κοκερ και δυσοσμια σε συνδιασμο με πολλεεες τριχες


pol2005

Member
12 Φεβρουαρίου 2009
13
0
42
Πειραιας
Γεια σας εχω γινει ιδιοκτητης ενος αμερικανικου κοκερ εδω και 5 μηνες περιπου.Το προβλημα που εχω ειναι οτι μυριζει ασχημα και πολυ , σε σημειο που να εχει αρχισει να μυριζει ο οροφος της πολυκατοικιας!! και το δευτερο ειναι οι απιστευτες πολλες τριχες που χανει και που μπαινουν παντου!!Εχω τρελαθει να καθαριζω χωρις αποτελεσμα και να τον κανω μπανιο για να εξαφανιστει η δυσοσμια παλι χωρις αποτελεσμα.Τι μπορω να κανω?Βοηθεια!!!
 




Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Τί μυρίζει; Το δέρμα του; Η αναπνοή του; Ο ποπός του;
Περιέγραψε τη μυρωδιά, μήπως είναι σα ψαρίλα;
Μπορεί να φταίει η τροφή, μπορεί να είναι γεμάτοι οι πρωκτικοί αδένες. Μήπως τρίβει τον ποπό του στο πάτωμα;

Για τις τρίχες να παραγγείλεις το furminator, θα σωθείς!:)
http://www.furminator.com/
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Καλως ηρθες!!:):)

Πως γίνεται να μυρίζει ολόκληρoς ο όροφος της πολυκατοικία?

Εχεις ρωτήσει τον γιατρό?


Αν χάνει τρίχες ,μπορεί να είναι από μύκητες, μέχρι πολλά..καλο θα ήταν να το κοιτάξεις..

Πως μυρίζει ακριβώς?
Είχες παλαιότερα σκυλί?
Σε ρωτάω γιατί σε πόλους νέους ιδιοκτητες η σκυλιλα τους μυρίζει περίεργα..

Στους παλιούς όμως είναι η απαραίτητη εσανς στην καθημερινότητα τους..

edit..όπως είπε και η λουκια μπορεί να είναι από πρωκτικούς αδένες..,μέχρι χαλασμένο δοντι η να έχει μύκητες στα αυτιά (μυρίζει σαν ξινισμένο τυρί)..
Μέχρι οτιδήποτε..
Περιέγραψε μας από που μυρίζει?
 
Last edited:


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Ο σκύλος κατά πάσα πιθανότητα έχει κάποιο δερματικό πρόβλημα. Το συχνό πλύσιμο επιδεινώνει το πρόβλημα. Απευθύνσου στον κτηνίατρο σου για τα περαιτέρω.
 


despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
Στους παλιούς όμως είναι η απαραίτητη εσανς στην καθημερινότητα τους..


δεν το συζητω!!!:D
 


pol2005

Member
12 Φεβρουαρίου 2009
13
0
42
Πειραιας
οσο αφορα τις τριχες εχω μιλησει με τον κτηνιατρο και μου ειπε οτι ειναι απολυτως φυσιολογικο.οσο αφορα τη μυρωδια δεν ειναι κατι παθολογικο αλλα μυριζει σκυλιλα.ειχα σκυλο πιο παλια ενα μαλτεζ αλλα δεν μυριζε ετσι ρε παιδια.αυτος μυριζει πολυυυ σκυλιλα.
α και στον κτηνιατρο παω καθε μηνα οποτε αν ειχε δερματικο προβλημα θα μου το ειχε πει.
 


despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
οσο αφορα τις τριχες εχω μιλησει με τον κτηνιατρο και μου ειπε οτι ειναι απολυτως φυσιολογικο.οσο αφορα τη μυρωδια δεν ειναι κατι παθολογικο αλλα μυριζει σκυλιλα.ειχα σκυλο πιο παλια ενα μαλτεζ αλλα δεν μυριζε ετσι ρε παιδια.αυτος μυριζει πολυυυ σκυλιλα.
α και στον κτηνιατρο παω καθε μηνα οποτε αν ειχε δερματικο προβλημα θα μου το ειχε πει.
τοτε ειναι μαλλον αυτη η σκυλιλα που εσυ δεν αντεχεις!:D
 




pol2005

Member
12 Φεβρουαρίου 2009
13
0
42
Πειραιας
λετε να ειναι η σκυλιλα που δεν αντεχω?ο μπουμπης(το μαλτεζακι που ειχα) δεν μυριζε ετσι ρε παιδια.καθολου δεν μυριζε!
 


Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Για τη μυρωδιά...
Σταμάτα να κάνεις μπάνιο το σκυλί κάθε τρεις και λίγο. Θα μυρίζει χειρότερα.
Δοκίμασε να αλλάξεις τροφή.
Και ξαναρωτάω, μήπως η μυρωδιά προέρχεται από τον ποπό του; Επειδή όσες φορές έτυχε να ακούσω να διαμαρτύρονται έντονα για μυρωδιά, σχεδόν πάντα ήτανε από τους πρωκτικούς αδένες.
 


bili.t

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2009
68
0
60
ΝΑΥΠΛΙΟ
mybassetdog.blogspot.com
Είχα κοκερ 6 χρονια!!! Μάδαγε πολυ γιατι οπως ξερουμε ολοι!!!!! ολα τα σκυλια κ ιδιως οταν ζουν μεσα στο σπιτι ριχνουν συνεχεια την τριχα.Στα κοκερ, τα πραγματα ειναι ακομα χειροτερα γιατι η τριχα τους ειναι μεταξενια και αιωρειται. Μυρωδια; Ποτε δεν "βρωμαγε"!!! δεν την επλενα συχνα και το τριχωμα της γυαλιζε! θελει καθε μερα βουρτσισμα το κοκερ γιατι αλλιως μπερδευονται οι τριχες και εκει δημιουργειτε το προβλημα της δυσοσμιας. και αυτο που λεει η loukia ειναι σημαντικο.απο τον ποπο μυριζει?απο που?
 


Maximus

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2008
197
4
Patra/Greece
Συγνώμη θα ρωτήσω εγώ εσένα, σου μυρίζει ο σκύλος ή στην πολυκατοικία που ζείς ? γιατί καμιά φορά δεν μυρίζει η μύτη μυρίζει ... το μάτι !!!
Όπως και να έχει σταμάτα να κάνεις μπάνιο τον σκύλο ή κάντον με κάποιο σαμπουάν σκύλων αρωματικόκαι με το ανάλογο ph αλλά κάθε 2 μήνες οχι νωρίτερα και επίσης δώσε στο σκύλο για το μάδημα της τρίχας Viacutan είναι αμπούλες βιταμινών αφού πρώτα συμβουλευτείς τον κτηνιατρό σου
 


pol2005

Member
12 Φεβρουαρίου 2009
13
0
42
Πειραιας
τον πρωκτικο αδενα τον κανει η δαφνη(η groomer)καθε φορα που τον παω για μπανιο κτλ.Τωρα οσο αφορα το φαγητο του δινω ξηρα τροφη pro plan puppy.Εχει κανεις ασχημη εμπειρια με τη συγκεκριμενη τροφη?
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Εγώ την δικιά μου(κόκερ) την κάνω μπάνιο κάθε 40 μέρες και αν τύχει κάτι ή βρέχει και λασπώνεται την κάνω με σκέτο χλυαρό νερό.
Μην το κάνεις πολύ συχνά μπάνιο.
Επίσης όταν έτρωγε ξηρά τροφή μύριζε αρκετά σε σχέση με τώρα που τρώει συνδιασμό μαγειρευτού-barf.
Βέβαια εξαρτάται και από το σκυλί.
 


ΜΑΝΟΣ

Active Member
22 Οκτωβρίου 2007
41
0
παιζει και η τροφη για την μυρωδια.Δεν εχει σημασια εαν ειναι η οχι καλη,αλλα εαν ταιριαζει.Οχι συχνα μπανιο και λολυ χταινισμα,μηπως σου μυριζει σαν <<ψαριλα>> μετα απο μπανιο???Τα σκυλια μυριζουν οταν ειναι βρεγμενα>
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Παρε λιγο tee tree κοστιζει 5 ευρω και δινε του μερικες σταγονες στο νερο του μπανιου,και λιγο να πιει με μια ενεσουλα αραιωμενο με νερο.Κανει και για ανθρωπους ειναι απο ενα ειδος ευκαλυπτου,κανει τελεια δουλεια.Και κανει και για μυκητιασεις και πολλα αλλα.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Απ’ όσο γνωρίζω το αιθέριο έλαιο από tee tree έχει αντιμυκητιακές ιδιότητες και χρησιμοποιείται για πλύσεις.
Πρώτη φορά ακούω να το πίνουν. Είσαι σίγουρος για αυτό?
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.812
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf