κοντότριχα πριν την έκθεση


Billy

Well-Known Member
9 Οκτωβρίου 2008
230
2
Ξέρει κανένας συμβουλές για τα κοντότριχα σκυλιά?
Πχ για ντατσχάουντ, πίντσερ, μολοσσό...
 


FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
να ειναι καθαρα (οχι μπανιο πριν την εκθεση γιατι μαλακωνει το τριχωμα) και στο τριχωτο και στις γυμνες περιοχες του δερματος
βουρτσισμα (υπαρχουν και γιαλιστικα τριχωματος σε σπρει για λαμπει η τριχα και να μυριζει ο σκυλος ομορφα - αν τρεφεται σωστα, ειναι υγιης, καθαρος & καλοβουρτσισμενος περιττευουν)
με κοντα νυχια
καθαρα αυτια & δοντια

βεβαια τα σκυλια που δεν τους αρεσει η εκθεση στρεσσαρονται και παθαινουν τριχοπτωση / πυτιριδα
τιποτα δεν υποκαθιστα τη φυσικη ευεξια ενος κοινωνικου σκυλου που εχει μαθει την εκθεση ευχαριστα και φυσικα , και εχει διδαχτει να παρουσιαζεται σωστα, χωρις στρες και χωρις πιεση !

εγω δεν κανω αυτα που κανουν πολλοι -στο εξωτερικο κυριως- για το μολοσσο (κοψιμο των μακριων σκληρων τριχων στο προσωπο, ψαλιδισμα κατω απο την ουρα)

και ενα ωραιο περιλαιμιο & οδηγος παρουσιασης (για το μολοσσο προτιμω αλυσιδακι στυλ ψαροκοκκαλο σε χρυσαφι χρωμα οξυγονοκολλητο -προσοχη γιατι οι απομιμησεις σπανε ευκολα- με δερματινο ή υφασματινο ψιλο οδηγο εκθεσης , αλλα και το ολοκληρο απο δερμα ή πλεκτο απο ναυλον ινες σε καταλληλο χρωμα παιζει)
 


tifi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2008
247
0
Αθηνα
Αναγκαίο και επιβεβλημένο να είναι καθαρός ο σκύλος.
Εγώ δεν χρησιμοποιώ κανενός είδους γυαλιστικό τριχώματος στα ντακσχουντάκια μου,δεν βρίσκω πως είναι το έχουν ανάγκη.
Τα περιποιημένα νύχια είναι ανάγκη να είναι κοντά,τόσο πριν την έκθεση όσο και όλον τον υπόλοιπο καιρό.Το ίδιο ισχύει γιά τα καθαρά δόντια και αυτιά.
Συμφωνώ απόλυτα με την FAINOMENON,ένας υγιής και χαρούμενος σκύλος δείχνει πάντα όμορφος,χωρίς υπερβολές στην περιποίηση του.(γιά τα κοντότριχα πάντα μιλώντας)
 


Billy

Well-Known Member
9 Οκτωβρίου 2008
230
2
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.:)
Τα σκυλάκια μου γυαλίζουν(η τρίχα τους) και δεν τους βάζω τίποτα(μάλλον θέμα διατροφής και ελπίζω και ψυχολογίας-πως δηλαδη περνάν καλά)
Απλά αναρωτιόμουν αν είναι "υποχρεωτικά"(ότι δηλαδή όλοι τα χρησιμοποιούν) αυτά τα λαδάκια και τα αρωματικά που είχα διαβάσει σε παλιότερα θέματα. Αλλά ΄μάλλον δεν χρειάζονται.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3