαριστω για την απαντηση.

Τον πηγα τωρα στην κτηνιατρο , του πηρε αιμα για γενικες αιματος και θα πρεπει να της παω κ ουρα... μου πηρε 70ε για αυτα.

Γενικα για αλλο πηγα , για αλλο με ανησυχησε. Του εχω ξεκινησει εδω κ ενα μηνα ωμη διατροφη γιατι του επαιρνα καλη ξηρα τροφη (naturea) κ ετρωγε ελαχιστα , κ το γυρισα σε ετοιμα καλης μαρκας barf και ενω τρωει με ορεξη κλπ εχει παχυνει μονο 150g (ειναι 4.400 , κ θα επρεπε να ναι γυρω στα 5κ.)
Ε κ αυτο σε συνδυασμο με το οτι μου τον ειχαν δωσει απο σαλαμινα ( οπως μου ειπε ειναι φουλ στο καλαζαρ) την εκανε να μου πει οτι αν βγει κατι περιεργο θα πρεπει να του κανω εξετασεις κ για καλαζαρ.

Ξερει καποιος να μου πει το κοστος?
Ειμαι ανεργη , κ τα 70ε σημερα δηλαδη δανεικα ηταν.
Προφανως θα κανω οτι μπορω κ οτι εξετασεις χρειαστει η υγεια του ειναι πανω απ ολα , θα βρω να δανειστω απο καπου.. απλα αν εχει καποιος να μου προτεινει πχ με προσωπικο μνμ καλο γιατρο/ εξετασεις καλαζαρ που να ναι εστω κ λιγο πιο οικονομικες απο το μεσο ορο , θα χαρω να μαθω την πληροφορια..
Κατα προτιμηση περιοχες νικαια , πειραιας , κορυδαλλος , κερατσινι ( γιατι δεν εχω μεταφορικο μεσο) ...

τελοσπαντων , γενικα δεν το εχω παρει πολυ καλα τωρα γιατι φοβαμαι πολυ για την υγεια του.
Αμα της παω τα ουρα μεχρι το πρωι θα εχω απαντησεις την παρασκευη , οποτε υπομονη μαλλον.
 




sofia_3s

Member
15 Φεβρουαρίου 2017
9
0
http://www.dogforum.gr/community/threads/Κτηνίατρος-εμπιστοσύνης-στον-Πειραιά.32450/

Καλως ηρθες και ελπιζω να ειναι περαστικα!! Τσεκαρε κ αυτο μηπως βοηθηθεις..


Σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση.
Κ για τιμες κλπ αν εχει καποιος προσφατες εμπειριες καλοδεχουμενα ολα ( η εδω η αν δεν επιτρεπεται , σε προσωπικο)

Με εχει αγχωσει πολυ η ιδεα. Δεν ξερω καν αν γινεται να συνδεεται καπως η ακρατεια ( ο αρχικος λογος που πηγα δλδ) με το Καλαζααρ ( που εκεινη το ειπε ως υποψια λογω του οτι δεν εχει παχυνει κ γιατι τον πηρα απο Σαλαμινα) .. Απο την ωρα που γυρισα διαβαζω στο νετ οτι βρω σχετικα αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν ειναι βοηθητικο , πρεπει να σταματησω και να περιμενω τις γενικες την παρασκευη.

Σαν χρεωσεις σας ακουγονται στα κανονικα πλαισια προς το παρων αυτα που μου πηρε ? (30 γενικη αιματος , 20 ουρα κ 20 επισκεψη που οκ ολοι τοσο παιρνουν)

Εχω δυο χρονια να χρειαστω γιατρο για κατι σοβαροτερο ( απο οταν ετρεχα με το προηγουμενο μου δηλαδη) οποτε δν ξερω αν ειμαι ενημερη για το τι γινεται τωρα με τιμες κλπ.

