κοκονι?


matknife

Active Member
5 Δεκεμβρίου 2008
36
0
ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
Παιδιά καλησπερα,
μήπως έχει κανείς πληροφοριες για την φυλη κοκονι και φωτογραφιες να μου δειξει?υπαρχουν εκτροφεις της φυλής?...
 






matknife

Active Member
5 Δεκεμβρίου 2008
36
0
ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
αν ειναι αυτο που είδα τυχαια σε μια φωτογραφια ,μονο για σκυλο φυλης δεν θα το ελεγα...γι αυτο θελω να δω και αλλες φωτο μήπως εκανα λαθος.παντως το μεγεθος του ειναι καλο για διαμερισμα...και για ταψι με πατατες...
 






ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Παιδιά καλησπερα,
μήπως έχει κανείς πληροφοριες για την φυλη κοκονι και φωτογραφιες να μου δειξει?υπαρχουν εκτροφεις της φυλής?...
Πληροφορίες για το Κοκονι (όπως και για άλλες ελληνικές φυλές και «φυλές») θα βρεις εδώ: Ελληνοραμα

:)
 




elenamagna

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2008
422
3
41
ΑΘΗΝΑ
ΚΟΚΟΝΙ

ΚΑΤΑΓΩΓΗ= Ελληνικη, απανταται σε ολη την Ελλαδα
ΧΡΗΣΙΜΟΤΗΤΑ= σκυλος συντροφιας, ειδοποιησης, φυλακας μικρων οικοσιτων ζωων
ΚΑΤΑΤΑΞΗ FCI =ομαδα 9 σκυλοι συντροφιας- χωρις εξετασεις εργασιας
ΣΥΝΤΟΜΗ ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΠΕΡΙΛΗΨΗ=φυλη με αρχαια καταγωγη.απειρες αναπαραστασεις σε αγγεια, αγαλματα, ειδωλια κ νομισματα φανερωνουν την υπαρξη του κ την τοσο κοντινη σχεση του με την αρχαια ελληνικη οικογενεια. απο αναφορες σε κειμενα κ γκραβουρες ο σκυλος αυτος εμφανιζεται απο την αρχαιοτητα μεχρι κ σημερα σε μια αδιασπαστη συνεχεια σε ολο τον ελλαδικο χωρο.
ΓΕΝΙΚΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ=μικροσωμος σκυλος με κορμο μακρυτερο απο το υψος του.τριχωμα κοντο στο προσωπο κ στα προσθια μερη των σκελων, μετριως μακρυ στον κορμο κ τον λαιμο κ μακρυτερο στην ουρα κ τους γλουτους.τριγωνικο κεφαλι με πεσμενα αυτια. η ουρα σχηματιζει ημικυκλιο. με γρηγορη κ ζωηρη κινηση.
ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ-ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ= ζωηρος, χαρουμενος, εξυπνος , πιστος


απο την εφημεριδα ''TOP DOGS''
 




natdia90

New Member
14 Ιανουαρίου 2013
3
0
Καλησπέρα!Ελπίζω να γράφω στη σωστή ενότητα γιατί είμαι και καινούρια..Μήπως κάποιος γνωρίζει να μου πει μια ενδεικτική τιμή για ένα κοκονάκι κουταβάκι ; Και πόσο καιρό πριν θα πρέπει να αρχίσω να ψάχνω εκτροφέα ; Για παράδειγμα ο κ.Μακαρίτης έχει διαθέσιμα κουταβάκια ή θα πρέπει να περιμένω κάποια γέννα; Συγγνώμη αν τα ρωτάω απλοικά ή λάθος...Αν βοηθάει σκέφτομαι να αποκτήσω ένα τον Ιούλιο περίπου(στο κοντινό μέλλον δηλαδή :D)για αυτό και οι τοοόσες ερωτήσεις..
Ευχαριστώ εκ των προτέρων...:D
 


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Καλως ηρθες στο φορουμ :)
Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να μιλησεις με τον κ.Μακαριτη, να πας απο κοντα να δεις τα σκυλια του και να τα πειτε . Εκεινος θα σου λυσει ολες τις αποριες σου καλυτερα απο τον καθενα :)
 




stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Ευχής έργον είναι να διασωθούν όλα τα κοκόνια που κυκλοφορούν αδέσποτα στους δρόμους και να περάσουν από διαδικασία αναγνώρισης
Μόνο έτσι θα διασωθεί η φυλή
Το συγκεκριμένο που προτείνει η Σταματία-όπως έχω σχολιάσει και εκεί-δείχνει εκ πρώτης όψεως εξαιρετικό
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Πάντως, αν οι έρευνες προς αναζήτηση κοκονιού, δείχνουν τα στοιχεία του κου.Μακαρίτη, καλό θα ήταν να μπορεί και να επικοινωνήσει ο κόσμος μαζί του.
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Δεν έχει άλλες φυλές πια ακριβώς επειδή δεν είχε τον απαραίτητο χρόνο
Αλλά είναι διεθνής κριτής όλων των φυλών και παγκοσμίως επιθυμητός
 
Last edited:


natdia90

New Member
14 Ιανουαρίου 2013
3
0
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την βοήθεια:D. Θα προτιμούσα είναι η αλήθεια να υιοθετήσω έναν κοκονάκο αδέσποτο..Το θέμα με την προσπάθεια διάσωσης για το κοκόνι το είχα διαβάσει απλά επειδή τα posts ήταν παλιά φαντάστηκα πως θα έχουν ήδη υιοθετηθεί και οι δύο(κούκλοι παρεμπιπτόντως:flip:) Όταν έρθει η ώρα να επιλέξω δηλαδή μπορώ να απευθυνθώ στη stamatia ;;