κοινωνικοποιηση


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
Που, πως κοινονικοποιητε τα κουταβια σας;

στα αμερικανικα φορουμ βλεπω οτι υπαρχουν τετοια μερη αλλα στο ελλαντα?
 


stitch

Member
10 Φεβρουαρίου 2007
19
0
south of heaven
Φίλε Elric, δεν νομίζω οτι υπάρχει αυτο το πράγμα στην ελλάδα! Καλά τι μας πέρασες εδώ πέρα; Στην μπανανία ζούμε... :? μπορείς να πας τον κούταβο σου σε οποιοδήποτε μέρος υπάρχουν άλλοι ιδιοκτήτες με τα σκυλάκια τους που έχουν βγεί για βόλτα, και να ελπίσεις οτι οι άλλοι ιδιοκτήτες θα είναι ευγενικοί και λογικοί, και οτι θα αφήσουν το γουφ τους να παίξει άφοβα με τον δικό σου. Fingers crossed! :)
 


S

SwkDoG

Guest
Πιστεύω πως ο ιδιοκτήτης που είναι τόσο υπεύθυνος και "ορεξάτος" για να πάει το σκύλο του σε οργανωμένα μαθήματα κοινωνικοποίησης κουταβιών μπορεί να διαθέσει και χρόνο ώστε να βρεί "κοινωνικά" σκυλιά για να συναναστραφεί το κουτάβι του και να κοινωνικοποιηθεί.

Ας μη ξεχνάμε πως τον βασικό ρόλο στην "διαπαιδαγώγηση" του σκύλου μας τον έχουμε ΕΜΕΙΣ.

Ακόμα και οι "σκυλοκαβγάδες" είναι μέρος της ζωής ενός σκύλου,μέρος της φυσιολογικής ζωής ενός σκύλου και ο τρόπος που εμείς θα τους αντιμετωπίσουμε είναι και αυτό που θα κάνει την διαφορά.
Εξίσου και τις όποιες φοβίες ή οτιδήποτε άλλο "βρούμε μπροστά μας".

Σε αυτό το σημείο αν είναι κάτι που εμείς δεν μπορούμε να αντιμετωπίσουμε,ζητάμε την βοήθεια ειδικού.

Η αμερικάνικη κουλτούρα έχει την τάση να εμπορευματοποιεί τα πάντα και να οργανώνει και "group therapy" για το οτιδήποτε κρατώντας ταυτόχρονα τα πρωτεία και σε εγκληματικότητα και σε χαμηλή μόρφωση και παιδεία ακόμα και σε κρούσματα "αντικοινωνικών" σκύλων.

Για τους εαυτούς μας όλοι λέμε πόσο καλό μας έκανε η "αλάνα" και το παιχνίδι στη γειτονιά και ας μαλώναμε και ας ματώναμε...
Και πόσο πιο "μεστά" και ουσιαστικά κοινωνικοποιήσε μέσα από αυτές τις "φυσικές" διαδικασίες και όχι από τα σημερινά "kids parking",παιδικούς σταθμούς και άλλες οργανωμένες και "πιεσμένες",φτιαχτές μικρο-κοινότητες.
Δεν λέω βέβαια πως και τα παραπάνω δεν είναι χρήσιμα....αλλά...
 


Skylos

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2006
399
0
Νομίζω ότι ένα πάρκο που έχει κι άλλα σκυλιά και όπου μπορείς να αφήσεις το σκύλο σου ελεύθερο να παίξει είναι αρκετό για την κοινωνικοποίηση.
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
τι κανεις οταν μενεις καπου που δεν εχει παρκο, κυκλοφορουν διαφορα αδεσποτα με αγριες διαθεσεις για τα αλλα σκυλακια?
 


S

SwkDoG

Guest
Υπομονή!...Ζωή είναι θα περάσει!... :p

Πέρα από την πλάκα,τα αδέσποτα σπάνια είναι επιθετικά (μήπως παρεξηγείς την συμπεριφορά τους?!...).
Εμένα πάντα με συνόδευαν στις βόλτες και ήταν και μια προσομοίωση αγέλης για τα σκυλιά μου που τα βοηθούσε στην διαμόρφωση "χαρακτήρα" καλύτερα από οτιδήποτε (πάντα με το "άγρυπνο" δικό μου βλέμμα...).

Δοκίμασε να τα καλοπιάσεις,να τα ταΐσεις ίσως και μπορεί να γίνουν η καλύτερη παρέα για το σκύλο σου.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Αγαπητέ sir-elric,
Έχω βιώσει επανειλημμένα δύσκολες καταστάσεις στις καθημερινές μας βόλτες, με ιδιοκτήτες σκύλων που ισχυρίζονταν ότι τα σκυλιά τους είναι δήθεν φιλικά και το αποτέλεσμα ήταν να επιτεθούν στον δικό μου (ευτυχώς έχω προλάβει τα χειρότερα στο παρά πέντε…)
Από τότε παρακολουθούμε οργανωμένα μαθήματα κοινωνικοποίησης, πάντα με συνοδεία 2 εκπαιδευτών, και σε πληροφορώ πως περνάμε και εμείς και τα σκυλιά μας καταπληκτικά!
Συμπτωματικά την ερχόμενη Κυριακή, έχουμε κανονίσει να βρεθούμε για βόλτα και κουβεντούλα. Αν ενδιαφέρεσαι, πάρε το σκυλάκι σου και έλα στην παρέα μας!
Στείλε μου pm για να σε ενημερώσω σχετικά!
 


Skylos

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2006
399
0
Sir Elric αν έχουν άγριες διαθέσεις πρόσεχε γιατί ένας σοβαρός τσακωμός μπορεί να έχει άσχημη επίδραση στο χαρακτήρα του σκύλου σου. Εμάς μας επιτέθηκε μια αγέλη όταν ο δικός μου ήταν ενός έτους και από τότε, παρόλο που δάγκωσαν μόνο εμένα, όταν βλέπει άλλο αρσενικό γίνεται άγριο θηρίο.

Γενικά να προσέχεις τις αγέλες και σκυλιά που φυλάνε την περιοχή τους. Αδέσποτα που γυρίζουν μόνα τους στο δρόμο μάλλον σπάνια επιτίθονται ειδικά όταν πρόκειται για κουτάβι, αρσενικό στειρωμένο, ή θυληκό.
 


rational K-9

Member
31 Οκτωβρίου 2006
18
0
Καλησπέρα και από μένα!

Η κοινωνικοποίηση είναι κατά την γνώμη ότι σημαντικότερο υπάρχει όσον αφορά την μελλοντική εξέλιξη του κουταβιού! Είναι μία συνεχής διαδικασία η οποία βοηθάει το κουτάβι να προσαρμόζεται χωρίς φόβο σε διάφορες καταστάσεις της καθημερινότητας! Το κουτάβι κατά την διάρκεια της κοινωνικοποίησης θα πρέπει να εκτεθεί σταδιακά σε:

- Ανθρώπους διαφόρων ηλικιών

- Παιδιά

- Διαφορετικά μέρη

- Ήχους

- Διαφορετικές επιφάνειες

- Αυτοκίνητα

- Διάφορα αντικείμενα του σπιτιού

- Άλλα ζώα

Κλπ!

Τα παραπάνω γίνονται με πολύ μικρά βήματα προσαρμοσμένα ανάλογα στον χαρακτήρα κάθε κουταβιού! Ακόμη πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί στο πόσο πιέζουμε το κουτάβι για κάτι και το σημαντικότερο να μάθουμε να μην επαινούμε φοβικές συμπεριφορές! Έχω δει πολλούς ιδιοκτήτες που καθαρά ενστικτωδώς επιβραβεύουν διάφορες φοβικές συμπεριφορές των κουταβιών τους πιστεύοντας ότι τα ενθαρρύνουν!
Ακόμη εγώ προσωπικά θα ήμουν πολύ επιφυλακτικός στο να αφήνω το κουτάβι μου να παίζει με άλλα σκυλιά! Δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση να βλέπει τα άλλα σκυλιά σαν κάτι πιο ευχάριστο από μένα διότι έτσι χάνω ένα μεγάλο μέρος της προσοχής του! Φυσικά και πρέπει να κοινωνικοποιηθεί με άλλα σκυλιά αλλά με σκυλιά πολύ συγκεκριμένου χαρακτήρα και κάτω από πολύ συγκεκριμένες και προστατευμένες συνθήκες!

Unleash your dog’s potential!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!