Καλο μεσημερι
 


sofia_3s

Member
15 Φεβρουαρίου 2017
9
0
Καλησπερα , εχω νεοτερα.
ευτυχως η γενικη αιματος ΒΓΗΚΕ ΚΑΛΗ!! γιατι με ειχε αγχωσει πολυ με αυτα που μου ειχε πει..

Των ουρων η καλλιεργεια δεν βγηκε ακομα (δευτερα) αλλα απο αυτο που βγηκε ειδε κρυσταλλους κ διαταραγμενο ph klp opote μου ειπε οτι μαλλον εχει πετρες..

Εδω κ ενα μηνα του δινα καλη barf , γιατι δεν ετρωγε την ξηρα του την ετρωγε με το ζορι (naturea) ενω την ωμη μια χαρα. ε τωρα πανε τα μπιφτετακια γιατι μου ειπε να παω ηδη απο σημερα να του παρω hills sd για να μην χανουμε μερες.

Δεν πινει πολυ νερο γενικα , οποτε αν εχει καποιος προτασεις / ιδεες γενικοτερα για την διατροφη (πχ για τους ανθρωπους βοηθαει κ το ρυζι που ναι φυτικες ινες , η το καλιο πχ μπανανες) .. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ ΔΕΧΟΜΑΙ ΣΧΟΛΙΑ.

θα ρωτησω κ την γιατρο απο δευτερα εννοειται , που θα χουμε κ τα υπολοιπα αποτελεσματα της καλλιεργειας.
Για τωρα κομμενα τα μπαρφ κ τα treats εκτος κ αν βρω ειδικα treats για... πετρες.
Ειναι ηδη αρκετα αδυνατος δλδ ελπιζω να τρωει την τροφη γιατι δεν ειναι για να χασει βαρος ( θα πρεπε να ζυγιζει παραπανω για αυτο κ ειχα ξεκινησει barf πριν ενα μηνα.


Αυτα :)
 


Orpheas

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2017
87
150
Uppsala/Sweden
Καλησπερα ,
ευχαριστω για την απαντηση.

Τον πηγα τωρα στην κτηνιατρο , του πηρε αιμα για γενικες αιματος και θα πρεπει να της παω κ ουρα... μου πηρε 70ε για αυτα.

Γενικα για αλλο πηγα , για αλλο με ανησυχησε. Του εχω ξεκινησει εδω κ ενα μηνα ωμη διατροφη γιατι του επαιρνα καλη ξηρα τροφη (naturea) κ ετρωγε ελαχιστα , κ το γυρισα σε ετοιμα καλης μαρκας barf και ενω τρωει με ορεξη κλπ εχει παχυνει μονο 150g (ειναι 4.400 , κ θα επρεπε να ναι γυρω στα 5κ.)
Ε κ αυτο σε συνδυασμο με το οτι μου τον ειχαν δωσει απο σαλαμινα ( οπως μου ειπε ειναι φουλ στο καλαζαρ) την εκανε να μου πει οτι αν βγει κατι περιεργο θα πρεπει να του κανω εξετασεις κ για καλαζαρ.

Ξερει καποιος να μου πει το κοστος?
Ειμαι ανεργη , κ τα 70ε σημερα δηλαδη δανεικα ηταν.
Προφανως θα κανω οτι μπορω κ οτι εξετασεις χρειαστει η υγεια του ειναι πανω απ ολα , θα βρω να δανειστω απο καπου.. απλα αν εχει καποιος να μου προτεινει πχ με προσωπικο μνμ καλο γιατρο/ εξετασεις καλαζαρ που να ναι εστω κ λιγο πιο οικονομικες απο το μεσο ορο , θα χαρω να μαθω την πληροφορια..
Κατα προτιμηση περιοχες νικαια , πειραιας , κορυδαλλος , κερατσινι ( γιατι δεν εχω μεταφορικο μεσο) ...

τελοσπαντων , γενικα δεν το εχω παρει πολυ καλα τωρα γιατι φοβαμαι πολυ για την υγεια του.
Αμα της παω τα ουρα μεχρι το πρωι θα εχω απαντησεις την παρασκευη , οποτε υπομονη μαλλον.
sofia_3s...
...καλός ήλθες και καλά έκανες και έκατσες και μας έγραψες για το προβληματάκι του πιστού μας φίλου! Η ακράτεια πάντος δεν οφείλετε η αν προτιμάς δεν είναι σύμπτωμα για καλαζάρ!
Τα συμπτώματα για καλαζάρ είναι:

1.Προοδευτική απώλεια βάρους
2.Ανορεξία
3.Κουράζεται εύκολα κατά την άσκηση
4.Δερματίτιδα
5.Πρησμένοι περιφερικοί λεμφαδένες

Αν ο μικρός μας φίλος έχει κάποια από τα παραπάνω συμπτώματα τότε ίσως πρέπει να κινητοποιηθείς άμεσα! Αν όχι θα ζήταγα και μια δεύτερη γνωμάτευση από έναν δεύτερο κτηνίατρο!

Πάντος το έψαξα το θέμα αλλά μπορείς και να ρωτήσεις έστω τηλεφωνικά για οποιαδήποτε απορία σου σχετικά με το κόστος για οποιαδήποτε εξέταση χρειαζεται το σκυλάκι σου!!!

ATTIKO ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΖΩΩΝ

20ο χλμ λεωφ Λαυρίου, Παιανία (έναντι βενζινάδικου JETOIL)
τηλ: 210 66 40 552 -553 -555

ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΖΩΩΝ ΑΘΗΝΩΝ
21 ΧΛΜ. Λεωφόρου Μαραθώνος, Πικέρμι - Αττικής
Τηλ: 210-6038023,210-6038024,210-6038028

Με φιλική πάντα διάθεση
 


sofia_3s

Member
15 Φεβρουαρίου 2017
9
0
sofia_3s...
...καλός ήλθες και καλά έκανες και έκατσες και μας έγραψες για το προβληματάκι του πιστού μας φίλου! Η ακράτεια πάντος δεν οφείλετε η αν προτιμάς δεν είναι σύμπτωμα για καλαζάρ!
Τα συμπτώματα για καλαζάρ είναι:

1.Προοδευτική απώλεια βάρους
2.Ανορεξία
3.Κουράζεται εύκολα κατά την άσκηση
4.Δερματίτιδα
5.Πρησμένοι περιφερικοί λεμφαδένες

Αν ο μικρός μας φίλος έχει κάποια από τα παραπάνω συμπτώματα τότε ίσως πρέπει να κινητοποιηθείς άμεσα! Αν όχι θα ζήταγα και μια δεύτερη γνωμάτευση από έναν δεύτερο κτηνίατρο!

Πάντος το έψαξα το θέμα αλλά μπορείς και να ρωτήσεις έστω τηλεφωνικά για οποιαδήποτε απορία σου σχετικά με το κόστος για οποιαδήποτε εξέταση χρειαζεται το σκυλάκι σου!!!

ATTIKO ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΖΩΩΝ

20ο χλμ λεωφ Λαυρίου, Παιανία (έναντι βενζινάδικου JETOIL)
τηλ: 210 66 40 552 -553 -555

ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΖΩΩΝ ΑΘΗΝΩΝ
21 ΧΛΜ. Λεωφόρου Μαραθώνος, Πικέρμι - Αττικής
Τηλ: 210-6038023,210-6038024,210-6038028

Με φιλική πάντα διάθεση





Καλησπερα :)

Οχι εγω για την ακρατεια πηγα αρχικα , η γιατρος με εβαλε στο τριπακι να σκεφτω για καλαζαρ ΓΙΑ ΑΣΧΕΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ απο αυτον που πηγα που τους λεω κ πανω ( το οτι τον πηρα απο σαλαμινα, κ το οτι ενω του αλλαξα διατροφη κ τρωει , δεν ειχε παχυνει μεσα σε ενα μηνα...) δηλαδη για αλλο πηγα, για αλλο ανησυχησα εντελει αλλα ευτυχως η γενικη βγηκε πολυ καλη.

