κουτάβι ΕΠ;


yannisk

Member
27 Δεκεμβρίου 2011
7
0
Καλησπέρα σας,

Πριν 4 μέρες μου χαρησαν ένα κουταβάκι :) , που βρέθηκε σε βουνό αδέσποτο.
Το ταιζω καλά, να πάρει τα πάνω του, με ξηρά τροφή και αποφάγια. Εχει πολύ καλή όρεξη και πήρε βάρος.. Του έκανα μπάνιο και του αφαίρεσα πολλά αγκάθια. Του δινω μια κρέμα (Banminth) για σκώληκες και το ψέκασα για τους ψύλλους (με EFFIPRO). Ελπίζω να κάνω καλά.... Πρέπει να κάνω κάτι άλλο;

Μεχρι στιγμής τα πάει καλα και εχει ήδη εγκληματιστεί, παίζουμε και του κάνω εκπαίδευση, εχει μάθει το "έλα". Είναι πεισματάρης, φαγάνας και έξυπνος. Ειναι δαγκωνιάρης και προσπαθώ να του το κόψω...

Κοιμάται έξω με τις γάτες (τις οποιες ενοχλεί συνέχεια αλλα αυτές τον βαζουν στην θεση του :) )

Παρόλο που μου φαινεται μικρο στην ηλικια ζυγίζει 6 κιλά. Τα δόντια του ειναι μικρά. Η ουρα του ειναι πολύ κοντή. Μπορώ να διακρήνω αν αυτο έγινε εσκεμμένα ή αν γεννήθηκε έτσι;

Απο το παρουσιαστικο του μου θημίζει κουτάβι ΕΠ. Τι λέτε;
 

Attachments



Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Καλως ηρθες και χρονια πολλα!
Το κουταβακι ειναι μια γλυκα..πανεμορφος!!! Να σου ζησει. Το ενδεχομενο να τον βαλεις μεσα στο σπιτι οσο ειναι μικρος υπαρχει? Τουλαχιστον για να κοιμαται. Οι κινδυνοι εξω ειναι πολλοι και οι γατες μπορουν να του κανουν ζημια..
Ριξε μια ματια εδω http://www.dogforum.gr/v3/%CE%B5%CE%BA%CF%80%CE%B1%CE%AF%CE%B4%CE%B5%CF%85%CF%83%CE%B7.%CF%83%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AC-18/crate-%CE%BA%CE%BB%CE%BF%CF%85%CE%B2%CE%AF-757/
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Καλώς όρισες
Πανέμορφος ο σκύλος , κάνε μια βόλτα από τον κτηνίατρο για τις πρώτες οδηγίες
Να αποφεύγεις τα αποφάγια και προσοχή στις γάτες μη του βγάλουν κανα μάτι .
 


phili-pakis

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2011
70
2
φιλε επεσες απο την ακροπολη και βρηκες χρυσο...αλλοι πληρωνουν οσο οσο για τετοιο ε.π....σε ποιο βουνο το βρηκες???
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Μου θυμίζει τον Rosso, σε βρεφική έκδοση φυσικά :)
Εκτός από αποπαρασίτωση πρέπει να κάνει και εμβόλια. Καλό θα ήταν μέχρι να ολοκληρωθεί ο εμβολιασμός του να μην βγαίνει στο δρόμο ή και στον κήπο αν έχουν πρόσβαση άλλα ζώα.
Ακόμα και αν είναι ΕΠ, δεν παύει να είναι πολύ μωρό για να κοιμάται έξω ειδικά μέσα στο χειμώνα.
Ενημερώσου επίσης για την προφύλαξη ενάντια στην ερλίχια και το καλαζάρ (εξετάσεις, αμπούλες κλπ).
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Kαταρχήν πήγαινέ το σε έναν κτηνίατρο να σου πει ηλικία!
Αυτό, σε συνάρτηση και με το μέγεθός του θα δώσουν μια αρχική ένδειξη για το αν έχει Ε.Π. μέσα του!
 


ΟΡΘΟΣ

Well-Known Member
12 Ιουλίου 2011
264
0
Αττική
Να το χαίρεσαι.
Που το βρήκες; σε ποιό βουνό; βάλε και μερικές λιγότερο στημένες φωτογραφίες - σε κατάσταση ηρεμίας - για να τις αξιολογήσουμε.
 








sevah

Well-Known Member
29 Μαϊου 2009
1.543
4
Ιωαννινα
Καλώς ήρθες και να σου ζήσει ο μικρός μπόμπιρας.
Κάνε το συντομότερο μια επίσκεψη σε κτηνίατρο.
(η ουρά του είναι κομμένη προφανώς από αυτόν που τον είχε πριν βρεθεί στο βουνό... ίσως κάποιος κτηνοτρόφος).
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Καλώς ήρθες και να σου ζήσει ο μικρός μπόμπιρας.
Κάνε το συντομότερο μια επίσκεψη σε κτηνίατρο.
(η ουρά του είναι κομμένη προφανώς από αυτόν που τον είχε πριν βρεθεί στο βουνό... ίσως κάποιος κτηνοτρόφος).
Το πιθανότερο είναι να είναι κομμένη, άλλα αν τελικά έχει μέσα του κι αίμα από ποιμενικό, υπάρχουν μερικές γραμμές που δίνουν και κάποια άνουρα και κάποιες άλλες που δίνουν κάποια με μικρότερη ουρά...
 


yannisk

Member
27 Δεκεμβρίου 2011
7
0
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Το κουτάβι ειναι θηλυκό και βρέθηκε σε ορεινή περιοχη της ΒΑ Αττικής κάπου στο Γραμματικό.
Υπάρχουν κάποιες λίγες στάνες ακόμα στην ΒΑ Αττική και γενικά κυκλοφορούν πολλά ΕΠ...
Σχετικά με την ουρά, ξέρω οτι τα ΕΠ μερικές φορές γενιούνται χωρις ουρά ή με μισή ουρά.
Προσωπικα έχω δει ΕΠ χωρίς ουρά αλλά δεν ξέρω αν γεννήθηκαν έτσι.Υπάρχει τρόπος να το διακρίνω;
(Απο μαρτυρίες παλιών, όταν κατέβηκαν οι Βλάχοι στην Αττική τους δώθηκε γη και κατοίκησαν διάφορες περιοχές στα ΒΠ της Αθήνας.
Ηρθαν με τα κοπάδια τους τα οποία συνόδευαν ΕΠ χωρίς ουρά...
Επίσης η πρακτική του να κόβεις την ουρά του ΕΠ υποτίθεται οτι του έδινε πλεονέκτημα σε μάχες σώμα με σώμα)
Ερώτηση, μπορώ να καταλάβω την ηλικία του χωρις να το παω σε κτηνιατρο;;;
Το υπολογίζω 2 μηνών απο τους τρόπους του, και τις κινήσεις του. Ακόμα ειναι ατσούμπαλο δεν ανεβαίνει ευκολα σκαλοπάτια, δεν έχει καλη ισορροπία.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Μα, ούτως ή άλλως πρέπει να πάει από τον κτηνίατρο...
Είναι καιρός για εμβόλια σιγά σιγά...
 




GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
γιαννης...
αν δεν μαθεις την ηλικια του που ενας κτηνιατρος θα στην πει σε ενα λεπτο...
πως θα αποφασισεςι για τα εμβολια του?
ποια εμβολια και ποση δοση? πως θα τα αποφασισεςι αυτα?
αν κανει αλλεργικη αντιδραση ποιος θα ειναι υπευθυνος για το κουταβι? ποιος θα το φροντισει αν εχει μια αρρωστεια?
ο σκυλος εχει παψει εδω και χρονια να ειναι ενα κομματι ψωμι ... και ενα βαρελι να μην βρεχεται...
 


yannisk

Member
27 Δεκεμβρίου 2011
7
0
Λοιπόν εχτές κατάφερα να κάνω επίσκεψη στον κτηνίατρο για εμβόλια και τα σχετικά…
Μου είπε τα εξής¨

Χαίρει άκρας υγείας
Είναι περίπου 3 μηνών
Η ουρά του είναι φυσικά κοντή (δεν έχει υποστεί κόψιμο)

Εχει αναπτυχθεί πολύ και τωρα ζυγίζει 8,7 κιλά !!!!
 




ΟΡΘΟΣ

Well-Known Member
12 Ιουλίου 2011
264
0
Αττική
Μάλλον τους παραταϊζω. Θα αρχίσω δίαιτα.
Πάντως, επειδή με προβληματίζει το θέμα του μεγάλου βάρους των κουταβιών μας, πιθανολογώ ότι συσχετίζεται με τα εξής (όχι με σειρά προτεραιότητας):
1) όσο λιγότερα τα κουτάβια της γέννας, τόσο περισσότερο βάρος πέρνουν. (άλλο 8 κουτάβια και άλλο 14!)
2) εάν και πόσο νωρίς θα αρχίσουν να τρώνε στερεά τροφή και σε τι ποσότητες
3) η μάνα. Νομίζω πως όσο καλύτερα θρέφεται κατά την γαλουχία η μάνα, όσο πιό έμπειρη και φυσικά δυνατή είναι, τόσο καλύτερα αναπτύσσονται και τα κουτάβια
4) το τελικό τους μέγεθος
5) εάν είναι αγόρια ή κορίτσια

Κυρίως προβληματίστηκα όταν έδωσα το πρώτο αρσενικό κουτάβι 2 μηνών και 10,5 κιλών, σε μία οικογένεια η οποία είχε μόλις πάρει και ένα θηλυκό 10 ήμέρες μεγαλύτερο σε ηλικία και μόλις 3,5 κιλά! Το σκυλάκι ήταν του ΟΦΕΠ, πολύ ωραίο και οι ιδιοκτήτες, σοβαρότατοι άννθρωποι, είχαν δει τους γεννήτορες και "ορκίζονταν" ότι ήταν επίσης πολύ ωραίοι και δεν υπολείπονταν σε μέγεθος από τα δικά μου σκυλιά.

Συνεπώς, ή εγώ κάνω κάτι λάθος, ή οι άλλοι εκτροφείς πιθανόν παραμελούν την διατροφή μάνας και κουταβιών;
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Συνεπώς, ή εγώ κάνω κάτι λάθος, ή οι άλλοι εκτροφείς πιθανόν παραμελούν την διατροφή μάνας και κουταβιών;
Η κάτι ανάμεσα?
Εννοώ...ότι
οι περισσότεροι παίρνουν Ποιμενικούς από τσοπάνηδες με άσχημες συνθήκες και μάνες που τα πρέπει να τα αφήσουν νωρίς για να φύγουν με το κοπάδι...
Και παράλληλα εσύ ο ίδιος παραδέχεσαι ότι προτιμάς να τα έχεις καλοθρεμμένα...

ΥΓ
Πύρρος 3 μηνών 12,5 kg
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf