κουτάβι Λαμπραντόρ


Akis_Sk

Active Member
7 Μαϊου 2016
26
1
31
Καλησπέρα σας, είμαι καινούργιος στο forum και θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με την διατροφή του Λαμπραντόρ!
Είναι εδώ και μήνες που σκέφτομαι να πάρω ένα κούταβο Λαμπραντόρ... αφού ρώτησα και έψαξα διάφορα πράγματα για τη ράτσα ξεκίνησα να κάνω τηλέφωνα σε εκτροφεία, για να μη σας το πολυλογώ τα ποσά που άκουσα μου φάνηκαν αποκρουστικά... σίγουρα από εάν έπαιρνες κουτάβι από εκτροφέα θα είχες το κεφάλι σου ήσυχο αλλά οκ, για έναν φοιτητή και σε μια τόσο δύσκολη εποχή τα ποσά που ακούστηκαν αποκρουστικά! Έτσι ξεκίνησα να ψάχνω για ιδιώτες Λαμπραντόρ σε κάποια σίτες, και μετά από πολύ καιρό βρήκα μια ενδιαφέρουσα περίπτωση... 200 ευρώ το κουτάβι( τιμή λογική) με βιβλιάριο υγείας και 1-2 εμβόλια! Ζήτησα το pedrigree των γονέων και φώτος των ιδίων και όλα κομπλέ! Τώρα περνάω στην φάση όπου πρέπει να πάρω το σκυλί και να το φέρω σπιτι( το ταξίδι είναι περίπου 4-5 ώρες, αλλα χαλάλι του... περισσότερο το σκυλάκο σκέφτομαι παρά εμένα)! Λοιπόν μετά από αυτή τη σύντομη περιγραφή θα ήθελα να σας ρωτήσω με ποια τροφή να ξεκινήσω, έτσι ώστε να έχω όσο γίνεται λιγότερα θέματα άρα και λιγότερη ταλαιπωρία για το σκύλο μου! Ακόμα θα ήθελα να ρωτήσω αν αυτές οι πάνες που είναι τόσο φημισμένες κάνουν δουλεία ή απλά έχουν την φήμη; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 




johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Εκτός από την "αποκρουστική" τιμή (που είναι το μόνο που μπορείς να δεις, για τώρα), υπάρχουν και χειρότερα.... μα θα στα πω αργότερα...

Αφού είναι "όλα κομπλέ", προχώρα ακάθεκτος
Όσο για την τροφή, θα σου δώσει πλήρεις οδηγίες ο "ιδιώτης"... αυτός "ξέρει"...
 






Akis_Sk

Active Member
7 Μαϊου 2016
26
1
31
Μέχρι πόσα λεφτά διαθέτεις για 12kg το τσουβάλι
τα λεφτά για την τροφή δεν αποτελούν πρόβλημα, ότι είναι καλύτερο για το σκύλο! Απλά θα ήθελα κάποιες συγκεκριμένες τροφές για να ξέρω ανάμεσα σε ποιες εταιρίες να κινηθώ!
 






Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Για να μην έχει τόσο αποκρουστική τιμή και να έχει εκπτώσεις, έχεις σκεφτεί που αλλού μπορεί να έχει κάνει έκπτωση ο κυριούλης που θα σου δώσει το σκυλάκο; Μήπως, λέω, μηηηήπωωως έχει κάνει εκπτώσεις στις απαραίτητες εξετάσεις των γονιών του σκυλάκου; Μήπως στην διατροφή; Μήπως στην κοινωνικοποίηση; Μήπως στο χαρακτήρα ή σε άλλα χαρακτηριστικά;
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
τα λεφτά για την τροφή δεν αποτελούν πρόβλημα, ότι είναι καλύτερο για το σκύλο! Απλά θα ήθελα κάποιες συγκεκριμένες τροφές για να ξέρω ανάμεσα σε ποιες εταιρίες να κινηθώ!