Οσο για την ακρατεια απ οτι φαινεται καποιο μικροβιο εχει κ πετρες , αναλυτικα θα ξερω την δευτερα μετα τα αποτελεσματα της καλλιεργειας ουρων.

Πηγα και του πηρα την hill s/d που μου ειπε η γιατρος να παω να παρω απο τωρα ωστε να μη χανουμε μερες, και βλεπουμε. ( ειναι φαρμακευτικη για τις πετρες στοχευμενα)

Ειναι πολυ μικρος (1.5 ετους , ουτε) ακομα κ για τις πετρες δηλαδη ειναι περιεγο που εχει , αλλα θα μαθω περισσοτερα Δευτερα.
Δεν πινει πολυ νερο παντως κ ως μερος της θεραπειας για να διαλυθουν θα προσπαθησω καπως να τον κανω να πινει περισσοτερο..



ευχαριστω για την απαντηση σου!
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Παντως οσο αφορα τις τιμες ο δικος μου πριν μια βδομαδα για γενικες αιματος , βιοχημικες και καλαζαρ πηρε 80ε , περαστικα σου ευχομαι
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.975
630
Athens
Καλώς ήρθες!

Ή εγώ μπερδεύτηκα ή ο γιατρός σου τα λέει λίγο μπερδεμένα...
Σε πρίζωσε ότι ανησυχεί για καλαζάρ, αλλά τελικά δεν έκανε εξέταση για καλαζάρ;

Δεν λέω ότι έχει, αλλά να ξέρεις πως αν θέλεις να το αποκλείσεις πρέπει να κάνεις εξέταση για καλαζάρ και όχι γενική αίματος.

Κάτι που καλό είναι να κάνεις έτσι κι αλλιώς προληπτικά κάθε χρόνο ή ακόμα καλύτερα κάθε 6 μήνες.

Όπως και να'χει περαστικά!
 


sofia_3s

Member
15 Φεβρουαρίου 2017
9
0
Καλώς ήρθες!

Ή εγώ μπερδεύτηκα ή ο γιατρός σου τα λέει λίγο μπερδεμένα...
Σε πρίζωσε ότι ανησυχεί για καλαζάρ, αλλά τελικά δεν έκανε εξέταση για καλαζάρ;

Δεν λέω ότι έχει, αλλά να ξέρεις πως αν θέλεις να το αποκλείσεις πρέπει να κάνεις εξέταση για καλαζάρ και όχι γενική αίματος.

Κάτι που καλό είναι να κάνεις έτσι κι αλλιώς προληπτικά κάθε χρόνο ή ακόμα καλύτερα κάθε 6 μήνες.

Όπως και να'χει περαστικά!

Εγω της ειπα οτι δεν εχω λεφτα αυτην την στιγμη γιατι ειμαι ανεργη με κανενα εισοδημα... δεν μου ειπε οτι δεν εχει καλαζαρ (ουτε πηγα εξαρχης για κατι τετοιο) απλα μου ειπε οτι ΑΝ δουμε οτιδηποτε περιεργο στις γενικες (πχ πεσμενα ερυθρα) θα καναμε εξετασεις για καλαζαρ.

εγω για την ακρατεια πηγα για τιποτα αλλο . οι γενικες βγηκαν αψογες οπως μου ειπε , οτι ειχε αρκετο καιρο να δει τοσο καλες τιμες..


Η ουρων βγηκαν αυτα που ειπα πιο πανω κ δευτερα θα ξερω πιο αναλυτικα. τουλαχιστον δηλαδη ο λογος που πηγα ( που κατουρηθηκε πανω του 2-3 φορες τις τελευταιες 3 εβδ )τελικα εχει καποια αιτια οποτε καλα εκανα κ πηγα και δεν συνεχισα να το θεωρω τυχαιο. :)
 


sofia_3s

Member
15 Φεβρουαρίου 2017
9
0
Καλώς ήρθες!

Ή εγώ μπερδεύτηκα ή ο γιατρός σου τα λέει λίγο μπερδεμένα...
Σε πρίζωσε ότι ανησυχεί για καλαζάρ, αλλά τελικά δεν έκανε εξέταση για καλαζάρ;

Δεν λέω ότι έχει, αλλά να ξέρεις πως αν θέλεις να το αποκλείσεις πρέπει να κάνεις εξέταση για καλαζάρ και όχι γενική αίματος.

Κάτι που καλό είναι να κάνεις έτσι κι αλλιώς προληπτικά κάθε χρόνο ή ακόμα καλύτερα κάθε 6 μήνες.

Όπως και να'χει περαστικά!


της ειπα δηλαδη οτι δεν μπορω να κανω μαζεμενες τις εξετασεις για να δουμε γιατι κατουριεται, για αυτο αναφερω την ανεργια.

Συγνωμη αν τα ειπα μπερδεμενα.

σε ευχαριστω πολυ για τις ευχες! :)
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Παντως ο δικος μου γιατρος (ειχα-εχω και εγω μικρα θεματα ακρατειας 7 μηνων θηλυκο) ειναι καθησυχαστικος αφου δεν υπαρχει κανενα αλλο συμπτωμα και οι εξετασεις ειναι καθαρες. Εμενα πιο μικρη το εκανε πιο συχνα , το τελευταιο μηνα πολυ πιο σπανια , πρεπει να πιει πολυ νερο για να της φυγουν βεβαια ειναι και αλλη ηλικια.
 


sofia_3s

Member
15 Φεβρουαρίου 2017
9
0
Παντως ο δικος μου γιατρος (ειχα-εχω και εγω μικρα θεματα ακρατειας 7 μηνων θηλυκο) ειναι καθησυχαστικος αφου δεν υπαρχει κανενα αλλο συμπτωμα και οι εξετασεις ειναι καθαρες. Εμενα πιο μικρη το εκανε πιο συχνα , το τελευταιο μηνα πολυ πιο σπανια , πρεπει να πιει πολυ νερο για να της φυγουν βεβαια ειναι και αλλη ηλικια.

Ναι μπορει να μην ειναι και τιποτα σε καποια περιπτωση πχ μπορει να ναι κ ανατομικο του σκυλου :) . Ο σκυλακος μου δεν πινει γενικα πολυ νερο, αλλα ειναι κ αυτος "κανονικα" πολυ μικρος για πετρες . Τι να πω.. ειδε τους κρυσταλλους κ οτι υπαρχει καποιο μικροβιο κ διαταραξη του ph κ οκ τουλ. δικαιολογειται το γιατι του εφευγαν.
Γενικα θα κοιταξω για τροπους να τον κανω να πινει περισσοτερο ,πιστευω επαιξε ρολο κ αυτο..

Λεω παλι καλα ομως.
Δεν ειναι το πρωτο μ σκυλι ,και ξερω πως ειναι να περναει κανεις κ ολη την θλιψη αγχος απωλεια κλπ , το πρωτο μου το εχασα τον Γεναρη του 2015 (14χρ. ) Κ τα 2 τελευταια χρονια που την ειχα ηταν πολυ δυσκολα γενικα, και ψυχολογικα. Οποτε φρικαρα λιγο παραπανω τωρα που κατι προεκυψε με τον μικρο , λογω παρελθοντος φοβηθηκα :)
 




lexy

Well-Known Member
28 Μαϊου 2011
110
18
Καλησπέρα.

Είμαι καινούρια ,κ αυτο είναι το πρώτο post που κάνω (ελπίζω δλδ να μην κανω σοβαρα λαθη) αν κ σας διαβάζω πολύ κατά καιρούς.

Ήθελα να ρωτήσω αν έχει κανείς παρόμοια έμπείρια: έχω ένα ημιαιμο κανισακι αρσενικο 1.5 ετους.

δεν λερώνει μέσα κ περιμενει πάντα την βόλτα ( σπανιά αν το χρειαστεί θα πάει στη πάνα του που υπάρχει πάντα εκεί για να παεί αν θελει).

Τωρα τις τελευταίες 3 εβδ , έχει κατουρηθεί κανονικοτάτα πανω του 4 φορες κ φαίνεται ότι ΔΕΝ το ελεγχει (γίνεται αυτό κ κοιτάει κ άύτός με απορία είναι αμήχανος μετά , δν σηκωνει το ποδι κλπ).
ειδικά τις 2 πρώτες φορές δεν έδωσα βάση γιατί σκεφτόμουν ότι οκ , ατύχημα , έτυχε.

την πρώτη φορά του χα δώσει ένα καινουριο κόκκαλο κ ήταν στο κρεβάτι του μπροστά μου κ το ετρωγε κ έτσι όπως ήταν όρθιος απλά του φύγαν στο κρεβατι του . εκείνη τ φορά του πα ένα πιο έντονο "τι κααανεις? " γτ έμεινα κ εγώ εκπληκτη αλλά τ κατάλαβα από τ συμπεριφορά του ότι δεν το εκανέ επιτηδες κ δν το συνεχισα, την δεύτερη κάπως παρόμοια απλα του φυγαν , δεν το εκανα θεμα.

ε κ τωρα η τελευταία φορά ήταν στο ύπνο του πανω στο κρεβάτι μου σήμερα βράδυ.

εγίνε, κ εξαφανίστηκε από τ δωμάτιο. κ το καταλάβα από τους λεκέδες που συνέχιζαν στο χαλι, δηλαδή του φυγαν στο κρεβάτι κ ενώ περπαταγε να φύγει γιατί το κατάλαβε ότι κάνει λαθος αυτά έτρεχαν.

ε, και τώρα ανησυχώ για τα καλα. Θα τον πάω μέχρι μεθαύριο στον γιατρό.
φοβάμαι πολύ μην έχει κατι σωματικό , λόγω του ότι ειχα πολλές απώλειες τα τελευταία 2 χρονια (ανθρώπους και σκυλια...) είμαι τώρα μέσα στο άγχος ακόμα πιο εύκολα όσο αφορά το φόβο της αρρώστιας.

αν κάποιος έχει παρόμοια εμπείρία , θα ήθελα να ακούσω την δικη τους αιτία..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων κ συγνώμη για το σεντόνι!
Καλημερα.....ειχα μια αναλογη περοπτωση και ισςω σε βοηθησουν αυτα που θα σου πω......Το σκυλακι μου 11,5 ετους ξαφνηκα αρχισε κα κατουριεται πανω του....ποταμια μετα τη βολτα, στον υπνο της, περπατοντας......οπου λαχει....μιλαμε ποταμια και φανερα δεν το καταλαβαινε......ΟΛΟΙ οι κτηνιατροι που πηγα μου ειπαν οτι ηταν γεραματα......και να το αποδεκτω...και αν ηταν ανυποφορω να δωσω κατο φαρμακα......αλλα επειδη ειναι ηπατικο δεν εδωσε τιποτα......επο 7 μηνες ειχαμε να πλενουμε σκυλους, πατωματα , κρεβατια, κουβερτες, πετσετες, βρακια σερβιετεσ...ενα χαοσ......Ξαφνικα μετα απο μια κριση κολικου νεφρου το κατουριμα ΤΕΛΟΣ......Αποτελεσμα μετα απο καλλιεργεια το σκυλακι ειχε και εχει ακομα ουρολοιμωξη και αμμο ,οχι πετρα στα νεφρα.......την ουρολοιμωξη δεν την εχω θεραπευσει ακομα απο φοβο επιβαρθνσης του συκωτιου αλλα οι κρισεις κολικου νεφρων εινει σπανιεσ , ισως 1 στους 4,5 μηνεσ και τοτε μπορει να υπαρξει κανα ατυχημα........αλλα καταλαβα οτι σχετιζοταν με τηυν αμμο στα νεφρα και μολις εκανε ενα 24ωρο κολικο και ξεσπασε τελειωσε το θεμα....και τωρα ολα καλα.....Παντως μεσα στην αγνοια μου τους τελευταιους μηνεσ τηε εδινα για αλλο λογο πολυ χαμομηλι (που ειναι διουρητικο) και ισως βοηθησε στο να κατεβει η αμμος και να σταματησει η ακρατεια.........αυτη ειναι η εμπειρια μου αλλα Κανεις ΚΤΗΝΙΑΤΡΟς δεν μου το δικαιολογησε ποτε......οτι δηλαδη η ακρατεια ηταν απο την αμμο αλλλα μμετα το ξεσπασμα σταματησε μαχαιρι...ουτε μια μερα παραπανω.......εμενα οταν ειχε κολικο τρεμει κυριως στα πισω ποδια και το καταλαβαινω οτι ποναει...οτι μετακινειται η αμμος και τοτε μπορει να εχει καποιο ατυχημα....αλλα πολυ σπανια.........εχει να μου λερωσει πανω απο 7 μηνεσ πια...
 


lexy

Well-Known Member
28 Μαϊου 2011
110
18
Καλησπερα :)

Οχι εγω για την ακρατεια πηγα αρχικα , η γιατρος με εβαλε στο τριπακι να σκεφτω για καλαζαρ ΓΙΑ ΑΣΧΕΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ απο αυτον που πηγα που τους λεω κ πανω ( το οτι τον πηρα απο σαλαμινα, κ το οτι ενω του αλλαξα διατροφη κ τρωει , δεν ειχε παχυνει μεσα σε ενα μηνα...) δηλαδη για αλλο πηγα, για αλλο ανησυχησα εντελει αλλα ευτυχως η γενικη βγηκε πολυ καλη.

Οσο για την ακρατεια απ οτι φαινεται καποιο μικροβιο εχει κ πετρες , αναλυτικα θα ξερω την δευτερα μετα τα αποτελεσματα της καλλιεργειας ουρων.

Πηγα και του πηρα την hill s/d που μου ειπε η γιατρος να παω να παρω απο τωρα ωστε να μη χανουμε μερες, και βλεπουμε. ( ειναι φαρμακευτικη για τις πετρες στοχευμενα)

Ειναι πολυ μικρος (1.5 ετους , ουτε) ακομα κ για τις πετρες δηλαδη ειναι περιεγο που εχει , αλλα θα μαθω περισσοτερα Δευτερα.
Δεν πινει πολυ νερο παντως κ ως μερος της θεραπειας για να διαλυθουν θα προσπαθησω καπως να τον κανω να πινει περισσοτερο..



ευχαριστω για την απαντηση σου!
Γεια και παλι......Το σκυλακι της ξαδερφης μου 1 ετους μαλτεσ εκανε εγχειρηση γιατι ειχε πετρεσ στα νεφρα...την μια την εβγαλε μονη της στο κατουρημα...και την αλλη με χειρουργειο γιατι ηταν μεγαλη......αλλα δεν ειχε ακρατεια σαν συμπτωμα.........απλα καποια μερα /-ρεσ δεν μπορουσε να ουρησει.....αρα η ηλικια δεν ειναι παραγων. Αλλα ετρωγε πολλα ακαταλληλα, ξηρους, πατατακια κοτιπουλο ψητο και γενικα πολυ αλατι. Μετα την εγχειρηση επρεπε να τρωει ειδικη τροφη για ζωα που εχουν ταση για πετρεσ αλλα επειδη ηταν ΠΟΛΥ δυσκολη στο φαι δεν εφαγε ΠΟΤΕ. Τωρα ειναι 5 και δεν φαινεται να εχει καποιο προβλημα......αλλα δεν ξερουμε εφοσον δεν εχει κανει υπερηχο απο τοτε......
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.600
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3