Αν μπορείς πχ λέμε τώρα να διαθέσεις 80 αποκρουστικα
ευρό για ένα τσουβάλι τα πράματα είναι εύκολα
 


Akis_Sk

Active Member
7 Μαϊου 2016
26
1
31
Παιδιά καταλαβαίνω τις αντιρρήσεις σας, αλλά πιστέψτε με αν μπορούσα να δώσω 800 ευρώ θα τα έδινα, απλά δεν τα έχω! Οπότε αναγκαστικά ψάχνω από ιδιοκτήτες, και μετά από καιρό βρήκα αυτήν την ενδιαφέρουσα περίπτωση, δεν είμαι άνιωθος να ψάχνω στα χαμένα... γι αυτό μην πέφτετε να ΌΛΟΙ να με φάτε! :/
 




johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Για να μην έχει τόσο αποκρουστική τιμή και να έχει εκπτώσεις, έχεις σκεφτεί που αλλού μπορεί να έχει κάνει έκπτωση ο κυριούλης που θα σου δώσει το σκυλάκο; Μήπως, λέω, μηηηήπωωως έχει κάνει εκπτώσεις στις απαραίτητες εξετάσεις των γονιών του σκυλάκου; Μήπως στην διατροφή; Μήπως στην κοινωνικοποίηση; Μήπως στο χαρακτήρα ή σε άλλα χαρακτηριστικά;
Τι ήθελα ο κερατάς και έγραψα (τουλάχιστον 3 φορές τις τελευταίες μέρες) για το "Marley and me"?:cool:
Δεν έριχνα ένα τζόκερ???:mad:
 
  • Like
Reactions: myEnzo and JIM GAR


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Παιδιά καταλαβαίνω τις αντιρρήσεις σας, αλλά πιστέψτε με αν μπορούσα να δώσω 800 ευρώ θα τα έδινα, απλά δεν τα έχω! :/
Σε καταλαβαίνουμε απόλυτα... αλλά, τότε ΔΕΝ θα πάρεις Labrador!!!
Δεν ξέρω τι θάναι, αλλά δεν θα είναι Labrador... δυστυχώς...
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Αν θέλεις να δώσεις την καλύτερη τροφή σημαίνει γύρω στα 70-80 ευρώ το μήνα στην τροφή. Αν κάνεις υπομονή και βάλεις αυτά τα λεφτά στην άκρη, σε ένα δεκαμηνο έχεις μαζέψει το απαραίτητο πόσο για εκτροφικό κουτάβι. Εκτός κι αν "άντρα θέλω, τώρα τονε θέλω" οπότε, be my guest, στήριξε άλλη μια λάθος γέννα από τις τόσες που γίνονται στην Ελλάδα
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Παιδιά καταλαβαίνω τις αντιρρήσεις σας, αλλά πιστέψτε με αν μπορούσα να δώσω 800 ευρώ θα τα έδινα, απλά δεν τα έχω! Οπότε αναγκαστικά ψάχνω από ιδιοκτήτες, και μετά από καιρό βρήκα αυτήν την ενδιαφέρουσα περίπτωση, δεν είμαι άνιωθος να ψάχνω στα χαμένα... γι αυτό μην πέφτετε να ΌΛΟΙ να με φάτε! :/
Βρωμάει ο τόπος από αδέσποτα λαμπραντορ σε καταφύγια, το ίδιο θα είναι και αυτό που θα πάρεις με 200 ευρώ. Και αν επιλέξεις τη πρώτη περίπτωση θα είσαι και σωστός με τη συνείδηση σου από το να υποστηρίξεις μια γέννα ότι να ναι..Και να σου πω και κάτι. Ειδικά λαμπ που έχουν τόσα θέματα με ισχία και επιγονατίδες δεν θα έπαιρνα με τίποτα από τυχαία γέννα, και αν έπαιρνα από εκτροφέα πλέον θα ζητούσα εξετάσεις μέχρι και 3 γεννιές πριν.
 


Akis_Sk

Active Member
7 Μαϊου 2016
26
1
31
Σε καταλαβαίνουμε απόλυτα... αλλά, τότε ΔΕΝ θα πάρεις Labrador!!!
Δεν ξέρω τι θάναι, αλλά δεν θα είναι Labrador... δυστυχώς...
Δηλαδή Λαμπραντόρ είναι μόνο όταν το παίρνεις από εκτροφέα; Σίγουρα όταν το παίρνεις από εκτροφέα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο από πολλές απόψεις αλλά καλώς η κακώς δεν έχουμε όλοι την ίδια οικονομική δυνατότητα!
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Aφου κ οι δυο γονεις εχουν πεντιγκρι (αχαχουχα) γιατι δεν τα δηλωσε στον ΚΟΕ τα κουταβια?
ενα μηνα περιθωριο ειχε...κ σιγα το ποσό...
κ αμα ειχαν πεντιγκρι τα κουταβια θα μπορουσε κ αυτος να πουλησει στην ιδια αποκρουστικη τιμη που σου προτειναν κ οι εκτροφεις...γιατι να τα πουλησει μονο 200 κ να χασει τοσο κερδος?

Νταξ...να ξερουμε κ τι μας γινετε ετσι?
Θες απο ιδιωτη με γεια σου με χαρα σου,αλλα κ την πιττα ολοκληρη κ τον σκυλο χορτατο να τον εχεις δεν γινεται!

Αμα δε σου κατσει ουτε αυτη η περιπτωση το αμεσως επομενο ειναι να αναρτησεις αγγελια "ζητω να μου χαρισουν καθαροαιμο με χαρτια απο 2 εως 3 μηνων αποπαρασιτωμενο κ εμβολιασμενο με δωρο την ξηρα για εναν χρονο (κ δε θελω γυφτιες εε,απο ακανα κ πανω) κ εγγυηση για 5 χρονια οτι δε θα βγαλει τιποτα,αλλιως θα το παρετε πισω κ θα μου δωσετε αλλο"!
 


JIM GAR

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2015
195
819
32
ΚΕΡΚΥΡΑ
Απλα εχεις σκεφτει την περιπτωση το κουταβι σου να εμφανισει στο μελλον προβληματα υγειας που θα χρειαστουν πολυ περισσοτερα απο 600 ευρω της διαφορας σε κτηνιατρους ...τοτε τι θα παιχτει???γιατι τεστ υγειας για να αποκλεισει τις κηρονομικες παθησεις της φυλης δεν παιζει .......και αν δεν τα χεις θα σε συμβουλευα φιλικα να κανεις υπομονη να τα μαζεψεις ν α μαζεψεις και ενα ποσο στηνν ακρη για καθε ενδεχομενο και να απευθυνθεις σε εκτροφεα ....γιατι αλλιως θα το μετανιωσεις ...δεν ειναι επιθεση επι προσωπικου ειναι βοηθεια μηπως και προλλαβουμε το κακο .....γιατι πολλοι παιρνουν σκυλια επειδη δεν εχουν απο petshop και γεννες πισω αυλης και μετα οταν εμφανιζουν τα απειρα προβληματα υγειας επειδη εξ αρχης δεν ειχαν το σκυλι στο δρομο ...και ιστορια επαναλαμβανεται....οποτε μαζεψε λεφτα διαβασε πραγματα για τον σκυλο ενημερωσου οσο μπορεις και μετα θα εισαι πιο ευτυχισμενος με την επιλογη σ...,,εγω 1.5 χρονο μαζευω λεφτα για το μελλοντικο μου κουταβι ....για τα πραγματα του τα εξοδα αγορας και ενα καλο ποσο για back up ... ,..αλλα ειναι καψουρα ο σκυλος για μενα ....αν ειναι και για σενα το πρωτο που πρεπει να διασφαλισεις ειναι η πηγη
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf